Gümüşlük Brands

Gümüşlük Müzik festivali 023
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Gümüşlük Festivali, Ekoloji Belgeselleriyle son buluyor

Bu yıl 18.’si düzenlenen Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, 14. Documentarist İstanbul Belgesel Günleri ile gerçekleştirilecek ortak proje kapsamında 24-25 ve 26 Eylül günlerinde “Ekoloji Belgeselleri Toplu Gösterisi” düzenleyecek. Festival gösterimlerin ardından son bulacak…

24 Eylül Küresel İklim Grevi'ne Bodrum'dan ses verecek olan festival aynı gün “Ekoloji Belgeselleri Toplu Gösterisi” çerçevesinde saat 21.00’de Festival Merkezi'nde Kumda ücretsiz "Ben Greta" isimli belgesel film gösterimine ev sahipliği yapacak.

Küresel İklim Grevi'ne Bodrum'dan ses veriyoruz!

Küresel İklim Grevi çerçevesinde, Bodrum İklim Acil oluşumu tarafından hazırlanan çağrıya destek veren Gümüşlük Festivali, tüm müzikseverleri 24 Eylül Cuma günü düzenlenecek eyleme davet etti. Bodrum İklim Acil tarafından yayınlanan bildiride ise şu ifadelere yer verildi;

24 Eylül Cuma günü tüm dünyada ve Türkiye'nin dört bir yanında gerçekleşecek Küresel İklim Grevi'ne Bodrum'dan ses veriyoruz! Yangınlar, seller, kuraklık, susuzluk... İklim krizi evimizde! Bekleyecek zamanımız kalmadı. Hep birlikte karar alıcılardan bilimin ışığında iklim krizini durdurmak için acil politikalar üretmeleri ve uygulamalarını talep ediyoruz. İklim krizi afetleri kapımıza kadar geldi. Bu yaz yangınlarla kavrulduk. Şiddetli kuraklık ve susuzluk sorunları yaşıyoruz. Kış ayları yaklaşırken bir yandan aylardır yağmayan yağmuru bekliyor, bir yandan da olabilecek selleri düşünüyoruz. Acil olarak iklime uyum politikaları talep ediyoruz. Doğanın, ormanların, su kaynaklarımızın, hayvanların korunmasını istiyoruz.

İklimi değil, sistemi değiştirin!

Gümüşlük Festivali, Ekoloji Belgeselleriyle son buluyor

Gümüşlük Festivali, Ekoloji Belgeselleriyle son buluyor

Bodrum Beldiye Meydanı

24 Eylül 2021, Cuma günü gerçekleşecek eylem saat 18.00’de Bodrum Merkez'de Belediye Meydanı Kadın Ağacı önünde, “İklim grevi” ile başlayacak. Ardından saat 21.00’de Gümüşlük Müzik Festivali Merkezi'nde Kumda ücretsiz "Ben Greta" isimli film gösterimi ile devam edecek.

Ekoloji Belgeselleri Toplu Gösterisinde ilk film “Ben Greta”

14. Documentarist İstanbul Belgesel Günleri ile birlikte projelendirilen Ekoloji Belgeselleri Toplu Gösterisinde ilk gösterilecek, “Ben Greta” isimli 2020 yılı, İsveç yapımı filmin yönetmeni Nathan Grossman. Belgeselde, genç iklim aktivisti Greta Thunberg’in hikâyesi, daha önce hiç görülmemiş, etkileyici görüntülerle anlatılıyor. İsveç Parlamentosu dışında iklim eylemi için yaptığı tek kişilik okul greviyle başlayan Grossman, Asperger sendromlu utangaç bir öğrenci olan Greta’nın öne çıkmasını ve dünya çapında okul grevlerini ateşlerken harekete geçiren küresel etkisini takip ediyor. Film, New York’taki BM İklim Eylemi Zirvesi’nde konuşmak üzere Atlantik Okyanusu’nu aşan hayret verici, gücünü rüzgârdan alan yolculukla sona eriyor.

Arica;

Ekoloji Belgeselleri Toplu Gösterisinde gösterime girecek diğer belgesel “Arica”… 2020, İsveç, Şili, Belçika, Norveç, Birleşik Krallık ortak yapımı olan Arica’nın yönetmen koltuğunda Lars Edman ve William Johansson Kalén oturuyor.

Filmin konusu: 1984’te İsveçli madencilik şirketi Boliden, uygun şekilde işlenmesi gereken Şili’ye zehirli atık gönderdi. Aslında atıkların bir kısmı çöl kasabası Arica’nın eteklerine atıldı. Bunun sonuçları ağır oldu: Sonraki yıllarda bölge sakinleri kansere yakalandı ve birçok bebek doğuştan kusurlu doğdu.

Lars Edman Şili’de doğdu ve madencilik şirketinin ilk kurulduğu yer olan İsveç’in Boliden köyünde büyüdü. Kendisi ve yardımcı yönetmen William Johansson Kalén’in ilk kez bu felakete dikkat çektiği 2009 yapımlı film Toxic Playground, Boliden’e dava açılmasına neden oldu. Bu dava, önceki filmden bazı tanıdık figürlerin de yer aldığı Arica‘nın merkezinde yer alıyor.

O zamanlar genç bir kız olan Yoselyn, o zamandan beri olan ilk çocuğuna film yapımcılarının adını verdi. Boliden’in eski çevre sorunları başkanı olarak zehirli atıkların nakliyesinden kısmen sorumlu olan ve daha önce film yapımcılarıyla bu kararın sonuçlarıyla yüzleşmek için Arica’ya seyahat eden Rolf Svedberg adeta bir çıkmazda. Boliden, Svedberg’in kendi adına tanıklık etmesini istiyor, ancak Svedberg, davacıların şirket aleyhine kanıt olarak sunduğu Toxic Playground’daki kliplerde de yer alıyor.

Güneş Hariç Hiçbir Şey;

Güneş Hariç Hiçbir Şey (Nothing But the Sun / Apenas el sol)… İsviçre / Paraguay ortak yapımı 2020 tarihli belgeselin yönetmeni Arami Ullon

Filmin konusu: Mateo Sobode Chiqueno’nun Ayoreo ataları, üstün ve cömert bir varlık olarak gördükleri güneşe tapıyorlardı. Ancak kendisi ve nesli için güneş; ormansızlaştırılmış alanları kuru, tozlu ovalara dönüştüren başlıca bir tehdit haline geldi. Bu filmde, bu alanlarda güzelce ancak kaygı verici bir şekilde çekildi.

Bazı Ayoreolar hâlâ Paraguay’daki Chaco ormanlarında inzivada yaşıyor. Fakat aralarında Sobode Chiqueno’nun da bulunduğu daha pek çoğu, topraklarını alan ve onları zorla Hristiyanlığa dönüştüren misyonerler tarafından izole yerleşim yerlerine sürülmüş durumda.

Mateo, 1970’lerde Ayoreo sohbetlerini, hikâyelerini ve şarkılarını kaydetmeye başlamış ve hâlâ antika kaset kaydedicisiyle Ayoreo topluluklarına seyahat ederek onlarla röportaj yapmak ve ses arşivi için seslerini toplamak amacıyla seyahat ediyor. Cihaz bazen bandı yiyor. Sohbetler, kimlik kaybıyla ilgili belirsizliği gösteriyor. Bir kültürün diğerine uyum sağlamak için yok olması bir sorun mudur?

Kuzey Ormanları;

Kuzey Ormanları (Northern Forests)… 2020 tarihli Türkiye, Almanya ortak yapımı filmin yönetmeni Julia Lazarus.

Filmin konusu; Bu belgesel, Karadeniz kıyılarında ve İstanbul'un kuzeyinde yer alan antik ormanlarda şehirlilerin ve bölge halkının ortak mücadelesini resmetmeye çalışan şiirsel bir yolculuk filmi. Kamera devasa inşaat alanlarını ziyaret ediyor, bir araya gelen yerel sakinlerin arasına katılıyor ve aktivist grup Kuzey Ormanları Savunması'nın İstanbulluların ortak geçim kaynağının yıkımına karşı sivil direniş düzenlemeye çalışırken elde ettikleri küçük zaferleri ve karşılaştıkları engelleri gözlemliyor.

Festival bir sonraki yıla kadar veda ediyor

Bu yıl, festival bünyesinde düzenlenen müzik, eğitim, sergi, tiyatro, workshoplar ve sinema gösterimleriyle 15 bin civarında sanatsevere ulaşan 18. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, 24-25 ve 26 Eylül günlerinde gerçekleşecek “Ekoloji Belgeselleri Toplu Gösterisi”nin ardından bir sonraki yıla kadar kapılarını sanatseverlere kapayacak.

GÜMÜŞLÜK MÜZİK FESTİVALİ PROGRAM

MUĞLA ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  BURAYA TIKLAYIN

Güncel | Kültür & Sanat | 22 Eylül 2021 | HABER 023 HABER
Gümüşlük Müzik festivali 022
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Gümüşlük’te Dj Q-BRA & Mx. Sür performansı

Gümüşlük Klasik Müzik Festivali'nde son konser gerçekleşti. Dj Q-BRA & Mx. Sür performansıyla büyüledi.

Q-BRA (Kübra Uzun) & Mx. Sür Dj performansı, 18. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali’nin bu yılki, son konser etkinliği olarak izleyici ile buluştu…

18. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, Türkiye’nin iki seçkin Dj’i Q-BRA (Kübra Uzun) ve Mx. Sür ile konser etkinliklerini, bu yıl için sonlandırdı. Özellikle İstanbul olmak üzere Türkiye’nin gece hayatına yön veren Dj’lerin başında gelen iki Dj’i Bodrumlularla buluşturan konser, Gümüşlük Sahilinde “Suda” etkinlikleri kapsamında düzenlendi.

