PaylaşGümüşlük Brands

Genel Haber 412
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - GENEL - Gümüşlük yaşayanı Mine Söğüt'den üzen karar

CUmhuriyet Gazetesi yazarı, Gümüşlük Kırmızı Dükkan sanatçısı Mine Söğüt gazetedeki yazılarına son verdiğini açıkladı.

Mine Söğüt'ün veda yazısı'nın ilgili bölümü;

" Gazetede her şey artık tatlıya bağlandığı, mesele netleştiği için geçen hafta aldığım kararı şimdi uyguluyor ve daha verimli olabilmek adına ara ara nadasa bırakılması gereken bir meslek olduğunu düşündüğüm köşe yazarlığını sonlandırarak Cumhuriyet’ten ayrılıyorum.
Bu köşe, 2013 yılının mayıs ayında edebiyatçı kimliğime istinaden sevgili Celal Üster’in önerisiyle bana verilmişti.
Ben de sekiz yıl boyunca, edebiyat dışında her konuda, son güne kadar gönlümce yazdım.
Ve yazdığım her şeyin karşılığını, benim için çok değerli olan Cumhuriyet okurlarından fazlasıyla aldım.
Bahtiyarım.
"

Mine Söğüt

Mine Söğüt

İşte o yazının tamamı;

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mine-sogut/yanik-saraylar-1857716?fbclid=IwAR29DdXgxzJ7EPXvb_g7noJZgV1QstuxsHaRTpFXBTSeTsVH6J5SM6hbesc

Güncel | Genel Haber | 04 Ağustos 2021 | HABER 412 GENEL HABER
Genel Haber 411
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - GENEL - YKS tercih tarihi uzatıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yangın ve sel felaketleri sebebiyle, YKS 2021 tercih tarihlerinin 20 Ağustos’a uzatıldığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yangın ve sel felaketleri sebebiyle, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 2021 tercih tarihlerinin 20 Ağustos'a uzatıldığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, YKS tercih tarihlerini uzatma kararı aldıklarını belirterek şunları kaydetti:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

"Ülkemizde meydana gelen yangın ve sel felaketleri sebebiyle, 5-13 Ağustos olarak belirlenen YKS 2021 tercih tarihlerini uzatma kararı aldık. Yapılan değişiklikle birlikte öğrenci kardeşlerimiz 5 Ağustos'tan 20 Ağustos saat 23.59'a kadar üniversite tercihlerini yapabilecek. Her bir kardeşime hayırlı bir tercih dönemi ve başarılı bir üniversite hayatı diliyorum."

Güncel | Genel Haber | 03 Ağustos 2021 | HABER 411 GENEL HABER
Genel Haber 410
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - GENEL - Oyuncu Hüseyin Özay yaşamını yitirdi

Oyuncu Hüseyin Özay yaşamını yitirdi. Özay son olarak Diriliş Ertuğrul dizisinde Korkut Bey karakterini oynuyordu.

Oyuncunun ölümünü duyuran ses sanatçısı Onur Akay, "Ortaköy'de komşum olan usta oyuncu Hüseyin Özay'ı kaybettik. Kendisi ile zaman zaman çok güzel sohbetlerimiz oluyordu. Onu, 'Diriliş Ertuğrul' dizisinde 'Korkut Bey' olarak izlemiştik. 'Sen Anlat Karadeniz' dizisinde ise kötü karakter rolüyle herkesin dikkatini çekmişti" açıklamasını yaptı.

Sanatçı Hüseyin Özay

Sanatçı Hüseyin Özay

Hüseyin Özat kimdir?

Hüseyin Özay, 1 Ocak 1959 yılında Samsun Vezirköprü'de dünyaya geldi. Samsun Belediyesi konservatuarına yazılarak tiyatro eğitim almaya başladı. 1986'da TRT'nin seslendirme sınavına başvurdu ve beş bin kişinin başvurduğu bu sınavda seçilen 69 kişi arasında yer aldı. Seslendirme sanatçısı olarak görev yaparken 1980 yılında tiyatro ile sahnelere adım attı ve ardından birçok tiyatro, dizi ve filmde rol aldı.

Güncel | Genel Haber | 03 Ağustos 2021 | HABER 410 GENEL HABER
Genel Haber 409
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - ÇÖKERTME - Mandıra filozofu'nun seti de yandı

Mandıra Filozofu'nun kulübesi de alevlerle yok olan Çökertme Koyu'nda küle döndü. Oyuncular Arda Esen ve Müfit Can Saçıntı ile yapımcı Birol Güven sosyal medya hesaplarından üzüntülerini paylaştı.

Oyuncu Arda Esen, koyun son halini Instagram hesabından “Hepimize geçmiş olsun. Mandıra Filozofu filmine ev sahipliği yapan eşsiz güzellikteki Çökertme Koyu artık bir kül yığını. Cennetti, cehenneme döndü maalesef. Kelimeler kifayetsiz. Arayan soran tüm dostlarımıza teşekkür ederiz…” notuyla paylaştı.

2013 yılında çekilen Mandıra Filozofu filminin başrollerinde Müfit Can Saçıntı, Rasim Öztekin, Ayda Aksel yer almıştı. Saçıntı da üzüntüsünü böyle dile getirdi;

Yapımcı Birol Güven ise, “Mandıra Filozofu'nun kulÜbesi maalesef artık bu halde” dedi. İşte Güven'in mesajı;

Güncel | Genel Haber | 03 Ağustos 2021 | HABER 409 GENEL HABER
Genel Haber 408
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - MANAVGAT - Manavgat'ta kaza 3 ölü 5 yaralı

Manavgat’ta havaalanına yolcu taşıyan tur otobüsü takla attı. İlk belirlemelere göre 3 kişi hayatını kaybederken 5 kişi yaralandı.

İddialara göre, Alanya’daki otellerden aldığı turistleri Antalya Havaalanı'na götürmek üzere yola çıkan N.D. yönetimindeki 31 KJL 49 plakalı midibüs, Manavgat Çevre Yolu'nda refüjdeki bariyerleri aşıp takla atarak karşı şeride geçti.

Trafik kazası uyarı tabelası

Trafik kazası uyarı tabelası, arşiv - GHA

Kazada Rus uyruklu Tıagushcheva Nadezhda (71) , Melnik Taras (35) ve Moshko Anna (15) yaşamını yitirdi 5 kişi de yaralanarak tedavi altına alındı.

Güncel | Genel Haber | 03 Ağustos 2021 | HABER 408 GENEL HABER
Genel Haber 407
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - GENEL - Orman yangınlarının etkilediği bölgelerde yaşayanlar için bir dizi destekleme kararı alındı.

Yanan bölgelere 34 milyon lira destek

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, sürecin başından bu yana yangından etkilenen bölgelere toplam 34 milyon lira destek gönderdiklerini bildirdi.

İlaç raporları devam edecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yangınlardan etkilenenlerin ilaçlarına erişimi için gereken tedbirleri aldıklarını, kronik hastalığı olanların süresi biten raporlarının geçerli sayılarak, ilaç ve tıbbi malzemelerin karşılanmaya devam edileceğini bildirdi.

