PaylaşGenel Haber 236
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Askeri helikopter düştü, 11 şehit

Bitlis’in Tatvan ilçesinde askeri helikopter düştü 11 şehit, 2 yaralı.

Milli Savunma Bakanlığı Bingöl'den kalkan askeri helikopterin kaza kırıma uğradığını, 11 personelin şehit olduğunu, 2 personelin yaralandığını bildirdi.

Şehit olanlardan birinin Elazığ 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş olduğu öğrenildi. Korgeneral Erbaş, yaklaşık 5 yıldır 8. Kolordu Komutanlığını yürütüyordu.

Bitlis'te düşen helikopter - Arşiv - GHA

Bitlis'te düşen helikopter - Arşiv - GHA

Alınan ilk bilgilere göre, Bitlis’in Tatvan ilçesinin Nemrut Dağı eteklerinde bir helikopterin düştüğü bilgisi alındı. Helikopter düştüğü haberi üzerine çok sayıda ambulans, sağlık ve güvenlik ekibi bölgeye sevk edildi.

Milli Savunma Bakanlığı Bingöl'den kalkan askeri helikopterin kaza kırıma uğradığını, 10 personelin şehit olduğunu, 3 personelin yaralandığını bildirdi.

Güncel | Genel Haber | 04 Mart 2021 | HABER 236 GENEL HABER
Genel Haber 235
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Kedi, köpek ve gelinciklere mikroçip zorunlu oldu

Tarım ve Orman Bakanlığı'nca kedi, köpek ve gelincik sahiplerine, besledikleri hayvanlar için pasaport ve mikroçip takma zorunluluğu getirildi.

Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğe göre, köpek sahipleri 1 Ocak 2021, kedi ve gelincik sahipleri ise 1 Ocak 2022 yılından itibaren en geç 1 yıl içinde kimliklendirme işlemini yaparak bakanlığa bildirecek.

Mikroçip - Arşiv - GHA

Mikroçip - Arşiv - GHA

Tarım ve Orman Bakanlığı'nca kedi, köpek ve gelincik sahiplerine, besledikleri hayvanlara pasaport ve mikroçip takma zorunluluğu getirildi.

Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğe göre, köpek sahipleri 1 Ocak 2021, kedi ve gelincik sahipleri ise 1 Ocak 2022 yılından itibaren en geç 1 yıl içinde kimliklendirme işlemini yaparak bakanlığa bildirecek.

Güncel | Genel Haber | 04 Mart 2021 | HABER 235 GENEL HABER
Genel Haber 234
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Jandarma komutanının cansız bedeni bulundu

Çanakkala, Gökçeada'nın 500 yarda açığında alabora olarak batan teknede kaybolan Gökçeada İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Musa Bulut'un cansız bedeni 22 metre derinlikte bulundu

İki kişinin yüzerek kurtulduğu, bir kişinin öldüğü, iki kişinin kaybolduğu batan fiber tekne dün Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince sahilden 500 yarda uzaklıkta denizin dibinde bulunmuştu.

Kayıp olan Gökçeada İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Musa Bulut ve Jandarma Trafik Tim Komutanı Kıdemli Başçavuş Fatih Toykuyu kara, hava ve denizde aranmaya başlandı. Denizin 22 metre derinliğinde Gökçeada İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Musa Bulut'un cenazesine ulaşıldı.

Gökçeada açıklarında tekne alabora oldu - GHA

Gökçeada açıklarında tekne alabora oldu - GHA

Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada şu bilgiler paylaşıldı;

"Çanakkale ili Gökçeada'da Başlatılan Arama Kurtarma Faaliyetlerine Devam Edilmektedir

26 Şubat 2021 tarihinde saat 18.37’de Çanakkale ili Gökçeada Laz koyu önlerinde içerisinde 5 kişi bulunan özel bir fiber teknenin battığı, teknede bulunan 5 kişiden 2’sinin yüzerek karaya çıktığı, diğer 3 kişinin kayıp olduğu bilgisinin alınması üzerine olay mahalline derhal 1 Sahil Güvenlik Helikopteri, 4 Sahil Güvenlik Botu ve 1 Sahil Güvenlik Dalış Timi sevk edilmiştir.

Bölgede icra edilen arama kurtarma faaliyetleri neticesinde 1 kişinin cansız bedenine ulaşılmıştır.

Kayıp olan 2 kişinin bulunması maksadıyla müştereken devam eden arama kurtarma faaliyetleri neticesinde 28 Şubat 2021 tarihinde 1 kişinin daha cansız bedenine ulaşılmıştır.

Kayıp olan 1 kişinin arama kurtarma faaliyetlerine devam edilmektedir."

Güncel | Genel Haber | 28 Şubat 2021 | HABER 234 GENEL HABER
Genel Haber 233
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Okulların açılacağı tarih değişti

Milli Eğitim Bakanlığı bir son dakika açıklaması yaparak okulların açılacağı tarihi revize etti.

Yüz yüze eğitim 2 Mart'ta başlayacak. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)'den yapılan açıklamada, "Resmî ve özel tüm okullarımızda yüz yüze eğitime ve sınavlara, 2 Mart 2021 Salı günü illerin salgın koşullarına göre başlanılması kararlaştırıldı" denildi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk - Arşiv - GHA

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk - Arşiv - GHA

Ankara ve İstanbul Valiliklerinin açıklamasının ardından yeni bir açıklama yapan Milli Eğitim Bakanlığı, yeni tarih olarak 2 Mart Salı gününü gösterdi.

MEB'in açıklaması şöyle;

"Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan 'İllere Göre Haftalık Vaka Sayısı Haritası'nın güncellenme takvimi ve Koronavirüs Bilim Kurulu'nca belirlenen kriterlerin Kabine Toplantısı'nda değerlendirilecek olması nedeniyle 1 Mart 2021 Pazartesi günü eğitim öğretime geçişi planlanan resmî ve özel tüm okullarımızda yüz yüze eğitime ve sınavlara, 2 Mart 2021 Salı günü illerin salgın koşullarına göre başlanılması kararlaştırılmıştır."

Güncel | Genel Haber | 27 Şubat 2021 | HABER 233 GENEL HABER
Genel Haber 232
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Koronavirüs dizi senaryosunu değiştirdi

Ünlü oyuncu koronavirüse yakalandı. Oyuncunun semptonları ağır geçirmesi üzerine dizinin senaryosu değiştirildi.

Koronavirüse yakalanan Eda Ece'nin başrol olduğu dizide değişiklik yapıldı. Ece'nin evinde tedavisinin sürdüğü ancak hastalığı ağır şekilde geçirdiği öne sürüldü.

Oyuncu Eda Ece

Oyuncu Eda Ece - Arşiv - GHA

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, oyuncu Eda Ece'nin koronavirüse yakalanmasının ardından başrolünde yer aldığı Yasak Elma dizisinin senaryosu değiştirildi.

Pazartesi akşamları Fox TV'de yayınlanan Yasak Elma dizisinde Yıldız karakterini canlandıran oyuncu Eda Ece'nin koronavirüse yakalanmasının ardından dizinin 100. bölüm senaryosu değişti. Stoksuz çekilen dizinin pazartesi ekrana gelecek yeni bölümünün bir kısmında Eda Ece olmayacak.

Güncel | Genel Haber | 27 Şubat 2021 | HABER 232 GENEL HABER
Genel Haber 231
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Paraları çekerken halay çektiler

Telefonlara gönderdikleri virüs yazılımlarla insanların paralarını çalan çete çökertildi. Çete üyelerinin paraları ATM'lerden halay eşliğinde çektikleri videolar bulundu.

Ankara Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin Ankara merkezli düzenlediği operasyonlarda 8 şüğpheli yakalandı. İddialara göre, cep telefonlarına gönderdikleri virüs yazılımlarla banka hesaplarına sızdığı ve bu yolla yaklaşık 5 milyon TL'yi sanal para hesaplarına aktardığı öne sürüldü.

Bilgisayar virüsü ile soygun

Bilgisayar virüsü ile soygun - Arşiv - GHA

Ankara, İstanbul ve Ağrı'da düzenlenen operasyonlarda zanlıların çaldıkları paraları ATM'lerden halay çekerek aldıkları görüntüler ortaya çıktı. Ankara Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ekiplerinin operasyonu sonucu gözlatına alınanlar Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi.

Sağlık Bakanlığı'nın adını kullanarak cep telefonlarına hediye internet içerikli mesajlar gönderip tıklayanlara virüs yüklediği iddia edilen çete bu yolla soygun gerçekleştirdi.

Güncel | Genel Haber | 27 Şubat 2021 | HABER 231 GENEL HABER
Genel Haber 230
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Öğretmenlere aşı başlıyor

Bakan aşısını oldu ve süreci başlattı. Öğretmenlerin randevu sistemine işlenmeye başladığı belirtildi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Çorum'un Sungurlu ilçesinde Arifegazili İlkokulunda koronaviürs aşısını olarak öğretmenlere aşı sürecini de başlattığını duyurdu.

Türkiye genelinde yaklaşık 1 milyon 249 bin öğretmen ve eğitim çalışanları için aşılama programı başlamış oldu.ası için çncelikle yüzyüze eğitime girecek öğretmenler olmak üzere listenin Sağlık Bakanlığı'na iletildiği açıklandı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk - Arşiv - GHA

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk konuyla ilgili şunları söyledi;

"Sağlık Bakanlığı bu konuyla ilgili planlamayı yapıyor. Biz kendilerine 1 milyon 259 okul çalışanımızın listesini geçtiğimiz hafta iletmiştik. Tüm vatandaşlarımız gibi e-nabız ya da 2023'e kısa mesaj göndererek kendilerine nasıl sıra geldiği konusunda bilgi alabilirler daha sonra da kendi istedikleri şekilde randevu sistemi oluşuyor ve o randevuya bağlı olarak aşıların ilk dozunu yaptırabilecekler. İkinci doz için de aynı şekilde uygulama söz konusu olacak."

Güncel | Genel Haber | 24 Şubat 2021 | HABER 230 GENEL HABER
Genel Haber 229
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin'e hakarete ettiği iddia edilen kişi tutuklandı

Bir sosyal paylaşım sitesinde AK Parti Grup Başkanvekili ve Tokat Milletvekili Özlem Zengin hakkında yapılan paylaşıma resen soruşturma açıldı.

Soruşturmayla ilgili olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı açıklama yayınladı. Başsavcılıktan yapılan açıklamada, bir sosyal paylaşım sitesinde M.Y. isimli kullanıcı tarafından Tokat Milletvekili Özlem Zengin'e yönelik sarf edilen sözler nedeniyle resen soruşturma başlatıldığı bildirildi. Gözaltına alınıp mahkemeye sevkedilen şüpheli tutuklandı.

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin - Arşiv - GHA

Emniyetteki işlemleri tamamlanan şüpheli, sağlık kontrolünden geçirilerek Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na götürüldü.

Burada soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu tarafından ifadesi alınan şüpheli, tutuklanması talebiyle nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi.

Nöbetçi hakimlikçe sorgulanan şüpheli M.Y.'nin tutuklanmasına karar verildi.

Güncel | Genel Haber | 23 Şubat 2021 | HABER 229 GENEL HABER
Genel Haber 228
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - WhatsApp'tan yeni adım

WhatsApp yeni gizlilik sözleşmesini reddeden kullanıcılara ne yapacak? Belli oldu...

WhatsApp'ta 15 Mayıs'a kadar veri paylaşımıyla ilgili gizlilik sözleşmesini kabul etmeyen kullanıcılar mesaj gönderemeyecek ya da alamayacak. Bu kullanıcıların hesapları "aktif olmayan hesap" olarak tanımlanacak.