Gümüşlük’te Dj Q-BRA & Mx. Sür performansı 2

Gümüşlük’te Dj Q-BRA & Mx. Sür performansı

Dj Q-BRA’nın, Gümüşlük’teki performansında özellikle öne çıkan çalışma W.A. Mozart’ın KV 560 numaralı kanonu idi. W.A. Mozart’ın yapıtına yeniden söz yazan Dj Q-BRA, bu eseri dört ses olarak seslendiriyor. Ve bu çalışma, bu yılın başında Koli Kanonu adını alarak 5 remixten oluşan bir albüme dönmüştü. Ayrıca ikilinin birlikte yazdıkları Alan2020 isimli şarkı da beğeni topladı.

DJ Kübra Uzun, sadece bir DJ değil

İstanbul’da yaşayan şarkıcı, söz yazarı, performans sanatçısı ve DJ Kübra Uzun (IG: @qubra_uzun), Türkiye’de ve çeşitli uluslararası platformlarda çalışan LGBTQIA+ hakları aktivistidir. Kübra Uzun 2020 yılının Haziran ayında Mx. Sür ile ALAN2020 isimli şarkıyı yazdı. Aralık 2020’de Onur Karaoğlu yönetmenliğinde Volksbühne Berlin’in Next Waves Theatre dijital sezonu için ‘A Trans History Sung’ başlıklı işi üretti. Aynı senenin Aralık ayında Amsterdam Müzesi’nde açılan ‘Refresh Amsterdam’ başlıklı sergi için Simon(e) van Saarloos ile birlikte ‘Cruising Gezi Park’ isimli işi üreten Uzun, 2021 Ocak ayında W.A. Mozart’ın KV 560 numaralı kanonuna yeniden söz yazdı ve dört ses olarak söyledi. Uzun’un versiyonu ile Koli Kanonu ismini alan işin 5 remixten oluşan bir albümü ve Efe Durmaz yönetmenliğinde dört karakterinin de Kübra Uzun tarafından canlandırıldığı bir de video klibi bulunuyor. Kübra Uzun aynı zamanda 2020 Haziran ayında başlayan ve ikinci fazı Haziran 2021’de sona eren Türkiyeli ve Hollandalı queer sanatçı, düşünür ve gece çalışanlarını bir araya getirmeyi hedefleyen çevrimiçi proje Through The Window’un koordinatörlüğünü üstleniyor.

Gümüşlük’te Dj Q-BRA & Mx. Sür performansı 3

Gümüşlük’te Dj Q-BRA & Mx. Sür performansı

Mx. Sür; müzik ve dansın birleştirici gücü…

2007 yılında sahneye çıktığından beri, Mx. Sür, basit bir konsepti benimsedi: müzik ve dansın birleştirici gücü. Bir hevesle türler arasında geçiş yapan Mx. Sür, İstanbul’un en eşsiz mekanlarından üçü Wake Up Call, Suma Beach ve Mama’nın yaratılmasına da katkıda bulundu. Sahnenin en açık sözlü queer seslerinden biri olarak, Come to Mama!, TUTTIFRUITI ve XES gibi üretken queer parti dizilerinin de arkasında yer aldı. Mx. Sür’ün son projesi, yeni kurulan plak şirketi XSM Recordings üzerinden Kübra Uzun ile birlikte çıkardıkları ‘ALAN2020’ bir queer marşı haline gelmiştir.

GÜMÜŞLÜK MÜZİK FESTİVALİ PROGRAM

MUĞLA ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  BURAYA TIKLAYIN

Güncel | Kültür & Sanat | 10 Eylül 2021 | HABER 022 HABER
Gümüşlük Müzik festivali 021
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Nova Trio, Bitez’de klasik müzikseverlerle buluştu

Bosfor Turizm’in ana sponsorluğunda düzenlenen 18. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, Nova Trio’nun Bitez’deki Zefirya Kültür Merkezinde verdiği konserle devam etti.

Bitez Aktur A.Ş. iş birliğiyle Zefirya Kültür Merkezinde gerçekleşen Nova Trio konserinde, klasik müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşatan grup üyeleri, izleyiciye piyano üçlüsü için yazılmış klasik eserler sundu. Konserin sonunda izleyiciden yoğun alkış alan Nova Trio performansı görülmeye değer idi.

Kemanda Çetin Ceviz, viyolonselde Seren Karabey ve piyanoda Ecem Alnıaçık’tan oluşan üçlü, Bitez’deki konserde Sergei Rachmaninoff’un, “Trio élégiaque No. 1 in G minor” adlı yapıtıyla geceye başladı. Programın ilk yarısını eserle sonlandıran Trio, gecenin ikinci yarısında Anton Arensky’nin, “Piano Trio No.1, Op.32 in D minor” adlı eserlerini seslendirdi. Bu eser “Allegro moderato”, “Scherzo”, “Elegia” ve “Finale: Allegro non troppo” başlıklı bölümlerden oluşuyordu.

Nova Trio Konseri, Gümüşlük - GHA

Nova Trio Konseri, Gümüşlük - GHA

İzleyicinin sahneye alkışlarla tekrar davet ettiği Nova Trio üyeleri, bu defa klasik müzikseverler için Dumlupınar denizaltısında şehit olan askerlerimiz için yazılmış “Ah bir ataş ver” adlı Ege yöresine ait anonim türkünün, Fırat Akarcalı düzenlemesini yorumladılar ve geceyi sonlandırdılar.

“İyi müzik yapmak öncelikli arzumuz”

Her biri kendi dalında mesleğini başarı ile yürüten üç genç müzisyen olarak, büyük bir heyecan ve mutlulukla bir araya geldiklerini ifade eden Nova Trio üyeleri, “Ülkemize olan sevgimiz, bağlılığımız ve yurt dışında almış olduğumuz kaliteli eğitimin de sorumluluğu gereği, iyi müzik yapmak öncelikli arzumuz, ülkemiz adına gurur verici haberlerin bir parçası olmak en temel hedeflerimizdendir” diyor.

Hem Türk müziğini hem de klasik batı müziğini tek çatı altında birleştirerek, yurtiçi ve yurt dışında sayısız kez icra etmek ve global dinleyiciyle buluşmayı hedefleyen Trio, isimlerini dünyaya taşımayı ve sanatseverle de bağını sıkı bir şekilde sürdürmeye gönülden inanıyor.

GÜMÜŞLÜK MÜZİK FESTİVALİ PROGRAM

MUĞLA ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  BURAYA TIKLAYIN

Güncel | Kültür & Sanat | 03 Eylül 2021 | HABER 021 HABER
Gümüşlük Müzik festivali 020
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - El Ele Müzik Senfoni Orkestrası, Antik Taş Ocağında konser verdi

Bosfor Turizm’in ana sponsorluğunda düzenlenen 18. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, Naz İrem Türkmen ve İlyun Bürkev’in solist olarak katıldıkları, Şef Nil Venditti yönetimindeki El Ele Müzik Senfoni Orkestrası konseri ile 2 bin 500 yıllık tarihi taş ocağında devam etti…

2021 Ocak ayında pandemiden etkilenen sanatçılara destek olmak amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi bünyesinde kurulan “El Ele Müzik Senfoni Orkestrası”, genç İtalyan-Türk şef Nil Venditti yönetiminde, Gümüşlük’teki Antik Taş Ocağında bir konser verdi. Türkiye’nin genç yeteneklerinden Viyolonist Naz İrem Türkmen ve Piyanist İlyun Bürkev konserde solist olarak yer aldı.

El Ele Müzik Senfoni Orkestrası kuruluşundan bu yana 7 konser verdi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir Tube kanalından izleyicisi ile buluştu. Rengim Gökmen, İbrahim Yazıcı, Tolga Taviş, Can Okan ve Tolga Kulak gibi İzmir’den çıkmış yetenekli şeflerimizin gönüllü olarak yer aldıkları konserlerde “Beethoven 250+1”, “Vivaldi 4 Mevsim” “Muammer Sun’a Saygı” ve “Livaneli’ye Armağan” başlığını taşıyan konserler gerçekleştirildi.

El Ele Müzik Senfoni Orkestrası, Antik Taş Ocağında konser verdi 2

El Ele Müzik Senfoni Orkestrası, Antik Taş Ocağında konser verdi

Programa, 25 asırlık tarihi taş ocağının etkileyici ortamında W.A Mozart’ın bir eseriyle başlayan orkestra, bestecinin “Piyano Konçerto No. 13, Do Majör, K. 415” başlıklı yapıtını seslendirdi. Eser, “Allegro”, “Andante” ve “Allegro” bölümlerinden oluşuyordu. Bu eserde Piyanist İlyun Bürkev, solist olarak yer aldı. Daha sonra programa Pablo de Sarasate’nin, “Zigeunerweisen, op. 20” başlıklı yapıtıyla devam edildi. Bu eserin icrasına Naz İrem Türkmen kemanıyla solist olarak katıldı.

El Ele Müzik Senfoni Orkestrası, Antik Taş Ocağında konser verdi 3

El Ele Müzik Senfoni Orkestrası, Antik Taş Ocağında konser verdi

Programın ikinci yarısına Giacomo Puccini’nin, “Crisantemi, SC 65” adlı yapıtı ile devam edildi. Gecede son eser Antonio Vivaldi’nin, “Dört Mevsim ‘Yaz’ Konçerto, Sol Minör, RV 3152” adlı yapıtıydı. “Allegro non molto”, “Adagio e piano – Presto e forte” ve “Presto” başlıklarından oluşan eserde Naz İrem Türkmen kemanıyla solist olarak yer aldı. Programın sonunda ayakta alkışlanan sanatçılara çiçek takdim edildi.