Prim borçlarına erteleme

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, orman yangınlarından etkilenen bölgelerde yaşayan iş yeri sahipleri ve sigortalıların sosyal güvenlik prim borçlarının erteleneceğini açıkladı.

Güncel | Genel Haber | 02 Ağustos 2021 | HABER 407 GENEL HABER
Genel Haber 406
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - ANTALYA - Üniversite öğrencisi Azra katledildi

Bir kadın cinayeti daha. Üniversite öğrencisi cinsel istismar sonrası öldürülüp gömüldü.

5 gündür kayıp olan üniversite öğrencisi Azra Gülendam Haytaoğlu'nun, iddialara göre emlakçı M.M.A. tarafından cinsel saldırıya maruz bırakılıp, öldürüldüğü ve gömüldüğü öne sürüldü.

Azra Gülendam Haytoğlu - Arşiv - GHA

Azra Gülendam Haytoğlu - Arşiv - GHA

Antalya Muratpaşa ilçesinde yaşayan Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi Azra Gülendam Haytaoğlu’ndan ailesi 5 gündür haber alamıyordu.

Azra Gülendam Haytaoğlu'nun, emlakçı M.M.A. tarafından cinsel istismara maruz bırakılıp, boğularak öldürüldüğü ardından valizle ormana gömüldüğü iddia edildi. Emlakçı M.M.A. gözaltına alındı.

Güncel | Genel Haber | 02 Ağustos 2021 | HABER 406 GENEL HABER
Genel Haber 405
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - GENEL - İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Muğla'da

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Muğla'ya gelerek yangında zarar gören alanlarda incelemelerde bulundu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Muğla'da 2

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Muğla'da

Muğla'yı alevlere boğan ve hala süren orman yangınlarıyla ilgili olarak Marmaris'i ziyaret eden liderlere Meral Akşener de eklendi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Marmaris'te yangında zarar gören alanlarda incelemelerde bulundu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Muğla'da

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Muğla'da

Akşener'e partisinin il ve ilçe örgütü temsilcilerinin yanı sıra Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay eşlik etti.

Gürün'ün ziyaret sonrası yaptığı paylaşım şöyle;

"Muğla’mızın Marmaris ilçesinde devam eden orman yangınından etkilenen vatandaşlarımızı ve yangın alanını Millet İttifakı ortağımız İyi Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener ile ziyaret ettik. Bu zor günlerde yanımızda olan Sayın Meral Akşener’e destekleri için teşekkür ediyorum."

Güncel | Genel Haber | 01 Ağustos 2021 | HABER 405 GENEL HABER
Genel Haber 404
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - GENEL - Yanan alanlar uzaydan görüntülendi

Muğla ve Antalya'da milyonlarca ağaç ve içindeki canlıları yok eden yangınlar uzaydan görüntülendi. Vahşetin boyutu korkunç.

Marmaris ve Manavgat'da meydana gelen yangının boyutu uydudan çekilen fotoğraflarla çok net şeklide ortaya çıktı. İnanılmaz büyüklükteki alanlardaki ormanlar ve içindeki canlıları yok eden alevler Milli Savunma Bakanlığı (MSB) uydularınca görüntülendi.

MSB uydudan orman yangını kaydı, 01 Ağustos 2021 - GHA

MSB uydudan orman yangını kaydı, 01 Ağustos 2021 - GHA (TIKLAYIP BÜYÜTEBİLİRSİNİZ)

Yüksek çözünürlüklü görüntü kaydı alınan yerli keşif uyduları Göktürk-1 ve Göktürk-2, yangın söndürme çalışmalarında kullanılması için Manavgat ve Marmaris'teki orman yangınlarını uzaydan görüntüledi. Yayınlanan görüntülerde yangınların büyüklüğü ve etki alanı gözler önüne serildi.

İşte o görüntüler;

Manavgat ve Marmaris yangını uydudan görüntüleri;

Güncel | Genel Haber | 01 Ağustos 2021 | HABER 404 GENEL HABER
Genel Haber 403
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - MUĞLA - Cumhurbaşkanı Erdoğan Muğla'da...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya Manavgat'ın ardından orman yangınlarıyla boğuşan Muğla'ya geldi. Erdoğan, terör şüphesine değinerek, "şimdiden bazı emarelere ulaşıldı" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, orman yangınlarının devam ettiği Muğla'da yaptığı incelemelerin ardından halka hitap etti. Erdoğan, hedefin 1 yıla kadar evlerin bitirilip teslim edilmesi olduğunu belirterek şunları söyledi;

"Diğer illerimizden ve Azerbaycan'dan gelen ekipler Muğla'daki yangın alanlarında görev yapıyor. Ormanlarının yarısından fazlası yangına karşı hassas olan ülkemiz, bu amaçla 4 bin 300 araç ve 21 binin üzerinde personelle görev yapan bir orman teşkilatına sahiptir. Muğla'daki yangınlar için de ihtiyaç duyulan tüm araç gereç ve personel görevlendirilmiştir. Uçak sayımızı çeşitli ülkelerden aldığımız destekle arttırdık. Başka Rusya olmak üzere İran ve Ukrayna bunlarla birlikte yangın söndürme uçaklarımızın sayısı 16'yı buldu. 458 helikopterimiz de noktasal söndürmeyi gerçekleştiriyor. 9 insansız hava aracımızla da etkin bir şekilde sahadayız."

Cumhurbaşkanı Recep TAyyip Erdoğan havadan inceleme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan havadan inceleme

Yangınlardaki terör şüphesine de değinen Erdoğan, "Şayet böyle bir irtibat tespit edersek ki, şimdiden bazı emarelere ulaşıldı, sonu nereye giderse gitsin takip edecek gereğini yapacağız. Giden canları geri getiremeyiz ama Allah'ın izniyle bu yangınların izlerini kısa sürede sileceğimizden kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

Güncel | Genel Haber | 31 Temmuz 2021 | HABER 403 GENEL HABER
Genel Haber 402
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - MANAVGAT - Yangına müdahale eden 2 işçi yaşamını yitirdi

Antalya'nın Manavgat ilçesinde orman yangınına müdahale ederken alevlerin ortasında kalan 2 kişinin cansız bedenine ulaşıldı.

Manavgat orman yangını, arşiv - GHA

Manavgat orman yangını, arşiv - GHA

Manavgatta orman yangınına müdahale eden arazözde görevli 4 personel alevlerin arasında kaldı. Rüzgarın yön değiştirmesiyle kaçacak yer bulamayan 4 işçiden ikisinin cansız bedenlerine ulaşılırken yaralanan 2 işçi tedavi altına alındı.

Kurtulan işçilerin yoğun dumandan etkilendikleri ve kontrol amaçlı olarak tedaviyue alındıkları, genel sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

Güncel | Genel Haber | 31 Temmuz 2021 | HABER 402 GENEL HABER
Genel Haber 401
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - MUĞLA - Yoğunluktan sistemler çöktü

Fidan dikimi için kampanya başlatan TEMA'nın internet sitesi yoğunluktan çöktü.