BBC'de yer alan habere göre, WhatsApp'ta 15 Mayıs'a kadar veri paylaşımıyla ilgili gizlilik sözleşmesini kabul etmeyen kullanıcılar mesaj gönderemeyecek ya da alamayacak. Bu kullanıcıların hesapları "aktif olmayan hesap" olarak tanımlanacak.

Aktif olmayan hesapların da 120 gün sonra silinebileceği belirtiliyor.

WhatsApp'ta arama ve bildirimler 15 Mayıs'tan sonra "kısa bir süre" daha çalışmaya devam edecek.

WhatsApp

WhatsApp - Arşiv - GHA

Ancak teknoloji haberleri sitesi TechCrunch bu sürenin sadece "birkaç hafta"yla sınırlı olacağını yazdı.

WhatsApp gizlilik sözleşmesini Ocak'ta güncellemişti.

WhatsApp, çok sayıda kullanıcısını kaybetti
Bu değişiklik, WhatsApp'ın bu yolla, çatı kuruluşu Facebook'la daha fazla veri paylaşacağını düşünen kullanıcıların tepkisine neden olmuştu.

WhatsApp'tan yapılan açıklamada bunun doğru olmadığı, değişikliğin işletmelere ödeme yapılmasını sağlamak için gerekli olduğu belirtilmişti.

WhatsApp, kullanıcılarının tepkilerinin ardından yeni sözleşmenin kabulüyle ilgili son tarihi 8 Şubat'ta 15 Mayıs'a kaydırmıştı.

WhatsApp halihazırda IP adresi ve platform üzerinden yapılan alımlar gibi bilgileri Facebook'la paylaşıyor.

Kaynak (EN);

https://www.bbc.com/news/technology-56154543

Güncel | Genel Haber | 22 Şubat 2021 | HABER 228 GENEL HABER
Genel Haber 227
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Serpil Barlas uğurlanıyor - VİDEO

Türk pop müziğinin önemli seslerinden Serpil Barlas yaşamını yitirdi. Barlas bugün son yolculuğuna uğurlanıyor.

1970 yılında Altın Ses Yarışması'nda ikinci olarak ilk çıkışlını yakalayan Serpil Barlas kalp yetmezliğinden yaşamını yitirdi. Efsane baterist Uğur Dikmen'in eşi olan Barlas, Feriköy Mezarlığı'nda aile kabristanına defnedilecek.

Serpil Barlas

Serpil Barlas, Flash TV Kurdele Programı - Arşiv - GHA

70’li ve 80’li yıllarda önemli başarılarla yıldızı parlayan Serpil Barlas 1957 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. 1978'de Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye finalinde "Yaşamaya Bak" isimli şarkı ile katıldı. 1978 yılında ABD'ne yerleşerek bu ülkede 15 sene ikamet etti. Serpil Barlasi bugün (22.02.2021) Feriköy Mezarlığı'nda aile kabristanına defnedilecek.

Flash TV'de 1997 - 2001 yılları arasında "Serpil Barlas'la Kurdele" adlı televizyon programını hazırlayıp sundu. Flash TV'nin İcra Kurulu üyesi, dizi, klip, haber ve program yönetmeni Mustafa Aktaş sosyal medyada yaptığı paylaşımda, "1997 - 2001 Arası 5 yıl hafta içi hergün gündüz kuşağı programında birlikte çalıştığımız, Serpil Barlas Ablamızın vafaatını yeni öğrendim, Allah’tan Rahmet Diliyorum. MEKANIN CENNET OLSUN SERPİL BARLAS... " dedi.

Güncel | Genel Haber | 22 Şubat 2021 | HABER 227 GENEL HABER
Genel Haber 226
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin'e hakarete soruşturma

Bir sosyal paylaşım sitesinde AK Parti Grup Başkanvekili ve Tokat Milletvekili Özlem Zengin hakkında yapılan paylaşıma resen soruşturma açıldı.

Soruşturmayla ilgili olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı açıklama yayınladı. Başsavcılıktan yapılan açıklamada, bir sosyal paylaşım sitesinde M.Y. isimli kullanıcı tarafından Tokat Milletvekili Özlem Zengin'e yönelik sarf edilen sözler nedeniyle resen soruşturma başlatıldığı bildirildi.

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin - Arşiv - GHA

Açıklamada şüphelinin kimlik bilgilerinin tespiti ve yakalanması için kolluğa talimat verildiği de kaydedildi.

Güncel | Genel Haber | 22 Şubat 2021 | HABER 226 GENEL HABER
Genel Haber 225
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Marmaris açıklarında 4,1 büyüklüğünde deprem

AFAD'ın açıkladığı verilere göre saat 20.00'da Marmaris açıklarında Akdeniz'de 4,1 büyüklüğünde 19,75 km derinliğinde deprem meydana geldi.

Akdeniz'de Muğla'nın Marmaris ilçesi açıklarında 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Marmaris açıklarında 4,1 büyüklüğünde deprem, 20.02.2021

Marmaris açıklarında 4,1 büyüklüğünde deprem, 20.02.2021 - GHA

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 20.00'de 4,1 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Depremin 19,75 kilometre derinlikte gerçekleştiği bildirildi.

Marmaris açıklarında 4,1 büyüklüğünde deprem, 20.02.2021 2

Marmaris açıklarında 4,1 büyüklüğünde deprem, 20.02.2021
Güncel | Genel Haber | 20 Şubat 2021 | HABER 225 GENEL HABER
Genel Haber 224
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Ormanda korkunç ölüm

Kalp cerrahı genç doktor ormanda ölü olarak bulundu. Cesedi bulan uzmanlar bile gördükleri karşısında dondu kaldı.

Bursa’da kendisinden ahber alınamayan 35 yaşındaki kalp cerrahı Mustafa Yalçın ormanda ölü olarak bulundu. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde kalp damar cerrahı olarak görev yapan 35 yaşındaki Mustafa Yalçın, sabah saat 08:00’de otomobili ile evinden ayrıldıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamadı.

Doktor Mustafa Yalçın

Kalp cerrahı Mustafa Yalçın - Arşiv - GHA

Polis ve jandarma ekipleri doktorun izini Uludağ yolu üzerinde buldu. Jandarma, AFAD, ANDA ve NAK arama kurtarma ekiplerin genç doktorun cansız bedenine aracından 1 kilometre uzaktaki ormanlık alanda ulaşdı. Doktorun kollarında damar açıcı aparat ve yanında serum bulunduğu belirtildi. Olayla işlgili soruşturma başlatılırjen intihar olasılığı da değerlendiriliyor.

Güncel | Genel Haber | 17 Şubat 2021 | HABER 224 GENEL HABER
Genel Haber 223
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Doğan Cüceloğlu'nun şüpheli ölümü

Doğan Cüceloğlu'nun şüpheli ölümü üzerine İstanbul Emniyet MNüdürlüğü'nden açıklama geldi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden ünlü psikolog ve yazar Doğan Cüceloğlu'nun ölümüne ilişkin yapılan açıklama aşağıda;

Doğan Cüceloğlu

Doğan Cüceloğlu - Arşiv - GHA

"İstanbul Emniyet Müdürlüğü görevlilerince 06.02.2021 tarihi saat 14.00 sıralarında Beşiktaş ilçesi Akatlar Mahallesi'nde, meydana gelen olayda; Mehmet Doğan Cüceloğlu isimli şahsın yaşamını yitirdiği bilgisinin edinilmesi üzerine; müteveffanın evinde yapılan inceleme ve araştırma sonucunda, müteveffa şahsın evini haftada 2 defa temizlemeye giden M.Ç isimli şahısla yapılan görüşmede, evin kapısına geldikten sonra 2 defa zile bastığı, kapıyı açan kimse olmadığı, evin içine girdiğinde müteveffa şahsı hareketsiz olarak yerde yatar vaziyette gördüğünü ve daha sonra yetkililere haber verdiğini beyan etmiş, müteveffanın kafa kısmında düşmeye bağlı kanamanın olduğu anlaşılmış olup, konu ile ilgili çalışmalar devam etmektedir."

Güncel | Genel Haber | 16 Şubat 2021 | HABER 223 GENEL HABER
Genel Haber 222
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - 4 sağlık çalışanı Covid-19'danİllere göre koronavirüs vaka oranları

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca çok merak edilen illere göre koronavirüs vaka oranlarını açıkladı. Muğla'nın durumu ne?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüsü (koronavirüs) salgınında yeni döneme işaret eden verileri paylaştı.

Bakan Koca'nın paylaştığı haftalık vaka sayısı haritasına göre; Muğla'da 100 bin kişide 54,94, İstanbul'da 60.19, Ankara'da 35.49, İzmir'de ise 44,39 vaka sayısı belirlendi. Tabloya göre 8-14 Şubat haftasında oransal olarak en çok vakanın görüldüğü iller Trabzon, Rize, Ordu, Giresun ve Samsun oldu.

GÖRSELE TIKLAYIP BÜYÜTEBİLİRSİNİZ

Sağlık Bakanlığı, Şubat 2021, İllere göre koronavirüs vaka oranları

Sağlık Bakanlığı, Şubat 2021, İllere göre koronavirüs vaka oranları - GÖRSELE TIKLAYIP BÜYÜTEBİLİRSİNİZ

İşte O Paylaşım;

DAHA FAZLA DETAY İÇİN TIKLAYINA;

https://covid19.saglik.gov.tr/

Güncel | Genel Haber | 16 Şubat 2021 | HABER 222 GENEL HABER
Genel Haber 221
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - 4 sağlık çalışanı Covid-19'dan öldü

Türk Tabipleri Birliği (TTB), 4 sağlık çalışanının Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiğini duyurdu.

4 sağlık çalışanı daha Covid-19 nedeniyle öldü - GHA

4 sağlık çalışanı daha Covid-19 nedeniyle öldü - GHA

TTB’nin açıklamasına göre; Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi, Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Kaya Kılıç, Gaziantep’te çalışan Eczane Teknisyeni Sakine Kılıç, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çalışan Fizyoterapist Adem Hacıoğlu, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi anestezi teknikeri Talat Aydemir Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

2 ayda 52 sağlık çalışanı öldü

Covid-19 nedeniyle yaşamını yitiren sağlık çalışanı sayısı 372’ye çıktı. Aşılama sürecinin başladığı 2021’in ilk 2 ayında 52 sağlık çalışanı Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

4 sağlık çalışanı daha Covid-19 nedeniyle öldü - GHA 1

4 sağlık çalışanı daha Covid-19 nedeniyle öldü - GHA 2

4 sağlık çalışanı daha Covid-19 nedeniyle öldü - GHA 3

4 sağlık çalışanı daha Covid-19 nedeniyle öldü - GHA 4

Güncel | Genel Haber | 15 Şubat 2021 | HABER 221 GENEL HABER
Genel Haber 220
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - 10 şehidin kimliği belirlendi

Mağarada bulunan 13 şehitten 10'un kimlikleri belirlendi. Malatya Valisi Aydın Baruş, Kuzey Irak'ın Gara bölgesinde şehit edilen 13 vatandaşla ilgili açıklama yaptı.

Malatya Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsi çalışması sonucunda 13 şehitten 10'unun kimlikleri tespit edildi.

Malatya Valisi Aydın Baruş, 14 Şubat 2021

Malatya Valisi Aydın Baruş (Görsel: Malatya Valiliği internet sitesi)

Şehitlerin adları ve memleketleri;

- Hava Savunma Uzman Çavuş Hüseyin Sarı (Kahramanmaraş)
- Polis memuru Sedat Yabalak (Mersin)
- Jandarma personel astsubay başçavuş Semih Özbey (Malatya)
- Tankçı er Adil Kavaklı (Osmaniye)
- Polis memuru Vedat Kaya (Mardin)
- Jandarma er Süleyman Sungur(Siirt)
- Uzman erbaş Mevlüt Kahveci (Eskişehir)
- Topçu er Müslüm Altuntaş (Şanlıurfa)
- Aydın Köse adlı sivil vatandaş (Adıyaman)
- Muhammet Salih Kanca adlı sivil vatandaş (Samsun)

Güncel | Genel Haber | 14 Şubat 2021 | HABER 220 GENEL HABER
Genel Haber 219
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) Muğla ili için 4 gün sürecek don uyarısında bulundu.