GÜMÜŞLÜK MÜZİK FESTİVALİ PROGRAM

MUĞLA ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  BURAYA TIKLAYIN

Güncel | Kültür & Sanat | 29 Ağustos 2021 | HABER 020 HABER
Gümüşlük Müzik festivali 019
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Hakan Başar Trio, Gümüşlük’te Caz severlerle buluştu

18. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali’nin Suda Caz sahnesine konuk olan Hakan Başar Trio, caz severlere harika bir gece yaşattı…

Bu sene yine klasik müziğin yanı sıra birbirinden değerli caz müzisyenlerini de programına katan Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, piyanoda Hakan Başar, kontrbasta Ozan Musluoğlu ve davulda Mehmet Ali Şimaylı’dan oluşan üçlüyü, Gümüşlük Sahilindeki festival merkezinde izleyici ile buluşturdu.

İzzet Öz sunuculuğunu yaptı

Gümüşlük Sahilinde açık havada gerçekleşen programın sunuculuğunu ise televizyon ve radyo programları yapımcısı ve sunucusu İzzet Öz üstlendi. Suda Caz sahnesinde standart caz klasiklerinin yanı sıra Trio, kendi besteleri ve düzenlemelerinden oluşan bir seçkiyi de seslendirdi. Hakan Başar’ın “On Top Of The Roof” isimli ilk albümü ve “Hub Art Special Edition Single” başlıklı single’ından seçme eserler ise caz izleyicisinin merakla beklediği parçalardı.

Hakan Başar Trio, Gümüşlük’te

Hakan Başar Trio, Gümüşlük’te

Festivale Hazal Tahtacı sürprizi

İki saatten uzun bir süre sahnede kalan Hakan Başar Trio, konserin ardından caz severlerin yoğun alkışlarıyla sahnede tekrar yerini aldı. Trio, programda olmayan ve festivale sürpriz olarak hazırladıkları üç parçayı bu defa solist Hazal Tahtacı ile birlikte seslendirdi. Hazal Tahtacı’yla birlikte “Taking a change on love”, “Route66” ve “Triste” adlı parçaları seslendiren Hakan Başar Trio geceye alkışlarla veda etti.

Cazın Harika çocuğu Hakan Başar

Henüz 17 yaşındaki üstün yetenekli genç cazcımız Hakan Başar, 8 yaşında piyanoyla tanışmış. İlk konserini 10 yaşında veren Hakan Başar, Türkiye’deki tüm elit caz festivallerinde yer aldı. 2018 yılında ise başta Ferit Odman olmak üzere; Halil Çağlar Serin, İmer Demirer ve Kağan Yıldız ile albüm kayıtlarını tamamladı. Akbank Sanat ve 26. İstanbul Caz Festivali konserlerinin ardından “On Top Of The Roof” isimli ilk albümü, 18 Ekim 2019’da İngiltere’de Ubuntu Music’ten çıktı ve tüm dünyaya dağıtıldı. 22 Ekim 2019’daki albüm lansman konserinden sonra Hakan Başar, ilk yurt dışı deneyimini EFG London Jazz Festival ile yaşayarak Pizza Express Jazz Club Soho’da davulda Ferit Odman ve basta Halil Çağlar Serin ile sahne aldı. Konser tarihini de kapsayan 5-6 haftalık süreçte albüm parçaları, dünyanın en önemli caz radyolarından biri olan Jazz FM’de defalarca yayınlandı.

Hakan Başar Trio, Gümüşlük’te 3

Hakan Başar Trio, Gümüşlük’te

2020’de pandemi sürecinde Hakan Başar, online olarak 24. Ankara Caz Festivali’nde ikinci kez yer aldı. JazzWeek Radio programlarında albüm parçaları çalınarak listelere girdi. Albümün yıl dönümünde Ubuntu Music ve Martin Hummel, Hakan Başar’ın Yellow Jackets’ın iki efsanevi ismi Jimmy Haslip (bas) ve Will Kennedy (davul) ile kaydettiği Hub Art isimli parçayı, “Hub Art Special Edition Single” olarak çıkardı. Halen öğrenimini Pera Güzel Sanatlar Lisesi’nde sürdüren Hakan Başar, çalışmalarına devam ediyor.

GÜMÜŞLÜK MÜZİK FESTİVALİ PROGRAM

MUĞLA ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  BURAYA TIKLAYIN

Güncel | Kültür & Sanat | 28 Ağustos 2021 | HABER 019 HABER
Gümüşlük Müzik festivali 018
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Trio Likya, Gümüşlük’te konser verdi

18. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, 2 bin 500 yıllık Antik Taş Ocağında Trio Likya’yı konuk etti.

Oda müziğinin Türkiye’de sevilen isimlerinden biri olan Trio Likya, açık havada verdikleri konserde J. Haydn, N. Kaputsin, F. Mendelssohn ve B. Büyükyıldırım gibi bestecilerin eserlerini seslendirdi.

Hem Türkiye’de, hem de yurtdışında Barok dönemden günümüze ilgi çekici konser programları ve tınılarla dinleyicisine keyifli anlar yaşatan Trio Likya, Liba Laboratuarları işbirliği ile gerçekleştirilen konserde ilk olarak Joseph Haydn’dan “Piyanolu Üçlü no 40” adlı eseri seslendirdi. Bu eser “Allegro”, “Adagio cantabile” ve “Tempo di minuetto” başlıklarından oluşuyordu. Trio daha sonra Nikolai Kapustin’den, “Flüte, Viyolonsel & Piyano için Trio, op.86” isimli eseri yorumladı. Bu eserden seslendirilen bölümler ise şu başlıklardan oluşuyordu; “Allegro molto”, “Andante” ve "Allegro giocoso”.

Trio Likya, Gümüşlük konser - GHA

Trio Likya, Gümüşlük konser - GHA

Gecenin ikinci yarısına Felix Mendelssohn’dan, “Piano Trio No. 1; Re minör, Op. 49” adlı yapıtla başlayan Trio Likya, bu eserde yer alan, “Molto allegro ed agitato”, “Andante con moto tranquillo”, “Scherzo” ve “Finale” başlıklarıyla izleyici karşısında idi. Gecenin son eserini genç Türk besteci Barış Büyükyıldırım’dan sunan üçlü, bestecinin, “Latino Lover” (Piano Trio arr.) adlı yapıtıyla büyük beğeni topladı.

Konser sonrası izleyicinin ayakta alkışladığı Trio Likya, tekrar sahneye gelerek bis yaptı. Üçlü, bu defa Astor Piazzolla’dan, Jose Bragato düzenlemesi ile “Buenos Aires’in Dört Mevsimi” adlı eserden bir bölüm seslendirerek geceyi sonlandırdı.

Oda müziğinin sevilen ismi

Oda müziği serüvenine, Haydn, Piazzolla, Mendelssohn, Şostakoviç, Ravel, Kapustin gibi önemli bestecilerin oda müziği eserlerini icra ederek atılan Trio Likya; kendi aranjmanlarının yanı sıra Manav gibi Türk bestecilerin eserlerini de çalışmalarına dahil etmiş.

Trio Likya, Gümüşlük konser - GHA 1

Trio Likya, Gümüşlük konser - GHA

Trio Likya, bugüne dek Moda All Saints Kilisesi, Kadıköy Sineması, Yeldeğirmeni Sanat Merkezi, Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall, Avusturya Kültür Ofisi, Girgin Piyano Galerisi, Tekirdağ Bisanthe Oda Müziği Festivali, Bodrum Herodot Kültür Merkezi, AİMA Ayvalık ve Argos in Cappadocia Bezirhane’nin de arasında bulunduğu salonlarda sayısız konserler vermişlerdir.

GÜMÜŞLÜK MÜZİK FESTİVALİ PROGRAM

MUĞLA ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  BURAYA TIKLAYIN

Güncel | Kültür & Sanat | 26 Ağustos 2021 | HABER 018 HABER
Gümüşlük Müzik festivali 017
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Piyanist Gülsin Onay, Bitez’de klasik müzikseverlerle buluştu

18. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, Piyanist Gülsin Onay’ın Bitez’deki Zefirya Kültür Merkezinde verdiği konserle devam etti.

Zefirya Kültür Merkezinde izleyici karşısına çıkan dünyaca ünlü piyanist Gülsin Onay, klasik müzikseverleri baroktan, romantik müziğe uzanan unutulmaz bir yolculuğa çıkardı.

Bitez’de yıldızların altında gerçekleşen konserde Piyanist Gülsin Onay, Bach, Beethoven, Mendelssohn, Chopin ve Saygun’un eserlerinden derlediği bir seçkiyle klasik müzikseverlerin karşısında idi.

Gülsin Onay konser, 24 Ağustos 2021 - GHA

Gülsin Onay konser, 24 Ağustos 2021 - GHA

Gülsin Onay yine büyüledi

Devlet Sanatçısı Gülsin Onay, Zefirya Kültür Merkezinin sahnesindeki konserine Alman Barok müziğinin temsilcisi Johann Sebastian Bach ile başladı. Piyano süitlerinin teknik olarak en zorlayıcı, en uzun ve en karmaşık olanı olarak değerlendirilen Bach’ın Partitalarından, “Partita si bemol majör BWV 825” adlı eserini seslendiren piyanistimiz, izleyiciden büyük alkış aldı. Bu eser, “Praeludium”, “Allemande”, “Courante”, “Sarabande”, “Menuett I”, “Menuett II” ve “Gigue” başlıklarından oluşuyordu.

Sanatçı, bu eserin ardından Ludwig van Beethoven’ın en popüler bestelerinden biri olan ve 1801 yılında tamamladığı, "Ayışığı" Sonatı do diyez minör, op.27 no.2 adlı eseriyle izleyici karşısına çıktı. Bu eser, “Adagio sostenuto”, “Allegretto” ve “Presto agitato” isimli bölümlerden oluşuyordu.