TEMA Vakfı, Türkiye’nin dört bir yanında çıkan orman yangınlarına karşı “Hep birlikte yaşamı da umudu da yeniden yeşerteceğiz” sloganıyla Adana, Mersin, Antalya ve Muğla’da ağaçlandırma kampanyası başlattı.

TEMA Vakfı İnterner sitesi, Temmuz 2021

TEMA Vakfı İnterner sitesi, Temmuz 2021

Kampanyaya olan yoğun ilgiden internet sitelerinin ve hatlarının çöktüğünü belirten TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, “16 bin kişi sitemize aynı anda girdi. İlgi için teşekkür ediyoruz. Bu yaşadığımız sorunları da hızla çözmeye çalışıyoruz. En büyük yangın olduğunu gözlemlediğimiz 4 ili belirledik. Vatandaşlarımız ister 4 ilden 1’ini seçerek fidan yardımı yapabilir isterse de ‘şu kadar para yolluyorum siz bunu 4 ile verin’ diyebilir. Biz de bu parayı oradaki Orman bölge müdürlüklerine aktaracağız” dedi.

Güncel | Genel Haber | 31 Temmuz 2021 | HABER 401 GENEL HABER
Genel Haber 400
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - MUĞLA - CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Muğla'da

Antalya ve Muğla'daki orman yangınlarını incelemek için önce Antalya'ya giden Kılıçdaroğlu ardından Muğla'ya geldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Antalya'daki incelemelerinin ardından Muğla'ya geldi. Burada CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, MBB Başkanı Dr. Osman Gürün, Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, CHP Muğla milletvekilleri, bazı CHP'li ilçe belediye başkanları ile bazı CHP ilçe örgütü başkanları tarafından karşılanan Kılıçdaroğlu, Büyükşehir Belediyesi Marmaris Koordinasyon Merkezi'ni ziyaret etti ve brifing aldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Muğla'da - GHA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Muğla'da - GHA

Türkiye'nin çözülmeyecek hiçbir sorunu olmadığını, tüm sorunların akılcı politikalarla çözülebileceğini belirten CHP Genel Başkanı, "Elin oğlu çözüyor da biz niye çözemeyeceğiz?" dedi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün'ün büyük çabalar sarf ettiğini belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi;

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Muğla'da - GHA 2

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Muğla'da - GHA

"Bizim belediye başkanlarımız liyakatlidir, bilgilidir, birikimlidir, sorunu görür ve soruna kilitlenir, nasıl çözüleceği konusunda çaba harcar. Ben sadece yangın çıktığı saatten bu yana belediye başkanlarımızı arıyorum, durum hakkında bilgi istiyorum. Bu, şunu gösteriyor. Gerçekten var olan sistem siyasal iktidarın merkezden olayı yönetmesini mümkün kılmıyor. Çünkü talimat bekliyorlar. Bir kişiden talimat gelecek ki sorunlar çözülsün. Eğer bir ülkenin yönetimini bir kişinin talimatına bağlarsanız, bu sorun çözülmez."

Güncel | Genel Haber | 31 Temmuz 2021 | HABER 400 GENEL HABER
Genel Haber 399
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - MUĞLA - Cumhurbaşkanı Erdoğan Muğla'ya geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Muğla'ya geliyor. AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, "Bu zor günlerde acımızı paylaşmak üzere" diyerek haberi duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyesi bakanlar yanan bölgelerde çalışmaları yerinde incelerken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da Muğla'ya geleceği haberini AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete sosyal medya hesaplarından duyurdu.

AK PArti Muğla duyurusu

Kadem Mete, AK Parti Muğla İl Başkanı paylaşımı

Kadem Mete, "Kıymetli hemşerilerim, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan bu zor günlerde acımızı paylaşmak üzere 31 Temmuz günü Muğla'mıza geliyor" dedi.

Kadem Mete, AK PArti Muğla İl Başkanı

Kadem Mete, AK PArti Muğla İl Başkanı
Güncel | Genel Haber | 31 Temmuz 2021 | HABER 399 GENEL HABER
Genel Haber 398
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - KONYA - Konya'da katliam 7 ölü

Konya'da, bir eve düzenlenen silahlı saldırıda ölü sayısı 7'e yükseldi. Kimlikler de belli oldu. İddialar çok vahim.

Konya, merkez Meram ilçesi Hasanköy Mahallesi Özşahin Sokak'ta bulunan evde meydana geldi. Silahlı saldırıda 7 kişi hayatını kaybetti. Saldırının ardından ev ateşe verildi.

Olaydan sonra bir aracın arandığı belirtilirken Konya Valisi Vahdettin Özkan ile İl Emniyet Müdürü Engin Dinç olay yerine gelerek incelemede bulundu. Yapılan incelemde öldürülenlerin, Yaşar Dedeoğlu, Barış Dedeoğlu, Serpil Dedeoğlu, Serap Dedeoğlu, İpek Dedeoğlu, Metin Dedeoğlu ve Sibel Dedeoğlu olduğu anlaşıldı.

Silahlı saldırı, arşiv - GHA

Silahlı saldırı, arşiv - GHA

Daha önce de saldırıya uğramışlar

Konya Meram'da 24 yıldır yaşayan Dedeoğulları ailesine daha önce de kökenlerinden dolayı saldırıda bulunulduğu iddia edildi. Bu vahim iddia yetkililerce doğrulanmadı ancak en son 12 Mayıs akşamı komşuları ve komşularının akrabalarının bulunduğu 60 kişilik grup tarafından taşlı, sopalı ve bıçaklı saldırı düzenlendiği bu nedenle 10 kişinin tutuklandığı ve tutuklanan kişilerin de yakın zamanda salıverildiği iddia edildi.

Güncel | Genel Haber | 30 Temmuz 2021 | HABER 398 GENEL HABER
Genel Haber 397
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - GENEL - Kılıçdaroğlu yangın bölgelerine geliyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Antalya ve Muğla'ya geliyor. Kılıçdaroğlu orman yangınından etkilenen bölgeleri ziyaret edecek.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Antalya ve Muğla'ya gelerek orman yangınından etkilenen bölgeleri ziyaret edecek. Kılıçdaroğlu, Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş'in annesi Nermin Güneş için düzenlenecek cenaze töreninin ardından sırasıyla Manavgat, Marmaris ve Bodrum'a gelecek.

İstanbul'daki programını iptal eden Kılıçdaroğlu'nun yangın bölgelerinde bilgi alacağı ve yerel yöneticilerle bir araya geleceği belirtildi.

Güncel | Genel Haber | 30 Temmuz 2021 | HABER 397 GENEL HABER
Genel Haber 396
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - GENEL - Türkiye geneli orman yangınları SON DURUM

Türkiye sınırları içinde yanan ormanlarla ilgili son durum ne? Kaç yer yanıyor? kaçı kontrol altında?

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü yangınlarda son durumu duyurdu. OGM, 71 orman yangınından 57'sinin kontrol altına alındığını, 14 yangına müdahalenin sürdüğünü açıkladı.

Orman Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, 28-30 Temmuz arasında çıkan 71 yangından 57'sinin kontrol altında olduğu belirtildi. Açıklamada, devam eden 14 yangına müdahalenin sürdüğü aktarıldı.