T.C. Tarım ve Orman bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü 4. Bölge Müdürlüğü 4 gün sürecek zirai don uyarısı yayınladı. Uyarı aşağıda;

Dikkat meteorolojik UYARI, 14.02.2021

Dikkat meteorolojik UYARI, 14.02.2021 - Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz

MGM 4. Bölge Müdürlüğü zırai don uyarısı (Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz)

Muğla'nın tüm ilçeleri CANLI hava durumu tek bir syfada TIKLAYIN GÖRÜN:

MUĞLA CANLI HAVA DURUMU

Güncel | Genel Haber | 14 Şubat 2021 | HABER 219 GENEL HABER
Genel Haber 218
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Bir mağarada 13 kişinin naaşlarına ulaşıldı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Kontrol altına alınan mağarada yapılan aramalarda alıkonulan 13 vatandaşımızın naaşlarına ulaşılmıştır" açıklamasını yaptı.

Pençe Kartal-2 Harekatı ile ilgili açıklamalarda bulunan Akar, özetle şunları söyledi;

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar - Arşiv - GHA

"Kara operasyonunun başlangıcında 3 kahraman personelimiz şehit olmuş, 3 personelimiz de yaralanmıştır. Harekat boyunca 3'ü sözde üst düzey yönetici olmak üzere 48 terörist ölü, 2 terörist ise sağ olarak ele geçirilmiştir. Kontrol altına alınan mağarada yapılan aramalarda alıkonulan 13 vatandaşımızın naaşlarına ulaşılmıştır."

Güncel | Genel Haber | 14 Şubat 2021 | HABER 218 GENEL HABER
Genel Haber 217
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Donald Trump, oylama sonucu aklandı

6 Ocak'taki Kongre baskını nedeniyle azil istemiyle Senato'da yargılanan eski ABD Başkanı Donald Trump, oylama sonucu aklandı.

Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın 6 Ocak'taki Kongre saldırısını kışkırttığı iddialarıyla ilgili yargılanmasında son aşama tamamlandı.

eski ABD Başkanı Donald Trump

Eski ABD Başkanı Donald Trump - Arşiv

Senato'daki oylamada 57 senatör Trump'ın mahkum edilmesi yönünde, 43 senatör ise mahkum edilmemesi yönünde oy kullandı. 67 oyun bulunamaması nedeniyle Trump azil davasından aklanmış oldu.

Ancak ilginçolan 7 Cumhuriyetçi senatör, Demokratlarla birlikte Trump'ın mahkum edilmesi yönünde oy kullandı.

Güncel | Genel Haber | 14 Şubat 2021 | HABER 217 GENEL HABER
Genel Haber 216
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Çeşme ve Alaçatı'yı hortum vurdu: Yaralılar var.

İzmir’in Çeşme ilçesi Alaçatı bölgesinde hortum çıktığı, Güzelbahçe'de dolu yağışı olduğu ve toplam da 20'den fazla insanın yaralandığı belirtiliyor. teknelerde de büyük zararın olduğu ifade edildi.

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, 15 kişinin yaralandığını bildirdi. Yaralıların Çeşme Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındığını söyleyen Oran, “Çok şükür ki hayatını kaybeden olmadı” dedi.
Öte yandan yaralı sayısının 16’ya yükseldiği öğrenildi. Yaralılardan 14’ünün Alaçatı Port Mahallesi’nden olduğu belirtildi.

Çeşme ve Alaçatı'da hortum felaketi, 12.Şubat.2021

Çeşme ve Alaçatı'da hortum felaketi, 12.Şubat.2021

Hasar çok büyük

Hortumun Alaçatı Port tarafında büyük hasarlara neden olduğunu aktaran Oran, ilk belirlemelere göre, 4 teknenin battığını, 10 otomobilin hasar gördüğünü söyledi. Hortumun Büyük Sanayi mevkiini de etkileyerek çatıları uçurduğunu söyledi.

Bu bölgede hayvan damları bulunduğunu belirten Oran, “Ne yazık bazı küçükbaş hayvanlar telef oldu. Bir damın altında ise çok sayıda hayvan kaldı. Ekiplerimiz onları kurtarmaya çalışıyor” dedi.

Çeşme ve Alaçatı'da hortum felaketi, 12.Şubat.2021 2

Çeşme ve Alaçatı'da hortum felaketi, 12.Şubat.2021

İBB'den açıklama

İzmir Büyükşehir Belediyesi, olayla ilgili açıklama yaptı. Yaralı vatandaşların olduğu belirtilen açıklamada şöyle denildi:

"Çeşme Alaçatı Port bölgesinin inşaat alanında, aşırı yağış ve fırtınayla birlikte meydana gelen hortumda, konteyner ve vinç direği devrildi, bazı evlerin çatıları ise uçtu. Yaralı vatandaşlarımız var. Ekiplerimiz olay yerinde, gereken çalışmaları yapıyor."

İzmir'in metropol ilçesi Karşıyaka'ya bağlı Mavişehir Mahallesi'nde, site yönetimleri uyarı sirenleri çalmaya başladı. Yetkililer, deniz seviyesinin yükseldiğini, mahalleyi su basma tehlikesi oluştuğunu duyurdu.

Ayrıntılar geliyor...

Güncel | Genel Haber | 12 Şubat 2021 | HABER 216 GENEL HABER
Genel Haber 215
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Sıra geldi 65 ve üstü gruba

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca koronavirüse karşı 65 yaş ve üzeri yurttaşların aşılanmasına başlanacağını duyurdu.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Fahrettin Koca aşılamada sıranın hangi gruba geldiğini açıkladı

Koca, "Yarın sabah 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın aşılanması başlıyor. 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın 60 yaş üzeri eşleri de aşı olabilecekler. Randevularınızı web sayfamızdan ve mobil uygulamadan almanızı rica ederim" ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca 2. faz aşı, Şubat 2021 - GHA

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 2. faz aşı, Şubat 2021

İşte o duyuru;

Güncel | Genel Haber | 11 Şubat 2021 | HABER 215 GENEL HABER
Genel Haber 214
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Muğla için fırtına uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 4 il için fırtına uyarısı yaptı. Ne zaman başlayacak? Ne zaman bitecek?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Antalya, Isparta, Burdur ve Muğla için fırtına uyarısı yaptı. Yarın (08.02.2021 Pazartesi) erken saatlerde başlayıp, ertesi gece sona erecek olan fırtınanın saatteki hızının yer yer 90 kilometreyi bulması bekleniyor.

Muğla için fırtına uyarısı, 07.02.2021

Muğla için fırtına uyarısı, 07.02.2021

Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; Antalya, Burdur, Isparta ile Muğla'da, güney ve güneybatı yönlerinde fırtınanın etkili olacağı bildirildi. Saatte hızının 50 ile 90 kilometre arasında olması beklenen fırtınanın salı günü gece yarısına kadar süreceği kaydedildi.

Denizlerde ise Bodrum ile Fethiye arasında yarın saat 15.00 sıralarında başlayacak rüzgarın, güney ve güneybatı yönlerden 5 ila 7, açıklarda 8 kuvvetinde fırtına şeklinde olması beklendiği velirtildi.

Muğla için fırtına uyarısı, 07.02.2021 2

Muğla için fırtına uyarısı, 07.02.2021

Açıklamada, fırtınanın salı sabahı etkisini kaybetmesinin beklendiği ifade edildi. Vatandaşlardan meydana gelebilecek çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi ile soba ve baca gazı zehirlenmelerine karşı tedbirli olmaları istendi.

Muğla için fırtına uyarısı, 07.02.2021 3

Muğla için fırtına uyarısı, 07.02.2021
Görseller ve bilgi MGM'den alıntıdır.
Güncel | Genel Haber | 07 Şubat 2021 | HABER 214 GENEL HABER
Genel Haber 213
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Bodrum'da "Aşağı bakmıyoruz" eylemi

Bodrum'da, Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve öğretim görevlilerine destek eylemi yapıldı. "Aşağı bakmıyoruz" eylemine katılanlar basın açıklaması yaptı.

Bodrum'da siyasi partiler, STK, DKÖ'ler ve vatandaşların katılımıyla "Aşağı bakmıyoruz" eylemi yapıldı. Bodrum Meydanı'nda gerçekleştirimek istenen n eyleme güvenlik güçleri vermedi ve kısa süreli arbede yaşandıi. Yaşanaın kısa süreli gerginliğin ardından sloganlar atarak yürüyüş yapan grup CHP Bodrum İlçe Merkezi çarşı binası önünde eylemciler adına Volkan Çetinn basın açıklamasını okudu.

Bodrum'da, Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve öğretim görevlilerine  destek eylemi, 04 Şubat 2021 2

Bodrum'da, Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve öğretim görevlilerine destek eylemi, 04 Şubat 2021

CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan eylem sonrası yaptığı açıklamada baskıcı uygulamalara karşı vatandaşların sesini yükselttiklerini ve Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin yanında olduklarını söyledi.

Bodrum'da, Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve öğretim görevlilerine  destek eylemi, 04 Şubat 2021 3

Bodrum'da, Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve öğretim görevlilerine destek eylemi, 04 Şubat 2021

Basın açıklamasında Bodrumlulların Anayasal haklarını kullanıp barışçıl bir eyleme imza attıkları vurgulanarak Boğaziçi Üniversitesi ve diğer üniversitelerde tüm bileşenlerin katılımıyla, seçimle rektör seçilmesi gerektiği ve kayyum, atama rektörlere, baskıcı uygulamalara karşı olunduğu vurgulandı. Açıklamada gözaltına alınan ve tutuklanan öğrencilerin de derhal serbest bırakılması istendi.

Güncel | Genel Haber | 04 Şubat 2021 | HABER 213 GENEL HABER
Genel Haber 212
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Bakan Yardımcısı Çataklı'dan Boğaziçi açıklaması

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, gözaltına alınan 528 kişiden 2'sinin tutuklandığını, 108'i adli kontrolle toplam 498 kişinin serbest bırakıldığını bildirdi.

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı Boğaziçi Üniversitesi'ndeki olaylarla ilgili olarak şunları söyledi;

"Halen İstanbul'da 28 kişinin işlemleri devam etmektedir. Gözaltına alınan 45 kişiden 22'sinin terör örgütleriyle irtibatlı oldukları kesinleşmiştir."

İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı'nın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı

"Bu süreçte 04.01.2021 tarihinden bu yana 38 ilimizde toplam 528 kişi yakalanmış, gözaltına alınmıştır. bunlardan 2'si tutuklanmış, 108'i adli kontrol şartıyla serbest bırakılmış, 390'ı ise serbest bırakılmıştır."

"İstanbul’da gözaltına alınan 52 kişinin MLKP, PKK, KCK, DHKP-C olmak üzere terör örgütleriyle irtibatlı oldukları tespit edilmiştir. Ankara'da gözaltına alınan 83 kişiden 28'inin başta DHKP-C, PKK, KCK olmak üzere terör örgütleriyle irtibatlı oldukları tespit edilmiştir. Bu verilerden de anladığımız üzere resim gayet nettir."

Güncel | Genel Haber | 04 Şubat 2021 | HABER 212 GENEL HABER
Genel Haber 211
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - İzmir'de Boğaziçi müdahale ve gözaltıları

İzmir'de Boğaziçi Üniversitesi protestolarına destek verenlere polis müdahale etti.

Boğaziçi Üniversitsi öğrencilerine destek amaçlı açıklama yapmak isteyen aralarında CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat'ın da bulunduğu gruplara polis müdahale etti ve çok sayıda kşiyi gözaltına aldı.