Gülsin Onay konser, 24 Ağustos 2021 - GHA

Gülsin Onay konser, 24 Ağustos 2021 - GHA

Konserin ilk yarısını, Felix Mendelssohn-Bartholdy’nin bir eseri ile sonlandıran Gülsin Onay, bestecinin solo piyano için yazdığı, 17 varyasyondan oluşan ve virtüöz tekniği gerektiren “Variations sérieuses op.54” başlıklı eserini yorumladı.

Programın ikinci yarısına Frédéric Chopin'in dört baladından üçüncüsü olan ve 1840-41 yılarında yazılmış; “Ballad no.3 la bemol majör op.47” adlı yapıtla başlayan Piyanist Gülsin Onay, bu eserden sonra Ahmed Adnan Saygun’un, “Aksak tartılar üzerine op. 45 Prelüdler'den No. IV ve XII” başlıklı eserini seslendirdi.

Sanatçı, programına Frédéric Chopin’in ömrünün son yıllarında bestelediği eserlerden biri olan, “Andante spianato et Grande Polonaise brillante, mi bemol majör Op.22” isimli yapıtla son vermesine karşın, seyirci alkışlarla Gülsin Onay’ı sahneye tekrar davet etti. Piyanistimiz, bu defa bis yaparak geceyi sonlandırdı.

GÜMÜŞLÜK MÜZİK FESTİVALİ PROGRAM

MUĞLA ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  BURAYA TIKLAYIN

Güncel | Kültür & Sanat | 24 Ağustos 2021 | HABER 017 HABER
Gümüşlük Müzik festivali 016
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Ori Jacobson Trio, Gümüşlük’te caz severlerle buluştu

18. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, İsrailli Ori Jacobson Trio’yu Suda Caz Konserleri kapsamında konuk etti…

Ori Jacobson Trio, caz standartlarından, orijinal bestelerine kadar geniş bir müzik yelpazesiyle Gümüşlük’te izleyici karşısında idi. Ori Jacobson Trio, tenor saksafon, kontrbas ve davullardan oluşan geleneksel caz üçlü kurulumuna yeni bir soluk kazandırmayı hedefleyen bir grup olarak dikkat çekiyor.

Almanya, ABD ve İsrail üçgeninde müzik serüvenine devam eden Ori Jacobson Trio, ‘Suda’ Caz Konserleri kapsamında izleyicisinin karşısında tenor saksafonda Ori Jacobson, kontrbasta Omer Govreen ve davulda Noam Israeli’den oluşan üçlü formatında çıktı. Kendi bestelerinin yanı sıra caz standartlarının grup tarafından yapılmış düzenlemeleri ile sahneye çıkan Trio, Bodrumlu caz severlerin büyük beğenisini topladı.

Ori Jacobson Trio, Gümüşlük’te, 23 Ağustos 2021 - GHA

Ori Jacobson Trio, Gümüşlük’te, 23 Ağustos 2021 - GHA

Ori Jacobson Trio, geleneksel NY caz sahnesinin mirasçısı olarak 10 yıl önce Tel Aviv’de bir araya gelmiş ve o zamandan beri Berklee College of Music (Boston), New York ve şimdi Avrupa’da (Berlin, Amsterdam, Brüksel) müzikal yolculuklarına devam ediyorlar.

Caz sahnesinin yeni ismi

Ori Jacobson, birçok kez Grammy ile ödüllendirilmiş sanatçılar; Esperanza Spalding, Terri Lyne Carrington, Susana Baca ile birlikte çalışmış ve Kuzey Denizi Caz Festivali, Montrö Caz Festivali, Beacon Tiyatrosu ve Agganis Arena gibi cazın önemli sahnelerinde performans sergilemiş.

Sanatçı, Berklee'deki Global Caz Enstitüsü'nde yüksek lisansı kapsamındaki caz çalışmaları sırasında Danilo Perez, Joe Lovano, George Garzone, Dave Liebman, Ben Street, Terri Lyne Carrington ve Simon Shaheen ile çalıştı ve yüksek lisans tezi “Bridging the worlds of Arap ve Jazz Music”, kendisine Magna Cum Laude ödülünü getirmiş.

Jacobson’un bu projesi, “Fading Bridges” adlı ilk albümü olarak yayınlandı. Sanatçı, Boston'daki eğitimini bitirdikten sonra New York'a taşındı ve burada günümüz caz sahnesinin en iyi genç müzisyenlerinden bazılarıyla ve tarihsel olarak beğenilen kulüplerde çalışmaya devam ediyor.

GÜMÜŞLÜK MÜZİK FESTİVALİ PROGRAM

MUĞLA ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  BURAYA TIKLAYIN

Güncel | Kültür & Sanat | 23 Ağustos 2021 | HABER 016 HABER
Gümüşlük Müzik festivali 015
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Hollandalı Trio, Gümüşlük Sahilinde caz konseri verdi…

Bosfor Turizm’in ana sponsorluğunda düzenlenen 18. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, Hollandalı Trio Reijseger Fraanje Sylla’yı, Suda Caz Konserlerinde Gümüşlük Sahilinde misafir etti.

Hollanda Kraliyeti Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu’nun ‘Yeşil Festival’ Sponsorluğunu üstlendiği 18. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivalinde sahneye çıkan Trio Reijseger Fraanje Sylla, Gümüşlük Sahilinde caz rüzgarları estirdi. Çellist Ernst Reijseger, Piyanist Harmen Fraanje ve Senegalli Şarkıcı-Perküsyonist Mola Sylla’dan oluşan Trio, Bodrumlu caz severlere unutamayacakları bir gece yaşattı.

Trio Reijseger Fraanje Sylla

Trio Reijseger Fraanje Sylla, 21 Ağustos 2021 - Gümüşlük

Caza farklı bir tat

Caz, Afrika şarkıları ve klasik müziğin mükemmel bir karışımını icra eden Trio Reijseger Fraanje Sylla, Gümüşlük’te Bodrumlu caz severlerle buluştu. Günbatımında başlayan konserde Trio, caz, klasik ve doğaçlama müzik konusunda uzmanlaşmış bir plak şirketi olan Winter and Winter’dan 2013 yılında çıkan, “Down Deep” ve 2015’te çıkan “Count till Zen” adlı iki albümden ve Just Listen Records tarafından 2020’de piyasaya sürülen üçüncü albümleri “We Were There”den seçtikleri parçaları seslendirdi.

Ruhani bir bütünlük

Sahnede kendi dillerini olağanüstü bir duyarlılıkla yaratabilen Hollandalı trio, aynı zamanda Afrikalı şarkıcı Sylla’nın melankolik ve mükemmel sesiyle, farklılıklarını icra ettikleri müziğe yansıtıyor. Gümüşlük’teki gecede, Sylla’nın vokallerinin yanı sıra xalam ve m’bira gibi yerel çalgılardaki performansı, Fraanje’nin coşkulu, doğaçlama piyano tuşeleri ve Reijseger’in incelikli melodileri ise eklektik ve bazen de ruhani bir bütünlük oluşturuyordu.

Trio Reijseger Fraanje Sylla 2

Trio Reijseger Fraanje Sylla, 21 Ağusros 2021, Gümüşlük

Kreatif partner

Trio Reijseger Fraanje Sylla, yaptıkları müzikle bugüne kadar müzisyenlerin, şairlerin, dansçıların, ressamların, heykeltıraşların, fotoğrafçıların ve film yapımcılarının kreatif partneri olarak performans sergilemiş. Trio, tanınmış Alman film yapımcısı Werner Herzog’un, birçok filminin de müziklerini yapanmış. 2009 tarihli “My Son, My Son, What Have Ye Done”; 2010 tarihli “Cave of Forgotten Dreams”, 2016 tarihli “Salt and Fire” ve 2019 tarihli “Family Romance” bunlardan sadece bazıları...

GÜMÜŞLÜK MÜZİK FESTİVALİ PROGRAM

MUĞLA ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  BURAYA TIKLAYIN

Güncel | Kültür & Sanat | 21 Ağustos 2021 | HABER 015 HABER
Gümüşlük Müzik festivali 014
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Demarquette & Ünaldı ikilisi Gümüşlük’te Antik Taş Ocağında idi

Fransız viyolonselci Henri Demarquette ve Türk piyanist Özgür Ünaldı, Bosfor Turizm’in ana sponsorluğunda düzenlenen 18. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali’nin tarihi sahnesinde izleyici karşısına çıktı.

Institut Français Türkiye İzmir’in etkinlik sponsorluğuyla, 2 bin 500 yıllık tarihi taş ocağında Bodrumlu sanatseverlerin karşısına çıkan Henri Demarquette ve Özgür Ünaldı ikilisi, “Taşta” konserleri kapsamında viyolonsel ve piyano için yazılmış klasik eserleri seslendirdiler.

Demarquette & Ünaldı ikilisi Gümüşlük’te

Demarquette & Ünaldı ikilisi Gümüşlük’te

Yehudi Menuhin’in, kendisini Prag ve Paris’te Dvorák’ın Viyolonsel Konçertosu’nu çalmaya davet ettiği; birçok ödülün sahibi Demarquette, kariyeri boyunca dünyanın en büyük Fransız ve uluslararası orkestralarıyla çaldı. 2015 yılında Augustin Dumay, Svetlin Roussev ve Miguel da Silva ile yaylı çalgılar dörtlüsünü kuran sanatçı, birçok paralel projede de yer aldı.

Sanat eksenli doğal merakı onu düzenli olarak çağdaş müzik icra etmeye ve çağdaş bestecilerle çalışmaya yönlendirdi. Henri Demarquette, Paris’teki Ecole Normale de Musique Cortot’ta ders veriyor ve seslendirdiği eserlere, 1700 tarihli Goffredo Cappa’nın çellosu ve 1820 tarihli Persois yayı ile hayat veriyor.