28-30 Temmuz Orman yangınları raporu - OGM - GHA

28-30 Temmuz Orman yangınları raporu - OGM - GHA

İşte o aktarım;

Güncel | Genel Haber | 30 Temmuz 2021 | HABER 396 GENEL HABER
Genel Haber 395
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - SİVAS - Sivasspor 1-0 Petrocub

Temsilcimiz Sivasspor, UEFA Avrupa Konferans Ligi 2. ön eleme turu rövanş maçında Moldova ekibi Petrocub'u 1-0 mağlup ederek tur atladı.

Sivasspor 1-0 Petrocub, 29 Temmuz 2021

Sivasspor 1-0 Petrocub, 29 Temmuz 2021 - Görsel: TFF

Sivas Yeni 4 Eylül Stadyumu'nda oynanan maçta Sivasspor'un tek golünü 65. dakikada Olarenwaju Kayode attı. Temsilcimiz bu sonuçla UEFA Avrupa Konferans Ligi'nde 3. ön eleme turuna yükseldi.

Güncel | Genel Haber | 29 Temmuz 2021 | HABER 395 GENEL HABER
Genel Haber 394
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - GENEL - 17 ilde 20 yangın hala sürüyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “28-29 Temmuz tarihlerinde 17 ilimizde toplam 58 orman yangını meydana geldi. Bu yangınların 38 tanesini kontrol altına aldık” açıklaması yaptı.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, iki günde 17 ilde 58 orman yangını çıktığını, 7 ildeki 20 yangının sürdüğünü açıkladı. Pakdemirli, Twitter hesabından son iki gündeki orman yangınlarına dair bilgileri paylaştı;

Mersin orman yangınları

Mersin orman yangınları
Güncel | Genel Haber | 29 Temmuz 2021 | HABER 394 GENEL HABER
Genel Haber 393
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - MERSİN - Mersin'de orman yangınları

Mersin’de çıkan orman yangınları devam ederken Silifke'ye bağlı Yapal köyü boşaltıldı. İki çobanın kayıp olduğu yangınlarda bir kişi gözaltına alındı.

Mersin’de akşam saatlerinden üç ayrı bölgede başlayan orman yangınları, rüzgârın da etkisiyle yayıldı. Mersin-Antalya karayolu trafiğe kapatıldı. Antalya yönüne giden araçlar, Taşucu’ndan Mersin yönüne geri döndürülüyor.

Mersin orman yangınları

Mersin orman yangınları

Silifke ilçesine bağlı Yapal ve Işıklı köylerinde başlayan yangınlar Yapal köyünü de yaktı. Yapal köyünde 15 evde büyük hasar meydana geldi. Köy tamamen boşaltıldı.

Mersin Orman İşletme Müdürlüğü ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı itfaiye grup amirliği ekipleri yangınlara müdahale ediyor.

Güncel | Genel Haber | 29 Temmuz 2021 | HABER 393 GENEL HABER
Genel Haber 392
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - İSTANBUL - Galatasaray 1-2 PSV Eindhoven

Temsilcimiz Galatasaray, UEFA Şampiyonlar Ligi 2. ön eleme turu ikinci maçında Hollanda ekibi PSV Eihdhoven'a 2-1 mağlup oldu.

Başakşehir Fatih Terim Stadı'nda oynanan maçta Galatasaray'ın golünü 84. dakikada Diagne atarken, PSV Eindhoven'in gollerini 37. dakikada Madueke ve 59. dakikada Van Ginkel kaydetti.

GS-PSV UEFA Şampiyonlar Ligi, 28 Temmuz 2021 - Görsel: TFF

GS-PSV UEFA Şampiyonlar Ligi, 28 Temmuz 2021 - Görsel: TFF

Avrupa'daki mücadelesine UEFA Avrupa Ligi 3. eleme turundan devam edecek olan Galatasaray, İskoçya ekibi St. Johnstone ile karşılaşacak. Maçlar 5 ve 12 Ağustos'ta oynanacak.

Güncel | Genel Haber | 28 Temmuz 2021 | HABER 392 GENEL HABER
Genel Haber 391
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - MANAVGAT - Manavgat'ta 4 ayrı noktada orman yangını

Manavgat'ta 4 ayrı bölgede başlayan orman yangınları nedeniyle 3 mahalle boşaltıldı. 2 köy tamamen yandı.

Antalya'nın Manavgat ilçesinde Yeniköy, Sarılar, Bahçelievler ve Sorgun olmak üzere 4 ayrı noktada orman yangını başladı. Yeniköy, Evrenseki ve Kalemler mahalleleri boşaltıldı. Bir akaryakıt istasyonu da tehdit altında.

Manavgat'ın Yeniköy Mahallesi yakınlarındaki ormanlık alanda, saat 12.00 sıralarında çıkan orman yangını rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı. Bölgede zeytinlik, defne ve badem bahçelerinin yanı sıra ormanlık alanda da yangın zarara yol açtı.

Antalya Manavgat orman yangını, 28 Temmuz 2021

Antalya Manavgat orman yangını - GHA

Yangın söndürme uçağı ve helikopterin yanı sıra Orman İşletme Müdürlüğü ve Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı itfaiye ekipleri tarafından alevlere yoğun şekilde müdahale ediliyor.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli de Manavgat'taki orman yangınına müdahaleyi yerinde yönetmek üzere helikopterle bölgeye hareket etti. Antalya Valisi Ersin Yazıcı da karayoluyla Manavgat'a geçti.

Güncel | Genel Haber | 28 Temmuz 2021 | HABER 391 GENEL HABER
Genel Haber 390
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - GENEL - Vaka sayısı 20 bine dayandı

Sağlık Bakanlığı, 27 Temmuz 2021 tarihine ait son koronavirüs verilerini paylaştı. Sağlık Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu'nun güncel verileri paylaşıldı.

Türkiye'de son 24 saatte 246 bin 648 Covid-19 testi yapıldı, 19 bin 761 kişinin testi pozitif çıktı, 51 kişi hayatını kaybetti.

Bakanlığın 26 Temmuz verilerine göre, 16 bin 809 vaka tespit edilirken, 63 kişi hayatını kaybetmişti. Bugün ise vaka sayıları 20 bine dayandı.

Dün, 224 bin 198 test yapılmış ve 5 bin 585 kişi sağlığına kavuşmuştu.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, arşiv - GHA

Bakan Koca'dan açıklama

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, "Salgının kontrol altında tutulmasını tedirgin edici seviyede vaka sayılarına ulaştık. Bunu durduracak olan göstereceğimiz iradedir. Tedbirlere uyup aşınızı olun" ifadelerini kullandı.

Güncel | Genel Haber | 27 Temmuz 2021 | HABER 390 GENEL HABER
Genel Haber 389
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - BEYOĞLU - İstanbul'da silahlı saldırı 3 ölü

Beyoğlu'nda silahlı saldırıda 3 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi de yaralandı.

Beyoğlu, Örnektepe Mahallesi'nde bugün saat 13.30 sıralarında silahlı bir grup, husumetli oldukları iddia edilen kişilere kurşun yağdırdı. Saldrıganlar olay yerinden kaçarken 3 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi de yaralandı.