İzmir'de Boğaziçi Üniversitesi eylemine müdahale

İzmir'de Boğaziçi Üniversitesi eylemine müdahale

CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, Cumhuriyet'e yaptığı açıklamada, "Açıklama esnasında polis saldırısı başladı. Gençlerimizi yerlerde sürükleyerek, tekmeleyerek gözaltına almaya kalktıklarında 'Yapmayın, bu meşru bir haktır' diye yanlarına durmaya çalıştığımızda, vekil olduğumu söylemem rağmen polisin düşmanca saldırısına maruz kaldık. Kafamızdan aşağıya sıvı, yeni tip bir gaz fışkırttılar. Bildiğiniz hedef gözeterek boca edildi. Bilerek vücudumun çeşitli yerlerine vurduklarını, tırmaladıklarını gördüm" dedi.

Bu arada İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nin Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yapmak istediği Boğaziçi öğrencileri ile dayanışma eylemine de polis müdahale etti ve çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Güncel | Genel Haber | 03 Şubat 2021 | HABER 211 GENEL HABER
Genel Haber 210
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Boğaziçi Üniversitesi öğrenci eylemine müdahale

Boğaziçi Üniversitesi'nde öğrencilerin Cumhurbaşkanlığı kararıyla rektörlüğe atanan Prof. Dr. Melih Bulu'ya karşı eylemlerine karşı yüzlerce polis Güney Kampüs'e girdi.

Sokağa çıkma kısıtlamasını gerekçe gösteren polis öğrencilere müdahale ederek gözaltı işlemlerine başladı.

İstanbul Valiliği, Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük binasında Prof. Dr. Melih Bulu'ya yönelik protestolar hakkında açıklama yaptı.

Valilikten açıklama

İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Boğaziçi Dayanışması

Boğaziçi Dayanışması

"Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük binasını ablukaya alan ve aralarında öğretim üyeleri ile LGBT Kulüp üyesi öğrencilerin de bulunduğu bir grup göstericiye, üniversitenin özel güvenlik görevlileri tarafından eylemin sona erdirilmesi ve dağılmaları yönünde uyarılarda bulunulmuştur.

Yapılan uyarılara itibar etmeyen göstericilerin İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerimizin müdahalesiyle dağılmaları sağlanmıştır."

Güncel | Genel Haber | 01 Şubat 2021 | HABER 210 GENEL HABER
Genel Haber 209
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Kabine toplantısı sonrası açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu.

Yüz yüze eğitim eğitim

"Köy okullarında 15 Şubat'ta eğitim öğretimin başlamasını kararlaştırdık. 8 ve 12. sınıflar ile ilkokul ve özel eğitim okullarındaki eğitim-öğretimin 1 Mart'ta başlaması için hazırlıklara başlanacak. Vaka sayılarındaki iyileşmeye paralel olarak 1 Mart'tan itibaren il bazında eğitim öğretimin kademeli başlaması için çalışmalar yürütülecek. Okulların açıldığı köylerde vaka artışı yaşanması halinde eğitim öğretime yeniden ara verilebilecek"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Kısıtlamaların gevşetilmesi

"Vaka sayısının düşüşüne göre esnafa yönelik kısıtlamalar için gerekli takvimin başlatılmasını hazırlıyoruz. Belediyelerden, organize bölgelerin yönetimlerinden il hıfzıssıha kararlarının uygulanması hususunda hassasiyet göstermelerini beklediğimizi belirtmek istiyorum"

Yani Anayasa

''Hukuki ve ekonomik reform paketlerinin hazırlıklarını bir süre önce başlatmıştık. Adalet Bakanlığımız hukuki reform, Hazine ve Maliye Bakanlığımız ekonomik reformlarla ilgili teknik çalışmalarını hamdolsun belirli bir seviyeye getirdi. İlgili tüm bakanlıklarımız, kurumlar, sivil toplum kuruluşları ile görüşmeler yapıldı. Ortaya konulan tespit ve teklifler çerçevesinde her kesimin ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak taslaklar ortaya çıktı. Şimdi bu taslakları hem kendi içimizdeki kurullarımız ve Cumhur İttifakı ortağımızla değerlendirerek inşallah bir noktaya getireceğiz. Kapsamlı bir çalışmayı kamuoyuyla paylaşacağız."

Güncel | Genel Haber | 01 Şubat 2021 | HABER 209 GENEL HABER
Genel Haber 208
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - 4 gencin ölümünde detaylar korkunç

Manisa'da 4 gencin ölü bulunmasıyla ilgili korkunç detaylar ortaya çıktı

Manisa’nın Ahmetli ilçesi Kestelli Mahallesi’nde ölü bulunan 4 gençten 3’ünün başından vurularak birinin de boynunun kırılarak öldürüldüğü iddia edildi.

Kestelli Mahallesi ova yolunda bir çiftçinin fark etmesi sonucu ortaya çıkan korkunç cinayetlerde Ahmetli Jandarma ekipleri ve jandarma olay yeri inceleme ekipleri soruşturma başlattı.

Yapılan incelemelerde Ümit Zangal (20), Serkan Zangal (23), Muharrem Zengin (22) ve Neşet Dalgın’ın (25) hayatlarını kaybettiği belirlendi.

Manisa 4 genç öldürüldü - Arşiv - GHA

Manisa 4 genç öldürüldü - Arşiv - GHA

Olay yerinde bir adet tüfek bulunduğu öne sürülürken Turgutlu Cumhuriyet Başsavcılığı ile Ahmetli İlçe Jandarma ekipleri soruşturmasında 3 gencin av tüfeği ile kafalarından vurulduğu, bir gencinse boynunun kırılmış olduğu tespit edildi.

Güncel | Genel Haber | 01 Şubat 2021 | HABER 208 GENEL HABER
Genel Haber 207
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - İletişimde yüzde 2.5 vergi artışı

Telefon, internet ve tv faturaları artacak. Özel İletişim Vergisi'ne % 2.5 artış yapıldı.

1991 yılında deprem sonrası çıkartılan ve "Deprem vergisi" olarak bilinen Özel İletişim Vergisi yüzde 10'a yükseltildi. Telefon, internet ve tv faturaları artacak!.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre yüzde 7,5 olan Özel İletişim Vergisi, yüzde 10'a yükseltilmiş oldu.

Resmi Gazete ÖİV artışı kararı

Resmi Gazete ÖİV artışı kararı

Resmi Gazete'de yer alan 3469 sayılı kararda "6802 sayılı Gider Vergileri Kanununun 39 uncu maddesinin birinci fıkrasının (a), (b), (c), (d) bentlerindeki oranların yeniden belirlenmesi hakkındaki ekli Kararın yürürlüğü konulmasına, mezkûr maddenin yedinci fıkrası gereği karar verilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

Resmi Gazete'de belirtilen Gider Vergileri Kanunu'nun 39. maddesi'nin a, b, c ve d bentleri; her türlü mobil elektronik haberleşme, radyo ve televizyon yayınları, kablolu-kablosuz internet servis sağlayıcılığı hizmetlerinden yüzde 7,5 Özel İletişim Vergisi'ne tabi olduğunu gösteriyordu.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/01/20210130-25.pdf

Güncel | Genel Haber | 30 Ocak 2021 | HABER 207 GENEL HABER
Genel Haber 206
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı paylaşımla mutasyonlu koronavirüse karşı uyardı.

"Mutasyon tehdidine karşı dikkatli olmalıyız" diyen Bakan Koca, Türkiye'de mutasyonlu virüse yakalanan kişi sayısının 128'e yükseldiğini ve 17 ilimizde görüldüğünü ifade etti.

Dr. Fahrettin Koca, mutasyonlu virüse karşı yeni bir uyarıda bulundu. Koca sosyal medya hesabından, "Mutasyon tehdidine karşı dikkatli olmalıyız. Avrupa’daki vaka artışlarının arkasındaki etmenlerden biri virüsün mutasyonlu varyantı. Ülkemizde mutasyonlu virüs tespit edilen vatandaş sayısı 128’e yükselmiştir. 17 şehrimizde İngiltere varyantı görüldü" mesajını paylaştı.

Covid 19 raporları

Covid-19 anlık Tütkiye dünya raporları

İşte o paylaşım;

Güncel | Genel Haber | 29 Ocak 2021 | HABER 206 GENEL HABER
Genel Haber 205
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Lokanta, restoran, kafelere maddi destek

Pandeki kısıtlamaları nedeniyle kapalı kalan Lokanta, restoran ve kafe gibi işletmelere destek ödemesi yapılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Lokanta, restoran ve kafe gibi sektörlerde alınan tedbirler nedeniyle faaliyetleri kısıtlanan 2019 cirosu 3 milyon lira ve altı olanlara destek ödemesi yapacağız" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuyla ilgili açıklaması şöyle;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - Arşiv - GHA

"Lokanta, restoran ve kafe gibi sektörlerde alınan tedbirler nedeniyle faaliyetleri kısıtlanan 2019 cirosu 3 milyon lira ve altı olan, gerçek usulde vergilendirilen ticari işletmelere destek ödemesi yapacağız. Cirosu 2020 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 50 ve daha fazla azalan işletmelerimize, 2 bin liradan az 40 bin liradan fazla olmamak üzere, ciro kaybının yüzde 3'ü oranında destek ödemesi yapacağız. Bu yeni destek kalemimizin tüm işletmelerimize hayırlı olmasını diliyorum."

Güncel | Genel Haber | 27 Ocak 2021 | HABER 205 GENEL HABER
Genel Haber 204
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - ATM'de untulan paraya ne oldu?

Bodrum'da bir kurye şirketi çalışanı ATM'de binlerce lira unuttu. Bakın o paraya ne oldu?

Bodrum Belediyesi’nde görevli zabıta memuru Reşat Yavuz, ATM de unutulan 5410 TL parayı önce polise sonra sahibine teslim etti.

Bodrum Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nde çalışan Reşat Yavuz, Yalıkavak merkezinde bulunan ATM’lerin birinde işlem yapıldıktan sonra unutulan parayı fark etti. Zabıta Memuru Yavuz, 5410 TL.'sını Yalıkavak Polis Merkezi Amirliği’ne götürerek teslim etti.

Zabıta memuru Reşat Yavuz

ATM'de unutulan binlerce lira sahibine teslim edildi

İlgili banka ile irtibata geçerek paranın sahibini tespit eden polis, vatandaşa ulaşarak durumu haber verdi. Haber verilmesi sonrası Yalıkavak Zabıta Amirliği’ne gelen bir kargo çalışanı olan vatandaşa parası zabıta memuru Reşat Yavuz tarafından teslim edildi.

Belediye çalışanı Reşat Yavuz’un duyarlı davranışı takdirle karşılandı.

Güncel | Genel Haber | 27 Ocak 2021 | HABER 204 GENEL HABER
Genel Haber 203
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - MSB'den F-16'lı paylaşım

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) sosyal medya hesabından F-16 uçağının sniper Pod'una giren görüntüyü paylaştı. Büyük beğeni toplayan ve MSB'nin Twitter hesabından paylaşılan görüntüde F-16 uçağının Sniper Pod’unda F-16 arkasında ay görülüyor.

Milli Savunma Bakanlığı twitter hesaplarından dikkat çeken bir görüntü paylaşıldı. Bakanlık muhteşem görüntüleri paylaştığı mesajında, "Hava Kuvvetlerimizin kahraman Pilotlarından unutulmayacak bir görüntü… Tuz Gölü civarında yapılan bir gece uçuşu sırasında F-16 uçağımızda bulunan Sniper Pod’a eşsiz bir dolunay görüntüsü yansıdı" ifadelerini kullandı.