Demarquette & Ünaldı ikilisi Gümüşlük’te 3

Demarquette & Ünaldı ikilisi Gümüşlük’te

Antik Taş Ocağında muhteşem ikili

Gümüşlük’te mevsim sonbahara dönerken, yıldızların altında Türk piyanist Özgür Ünaldı ile Antik Taş Ocağının sahnesinde buluşan Demarguette, J.S. Bach, J. Brahms, D. Shostakovich ve P. Tchaikovsky’nin eserlerini seslendirdi. “En iyi Brahms yorumuyla” dünyada müzik otoritelerinin dikkatini, çeken piyanistimiz Özgür Ünaldı ile muhteşem bir uyum yakalayan Fransız Çellist, programın ilk yarısına Johann Sebastian Bach’ın, “Cello Suite No.3, Do major, BWV 1009” adlı eseriyle başladı. Bu eser, “Prélude”, “Allemande”, “Courante”, “Sarabande”, “Bourrée 1 - 2” ve “Gigue” adlı bölümlerden oluşuyordu. Ardından İkili, Johannes Brahms’ın, “Viyolonsel ve Piyano için Sonat Mi minör, No. 1, Op.38” başlıklı yapıtını seslendirildi. Bu eser de, “Allegro non troppo”, “Allegretto quasi Menuetto” ve “Allegro” bölümlerinden oluşuyordu.

Demarquette & Ünaldı ikilisi Gümüşlük’te 2

Demarquette & Ünaldı ikilisi Gümüşlük’te

Programın ikinci yarısında Pyotr Tchaikovsky’nin, “Pezzo capriccioso, Op. 62” adlı eserini seslendiren Demarquette&Ünaldı ikilisi, izleyici tarafından ayakta alkışlandı. Daha sonra sahnede tekrar yerini alarak 3 kere bis yapan ikili, önce Nikolay Rimski-Korsakov’dan, “Hint Gecesi”, ardından, Maurice Ravel’den, “Habanera” ve son olarak da, Manuel de Falla’dan, “İspnayol Dansı”nı seslendirdi.

GÜMÜŞLÜK MÜZİK FESTİVALİ PROGRAM

MUĞLA ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  BURAYA TIKLAYIN

Güncel | Kültür & Sanat | 18 Ağustos 2021 | HABER 014 HABER
Gümüşlük Müzik festivali 013
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Gümüşlük’te genç çellistlerden ‘Kumda Çello’

Bosfor Turizm’in ana sponsorluğunda düzenlenen 18. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, GFA Çello masterclassına katılan genç yeteneklerin ‘Kumda Çello’ konseriyle devam etti…

Gümüşlük’te genç çellistlerden ‘Kumda Çello’ 2

Gümüşlük’te genç çellistlerden ‘Kumda Çello’

Bu yıl Gümüşlük Festival Akademisi kapsamında 12 - 18 Ağustos tarihleri arasında, Sistem A.Ş.’nin eğitim sponsorluğuyla düzenlenen çello masterclassına katılan genç çellistlerimiz, önemli bir sınavdan geçti. Bir hafta süren ustalık sınıfında Fransız çellist Henri Demarquette’den eğitim alan genç sanatçılar, Gümüşlük Sahilinde Toprak Ev’de verdikleri konserin ardından sertifikalarına kavuştu.

İstanbul Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesi Devlet Konservatuarlarından, farklı yaş ve düzeylerden gelen genç çellistlerimiz, bir hafta süren masterclass boyunca deneyimlerini ve tekniklerini bir üst seviyeye taşıdı. J.S. Bach, A. Vivaldi ve A. Caporale gibi bestecilerin eserlerine yer veren genç çellistlerin konseri 2 saat sürdü. Festival kapsamında bir konser veren Piyanist Barış Büyükyıldırım, genç sanatçılara piyanoyla eşlik etti.

Gümüşlük’te genç çellistlerden ‘Kumda Çello’ 2

Gümüşlük’te genç çellistlerden ‘Kumda Çello’

Konserler kadar eğitim de önemli

Konser öncesinde konuşan Festivalin Sanat Danışmanı Gülsin Onay, festivalin temel ilkesinin, toplumu kültürel ve entelektüel açıdan her zaman bir adım ileriye taşıyacak projeler gerçekleştirmek olduğunu söyleyerek; “Her zaman üstün seviyeli ama bunun yanında ulaşılabilir bir program belirlemeyi tercih ediyoruz ancak festivalde konserler kadar önem verdiğimiz unsur; tabii ki ‘eğitim’… Festival gerek ustalık sınıfları, gerek yarışmalarla ulusal ve uluslararası alanda başarılı müzisyenlerimizin yetişmesini sağlıyor. Halen birçok öğrencinin yurt dışında eğitimi için gerekli bursları sağlıyor. Sadece klasik müzik değil, caz, etnik, deneysel müzik gibi elit ve geniş bir yelpazeyle Türk insanına ulaşmaya çalışıyoruz” dedi.

Genç çellistlerden harika bir konser

Gümüşlük Sahilinde günbatımında başlayan konserde ilk olarak sahneye Kocaeli Üniversitesi Devlet Konservatuarından Yağmur Yapıcıoğlu çıktı. Genç sanatçı, Johann Sebastian Bach’ın “Suite No.1” isimli eserinden “Prelude” ve “Courant” başlıklı bölümleri seslendirdi. Yapıcıoğlu, bu eserin ardından yorumladığı Ahmed Adnan Saygun’un “Partita”sı ile izleyiciden alkış aldı. Daha sonra sahneye gelen İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencisi Gülce Karakaş ise Antonio Vivaldi’nin “Sol majör Concerto”sundan ikinci ve üçüncü bölümleri seslendirdi. Gecenin son konuğu ise Kocaeli Üniversitesi Devlet Konservatuarından Özüm Bade Sayan idi. Genç çellist, festival sahnesinde, Andrea Caporale’nin, “Cello Sonata No. 4 in D Minor” başlıklı yapıtından 1. ve 2. Bölümleri seslendirdi.

Gümüşlük’te genç çellistlerden ‘Kumda Çello’ 3

Gümüşlük’te genç çellistlerden ‘Kumda Çello’

Fransız Çelist Henri Demarquette, Gümüşlük Sahilindeki Toprak Ev’de gerçekleşen sertifika töreninde Piyanist Gülsin Onay ve Piyanist Eren Levendoğlu ile birlikte genç yeteneklere sertifikalarını verdi. Öğrenciler daha sonra toplu fotoğraf çektirerek, geceyi sonlandırdı.

GÜMÜŞLÜK MÜZİK FESTİVALİ PROGRAM

MUĞLA ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  BURAYA TIKLAYIN

Güncel | Kültür & Sanat | 17 Ağustos 2021 | HABER 013 HABER
Gümüşlük Müzik festivali 012
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Ekin Anıl Resim Sergisi Toprak Ev’de

1981’de İzmir’de doğan Ekin Anıl, Bodrum’da büyüdü. Liseyi İzmir’de okuduktan sonra İstanbul’da Reklamcılık lisansının ardından Sanat Yönetimi yüksek lisansı yaptı. Reklam ajanslarında fikir işçisi ve yönetici olarak çalıştı. Genco Gülan ve Mustafa Seven ile çalışarak sanat ve kitap projelerini yönetti.

Dört yıldır ulaşılabilir sanat ve sanatsal tasarım ürünleri ile sanat ve tasarım fikrini daha çok insana ulaştırmaya, daha çok eve sokmaya çalıştığını ifade eden Anıl, “tek çizgi tekniğini anlattığım atölyeler düzenliyorum. Ortak umudumuzu simgeleyen Dev Noktalar isimli bir proje yürütüyorum” diyor.

Ekin Anıl Resim Sergisi

Ekin Anıl Resim Sergisi, Gümüşlük

Markalarla da iş birlikleri yapan sanatçı, Ekim ayında yayınlanması planlanan bir çocuk kitabını resimlemiş. Ünlü bir Türk şarkıcının Ekim ayında çıkacak albümü için illüstrasyon ve kartonet tasarımı da yapan Ekin Anıl, bağımsız çalışmalarıma İstanbul’da devam ediyor.

Ekin Anıl’ın 19 Ağustos Perşembe günü saat 19.30’da Toprak Ev’de kokteylle açılacak olan sergisi, 6 Eylül tarihine kadar gezilebilecek.

GÜMÜŞLÜK MÜZİK FESTİVALİ PROGRAM

MUĞLA ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  BURAYA TIKLAYIN

Güncel | Kültür & Sanat | 16 Ağustos 2021 | HABER 012 HABER
Gümüşlük Müzik festivali 011
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Elif Çağlar Caz Quartet, Gümüşlük’te caz rüzgarları estirdi

Bosfor Turizm’in ana sponsorluğunda düzenlenen 18. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, Elif Çağlar Caz Quartet’in ‘Suda’ caz konserleri kapsamında verdiği konserle devam etti.

Bodrum’daki caz tutkunları Gümüşlük Sahilinde buluştu. Gümüşlük’te günbatımında sahneye çıkan caz dörtlüsü, izleyicisine harika bir akşam yaşattı. Elif Çağlar, Türkiye’nin tanınmış caz müzisyenlerinden oluşan üçlüsüyle, soul’dan reggae’ye, gelenekselden moderne uzanan farklı coverların yanı sıra kendi şarkılarını da seslendirdi.