Silahlı saldırı, arşiv - GHA

Silahlı saldırı, arşiv - GHA

Yaralı hastaneye kaldırılırken polis hem saldırganların peşine düştü hem de çevredeki güvenlik kameralarının görüntülerini incelemeye aldı ve geniş çaplı soruşturma başlattı.

Güncel | Genel Haber | 27 Temmuz 2021 | HABER 389 GENEL HABER
Genel Haber 388
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - FETHİYE - Ünlü oyuncu Fethiye'de ölü bulundu

İskoçyalı ünlü aktör Mike Mitchell, Fethiye'de bir teknede ölü bulundu.

‘Gladyatör’ filminde de rol alan 65 yaşındaki İskoçyalı aktör Mike Mitchell, Fethiye'de bir teknede ölü bulundu. Mitchell'in ölüm nedeni üztüne henüz bir açıklama yapılmadı. Gönüllü Türkiye dostluk elçisi olan Mike Mitchell, Tütkiye'de de Aylan Bebek, Mendilim Kekik Kokuyor filmlerinde de oynamıştı.

Mike Mitchell

Mike Mitchell - 1955/2021

Mike Mitchell'in ölm haberini gazeteci Talat Atilla duyurdu. Atilla şunları yazdı;

"Türkiye dostu, Gladyatör filminin oyuncusu, Aylan Bebek filmindeki rol arkadaşım Mike Mitchell biraz önce Fethiye'de öldü. İyi bir insandı. Allah'tan rahmet dilerim. Üzgünüm" ifadelerini kullandı.

Güncel | Genel Haber | 24 Temmuz 2021 | HABER 388 GENEL HABER
Genel Haber 387
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - EGE - Dikkat Güney Ege için fırtına uyarısı

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü, "Denizlere ait meteorolojik uyarı" yayınladı. Orta ve Güney Ege'de rüzgarın kuzey ve kuzeybatı yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75km/sa) fırtına şeklinde esmesi bekleniyor. Fırtınanın yarın (Pazar) akşam saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi tahmin ediliyor.

Muğla hava durumu - Arşiv - GHA

Muğla hava durumu - Arşiv - GHA

24.07.2021 günü 15:00'da başlaması beklenen fırtınanın pazar günü saat 21:00 gbi sona ereceği tahmin ediliyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü ulaşımda aksamalara neden olabileceği varsayılan fırtınayla ilgili dikkatli olunması çağrısı yaptı.

Daha fazla bilgi için TIKLAYIN;

https://www.mgm.gov.tr/tahmin/uyari-goster.aspx?sN=21040338y

MUĞLA ve tüm ilçeleri HAVA DURUMU için TIKLAYIN;

https://www.gumuslukrehberi.com/mugla-hava-durumu.html

GÜMÜŞLÜK HAVA DURUMU için TIKLAYIN;

https://www.gumuslukrehberi.com/gumusluk-hava-durumu.html

Güncel | Genel Haber | 24 Temmuz 2021 | HABER 387 GENEL HABER
Genel Haber 386
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - KEMER - Tiyatrocu Levent Aykul evinde ölü bulundu

Tiyatro sanatçısı Levent Aykul evinde ölü bulundu. Film San Vakfı Yönetim Kurulu üyesi olan Levent Aykul, bayram için gittiği Antalya Kemer’deki yazlık evinde öldüğü anlaşıldı.

Oyuncu Levent Aykul'un telefonlara yanıt vermemesi üzerine çağrılan jandarma ekibiyle girilen evinde, cansız bedeniyle karşılaşıldı. Şüpheli ölüm olarak kayıtlara geçen olay sonrası Aykul'un cenazesi otopsi yapılmak üzere adli tıp kurumuna götürüldü..

Levet Aykul

Levent Aykul - Arşiv - GHA

Acı haberi gazeteci Burhan Akdağ da sosyal medya hesabından paylaştı. Akdağ paylaşımında şunları yazdı;

Levent Aykul kimdir?

Levent Aykul 19 Aralık 1960'da İstanbul'da dünyaya geldi. Oyuncu; Sabit Kanca, 18'ler Takımı, Koğuş Akademisi gibi yapımlarda rol almıştır.

Güncel | Genel Haber | 23 Temmuz 2021 | HABER 386 GENEL HABER
Genel Haber 385
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - ŞIRNAK - Turgay Yıldız yaşamını yitirdi

Tiyatro sanatçısı Turgay Yıldız yaşamını yitirdi. Kalp spazmı geçiren Yıldız koronayı atlatmıştı.

Kalp spazmı geçirdiği için Ankara’da tedavi gören tiyatro sanatçısı Turgay Yıldız bu sabah yaşamını yitirdi. Bir süre önce koronavirüse yakalanıp atlatmayı başaran Turgay Yıldız video kanalları üzerinden yayınladığı videolarına devam ediyordu.

Güncel yaşama dair hemen her konuda eleştirel videolar hazırlayan ve tiplamalariyle tanınan usta sanatçı bir süre önce kalp sıpazmı geçirdi. Hastaneye kaldırılan Yıldız durumu ağırlaşınca yoğun bakıma alınmıştı.

Üzücü haberi bugün tiyaro sanatçısı Levent Üzümcü paylaştı. ve usta oyuncunun yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Tiyatro sanatçısı Turgay Yıldız

Tiyatro sanatçısı Turgay Yıldız

Turgay Yıldız kimdir?

Yıldız, 3 Mart 1965 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladı. 1986-87 öğretim yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro bölümünden mezun oldu. 1994-1999 yılları arasında Flash TV’de ‘Nargile Kahvesi’, ‘Sabah Kahvesi’, ‘Bizim Bakkal’, ‘Akşam Tıraşı’, ‘Düm Teke Tek’ adlı programların yapımcılığını ve Bahadır Tokmak ile sunuculuğunu yaptı. Aynı kanalda ‘Şeytan Bunun Neresinde?’ isimli müzik programı sundu. TV dizilerinde roller üstlendi. Tiyatro eserleri kaleme aldı.

G.R.; Canım kardeşim, güzel kalpli arkadaşım ışıklarda uyu. Yalçın Çakır

Güncel | Genel Haber | 22 Temmuz 2021 | HABER 385 GENEL HABER
Genel Haber 384
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - ŞIRNAK - Sıcaklık rekorunu kıran ilçe

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Türkiye'de bugüne kadar görülen en yüksek sıcaklığın ölçüldüğü ilçeyi açıkladı. İNANILMAZ...

Şırnak'ın Cizre ilçesi bugün, 49.1 derece ile Türkiye'nin gelmiş, geçmiş en sıcak gününü yaşadı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 49.1 derece olarak ölçülen hava sıcaklığını Türkiye'de bugüne kadar ölçülen en yüksek değer olarak kaydetti.