Covid-19 Dünya ve Türkiye tabloları

Sağlık Bakanlığı'ndan dolandırıcılık uyarısı

VİDEO;

Güncel | Genel Haber | 24 Ocak 2021 | HABER 203 GENEL HABER
Genel Haber 202
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Dikkat aşı dolandırıcıları çıktı

Sağlık Bakanlığı, sosyal medya hesabından aşı dolandırıcılığı yapıldığı uyarısı yayınladı.

"Aşı sıranız" geldi sahte mesajlarıyla vatandaşları dolandırmak isteyenlere karşı uyarıda bulunan Bakanlık, "Kısa mesajda yer alan linke tıklamayınız" çağrısı yaptı.

Sağlık Bakanlığı da konuyla ilgili resmi Twitter hesabından bir uyarıda bulundu. Bakanlığın uyarısı şöyle;

Covid-19 Dünya ve Türkiye tabloları

Sağlık Bakanlığı'ndan dolandırıcılık uyarısı

"T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilmiş izlenimi verilen “Aşı sıranız geldi.” içerikli sahte kısa mesaj (SMS) ile vatandaşların dolandırılmaya çalışıldığı tespit edilmiştir. Dolandırıcıların gönderdikleri kısa mesajda (SMS) yer alan linke tıklayan vatandaşların kişisel bilgileri dolandırıcıların eline geçmektedir.

T.C. Sağlık Bakanlığı, vatandaşlara 'Aşı sıranız geldi' içerikli bir mesaj (SMS) göndermemektedir. Kişisel bilgilerinizi ve kimlik bilgilerinizi kimseyle paylaşmayınız, kısa mesajda yer alan linke tıklamayınız.

Aşı sıranızı öğrenmek için e-Nabız uygulamasına girerek COVID-19 aşısı yapılacak grupta olup olmadığınızı kontrol edebilirsiniz.

Aşı yapılacak grupta olup olmadığınızı kısa mesaj (SMS) ile öğrenmek için AŞI yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla T.C. Kimlik Numarası ve T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesini yazıp 2023'e kısa mesaj (SMS) gönderebilirsiniz. (Örnek: AŞI 12345678910 1234)"

İşte o mesaj;

Güncel | Genel Haber | 23 Ocak 2021 | HABER 202 GENEL HABER
Genel Haber 201
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - 10 kişide mutasyonlu covide rastlandı

Sağlık Bakanlığı'nca illere gönderilen yeni nesil kitlerle yapılan kontrollerde bir ilde 10 kişide mutasyona uğramış covid-19 virüsüne rastlandı.

İlk olarak İngiltere'de görülen ve çok hızlı yayılan mutasyona uğramış covid-19 virüsünden korunmak için Türkiye İngiltere dahil pek çok ülkeye uçuşları durdurmuş ve ek önlemler almıştı. Ancak tüm önlemlere karşın yapılan tatkiklerde 10 kişide mutasyona uğramış koronavirüs tespit edildi.

Covid-19 Dünya ve Türkiye tabloları

Sağlık Bakanlığı'nca illere gönderilen kitlerle yapılan kontroller sonucunda Tokat’ta mutasyona uğramış koronavirüs tespit edilen 10 kişi tedaviye alındı. Tokat merkezde 8, Niksar ilçesinde ise 2 hastaya yapılan testte mutasyona uğramış covid-19 virüsü tespit edildi.

Mutasyona uğramış koronavirüs tespit edilen hastalar, evlerinde izole edilerek tedavilerine başlandı. Hastalara virüsün nereden, ne zaman ve nasıl bulaştığı araştırılıyor.

Güncel | Genel Haber | 22 Ocak 2021 | HABER 201 GENEL HABER
Genel Haber 200
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Muğla açıklarıunda deprem

Ege Denizi'nde Datça açıklarında 4.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

T.C. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı (AFAD) b u sabah (22 Ocak 2021) TSİ 09:57'de Ege Denizinde deprem meydana geldiğini duyurdu.

Ege Denizi deprem, 22 Ocak 2021

Ege Denizi deprem, 22 Ocak 2021 - Görsel: AFAD

Yunanistan'ın Dodecenase bölgesi ile Türkiye'nin Datça ilçesi açıkalrında denizde meydana gelen deprem 15 kilometre derinlikte oluştu ve büyüklüğü 4.3.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme Ve Değerlendirme Merkezi ise depremin büyüklğünü 4.4 olarak değerlendirdi.

Güncel | Genel Haber | 22 Ocak 2021 | HABER 200 GENEL HABER
Genel Haber 199
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Tarım ve Orman Bakanlığı firmayı buldu

Paketlenmiş, pişmiş döner işletmesinde çekilen görüntüler üzerine Tarım ve Orman Bakanlığı harekete geçti, firma bulundu ve sonra neler oldu?

Paketlenmiş, pişmiş hazır döner işletmesinde çalışan 2 kişinin müzik eşliğinde, maskesiz bir şekilde paketleme yapması, etleri ağızlarına götürmelerini videoya çekip yayınamaları tepki topladı. Görüntülerin hızla yayılması ve tepkilerin büyümesinin ardından Tarım ve Orman Bakanlığı suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

Kırıkkale hazır döner tesisi rezaleti

Kırıkkale hazır döner tesisi rezaleti

Öncelikle işletmenin Kırklareli'nde olduğu anlaşıldı. Pişmiş, ısıt - ye türü hazır paketlenmiş döner tesisi olduğu kesinleşti. İşletmeye ceza kesildi ardından da savcılığa suç duryurusunda bulunuldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklama aşağıda;

"Tik Tok üzerinden yapılan paylaşım sonucu, toplumda infiali neden olan Kırklarelindeki söz konusu işletme tespit edilmiş, denetimler yapılmış, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında gerekli cezai işlemler uygulanmış ve Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur."

Güncel | Genel Haber | 21 Ocak 2021 | HABER 199 GENEL HABER
Genel Haber 198
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Akdeniz'de 5.0 büyüklüğünde deprem

Kıbrıs açıklarında saat 17.27'de 5.0 şiddetinde deprem meydana geldi. Kısa süren deprem akdenize sahili olan ilerde de hissedildi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD) yapılan açıklamaya göre Kıbrıs'ta, saat 17.27'de merkez üssü Gazimağusa olan 5,0 büyüklüğünde yer sarsıntısı kaydedildi. Depremin derinliği yerin 55,68 KM olarak açıklandı.

Bu arada AFAD'ın Twitter hesabından yapılan açıklamada, depreme ilişkin gelişmelerin takip edildiği bildirildi.

Filipinlerde 7.0

Öte yandan Güney Filipinler'de de 7.0 büyüklüğünde bir depremin meydana geldiği açıklandı. ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu depremin derinliğini 95.8 kilometre olarak bildirdi.

Güncel | Genel Haber | 21 Ocak 2021 | HABER 198 GENEL HABER
Genel Haber 197
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - 28 yaşındaki doktor koronavirüsten hayatını kaybetti

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan 28 yaşındaki doktor İlker Tosun, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı asistanı olarak görev yapan doktor İlker Tosun, koronavirüsten öldü.

Koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren doktor İlker Tosun

Koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren doktor İlker Tosun

1993 doğumlu olan genç doktor, 2017 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuş, 2019 yılından bu yana da Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapıyordu.

Hastane Başhekimi Prof. Dr. Rahmi Kılıç baş sağlığı mesajı yayınladı. Kılıç'ın Tosun’un ölümüne ilişkin yayınladığı mesaj şöyle;

"Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği asistan hekimi doktor İlker Tosun’un vefat haberini vermekten derin üzüntü duymaktayız. Genç meslektaşımıza Allah’tan rahmet, kederli ailesi ve yakınlarına sabırlar dileriz."

Koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren doktor İlker Tosun 2

Koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren doktor İlker Tosun
Güncel | Genel Haber | 21 Ocak 2021 | HABER 197 GENEL HABER
Genel Haber 196
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - WhatsApp süreyi erteledi

WhatsApp uygulaması kullanıcılarının kabul etmelerini zorunlu kıldığı sözleşmenin son kabul tarihini erteledi.

Veri paylaşımı ile ilgili kullanıcı sözleşmesinin kabul edilmemesi halinde WhatsApp uygulamasının kullanımına izin vermeyeceği iddia edilen şirket son kabul tarihini erteledi.

Mesajlaşma uygulaması Whatsapp'tan yeni bir açıklama geldi. Açıklamaya göre WhatsApp güncellemesindeki sözleşme şartının kabul edilmesi için son tarih olan 8 Şubat'ta kimsenin hesabının silinmeyeceği açıklandı. Yapılacak değişikliği daha iyi anlatabilmek için sürenin 15 Mayıs'a kadar uzatıldığı belirtildi.

WhatsApp logo

WhatsApp logo - Arşiv - GHA

Bazı medya kuruluşları WhatsApp'ın açıklamasını "geri adım" diye yorumlarken aslında bu bir geri adım değil "süre erteleme." Çünkü yapılan açıklamanın "geri adım" olabilmesi için WhatsApp'ın dayattığı şartları geri çekmiş, vaz geçmiş olması gerekiyor. Geri çekme ya da vazgeçme yok. Sadece süre ertelemesi var.

Güncel | Genel Haber | 16 Ocak 2021 | HABER 196 GENEL HABER
Genel Haber 195
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Zamlı maaşlar hesaplara yatıyor

2021 yılı zamlı emekli maaşları hesaplara yatmaya başlıyor. Zamlar ne kadar? Kim zamlı maaşını ne zaman alacak?

Emeklilere yeni yılda enflasyon oranında zam yapılacak. Aralık ayı enflasyonunun açıklanmasının ardından Ocak ayı maaşları zam oranları da belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı aralık ayı enflasyon verilerine göre, memur maaşlarına ve emekli memur aylıklarına yüzde 7.36, SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına da yüzde 8.36 oranında zam yapılacak.
ATM, Arşiv, GHA

ATM, Arşiv, GHA

SSK, Bağ-Kur ve tarım emeklileri maaşlarını yüzde 8.36 zamlı olarak alacak. Zamla beraber en düşük SSK emeklisi aylığı 2.536 TL olurken en düşük Bağ-Kur emeklisi aylığı da 2.274 TL olacak. Bunun yanı sıra en düşük tarım emeklisinin aylığı ise 1.718 TL olacak. Maaşlar hesaplara her zamanki düzen ve günler içinde yatırılacak. Yani ayın 17'sinden itibaren maaşlar yatırılmaya başlanacak.

Memur emeklileri, geçici personel, devlet memurları ve sözleşmeliler, zamlı maaş ve aylıklarını 15 Ocak'ta yani bugün almaya başlayacak.

Güncel | Genel Haber | 15 Ocak 2021 | HABER 195 GENEL HABER
Genel Haber 194
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Kılıçdaroğlu; "Sıramı bekleyeceğim..."

Koronavirüs aşısı olacağını açıklayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu açıklamasına açıklık getirerek, "sıramı bekleyeceğim" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP( Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sağlık Bakan Dr. Fahrettin Koca'nın aşı davetini kabul ettiğini açıklayarak, koronavirüs aşısı olacağını duyurmuşdu. Katıldığı Sorel Dağıstanlı ile Konuşan Türkiye radyo programında aşı olacağını duyuran Kılıçdaroğlu şunları söylemişti;

Sağlık bakanı aradı, ‘tabi’ dedim, ‘gerekirse ben de refakat ederim size’ dedi, hekimler aşı olmamızı istiyorlar, ben de aşı olacağım, zamana henüz karar vermedik ama bugün yarın olacak.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

Kılıçdaroğlu, yeni bir açıklama yaparak aşı için sırasını bekleyeceğini söyledi. Kılıçdaroğlu, "Sağlık Bakanı’ndan davet geldi. Ben de vatandaş olarak sıramı bekleyeceğim. Öncelikle sağlık çalışanlarını aşı olması lazım. Onlar günün 24 saatinde çalışıyorlar. Bugün pandemide çok büyük bir tablo ortaya çıkmadıysa bunun temel nedeni bizim sağlık çalışanlarımızın gösterdikleri çabadır. O nedenle sağlık çalışanlarına benim selamlarımı saygılarmı iletirseniz mutlu olurum" dedi.