Elif Çağlar Caz Quartet’in ‘Suda’ caz konserleri 2

Elif Çağlar Caz Quartet’in ‘Suda’ caz konserleri

Vokaldeki üstün yeteneği ve benzersiz sesiyle dikkat çeken Elif Çağlar’a, Gümüşlük Sahilindeki konserde, piyanoyla Çağrı Sertel, kontrbasla Kağan Yıldız ve davulla Turgut Alp Berkoğlu eşlik etti.

Quartet, programın sonunda izleyicinin yoğun alkışlarıyla tekrar sahneye gelerek bis yaptı. Bodrumlu caz severlerin ilgisinden çok memnun kaldığını söyleyen Elif Çağlar, Gümüşlük’ü çok sevdiğini ve festivali çok beğendiğini söyledi.

“En İyi Caz Sanatçısı” seçildi

Elif Çağlar Caz Quartet’in ‘Suda’ caz konserleri 3

Elif Çağlar Caz Quartet’in ‘Suda’ caz konserleri

Elif Çağlar, İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü’nde caz kompozisyon eğitimi aldı. 2006 yılında NY, Queens College, “The Aaron Copland School of Music”‘ten caz performansında yüksek lisans yapan ve yaşayan efsane Sheila Jordan’ın öğrencisi olarak “The Aaron Copland School of Music”ten ödülle mezun olan ilk Türk müzisyen oldu.

Yurtiçinde ve yurtdışında prestijli festival ve kulüplerde düzenli olarak sahne alıyor. Büyük beğeni toplayan ilk albümü “MUSIC”, tamamı orijinal İngilizce olan ve bir kadın caz vokalisti tarafından yazılıp aranje edilen Türkiye’deki ilk caz vokal albümü olarak dikkat çekiyor.

Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri’nde iki kez “En İyi Caz Sanatçısı” unvanını kazandı. Türkiye’nin en önemli caz müzisyenlerinden bazılarıyla konserler ve kayıtlar yapan Çağlar, ikisi dünyaca ünlü Amerikalı ve İtalyan caz isimlerinin yer aldığı dört albüm yayınladı. Farklı tarzları keşfetmeye ve kayıt yapmaya devam ediyor.

GÜMÜŞLÜK MÜZİK FESTİVALİ PROGRAM

MUĞLA ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  BURAYA TIKLAYIN

Güncel | Kültür & Sanat | 16 Ağustos 2021 | HABER 011 HABER
Gümüşlük Müzik festivali 010
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Zoran Imsirovic'den muhteşem konser

Bosfor Turizm’in ana sponsorluğunda düzenlenen 18. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, Sırp piyanist Zoran Imsirovic’in Zefirya Kültür Merkezinde verdiği konserle devam etti.

Festivalin destekçileri arasında yer alan Bitez Aktur A.Ş. işbirliği ile düzenlenen konserde Sırp piyanist Zoran Imsirovic, J.S. Bach, F. Liszt ve I. Albeniz’in eserlerini seslendirdi. Bodrumlu klasik müzikseverleri bir araya getiren konser büyük beğeniyle karşılandı. Konser öncesinde Festivalin Sanat Danışmanı Gülsin Onay’la bir araya gelen Imsirovic, piyanistimizle fotoğraf çektirdi. Bodrum’u çok beğendiğini ve festivalin bir parçası olmaktan büyük onur duyduğunu söyleyen Sırp Piyanist, daha sonra sahnede yerini aldı.

Gulsin Onay, Zoran Imsirovic - 15 Ağustos 2021, Bitez

Gulsin Onay, Zoran Imsirovic - 15 Ağustos 2021, Bitez

Bitez’de gün batımında piyano şöleni

Sırp piyanist Zoran Imsirovic, Bitez’in muhteşem gün batımı manzarasının eşliğinde, izleyicisini barok müziğin ustası Bach’tan, senfonik şiirin virtüözü Liszt’e ve oradan da romantik dönemin İspanyol temsilcisi Albeniz’in eserlerinden oluşan bir yolculuğa çıkardı.

Zefirya Kültür Merkezinde sahneye, Johann Sebastian Bach’ın, “Toccata in D Major BWV912” başlıklı eseriyle çıkan Imsirovic, ardından Franz Liszt’in beş eserine yer verdi. İlk olarak, SposalizioAnne du Pelerinage II” başlıklı eseri seslendiren Zoran Imsirovic, ardından “La lugubre gondola I & II”; “Invocation Harmonies poetiques et religieuses”; “Valse oubilee no. 1” ve “Consolation no. 3” isimli yapıtlarla programın ilk yarısını sonlandırdı.

Zoran Imsirovic - 15 Ağustos 2021, Biitez

Zoran Imsirovic - 15 Ağustos 2021, Bitez

Gecenin ikinci yarısına İspanyol besteci Isaac Albeniz ile başlayan Sırp piyanist, bestecinin “Iberia Book I” adlı yapıtından üç bölüm seslendirdi. Sanatçının, bu eserden seslendirdiği bölümler, “Evocation”; “El Puerto” ve “Fête – Dieu à Séville” isimlerini taşıyordu. Programın sonunda izleyicinin yoğun alkışları üzerine sahneden ayrılamayan Sırp Piyanist Imsiroviç, 3 kere bis yaptıktan sonra geceyi sonlandırdı.

Gulsin Onay, Zoran Imsirovic - 15 Ağustos 2021, Bitez

Zoran Imsirovic - 15 Ağustos 2021, Bitez

GÜMÜŞLÜK MÜZİK FESTİVALİ PROGRAM

MUĞLA ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  BURAYA TIKLAYIN

Güncel | Kültür & Sanat | 15 Ağustos 2021 | HABER 010 HABER
Gümüşlük Müzik festivali 009
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Gümüşlük sahilinde fotoğraf sergsi ve konser

‘Festivalin 18 yılı’ fotoğraf sergisi açılışı ve Piyano Masterclass konseri Gümüşlük sahilinde.gerçekleştirildi.

Fotoğraf sergisi

‘Festivalin 18 yılını’ anlatan fotoğraf sergisi, izleyici ile buluştu. Yiğit Uygur’un festivalin çeşitli dönemlerinde çektiği fotoğraflardan oluşan sergi, 19 Ağustos’a kadar açık kalacak. (Gümüşlük sahili, Gümüşlük Festival merkezi)

Festivalin 18 yılı fotoğraf sergisi

Yiğit Uygur, Festivalin 18 yılı fotoğraf sergisi

Birbirinden özel kadrajların yer aldığı sergi büyük bir emeğin aynası. Çeşitli dönemlerde Yiğit Uygur'un bakış açısıyla ölümsüzleştirilen o anlar şimdi Gümüşlük Fastivali Merkezi'nde görmek isteyenlerle buluştu. Sergiyi gezmenizi ısrarla öneriyoruz. (Gümüşlük sahilinde yüzünüzü denize dönün kumsalın en solunda ve sonunda)

Konser öncesinde düzenlenen sergi açılış kokteyline piyano sanatçıları Gülsin Onay, Eren Levendoğlu, fotoğraf dostları ile festival konukları katıldı.

Piyano Masterclass konseri

Gümüşlük Festival Akademisinde bu yıl 1 – 12 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen, Gülsin Onay, Pablo Galdo ve Valerian Shiukashvili’nin eğitmen olarak katıldığı piyano masterclassına 13 genç piyanist katıldı. Sistem A.Ş.’nin Kumda GFA Eğitim Sponsoru olarak destek verdiği masterclasslar bu yıl iki dalda gerçekleşiyor.

Kumda Piyano-GFA Piyano Masterclass konseri 1

Kumda Piyano-GFA Piyano Masterclass konseri

Gümüşlük Sahilinde, Kumda Piyano-GFA Piyano Masterclass konseriyle izleyici karşısına çıkan genç yeteneklerin programı, Reha Alemdaroğlu Anadolu Lisesi öğrencisi, 16 yaşındaki Arda Yavuz’un, L.v. Beethoven’dan seslendirdiği, “Sonat Op.31 No.1, 1. Bölüm” başlıklı eserle başladı. Ardından sahneye gelen 13 yaşındaki, Marmara Üniversitesi Müzik Öğretmenliği bölümü öğrencisi Türkün Yıldız, Debussy’nin, “Clair de Lune from Suite Bergamasque” adlı yapıtını seslendirdi. Program 25 yaşındaki, Universidad de Alfonso X El sabio Madrid’te eğitim gören Dilara Vardar’ın F. Liszt’in, “funerailles” başlığını taşıyan eseriyle devam etti.

Bu eserin ardından Dilara Vardar ve Türkün Yıldız birlikte sahneye gelerek Brahms’ın, “Vals op 39 no 15” adlı bestesini icra ettiler. Genç yeteneklerden İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü öğrencisi 25 yaşındaki Nur Khaled Aziz ise sahnede önce kendi bestelediği bir parçayı çalarak alkış aldı. Sanatçı ardından Ananda Sukarlan’ın, “Rapsodia Nusantara No.8” adlı eseriyle programa devam etti. Genç piyanistlerin konserinde sırayı 16 yaşındaki Türk Maarif Koleji Lefkoşa’da eğitim gören Deniz Besim aldı. Schubert’ten, “Impromptu op.90 no.4” adlı parçanın icrasının ardından, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı öğrencisi 20 yaşındaki Hazal Ceren Çakmak, I. Albéniz’in, “Suite Española, op.47, No. 3 "Sevilla" adlı eserini seslendirdi.