Sıcaklık rekoru kırıldı - Arşiv - GHA

Sıcaklık rekoru Cizre'de kırıldı - Arşiv - GHA

Bu değer Türkiye'de ölçülmüş en yüksek sıcaklık rekoru olan 49 dereceyi egale ederken, bir önceki rekor yine Cizre'de kaydedilmişti. Nemin de çok yüksek olması nedeniyle insanların adıma tmakta zorlandığı ilçede termometreler 49.1 dereceyi gösterdiğinde hayat neredeyse durdu

Güncel | Genel Haber | 20 Temmuz 2021 | HABER 384 GENEL HABER
Genel Haber 383
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - İSTANBUL - Şampiyonlar Ligi finali İstanbul'da

UEFA Yönetim Kurulu, 2023 UEFA Şampiyonlar Ligi Finali ile 2021-2022 ve 2022-2023 sezonlarının UEFA gala etkinliğinin İstanbul'da yapılmasını kararlaştırdı.

UEFA'dan yapılan açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 2021'deki ev sahipliği hakkı Porto'ya verilen İstanbul'un 2023 yılındaki Şampiyonlar Ligi finalini düzenleyeceği belirtildi.

UEFA, Avrupa kupaları grup kura çekimlerinin iki sezon boyunca İstanbul'da gerçekleştirileceğini açıkladı.

UEFA Champions League

UEFA Champions League

Buna göre; Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Avrupa Konferans Ligi'nde 2021-22 ile 2022-23 sezonu grup kuralarının İstanbul'da çekileceği ifade edildi.

TFF'den açıklama

Türkiye Futbol Federasyonu’ndan (TFF) açıklama yapıldı. Açıklama şöyle;

"UEFA Yönetim Kurulu, 2023 UEFA Şampiyonlar Ligi Finali ile 2021-2022 ve 2022-2023 sezonlarının UEFA gala etkinliğinin İstanbul'da yapılmasını kararlaştırdı.

Karara göre, 2023 UEFA Şampiyonlar Ligi finali, Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümü olan 2023 yılında İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu'nun ev sahipliğinde oynanacak."

Güncel | Genel Haber | 17 Temmuz 2021 | HABER 383 GENEL HABER
Genel Haber 382
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - İSTANBUL - B.Ü. Rektörü Melih Bulu görevden alındı

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Melih Bulu, Resmi Gazete'de yayımlanan kararla görevden alındı. Bulu'nun yerine vekaleten yardımcısı Prof. Dr. Naci İnci atandı.

Önce yalanladı sonra sildi

Prof. Dr. Melih Bulu

Prof. Dr. Melih Bulu, Arşiv - GHA

Prof. Dr. Melih Bulu, Instagram hesabından yaptığı paylaşımda "haberin asılsız" olduğunu iddia etti. Daha sonra görevden alındığını kabul eden Bulu mesajları silerek sosyal medya hesabını kapattı.

Melih Bulu kimdir?

Prof. Dr Melih Bulu 15 Ağustos 1970 tarihinde Kırıkkale'de doğdu. Finans alanında doktorası bulunan Melih Bulu'nun ağırlıklı olarak strateji alanında akademik çalışmaları var.

Bulu, İstanbul Şehir Üniversitesinde İşletme Bölüm Başkanı (2010-2016), İstinye Üniversitesi Kurucu Rektörü (2016-2019), Haliç Üniversitesi Rektörü (2020) olarak görev yaptı. AK Parti Sarıyer İlçe Başkanlığı kurucusu olan Bulu, 2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Ataşehir Belediye Başkanlığı için, 2015 yılı genel seçimlerinde de İstanbul 1. bölge milletvekilliği için aday adayı oldu.

Güncel | Genel Haber | 15 Temmuz 2021 | HABER 382 GENEL HABER
Genel Haber 381
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - HAKKARİ - İl emniyet müdür yardımcısı öldürüldü

Hakkari'de bir polis memurunun silahla vurduğu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Hasan Cevher, şehit oldu.

İlk gelen bilgilere göre, kentte görev yapan bir polis memuru, henüz belirlenemeyen bir nedenle İl Emniyet Müdür Yardımcısı Hasan Cevher'i silahla yaraladı.

Cevher, kaldırıldığı Hakkari Devlet Hastanesi'nde yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit oldu.

Güncel | Genel Haber | 13 Temmuz 2021 | HABER 381 GENEL HABER
Genel Haber 380
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - GENEL - 2021 Kurban Bayramı tatili kaç gün?

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşma yaptı.

Erdoğan, "Arefe günü yarım gün Salı'dan Cuma'ya kadar tam gün tatil. Pazartesi günkü yarım günü idari tatil olrak belirleme kararı aldık. Vatandaşlarımız fiilen 16 Temmuz cuma akşamından 26 Temmuz pazartesiye kadar sürecek tatili yapacak" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı recep TAyyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep TAyyip Erdoğan - Arşiv - GHA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Karayolları Genel Müdürlüğümüzün işletmesindeki otoyollar ve köprülerde bayram vesilesiyle uygulanacak ücretsiz geçişler cuma gece yarısı başlayacaktır" açıklamasında bulundu.

Güncel | Genel Haber | 12 Temmuz 2021 | HABER 380 GENEL HABER
Genel Haber 379
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - FETHİYE - Canan Kaftancıoğlu’nun kardeşi gözaltına alındıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

CHP istanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun kardeşi Muğla'da gözaltına alındı. Kaftancıoğlu gözaltı kararına ne dedi?

CHP istanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun kardeşi C.S. güveni kötüye kullanmak suçunu işlediği iddiasıyla hakkınca çıkarılan arama kararına istinaden Fethiye'de gözaltına alındı.

Fatsa 1.Asliye Ceza Mahkemesince Hizmet Nedeniyle Güveni Kötüye Kullanmak suçundan hakkında arama kaydı bulunan Ordu’da bir hastanede yönetici olduğu belirlenen C.Ş. (41) Fethiye’de yakalandı. Nöbetçi Cumhuriyet Savcısının talimatı doğrultusunda gözaltına alınan C.Ş., Fethiye Adliyesi'nde çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

CHP istanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu

CHP istanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu

Kaftancıoğlu'ndan açıklama

CHP istanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu gözaltı işlemiyle ilgili olarak sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Kaftancıoğlu, "Hukuk karşısında işlemiş olduğu bir suç varsa eğer mutlaka cezasını çekecektir, çekmelidir" ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili kişisel Twitter hesabından açıklama yapan Canan Kaftancıoğlu, şu ifadeleri kullandı:

Güncel | Genel Haber | 12 Temmuz 2021 | HABER 379 GENEL HABER
Genel Haber 378
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - GENEL - İtalya Avrupa şampiyonu

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası finalinde İtalya, İngiltere’yi penaltılarda mağlup ederek şampiyonluğa ulaştı.

Maça hızlı başlayan İngiltere ikinci dakikada Luke Shaw’un attığı golle 1-0 öne geçti. 67. dakikada kullanılan köşe vuruşunda Cristante’nin indirdiği topta Insigne’nin kafa vuruşunu Pickford çıkartsa da direğe çarpan top Bonucci’nin önünde kaldı ve İtalyan stoper topu ağlara göndererek takımının eşitlik golünü kaydetti.