Güncel | Genel Haber | 15 Ocak 2021 | HABER 194 GENEL HABER
Genel Haber 193
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Erdoğan aşı oldu ve çağrı yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan koronavirüs aşısını oldu ve bunu sosyal medyadan da duyurdu. Erdoğan yaptığı açıklamada, "Başarıyla devam eden aşı programımız dahilinde şu ana kadar 254 bin sağlık çalışanımız ilk doz aşılarını oldu. Ben de onlara katılarak aşılandım. İnşallah çok kısa süre içinde tüm vatandaşlarımızı aşılamayı hedefliyoruz. Hayırlı uğurlu olsun" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14.01.2021

Cumhurbaşkanı Erdoğan yayınladığı videoyla herkesi aşı olmaya davet etti.;

Güncel | Genel Haber | 14 Ocak 2021 | HABER 193 GENEL HABER
Genel Haber 192
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Muğla ve ilçelerinde aşı uygulaması başladı

Koronavirüsle mücadele için Çin'den getirilen aşıların sağlık personeline yapılması uygulaması başladı. Muğla'da ilk aşı Muğla İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer'e yapıldı.

Muğla İl Sağlık Müdürü İskender Gencer Muğla ve ilçelerinde 11 bin sağlık çalışanın aşılanacağını söyledi.
Muğla İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer

Muğla İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer

Marmaris, Fethiye ve Bodrum ve diğer ilçelerde de aşılama çalışmları başladı. Marmaris Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ahmet Mutlu Arıcı ilk aşıyı kendine yaptırırken, Marmaris Devlet Hastanesi'nde 5 aşı odasında sağlık çalışanlarına randevu sistemiyle aşılama da başlatıldı.

Marmaris Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ahmet Mutlu Arıcı

Marmaris Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ahmet Mutlu Arıcı

Bodrum'da Bodrum Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Oğuz Şahin aşısını olduktan sonra kural gereği 15 dakika bekledi.

Bodrum Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Oğuz Şahin

Bodrum Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Oğuz Şahin

Fethiye Devlet Hastanesi Başhekimi Yavuz Okulu da aşısını oldu. Okulu'da aşıya rağmen tedbiri elden bırakmamak gerektiğini belirtip maske, mesafe ve hijyen kurallarını hatırlattı.

Fethiye Devlet Hastanesi Başhekimi Yavuz Okulu

Fethiye Devlet Hastanesi Başhekimi Yavuz Okulu

Sağlık çalışanlarına aşılama çalışmaları özel hastanelerde de devam etti. Acıbadem Bodrum Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Feridun Çilli aşısını olduktan sonra pandemi süreci tam olarak bitinceye kadar sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarından kesinlikle vazgeçmemek gerektiğini hatırlattı.

Acıbadem Bodrum Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Feridun Çilli

Acıbadem Bodrum Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Feridun Çilli
Güncel | Genel Haber | 14 Ocak 2021 | HABER 192 GENEL HABER
Genel Haber 191
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Kadın cinayeti zanlısı o adam ölü bulundu

Türkiye'de günlerce gündemde kalan kadın cinayetinin zanlısı olan erkek cezaevinde ölü olarak bulundu.

Denizli, Pamukkale'de 22 yaşındaki üniversite öğrencisi Aleyna Yurtkölesi'ni boğarak öldürdüğü ve kadının eski sevgilisi olduğu iddia edilen 25 yaşındaki İran uyruklu Shayan Kheyrian tutuklu bulunduğu cezaevide ölü olarak bulundu.
Kadın cinayeti zanlısı ölü bulundu

Kadın cinayeti zanlısı ölü bulundu

Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğrencisi olan Aleyna Yurtkölesi, evinde olarak ölü bulundu. Otops sonucunda Yurtkölesi'nin boğulmaya bağlı olarak öldüğü belirlendi.

Yapılan teknik ve fiziki araştırmalar sonucunda genç kadının eski sevgilisiş olduğu iddia edilen İran uyruklu Shayan Kheyrian gözaltına alındıktan sonra tutuklandı. Kocabaş D Tipi Cezaevi'ne yerleştirilen Kjeyrian'ın cesedini görevliler buldu. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

Güncel | Genel Haber | 14 Ocak 2021 | HABER 191 GENEL HABER
Genel Haber 190
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Meteorolojiden kar ve sağanak yağış uyarısı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre yurdun batı kesimleri kar yağışı ege ve güney kesimleri de sağanak yağışın etkisi altına girecek.

İzmir

İzmir genelinde etkili olan sağanak yağış, su baskınlarını da beraberinde getirdi. Sağanak yağışın etkisiyle sürücüler zor anlar yaşarken, rögarlar da taştı. Taşan bir dere nedeniyle mahsur kalanları itfaiye ve çevredekiler kurtardı.

Edirne

Edirne'de etkili olan sağanak yağış sebebiyle 32 saatte debisi 18 kat artan Tunca Nehri’nin bazı köprüleri yatağından taştı. Polis köprüleri araç ve yaya trafiğine kapattı. DSİ verilerine göre Meriç Nehri'nin debisi yaklaşık iki kat artarak 449 metreküp/saniye olarak ölçüldü. DSİ tarafından Meriç Nehri için ‘sarı alarm' verildi.
5 günlük hava durumu, MGM

5 günlük hava durumu - Kaynak: MGM - GÖRSELE TIKLAYIP BÜYÜTEBİLİRSİNİZ

Kar geliyor

Meteoroloji’nin 5 günlük hava tahmin haritasına göre bu geceden itibaren yurda giriş yapacak olan karlı hava dalgası günlerce etkisini yitirmeyecek ve hava sıcaklıklarındaki düşüş devam edecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Marmara’nın güney ve doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun batısı, Güneydoğu Anadolu ile Erzurum, Muş, Bingöl çevreleri ve Edirne’nin güney kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Ege dikkat

İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz ile Muğla’nın doğu ilçeleri, Giresun, Malatya, Elazığ, Erzincan, Tunceli ve Bingöl çevrelerinde yerel olarak kuvvetli sağanak yağış olması bekleniyor.

Hava Durumu Muğla

5 günlük CANLI HAVA DURUMU için TIKLAYIN

Güncel | Genel Haber | 13 Ocak 2021 | HABER 190 GENEL HABER
Genel Haber 189
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Sultanahmet ve Suruç saldırılarının faili yakalandı

Sultanahmet ve Suruç saldırılarının faillerinden biri olan IŞİD'li terörist yakalandı.

Suruç ve Sultanahmet patlamaları gibi birçok canlı bomba eyleminin planlayıcısı ile birlikte hareket eden IŞİD'li teröristin emniyety ve MİT'in ortak operasyonuyla Şanlıurfa’da yakalandığı öğrenildi.

İçişleri Bakanlığı gelişmeyle ilgili aşağıdaki açıklamayı yaptı:

"Sultanahmet ve Suruç Saldırılarının Patlayıcılarını Temin Eden DEAŞ'lı Terörist Yakalandı

12.01.2021

2016 yılında 10 Alman vatandaşın hayatını kaybettiği Sultanahmet ve 2015 yılında 33 kişinin hayatını kaybettiği Suruç saldırılarının patlayıcılarını temin eden ve Türkiye’ye getirilmesini sağlayan DEAŞ örgüt mensubu Azzo Halaf Süleyman EL AGGAL, Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü ve MİT Bölge Daire Başkanlığı’nın ortak operasyonuyla Şanlıurfa’da yakalandı.

Yakalanan teröristin, Suruç ve Sultanahmet patlamaları gibi birçok canlı bomba eyleminin planlayıcısı ABU BERA (K) Mahir El AGGAL ile birlikte hareket ettiği, Türkiye’deki bazı eylemlerde kullanılan patlayıcıların getirilmesini sağladığı ve örgütün lojistiğinden sorumlu olduğu tespit edildi.
IŞID'li zanlı yakalandı

IŞID'li zanlı yakalandı - Arşiv - GHA

DEAŞ tarafından ülkemizde gerçekleştirilen Suruç ve Sultanahmet Patlamaları gibi birçok canlı bomba eyleminin planlayıcısı ABU BERA (K) Mahir EL AGGAL ile birlikte faaliyet gösterdiği ve ülkemizde gerçekleştirilen bazı eylemlerde kullanılan patlayıcıların aktarılmasında ve eylem amaçlı ülkemize geçmiş örgüt mensuplarına lojistik destek sağlanmasında yer aldığı şeklinde hakkında bilgiler bulunan Azzo Halaf Süleyman EL AGGAL isimli örgüt mensubu 11.01.2021 günü 17.30 sıralarında Şanlıurfa il merkezinde yakalandı."

Güncel | Genel Haber | 12 Ocak 2021 | HABER 189 GENEL HABER
Genel Haber 188
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Whatsapp'tan "gizlilik kararı" açıklaması

Whatsapp'ın Twitter adresinden açıklama yayınlayarak gizlilik değişikliğiyle ilgi bilgi paylaştı.

Whatsapp son dönemde çok tartışılan ve kullanıcıların farklı uygulamalara geçmesine sebep olan "gizlilik sözleşmesi değişikliği" ile ilgili Twitter hesabından açıklama yayınladı.

Açıklama şöyle;

Bazı söylentilere değinmek ve yüzde 100 net olmak istiyoruz. Özel mesajlarınızı uçtan uca şifreleme ile korumaya devam ediyoruz. Gizlilik politikasındaki güncelleme, arkadaşlarınız veya ailenizle olan mesajlarınızın gizliliğini etkilemez.

WhatsApp logo

WhatsApp logo - Arşiv - GHA

KVVK'den WhatsApp hakkında inceleme

Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK), WhatsApp uygulaması hakkında, yurt dışına veri aktarımı ve temel ilkeler yönünden resen inceleme başlattı.

KVKK toplantısında, WhatsApp uygulaması hakkında, veri işleme şartları, yurt dışına veri aktarımı ve temel ilkeler yönünden resen inceleme başlatılmasına karar verildi. İncelemeyi yürütecek Kurul, süreci takip ederek, 8 Şubat 2021'de konuyu yeniden değerlendirecek.

Güncel | Genel Haber | 11 Ocak 2021 | HABER 188 GENEL HABER
Genel Haber 187
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Ankara'da 4,5 büyüklüğünde deprem

Ankara'nın Kalecik ilçesinde 4,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

AFAD verilerine göre, Ankara'nın Kalecik ilçesinde 22:53 sıralarında 4,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Depremin derinliği 12.81 km olarak açıklandı.

B.Ü. Kandilli Rasathanesi'ne göre 4.6 şiddetindeki depremda ilk belirlemelere göre hasar meydana gelmedi. Ölen ya da yaralanan da yok.

Ayrıntılar az sonra...

Güncel | Genel Haber | 10 Ocak 2021 | HABER 187 GENEL HABER
Genel Haber 186
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Pr0f. Dr. Ahmet Vefik Alp hayatını kaybetti

Mimar Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp kalp krizinden hayatını kaybetti. Alp, yarın (11.01.2021) Kuşadası'nda toprağa verilecek.

Mimar, şehir planlayıcısı ve siyasetçi Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp hayatını kaybetti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp Hocayı Kaybettik. Ruhu şad, mekanı cennet olsun” ifadelerini kullandı.

1994 seçimlerinde MHP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adayı olan mimar Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, bir dönem MHP Genel Başkanı merhum Alparslan Türkeş’in danışmanlığını da yapmıştı.

Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp

Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp

Kuşadası'nda defin edilecek

Sabaha karşı Kuşadası’nda kalp krizinden vefat eden Alp’in cenazesi yarın öğlen Kuşadası’nda toprağa verilecek.