Kumda Piyano-GFA Piyano Masterclass konseri 2

Kumda Piyano-GFA Piyano Masterclass konseri

Daha sonra 22 yaşındaki Hochschule für Musik, Theater und Medien’de öğretimini sürdüren Lal Karaalioğlu, F. Chopin’den, “Barcarolle” adlı yapıtla alkış aldı. Gecenin bir sonraki konuğu Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan İlyun Bürkev idi. Genç piyanist F. Liszt’in “Liebestraum No.3 in A-flat Major” ve Adnan Saygun’un, “Aksak Tartılar Üzerine 10 etüt No.1” adlı eserlerini icra etti. Daha sonra sahneye gelen 20 yaşındaki Maltepe Üniversitesi Konservatuarı Piyano Bölümü öğrencisi Zana Peri Rama ise S. Racmaninoff’un “Prelud, Sol diyez minor, Op.32 no 12” başlıklı eserini yorumladı.

16 yaşındaki Denizli Hakkı Dereköylü Güzel Sanatlar Lisesi öğrencisi Demir Zengin, F. Chopin’den, sunduğu “Polonaise op. 40 no. 1 in A major Military" başlıklı yapıtla izleyici karşısındaydı. Genç müzisyeni English School of Kyrenia’da eğitim alan 13 yaşındaki yetenek Can Sakkaoğlu izledi. Piyanistimiz, F. Chopin’den “Scherzo no 2” adlı yapıtı seslendirdi. Program İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarından Can Saraç’ın seslendirdiği iki eserle devam etti. İlk olarak A. Adnan Saygun’dan “12 Preludes on Aksak Rhythms Op.45 No.12” adlı eseri seslendiren Saraç, daha sonra Rachmaninoff’tan, “Moment Musicaux Op.16 No.4 in E minor” adlı yapıtı izleyicinin beğenisine sundu. Gecede son olarak sahneye gelen İlyun Bürkev ve Can Saraç ikilisi ise Antonin Dvorák’ın, “Slavonic Dance Op.72 No.2 in E minor” adlı eserini seslendirdi.

Kumda Piyano-GFA Piyano Masterclass konseri 3

Kumda Piyano-GFA Piyano Masterclass konseri

Programın ardından, sertifika törenine geçildi. Festivalin sanat yönetmeni Eren Levendoğlu’nun da katıldığı törende, 13 yetenekli öğrenci sertifikalarını eğitmenleri Gülsin Onay, Pablo Galdo ve Valerian Shiukashvili’nin elinden alarak hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Kumda Piyano-GFA Piyano Masterclass konseri 4

Kumda Piyano-GFA Piyano Masterclass konseri

GÜMÜŞLÜK MÜZİK FESTİVALİ PROGRAM

MUĞLA ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  BURAYA TIKLAYIN

Güncel | Kültür & Sanat | 12 Ağustos 2021 | HABER 009 HABER
Gümüşlük Müzik festivali 008
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA -Yangınların yarasını müzik saracak

18. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali'nde, orman yangınları nedeniyle ara verilen konserler yeniden başladı. Festival programı kapsamında gerçekleşen iki konserin tüm gelirinin de yangınlardan etkilenenlere aktarılacağı açıklandı.

Piyanist Eren Levendoğlu, arşiv - GHA

Piyanist Eren Levendoğlu, arşiv - GHA

Festivalin sanat yönetmeni Piyanist Eren Levendoğlu, yaptığı açıklamada, “Hep daha güzel bir dünyanın hayalini kurarken ne yazık ki, bir anda ülkemiz orman yangınlarının ortasında kaldı. Yangınlardan etkilenen tüm yurttaşlarımıza ve yakınlarını kaybedenlere sabırlar diliyoruz. Bu yangınlar belirli bölgeleri yakmış gibi görünse de, gerçekte hepimiz etkilendik, gücü olan herkes yardım elini uzatmalı” dedi.

Barış Büyükyıldırım Konseri, Gümüşlük - GHA

Barış Büyükyıldırım Konseri, Gümüşlük - GHA

Büyükyıldırım konseri

18. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, genç piyanistlerimizden Barış Büyükyıldırım’ı “Suda” konserleri kapsamında Gümüşlük sahilinde misafir etti.

Gümüşlük Sahilinde deniz kenarında gerçekleşen konserde Büyükyıldırım, kendi bestelerinin de yer aldığı çok yönlü müzik anlayışı ile dikkat çekti.

GÜMÜŞLÜK MÜZİK FESTİVALİ PROGRAM

MUĞLA ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  BURAYA TIKLAYIN

Güncel | Kültür & Sanat | 11 Ağustos 2021 | HABER 008 HABER
Gümüşlük Müzik festivali 007
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Nova Trio sahnesi ertelendi

18. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali organizasyonundan yapılan açıklamayla bu akşam (5 Ağustos 2021) gerçekleşmesi planlanan Nova Trio Sahnesi'nin ertelendiği duyuruldu. Duyuru aşağıda;

Nova Trio Sahnesi

Nova Trio Sahnesi

"ÖNEMLİ DUYURU:

Bu akşam (5 Ağustos 2021) gerçekleşmesi planlanan Nova Trio sahnesi, mevcut kriz nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmiştir. Detaylara ve yeni tarihe ilişkin sosyal medya hesaplarımızı ve festival web sayfasını takip edebilirsiniz.
İlginiz ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

#BirbirimiziOnaracağız"

Nova Trio Sahnesi duyuru

Nova Trio Sahnesi duyuru

GÜMÜŞLÜK MÜZİK FESTİVALİ PROGRAM

MUĞLA ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  BURAYA TIKLAYIN

Güncel | Kültür & Sanat | 05 Ağustos 2021 | HABER 007 HABER
Gümüşlük Müzik festivali 006
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Meral Polat Trio’dan Gümüşlük Sahilinde caz konseri

18. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, “Suda” konserleri kapsamında Meral Polat Trio’yu Gümüşlük sahilinde konuk etti. Bosfor Turizm’in ana sponsorluğunda gerçekleştirilen festivale konuk olan Meral Polat Trio, günbatımında başlayan konserle Bodrumlu caz severlere unutulmaz bir akşam yaşattı…

Meral Polat Trio’dan Gümüşlük konseri 3

Meral Polat Trio’dan Gümüşlük konseri

Hollanda Kraliyeti Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğunun destekleriyle Gümüşlük’e gelen Meral Polat Trio, Anadolu halk müziğini temel alarak, doğudan batıya yani bilinenin aksine, geriye doğru bir yolculuk yaşatıyor dinleyicisine. Kendi metinlerini ve Meral'in babasının şiirlerini kullanan Trio, şarkılarını ilgi çekici ve etkileyici soundlarla ortaya koyuyor.

Meral Polat Trio’dan Gümüşlük konseri 1

Meral Polat Trio’dan Gümüşlük konseri

Günbatımında, Gümüşlük sahilinde yerli ve yabancı caz severlerin ilgisiyle başlayan konserde, Türkçe, Kürtçe, Farsça ve Yunanca şarkıları caz formunda icra eden grup, bazen hüzünlü, bazen hasret kokan şarkılarıyla alkış aldı. Aşk, özgürlük ve yaşamı kutlayan yüksek tempolu şarkılarla da izleyiciyi coşturan grup, müzikal renk ve birden çok çağın müzik geleneğinin zengin etkisini de birleştirerek benzersiz bir müzik deneyimi yaşattı. Konserin sonunda izleyicide büyük hayranlık uyandıran grup, tekrar sahneye gelerek iki parça daha seslendirdi.

Meral Polat Trio’dan Gümüşlük konseri 2

Meral Polat Trio’dan Gümüşlük konseri

Yaşamını aktris, şarkıcı ve tiyatro yapımcısı olarak Hollanda’da sürdüren Meral Polat, Amsterdam Sanat Üniversitesi, Drama ve Çağdaş Müzik Tiyatrosu'ndan mezun oldu. Polat’ın sanatsal disiplinleri arasında, tiyatro, sinema ve müzik prodüksiyonlarını saymak mümkün. Sanatçı, Chris Doyle ve Frank Rosaly ile meydana getirdiği trio’yu, şarkı söylemek, yeni ve eklektik müzik yaratmak için sanatsal ve içsel arayışının bir sonraki adımı olarak değerlendiriyor.

GÜMÜŞLÜK MÜZİK FESTİVALİ PROGRAM

MUĞLA ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  BURAYA TIKLAYIN

Güncel | Kültür & Sanat | 01 Ağustos 2021 | HABER 006 HABER
Gümüşlük Müzik festivali 005
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Gümüşlük Festivali Güney Koreli piyanist Kwon’u misafir etti

18. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, Güney Koreli piyanist Kisuk Kwon konseriyle devam etti.

Aktur A.Ş’nin destekleriyle, Bitez’deki Zefirya Kültür Merkezinde Bodrumlu klasik müzikseverlerin karşısına çıkan Güney Koreli genç piyanist Kisuk Kwon, konserde Bach, Schubert, Chopin, Liszt gibi bestecilerin eserlerine yer verdi.

18. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, Güney Koreli piyanist Kisuk Kwon konseri 1

Güney Koreli piyanist Kisuk Kwon konseri

Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivalinin, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi ile gerçekleştirdiği proje kapsamında sahneye çıkan Güney Koreli piyanist, geçtiğimiz yıl Uluslararası İstanbul Orchestra’Sion Piyano Yarışmasında birincilik ödülüne layık görülmüştü. Notre Dame de Sion ile karşılıklı gerçekleştirilen proje ile her iki kurumun yarışmasında birincilik kazanan yarışmacılar, bir sonraki yıl diğer projede bir konser verme imkanına sahip oluyor.