İtalya - İngiltere EURO 2020 Final Maçı - Görsel: Google - GHA

İtalya - İngiltere EURO 2020 Final Maçı - Görsel: Google

Uzatma dakikalarında da iki takım birbirine üstünlük sağlayamadı ve maç penaltılara gitti. Penaltı atışlarıyla İtalya, İngiltere’yi mağlup ederek tarihinde ikinci kez Avrupa şampiyonu oldu. Gök mavililer daha önce 1968’te kupayı müzesine götürmüştü. Tarihindeki ikinci Avrupa Şampiyonası zaferini yaşayan İtalya, dört kez de Dünya Kupası’nı kazanmıştı.

Güncel | Genel Haber | 12 Temmuz 2021 | HABER 378 GENEL HABER
Genel Haber 377
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - GENEL - Türkiye'de ilk Delta varyantı kısıtlaması

Koronavirüs delta vayrantı nedeniyle Türkiye'de ilk kısıtlama geldi. Bayramda o ilde etkinlikler kısıtlandı.

Koronavirüs delta ve dalta plus varyantları etkili olmaya devam ediyor. Tüm uyarılara karşın yayılan varyantlara karşın ilk kısıtlama haberi Bartın'dan geldi. Bartın Valiliği, Kurban Bayramı'nda köylerde yöresel nitelikteki etkinliklerin yapılmamasına karar verdi.

Virüs, Koronavirüs, Covid 19

Virüs, Koronavirüs, Covid 19, Aşı - Arşiv - GHA

Bartın Valiliği'nin kararı şöyle duyuruldu;

"Ülkemizde Delta varyantı koronavirüs vakalarının görülmesi ve sayısı az da olsa ilimizde ve çevre illerde bu varyanta rastlanması nedeniyle, köy muhtarları da dahil olmak üzere konunun bütün taraflarıyla yapılan değerlendirmeler sonucunda, aile ve akraba arasındaki bayramlaşma etkinlikleri dışında, yöresel nitelikteki özel etkinliklerin tedbir olarak yapılmamasının uygun olacağı sonucuna varılmıştır."

Genel durum; Ordu'da 2 mahalle , Diyarbakır'da 10 katlı bir apartman ve Tunceli'de 52 kişi karantinaya alındı.

Güncel | Genel Haber | 11 Temmuz 2021 | HABER 377 GENEL HABER
Genel Haber 376
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - MANİSA - Direnişten dönen işçiler kaza geçirdi 2 ölü

Haklarını ifade etmek için Ankara'ya giden maden işçileri kaza geçirdi. Sendika başkanı ve bir emekçi yaşamını yitirdi.

Manisa’nın Soma ilçesinden kıdem, ihbar tazminatları ve ücret alacakları için Ankara'ya giden maden işçileri dönüş yolunda kaza geçirdi. Bağımsız Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Tahir Çetin ve Ali Faik İlter hayatını kaybetti.

Direnişten dönen işçiler kaza geçirdi 2 ölü

Direnişten dönen işçiler kaza geçirdi 2 ölü

Bağımsız Maden İş Sendikası, konuyla ilgili sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

Güncel | Genel Haber | 08 Temmuz 2021 | HABER 376 GENEL HABER
Genel Haber 375
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - GENEL - Kurban Bayramı emekli ikramiyesi ödeme tarihleri

2021 yılı Kurban Bayramı emekli ikramiyesi ödeme tarihleri belli oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Kurban Bayramı ikramiyelerinin 13-16 Temmuz tarihleri arasında ödeneceğini söyledi.

Emekli ve hak sahiplerinin Kurban Bayramı ikramiyeleri ile birlikte zamlı olarak emekli aylıklarının ödeneceği tarih;

. SSK emeklileri için 13-14 Temmuz tarihleri arası

. Bağ-Kur emeklileri için 16 Temmuz’da

. Emekli Sandığı kapsamında olan vatandaşların Temmuz ayı farkı, ağustos aylıkları ve Kurban Bayramı ikramiyeleri 15 Temmuz’da birlikte ödenecek.

Maaş zamları

. İşçi emeklileri Temmuz ayında yüzde 8,45 oranında zam alacak.

. Memur emekli maaşlarına 5.45 oranında zam yapılacak.

. En düşük Bağ-kur esnaf emekli maaşı 2 bin 350 lira oldu.

. En düşük Bağ- kur tarım emekli maaşı bin 860 lira oldu.
. En düşük SSK emekli maaşı 2 bin 624 lira oldu.

. En düşük memur maaşı yeni zamla birlikte 4 bin 330 lira oldu.

. Öğretmenin yeni maaşı ise 6.049 liradan 6.378 liraya çıkacak.

. Uzman doktorun (1/4) yeni maaşı 9 bin 314 liradan 9.821 liraya çıkacak.

Güncel | Genel Haber | 08 Temmuz 2021 | HABER 375 GENEL HABER
Genel Haber 374
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - GENEL - Covid 19 Delta plus Türkiye'de

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Covid 19 Delta plus varyantının biri İstanbul 3 ilde görüldüğünü açıkladı.

Sağlık Bakanı Dr. Koca, ''Kurban Bayramı’nda ekstra bir tedbir uygulanmayacak. Delta plus 3 ilde 3 kişide görüldü. Bu kişiler aşılı değil. Birbiriyle temaslı kişiler değil. Delta varyantı sayıları giderek artıyor, 284’lere kadar çıktı. İl sayımız da artıyor, 30’u buldu. Yakında kritik görev almış olan kişiler de belediye başkanları dahil olmak üzere üçüncü dozu açmış olacağız'' ifadelerini kullandı.

Covid 19 Delta varyantı

Uzmanlardan uyarılar

Delta Plus varyantı nedir?

ABD, Portekiz, İsviçre, Rusya, Hindistan ve Çin'in aralarında bulunduğu birçok ülkede görülmeye başlanan Covid 19 virüsünün Delta adı verilen varyantının "Delta plus" adlı değişime uğramış bilinen en son mutasyonudur.

Delta plus, virüsün daha kolay yayılacağını ve antikor tedavisine karşı daha dirençli olabileceğini gösteren araştırmalara dayanarak Hindistan’da “endişe verici varyant” kategorisinde yer alıyor.

Çok hızlı bulaşıp, çok hızlı etkiliyor. Bu nedenle uzmanlar aşı olsanız dahi maske, mesafe, hijyen kurallarına uymanızı ısrarla tavsiye ediyorlar.

Güncel | Genel Haber | 06 Temmuz 2021 | HABER 374 GENEL HABER
Genel Haber 373
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - GENEL - Avrupa’da Sinovac kararı

Türkiye'de de yaygın olarak kullanılan Çin aşısı Sinovac için AB ülkelerinden karar çıktı.

Avrupa Birliği, aşı süreçlerini tamamlayan üçüncü ülke vatandaşlarının zorunlu olmayan seyahatlerinde Sinovac olanlara izin vermeye başladı.

Sinovac aşısı - Arşiv - GHA

Sinovac aşısı - Arşiv - GHA

Yüksek riskli ülkeler arasında bulunmaması şartıyla Sinovac aşısı yaptıran kişilerin girişine izin veren Avrupa Birliği (AB) ülkelerine İspanya, Hollanda, Avusturya, Yunanistan, Bulgaristan, Slovenya ve Finlandiya da eklendi.