Ahmet Vefik Alp Kimdir?

1948 yılında doğan Ahmet Vefik Alp 1967’de Saint Joseph Lisesi’ni bitirdi. Ardından Robert Kolej'de okudu, üniversitede inşaat Mühendisliği bölümüne giren Alp, aynı yıl İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ne geçti.

Yükseköğrenimine burada devam eden Ahmet Vefik Alp, 1971 yılında pekiyi dereceyle mimar, 1973 yılında yine pekiyi dereceyle yüksek mühendis mimar oldu.

G.R.: Sitemizin kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Yalçın Çakır'ın daha önce haber programlarına konuk olarak da aldığı merhuma Allah'tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

Görseller: Alp Mimarlık web sitesinden alıntıdır
Güncel | Genel Haber | 10 Ocak 2021 | HABER 186 GENEL HABER
Genel Haber 185
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Bankaya giren hırsızlar para çalmadı

Hafta sonu ve kısıtlamaları fırsat bilen hırsızlar banka şubesini soydu. Ancak para yerine öyle şeyler çaldılar ki polis bile şaşırdı.

İstanbul Şişli Halaskargazi Caddesinde faaliyet gösteren banka şubesine gelen hırsızlar kapıyı zorlayarak açıp içeri girdi.

Polis girilmez bandı

Polis girilmez bandı - Arşiv - GHA

Sabah 08.30 sıralarında meydana gelen soygunda kimlikleri araştırılan 3 şüpheli bankanın sürgülü kapısını açtıktan sonra saniyeler içinde hırsızlık yapıp kaçtı.

Banka şubesinden elektrikli ısıtıcı ve taşınabilir engelli araç rampasını çalan hırsızlar alarmın çalşması üzerine olay yerinden uzaklaştı. Polis olayla ilgili soruşturmasını sürdürüyor.

Güncel | Genel Haber | 10 Ocak 2021 | HABER 185 GENEL HABER
Genel Haber 184
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - İngiltere'de, "evden çıkmayın" çağrısı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle hastanelerin her zamankinden daha fazla baskı altında olduğunu belirterek, virüsün yayılışını durdurmak için evden çıkılmaması uyarısında bulundu.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson

İngiltere Başbakanı Boris Johnson

Johnson, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Hastanelerimiz, salgının başlangıcından bu yana herhangi bir zamandan daha fazla baskı altındadır ve enfeksiyon oranları endişe verici bir hızla artmaya devam etmektedir. Aşı uygulaması bize yeni bir umut verdi, ancak şimdilik evde kalmak, NHS'yi korumak ve hayat kurtarmak çok önemli" ifadesini kullandı.

Stay home Project the NHS, save lives

Stay home project the NHS, save lives

Ülkede, virüsün yüzde 70 daha hızlı yayılan bir türü nedeniyle vakalar hızlı bir şekilde artıyor.

Dün 1325 kişinin hayatını kaybetmesiyle salgının başından bu yana en yüksek günlük ölü sayısı tespit edilirken, 68 bin 53 Kovid-19 vakayla da en yüksek günlük vaka sayısı kaydedilmişti.

İşte o paylaşım;

Güncel | Genel Haber | 09 Ocak 2021 | HABER 184 GENEL HABER
Genel Haber 183
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Kardak'ta gerginlik

Gümüşlük sahili açıklarında Kardak kayalıkları bölgesinde ihlalde bulunan Yunan sahil güvelik botu geri sürüldü.

Kardak Kayalıkları bölgesinde karasuyu ihlali yapan 2 Yunan Sahil Güvenlik botu, 4 Türk Sahil Güvenlik botu tarafından karasularımızdan çıkarılırken, botlar arasında sürtme yaşandığı bildirildi.

Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın sosyal medya hesabından konuya ilişkin yapılan paylaşımda, "Uluslararası hukuku ihlalde sınır tanımayan, düzensiz göçmenleri sürekli Türk karasularına geri iten Yunan unsurları, bu kez de ihlal ettiği karasularımızdan sürülerek çıkartıldı" ifadesine yer verildi.

Sahil Güvenlik botu

Sahil Güvenlik botu müdahale, 07 Ocak 2021

Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan yapılan açıklama şu şekilde;

Güncel | Genel Haber | 07 Ocak 2021 | HABER 183 GENEL HABER
Genel Haber 182
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Trump'ın destekçileri güvenliği aşarak Kongre binasına girdi. Ölü sayısı 4'e yükseldi. SOkağa çıkma yasağı Washington DC'de 15 güne çıkartıldı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın destekçileri başkanlık seçimlerinin sonuçlarını onaylamak üzere toplanan Kongre binasını kuşattı, kimi protestocular güvenliği aşarak Kongre binasına girdi.

ABS Kongre Binası baskın

ABD Kongre Binası, 07 Ocak 2021

Sokağa çıkma yasağı

Başkent Washington DC Belediye Başkanı Muriel Bowser, yerel saat ile 18:00 itibarıyla 15 gün sürecek bir sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini açıkladı. Ayrıca Wasgington'la sınırı olan Arlington ve Alexandria kentlerinde de sokağa çıkma yasağı uygulanacağını duyuruldu.

Göz yaşartıcı gaz

ABD Kongre binasında Trump'ın destekçilerine göz yaşartıcı gaz atıldı. Kongre'deki senatörler ve Temsilciler Meclisi üyelerinin güvenliklerinin sağlanarak binadan çıkışlarının yapıldığı aktarıldı.

ABD Kongre Binası

ABD Kongre Binası, 07 Ocak 2021

Bu bir darbe girişimidir

Illinois eyaletinden Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi üyesi Adam Kinzinger, Kongre'de yaşananları 'darbe teşebbüsü' olarak nitelendirdi.

4 kişi öldü

Washington Polis Şefi Robert Contee, Kongre binasında yaşanan olaylara ilişkin yazılı açıklama yaptı.. Contee, açıklamasında, Kongre içinde polis tarafından vurulan ve daha önce hastanede hayatını kaybeden kadın göstericinin ardından 3 kişinin daha yaşamını yitirdiğini duyurdu. Hayatını kaybedenlerden 1'inin erkek, 2'sinin kadın olduğunu ve bu kişilerin kaldırıldıkları acil servislerde öldüklerini aktaran polis şefi, söz konusu kişilerin kimliklerini açıklamadı.

ABD Kongre Binası, 07 Ocak 2021

ABD Kongre Binası

Trump; sakinlik çağrısı

ABD Başkanı Trump, "Kongre binasındaki herkese barışçıl kalmaları için çağrıda bulunuyorum, şiddet yok" dedi.

Ulusal muhafızlar görevde

ABD Kongresi'ndeki protestoların bastırılması için Ulusal Muhafız birlikleri harekete geçirildi. Beyaz Saray Basın Sekreteri Kayleigh McEnany, Trump'ın talebi üzerine birliklerin harekete geçirildiğini açıkladı.

Güncel | Genel Haber | 07 Ocak 2021 | HABER 182 GENEL HABER
Genel Haber 181
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - LGS örnek soru kitapçığı yayınlandı

(Kitapçığı inderime linki haberde, aşağıda)

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak merkezî sınava katılacak öğrenciler için ocak ayı örnek soru kitapçığı yayınlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, LGS için 2018-2019 öğretim yılından beri her ay örnek soru paketlerinin yayımlandığı hatırlatılırken, Ocak ayı örnek sorularının sınava girecek öğrencilerin kullanımına sunulduğu belirtildi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "2021 LGS kapsamındaki merkezî sınava hazırlanan öğrencilerimizin yanında olmaya devam ediyoruz. Ocak ayı örnek soru kitapçıklarımıza buradan (http://bit.ly/3pQiVO4) ulaşabilirsiniz. Ayrıca, hafta sonu TRT EBA Ortaokul'da sınav özel yayınlarımıza bekliyoruz" dedi.

LGS sınav soru kitapçığı, Ocak 2021

LGS sınav soru kitapçığı, Ocak 2021

Kitaçığa bu adresteki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

TIKLA KİTAPÇIĞA ULAŞ

İşte o paylaşım;

Güncel | Genel Haber | 06 Ocak 2021 | HABER 181 GENEL HABER
Genel Haber 180
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Memur ve emekli zam oranları belli oldu

Enflasyon açıklandı ve zamlar belli oldu. Memura yüzde 7.36, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 8.36 oranında zam..

Memur ve emeklilerin maaşına yılın ilk yarısında yapılacak zam oranı belli oldu. Buna göre, memur maaşlarına ve emekli memur aylıklarına yüzde 7.36, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına da yüzde 8.36 oranında zam yapılacak. Zamlı maaşlar 15 Ocak'ta ödenmeye başlanacak.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilere göre enflasyon yıllık bazda yüzde 14,60 oldu. Memura 4.36 enflasyon zammı gelecek. Yüzde 3 de sözleşme zammı alacak ve memur ve memur emeklileri toplam yüzde 7.36 ocakta zam alacak.

Para

Para - Arşiv - GHA

SGK ve Bağ-Kur emeklileri ise 8,36 oranında zam alacak. Zamlı maaşlar 15 Ocak'ta ödenmeye başlanacak. Toplu sözleşme gereği memur ve memur emeklilerinin ocak maaşlarına yüzde 3 zam olacak.

Verilerin açıklanmasının ardından ortaya çıkan enflasyon farkı da maaşlara yansıtılacak. Daha önce yılın ilk yarısı için 2020'nin ikinci yarısındaki enflasyonun yüzde 4'ün üzerinde kalan kısmının enflasyon farkı olarak yansıtılması düzenlenmişti.

Güncel | Genel Haber | 04 Ocak 2021 | HABER 180 GENEL HABER
Genel Haber 179
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Memur ve emekli zam oranları belli oldu

Enflasyon açıklandı ve zamlar belli oldu. Memura yüzde 7.36, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 8.36 oranında zam..

Memur ve emeklilerin maaşına yılın ilk yarısında yapılacak zam oranı belli oldu. Buna göre, memur maaşlarına ve emekli memur aylıklarına yüzde 7.36, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına da yüzde 8.36 oranında zam yapılacak. Zamlı maaşlar 15 Ocak'ta ödenmeye başlanacak.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilere göre enflasyon yıllık bazda yüzde 14,60 oldu. Memura 4.36 enflasyon zammı gelecek. Yüzde 3 de sözleşme zammı alacak ve memur ve memur emeklileri toplam yüzde 7.36 ocakta zam alacak.

Para

Para - Arşiv - GHHA

SGK ve Bağ-Kur emeklileri ise 8,36 oranında zam alacak. Zamlı maaşlar 15 Ocak'ta ödenmeye başlanacak. Toplu sözleşme gereği memur ve memur emeklilerinin ocak maaşlarına yüzde 3 zam olacak.

Verilerin açıklanmasının ardından ortaya çıkan enflasyon farkı da maaşlara yansıtılacak. Daha önce yılın ilk yarısı için 2020'nin ikinci yarısındaki enflasyonun yüzde 4'ün üzerinde kalan kısmının enflasyon farkı olarak yansıtılması düzenlenmişti.

Güncel | Genel Haber | 04 Ocak 2021 | HABER 179 GENEL HABER
Genel Haber 178
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - 5 sağlık emekçisi daha koronavirüse yenildi

Türk Tabipleri Birliği (TTB), koronavirüs nedeniyle bugün 2 eczacı, 1 sağlık memuru, 1 onkoloji uzmanı ve 1 genel cerrah olmak üzere 5 sağlık çalışanın daha yaşamını yitirdiğini açıkladı.

İşte o açıklamalar;

Güncel | Genel Haber | 03 Ocak 2021 | HABER 178 GENEL HABER
Genel Haber 177
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Fotoğraf sanatçısı Bedri Akçay koronavirüse yenildi

Bağımsız fotoğraf sanatçısı Bedri Akçay 56 yaşında koronavirüse yenik düştü.