Günbatımında Bitez’deki Zefirya Kültür Merkezinde izleyici karşısına çıkan Kisuk Kwon programında ilk olarak Alman barok müzik bestecisi Johann Sebastian Bach’ın bir eserini seslendirdi.18. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, Güney Koreli piyanist Kisuk Kwon konseri

Güney Koreli piyanist Kisuk Kwon konseri

The Well Tempered Clavier, Book I: Fa Minör Prelüd ve Füg No. 12, BWV 857” başlığını taşıyan bu eserden sonra Kwon, Avusturyalı besteci Franz Schubert’in, “Do Minör, No. 19, D. 958” başlıklı bir piyano sonatı icra etti. Program, Polonyalı romantik dönem bestecisi Frederic Chopin’in, “Polonaise – Fantasy, La bemol Majör, Op. 61” adlı eseriyle devam etti. Güney Koreli piyanist, Ege denizinin eşsiz fonunda gerçekleşen konserini, Franz Liszt’ten sunduğu, “Macar Rhapsody No. 12, Do diyez minör, S.244/12” adlı eserle sonlandırdı.

Programın ardından ayakta alkışlanan sanatçı tekrar sahneye gelerek bis yaptı. Güney Koreli piyanist, Isaac Albeniz’in, “El Albaicín from Iberia suite” adlı eseri seslendirerek sahneden ayrıldı.

GÜMÜŞLÜK MÜZİK FESTİVALİ PROGRAM

MUĞLA ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  BURAYA TIKLAYIN

Güncel | Kültür & Sanat | 29 Temmuz 2021 | HABER 005 HABER
Gümüşlük Müzik festivali 004
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - North Sea String Quartet'den mükemmel performans

Hollandalı North Sea String Quartet grubu Gümüşlük Klasik Müzik Festivali'nde sahne aldı. Gümüşlük Antik Taş Ocağında gerçekleşen konserde yaylılar ve doğaçlamalarla müziğe doyduk.

Bosfor Turizm’in ana sponsorluğunda düzenlenen 18. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali North Sea String Quartet konseriyle devam etti. Kemancılar Pablo Rodriguez ve George Dumitriu, viyolacı Yanna Pelser ve çellist Thomas van Geelen'den oluşan grup klasik müziğin yanı sıra Güney Amerika, Avrupa ve Afrika halk müzikleri, caz ve doğaçlamayla festival sahnesinde coştu ve coşturdu.

North Sea String Quartet

North Sea String Quartet, Gümüşlük Antik Taş Ocağı

North Sea String Quartet, çok yönlülükleri ve kendi bestelerini doğaçlama ile birleştiren müzik anlayışlarıyla, caz, folklor ve dünya müziklerini bir araya getiriyor. Klasik müzik geçmişlerinin yanı sıra Güney Amerika, Avrupa ve Afrika halk müzikleri, caz ve doğaçlamaya olan ortak tutkularıyla, yenilikçi tekniklerini, 2018’de yayınladıkları EP’leri “Feldwerk” de yaylı çalgılar dörtlüsü olarak ortaya koyuyorlar.

Kendi besteleri

Festival izleyicisinin karşısına kendi bestelerinden oluşan Ponteio, Snow Suite, Intergalactic coffee break, Bodin’s Waltz, Pasific, Choroesque, Indecisive, Isa y Tanganillos gibi parçalarla çıkan North Sea String Quartet, sempatik tavırlarıyla beğeni toplarken, bir yandan da seslendirdikleri parçaların hikayelerini izleyiciyle paylaşmayı da ihmal etmedi.

North Sea String Quartet, Gümüşlük Antik Taş Ocağı 2

North Sea String Quartet, Gümüşlük Antik Taş Ocağı

Programın sonunda Bodrumlu müzikseverler, North Sea String Quartet’in performansını ayakta alkışladı. Daha sonra tekrar sahneye gelen grup üyeleri, bu defa bis yaparak bestesi Michael McGoldrick’a ait “Paddy in the smoke” adlı eseri kendi düzenlemeleri ile seslendirdiler.

GÜMÜŞLÜK MÜZİK FESTİVALİ PROGRAM

MUĞLA ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  BURAYA TIKLAYIN

Güncel | Kültür & Sanat | 26 Temmuz 2021 | HABER 004 HABER
Gümüşlük Müzik festivali 003
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA -Gümüşlük Klasik Müzik Fastivali'ne muhteşem açılış

18. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali Gülsin Onay ve Ancyra Ensemble konseri ile açıldı.

18. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, şef Nisan Ak yönetimindeki konserle bir yıl aradan sonra klasik müzikseverlere buluştu. Piyanist Gülsin Onay ve Ancyra Ensemble’ı bir araya getiren konserde, klasik dönemin etkili ve üretken bestecilerinden Wolfgang Amadeus Mozart’ın iki; geç klasik dönemin bestecilerinden Edward Elgar’ın bir eserine yer verildi

Gümüşlük Klasik Müzik Fastivali'ne muhteşem açılış, 24 Temmuz 2021 1

Gümüşlük Klasik Müzik Fastivali'ne muhteşem açılış.

İki bin beş yüz yıllık tarihi taş ocağında, yıldızların altında gerçekleşen konserin ilk bölümünde, W.A. Mozart'ın, "Piyano Konçertosu No.12, K.414" adlı eserine yer verildi. Bu eser, I. Allegro; II. Andante; III. Allegretto başlıklı üç bölümden oluşuyordu. Konserin ikinci bölümü yine W.A Mozart'ın bir eseriyle başladı. "Divertimento, Fa Majör, KV 138" başlıklı bu eser ise yine üç bölümden oluşuyordu; I. Allegro; II. Andante; III. Presto. Programda son eser Edward Elgar'ın "Yaylılar için Serenad, Mi minör, Op. 20" başlığını taşıyordu. Bu eser, I. Allegro piacevole; II. Larghetto ve III. Allegretto başlıklarıyla klasik müzikseverlerle buluştu.

Gümüşlük Klasik Müzik Fastivali'ne muhteşem açılış 3

Gümüşlük Klasik Müzik Fastivali'ne muhteşem açılış, Gülsin Onay

Sanat Yönetmeni Piyanist Eren Levendoğlu ve Sanat Danışmanı Piyanist Gülsin Onay’ın önderliğinde Bodrum Klasik Müzik Derneği tarafından gerçekleştirilen Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivalinin açılışında sanatçılar 3 kez bis yaptı. Önce Piyanist Gülsin Onay, Ludvig van Beethoven’dan, “Moonlight Sonat 1. Movement” adlı eseri seslendirdi. Ardından Ancyra Ensemble ile sahneye gelen Gülsin Onay, bu defa Mozart Konçerto’dan bir kesit ve son olarak da Frédéric Chopin’den “Nocturne, mi bemol major Op.9 No.2” adlı eseri seslendirdi.

18. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali ana sponsorluğunu Bosfor Turizm üstleniyor. Festivalin diğer destekçileri ise Hollanda Kraliyeti Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu, Institut Français Türkiye İzmir, Liba Laboratuarları, Aktur A.Ş., Barbaros Yachting, Sistem A.Ş. ve Bodrum Belediyesi.

GÜMÜŞLÜK MÜZİK FESTİVALİ PROGRAM

MUĞLA ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  BURAYA TIKLAYIN

Güncel | Kültür & Sanat | 24 Temmuz 2021 | HABER 003 HABER
Gümüşlük Müzik festivali 002
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - GÜMÜŞLÜK - Festivalde bu hafta neler var?

22-24 Temmuz’da Caner-Tamer Kardeşler’in atölye çalışması ile çocukları büyüleyici bir yolculuk beklerken, festival 24 Temmuz akşamı Gülsin Onay (Piyano), Ancyra Ensemble & Nisan Ak (Şef) ile notalarını serbest bırakıyor!

Gümüşlük Müzik Festivalinde bu hafta neler var?

Gümüşlük Müzik Festivalinde bu hafta neler var?

GÜMÜŞLÜK MÜZİK FESTİVALİ PROGRAM

Gümüşlük Müzik Festivali dahil tüm etkinliklere de buradan ulaşabilirsiniz;

MUĞLA ETKİNLİK TAKVİMİ

Güncel | Kültür & Sanat | 21 Temmuz 2021 | HABER 002 HABER
Gümüşlük Müzik festivali 001
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - GÜMÜŞLÜK - Gümüşlük Müzik Festivali başlıyor

18. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, bu yıl da dopdolu bir konser programıyla ve çocukları da eksenine aldığı “Yeşil yaşam etkinlikleri”yle, 24 Temmuz – 29 Ağustos tarihleri arasında sanatseverlerle buluşuyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen Kovid-19 salgını önlemlerinin eksiksiz uygulanacağı bir ortamda bu yıl 18.’si gerçekleştirilecek olan Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, 24 Temmuz Cumartesi akşamı Gümüşlük Antik Taş Ocağı’nda başlayacak.

Gümüşlük Müzik Festivali başlıyor 2

Gümüşlük Müzik Festivali başlıyor

Devlet Sanatçısı, Piyanist Gülsin Onay ve Ancyra
Ensemble
’ın birlikte sahne alacağı açılış konserini, Şef Nisan Ak yönetecek.

Gümüşlük’e yıldız yağacak

Gümüşlük Müzik Festivali başlıyor 3

Gümüşlük Müzik Festivali başlıyor

Çok yoğun bir tempoda geçecek olan 5 haftalık programda bu yıl yine dünyanın dört bir yanından sanatçılar Gümüşlük’te buluşacak.

Programın tamamına gün gün buradan ulaşabilirsiniz;

GÜMÜŞLÜK MÜZİK FESTİVALİ PROGRAM

Gümüşlük Müzik Festivali dahil tüm etkinliklere de buradan ulaşabilirsiniz;

MUĞLA ETKİNLİK TAKVİMİ

Güncel | Kültür & Sanat | 05 Temmuz 2021 | HABER 001 HABER

Gümüşlük Müzik Festivali 2020 yılı arşiv ve haberleri için TIKLAYIN

 

MUĞLA ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  BURAYA TIKLAYIN

HOSTING

Natro Host

QR KOD

Sabim - Sinan Sert

ANA SPONSOR

Sabim - Sinan Sert