EMA onaylı aşılar AB ülkelerinde otomatik kabul görüyor. Sinovac’a yönelik yaklaşımda değişikliğin başlamasında ise bu aşının DSÖ listesine girmiş olması etkili oldu. Ancak şu an için vatandaşlarına Sinovaş aşısı yapan AB ülkesi yok.

Güncel | Genel Haber | 04 Temmuz 2021 | HABER 373 GENEL HABER
Genel Haber 372
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - GENEL - Çiftlik Bank'ın kurucusu İstanbul'da

Brezilya'da teslim olan Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın İstanbul'a getirildi. Aydın gözaltına alındı.

Binlerce kişinin parasıyla ortadan kaybolduğu iddiasıyla kırmızı bültenle aranırken Brezilya'da konsolosluğa teslim olan Çiftlik Bank’ın kurucusu Mehmet Aydın Türkiye'den giden polisler tarafından alınarak İstanbul'a getirildi.

Mehmet Aydın, Çiftlik Bank

Mehmet Aydın, Çiftlik Bank, Arşiv - GHA

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul Havalimanı’nda teslim alınan Mehmet Aydın’ın, hem hakkında devam eden soruşturma hem de daha önce açılan kamu davaları kapsamında yapılması gereken ifade alma, sorgu gibi adli işlemlerin tamamlanması amacıyla gözaltına alındığını açıkladı.

Güncel | Genel Haber | 03 Temmuz 2021 | HABER 372 GENEL HABER
Genel Haber 371
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - GİRİT - Ege Denizi'nde 4.1 büyüklüğünde deprem

Kandilli Rasathanesi, Ege Denizi'nde, saat 22.46'da 4.1 büyüklüğünde bir deprem gerçekleştiğini kaydetti. AFAD ise depremin büyüklüğünü 4.0 olarak duyurdu.

Kandilli Rasathanesi, Ege Denizi'nde, Datça'ya yaklaşık 260 kilometre uzaklıkta, Girit Adası'nın en büyük şehri ve yönetim merkezi olan Heraklion'da (Kandiye) saat 22.46'da 4.1 büyüklüğünde bir deprem gerçekleştiğini kaydetti. AFAD ise depremin büyüklüğünü 4.0 olarak duyurdu.

Güncel | Genel Haber | 02 Temmuz 2021 | HABER 371 GENEL HABER
Genel Haber 370
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - GENEL - Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörü açıklandı

Fenerbahçe eski teknik direktörü Vitor Pereira'yı tekrar takımın başına getirdiğini duyurdu. Kulüpten yapılan açıklamada, Kulübümüz, 2015-2016 sezonunda Futbol A Takımımızı çalıştıran Vitor Pereira ile yeniden anlaştı" denildi.

Vitor Pereira

Vitor Pereira, FB

Kariyerinde 5’i lig şampiyonluğu olmak üzere toplam 8 kupa olan, son olarak Çin’in Shanghai Port FC (eski adıyla Shanghai SIPG) takımını çalıştıran Portekizli teknik direktör Vitor Pereira; ikinci kez Fenerbahçemizin başına geçti. 2017-2020 arası görev aldığı Çin Süper Ligi ekibine ilk sezonunda kulüp tarihinin ilk şampiyonluğunu yaşatan Pereira, bu süreçte bir de Çin Süper Kupası kazandı.

Vitor Pereira 2

Vitor Preira - FB, Arşiv - GHA
Güncel | Genel Haber | 02 Temmuz 2021 | HABER 370 GENEL HABER
Genel Haber 369
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - GENEL - Ferhan Şensoy hastaneye kaldırıldı

Tiyatro sanatçısı Ferhan Şensoy iç kanama geçirdi hastanede tedavi altına alındı. Şensoy'a bir süre önce kalp damar anjiyosu yapılmıştı.

Sanatçı edinilen bilgilere göre, anjiyoya bağlı olarak gelişen komplikasyon nedeniyle Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Şensoy'un buradaki tedavisinin ardından özel bir hastanede kontrol altında tutulduğu öğrenildi.

Ferhan Şensoy

Tiyatro sanatçısı Ferhan Şensoy - Arşiv - GHA

Ferhan Şensoy'un kızı Derya Şensoy, babasının durumuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Derya Şensoy, yaptığı açıklamada, "Babam Ferhan Şensoy, geçen ay damarlarıyla ilgili geçirdiği bir operasyon sonrası bugün yara yerinde oluşan bir komplikasyon yaşadı. Şu anda sağlık durumu iyi. Geçmiş olsun dilekleriniz için teşekkür ederiz" dedi.

Güncel | Genel Haber | 02 Temmuz 2021 | HABER 369 GENEL HABER
Genel Haber 368
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - GENEL -Üçüncü doz aşı için karar verildi

Bilim Kurulunun toplantısında 3. doz aşıların gerekliliği konusunda değerlendirmelerde bulunduğunu söyleyen Bakan Koca, şunları kaydetti:

50 yaşından büyük vatandaşlarımızın ve sağlık çalışanlarımızın hangi aşı ile olursa olsun 3. doz aşı olmalarının faydalı olacağını kararlaştırdık. 2 doz aşı olmuş 50 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile sağlık çalışanlarımız yarından itibaren istedikleri aşı ile 3. doz aşılarını olmak üzere randevu alabileceklerdir. 3. doz aşının hangi aşı türü ile olduğunun herhangi bir kısıtlaması ya da önceliği yoktur. Vatandaşlarımız ve sağlık çalışanlarımız ilk iki dozda hangi aşıyı yaptırmış olurlarsa olsunlar 3. doz olarak istedikleri aşıyı olabilirler. Bu konuda tercih sizlere aittir. Gönül rahatlığı ile istediğiniz aşıyı 3. doz olarak yaptırabilirsiniz.

Hastalığı geçirenlere aşı

Bilim Kurulunun gündemindeki bir diğer başlığın ise hastalığı geçirmiş olan vatandaşların ne zaman aşı olacakları konusu olduğunu belirten Bakan Koca, “Bildiğiniz gibi hastalığın üzerinden 6 ay geçtikten sonra aşı hakkı tanımlanıyordu. Bugünden itibaren bu süre 3 aya indirilmiştir. Hastalığı geçirmiş olan vatandaşlarımız hatırlatma dozu olarak aşıyı hastalığın üzerinden 3 ay geçtikten sonra olabileceklerdir. Bu durumun mevcut antikor seviyesini ve koruyuculuğu önemli ölçüde artıracağı değerlendirilmiştir."

Bakan Koca Biontech aşılarının arasındaki süre konusunda da kararı açıkladı. Açıklaması şöyle;

"Elde edilen yeni veriler ışığında Biontech aşısının ilk dozunu olan vatandaşlarımızın ikinci dozlarını 4 hafta sonra olabilecek şekilde randevu almaları uygun bulunmuştur.

Bakan Koca'nın paylaşımı;

Güncel | Genel Haber | 01 Temmuz 2021 | HABER 368 GENEL HABER

HOSTING

Natro Host

QR KOD

Sabim - Sinan Sert

ANA SPONSOR

Sabim - Sinan Sert