Kocaeli İzmit Mehmet Ali Paşa mahallesi'nde yaşayan hobi olarak başladığı fotoğraf sanatında önemli çalışmalara imza atan Bedri Akçay (56), koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Covid-19 testi pozitif ve evde tedavisi devam ederken fenalaşması üzerine Seka Devlet Hastanesi'nde tedavisine devam edilen Bedri Akçay'yaşamını yitirdi. Evli ve 2 çocuk babası olan Akçay'ın cenazesi Orhaniye Köyünde toprağa verildi.

Fotoğraf sanatçısı Bedri Akçay

Fotoğraf sanatçısı Bedri Akçay - Görsel: Ahmet Yordam

Bedri Akçay kimdir?

1964 İzmit doğumlu olan Bedri Akçay, gençlik yıllarında hobi olarak başladığı Fotoğraf sanatında, her geçen gün kendisini daha da geliştirerek devam etti. Tıbbi tahlil labratuvarından emekli olduktan sonra da çalışmalarına profesyonel olarak devam etti. Genellikle farklı illerde doğa fotoğrafları çeken Akçay, pek çok yarışmada da derece aldı.

Bedri Akçay fotoğrafı; Ahmet Yordam
Güncel | Genel Haber | 03 Ocak 2021 | HABER 177 GENEL HABER
Genel Haber 176
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Mutasyonlu virüs Türkiye'de

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, İngiltere'den son dönemde Türkiye'ye giriş yapan ve PCR test sonucu "pozitif" çıkan kişilere yapılan geriye dönük taramalar neticesinde 15 kişide yeni mutasyon ile uyumlu virüs yükü tespit edildiğini açıkladı.

Bakan Koca, "İzolasyonları devam eden kişilerin temas çevreleri de karantinaya alınmış ve yaygın temas taraması yapılmış ve kontrol altına alınmıştır" ifadesini kullandı.

Elektrik - Doğalgaz

Elektrik ve doğalgaza zam

Koca'nın açıklamaları şöyle;

Güncel | Genel Haber | 01 Ocak 2021 | HABER 176 GENEL HABER
Genel Haber 175
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Elektrik ve doğalgaza zam

Elektrik tarifelerinde tüm tüketici grupları için vergi ve fonlar dahil olmak üzere yaklaşık yüzde 6 zam yapıldı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) konuya ilişkin kurul kararı Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Resmi Gazete'deki tarife tablolarından yapılan hesaplamaya göre, elektrik tarifelerinde mesken, sanayi ve ticarethane abone grupları için vergi ve fonlar dahil ortalama yüzde 6 artışa gidildi.

Elektrik - Doğalgaz

Elektrik ve doğalgaza zam

Doğalgaza da zam

Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre doğal gazda ocak ayında geçerli olacak fiyat tarifelerinde konut, ticarethane, sanayi ve elektrik üretim santralleri abone gruplarında yüzde 1 zam yapıldı.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) internet sitesinde, ocak ayına ilişkin tarife tablosu yayımlandı.

Buna göre, BOTAŞ'ın konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uyguladığı satış fiyatı, aralıkta geçerli olan tarifeye göre yüzde 1 artışla 1000 metreküp doğal gaz için 1264 lira, ticarethane, sanayi ve elektrik üretim santralleri için ise 1414 lira olarak belirlendi.

Güncel | Genel Haber | 01 Ocak 2021 | HABER 175 GENEL HABER
Genel Haber 174
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Sokağa çıkma yasağında açık olacak yerler

80 saat sürecek sokağa çıkma kısıtlamasında nereler açık? Diğer sokak kısıtlamalarından farkı var mı?

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında Türkiye genelinde 4 Ocak Pazartesi günü saat 05.00'te sona erecek sokağa çıkma kısıtlaması bu akşam saat 21.00 itibarıyla başladı.

Market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler, cuma, cumartesi ve pazar günleri 10.00-17.00 saatlerinde açık olacak. Yine belirtilen süre içinde marketler ve bakkallar aldıkları siparişleri de teslim edebilecek.

Lokanta/restoran, pastane ve tatlıcı tarzı iş yerleri cuma, cumartesi ve pazar günleri 10.00-00.00 saatlerinde paket servis faaliyetlerine devam edebilecek.

Cuma, cumartesi ve pazar günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacak.

Koronavirüs bant bariyer - Arşiv - GHA

Koronavirüs bant bariyer - Arşiv - GHA

Online sipariş firmaları kısıtlama süresince 10.00-00.00 saatlerinde siparişleri teslim edebilecek.

Vatandaşlar, sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan günlerde ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi ve fırın ya da ekmek satış bayilerine yürüyerek gidip gelebilecek.

Sokağa çıkma kısıtlaması süresince balıkçı ve balık tezgahları iş yerleri de 10.00-17.00 saatlerinde a.ık olacak.

Vefa Sosyal Destek Grupları vasıtasıyla engelli vatandaşlar ile 65 yaş ve üzeri ya da kronik rahatsızlıkları bulunan vatandaşların temel ihtiyaçlarının temin edilmesi ve giderilmesine yönelik çalışmalara ağırlık verilmesi sağlanacak.

Güncel | Genel Haber | 31 Aralık 2020 | HABER 174 GENEL HABER
Genel Haber 173
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - İçişleri Bakanlığı'ndan yeni genelge

Bu çerçevede 31 Aralık 2020 Perşembe günü saat 21.00’den 1 Ocak 2021 Cuma günü saat 10.00’a kadar şehirlerin simge meydan ve caddeleri turistlere de kapatıldı.

İçişleri Bakanlığı genelgesine göre yarın 21.00'den 1 Ocak 10.00'a kadar belirlenen cadde, bulvar ve meydanlar yabancı turist girişine kapalı olacak.

İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine “Cadde, Bulvar, Meydan Tedbirleri” konulu genelge gönderdi.

Genelgede, hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının bu hafta sonu yılbaşı akşamını da kapsayacak şekilde 31 Aralık 2020 Perşembe günü saat 21.00’den 4 Ocak 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e kadar uygulanması kararlaştırıldığı hatırlatıldı.

Polis bant bariyer - Arşiv - GHA

Polis bant bariyer - Arşiv - GHA

Bu çerçevede 31 Aralık 2020 Perşembe günü saat 21.00’den 1 Ocak 2021 Cuma günü saat 10.00’a kadar; il ve ilçe merkezlerinde simgesel özellikleri bulunan, şehirlerle özdeşleşen veya kutlama/toplanma alanı olarak bilinen cadde, bulvar veya meydanlara (İstanbul’da İstiklal Caddesi ve Sultanahmet Meydanı, Ankara’da 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı, İzmir’de Gündoğdu Meydanı gibi) yabancı turistler de dahil olmak üzere tüm girişler sınırlandırılacak.

Sınırlamalara ilişkin kamuoyu bilgilendirmeleri zamanında yapılacak ve sınırlama getirilen süre boyunca bu yerlere kişilerin girişini engelleyecek şekilde fiziki güvenlik tedbirlerinin alınması sağlanacak.

Belirtilen cadde, bulvar veya meydanlarda sınırlama getirilen süre boyunca yabancı turistlerin bir araya gelebilecekleri etkinliklere kesinlikle müsaade edilmeyecek.

Güncel | Genel Haber | 30 Aralık 2020 | HABER 173 GENEL HABER
Genel Haber 172
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Borç yapılandırma süresi uzatıldı

Devlete olan bazı borçların yapılandırılıp ödenmesi olanağı için tanınan son tarih uzatıldı. 31 Ağustos 2020'den önceki dönemlere ait ve 17 Kasım 2020 itibarıyla kesinleşen borçları kapsayan yapılandırma kararı için başvuru süreci Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre süre uzatıldı.

Yapılandırma işlemi vergi dairesine gitmeden İnteraktif Vergi Dairesinden (www.ivd.gib.gov.tr) gerçekleştiriliyor. İnternet üzerinden gerçekleşmesi sebebiyle de 7 gün 24 saat online bir şekilde yapılabiliyor.

Mükellefler belirlenen plana göre ödemelerini peşin ya da taksitli bir şekilde bankalarının kredi kartlarını kullanarak online bir şekilde yapabilecek.

Taksitler 6-9-12 ya da 18 taksit şeklinde sınırlandırılmış durumda. Kanunda belirlenen katsayı talep edilen taksit sayısına göre uygulanıyor.

Para - Arşiv - GHA

Para - Arşiv - GHA

Karar şu şekilde:

7256 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 3'üncü maddesi ile 4'üncü maddesinde (onüçüncü ve ondördüncü fıkraları hariç) yer alan başvuru ve ilk taksit ödeme sürelerinin anılan maddelerde belirtilen sürelerin bitiminden itibaren bir ay uzatılmasına, 7256 sayılı Kanunun 3'üncü maddesinin onaltıncı fıkrası gereğince karar verilmiştir.

Kaynak:

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/12/20201230-13.pdf

Güncel | Genel Haber | 30 Aralık 2020 | HABER 172 GENEL HABER
Genel Haber 171
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Kısıtlamaya denk gelen maaşlar erken ödenecek.

Emekli Sandığı kapsamındaki emeklilerin kısıtlama günlerine denk gelen aylıklarının erken ödeneceği duyuruldu.

31 Aralık 2020 Perşembe günü saat 21.00’da başlayıp, 4 Ocak 2021 Pazartesi gününe kadar sürecek olan sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'dan maaaş açıklaması geldi.

Selçuk, Emekli Sandığı kapsamındaki vatandaşların kısıtlama günlerine denk gelen aylıklarının erken ödeneceğini duyurdu.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından Emekli Sandığı kapsamında aylık alan emekli, dul ve yetimlerin aylıklarının her ayın 1’i ila 5’i arasında ödendiğini hatırlatan Bakan Selçuk şunları söyledi;

Bankamatik, para - Arşiv - GHA

Bankamatik, para - Arşiv - GHA

Ocak ayının 1’i ve 3’ü arasında ödenecek olan emekli sandığı aylıklarını sokağa çıkma kısıtlamasından önce ödüyoruz. Böylece banka şubelerinde, kısıtlama sonrası yaşanabilecek yoğunluğun da önüne geçmiş olacağız.

Ödeme günleri

Bu kapsamda ödemeler şöyle olacak;

Aylıklarını her ayın; 1’inci günü almakta olanlara bugün (29.12.2020)

2’nci ve 3’üncü günü almakta olanlara 30 Aralık 2020 Çarşamba günü

4’üncü ve 5’inci günde ödenmekte olanlara ise kendi ödeme günlerinde, yani 4 ve 5 Ocak 2021’de ödeme yapılacak.

Güncel | Genel Haber | 29 Aralık 2020 | HABER 171 GENEL HABER
Genel Haber 170
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Asgari ücret belli oldu

Asgari ücret 2021 yılı için brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlendi. DİSK ve sendikalardan tepki var...

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında son toplantısını gerçekleştirdi. Buna göre asgari ücret, brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlendi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Çalışma hayatındaki bir seviye belirlenmiş olmuyor. Sosyal yardımlardan, asgari geçim indirimine kadar pek çok değişken asgari ücrete dayanmaktadır. 1 Ocak 2021'den itibaren brüt 3570,50 TL, net 2 bin 825,90 kuruş olarak belirlendi. Bekar ve çocuksuz bir işçi için geçerli olan rakam bu. 3.313,72 kuruş evli ve çocuklu bir çalışan için belirlenen rakam. Asgari ücret desteğini 75 lira olarak sürdürmeye devam edeceğiz. Bu da ilave destek olarak ifade edilmektedir" dedi.

DİSK'ten 'asgari ücret' tepkisi

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Asgari ücret bir kez daha enflasyon karşısında, dolar-altın fiyatları karşısında gerileyen, ‘büyüyoruz, milli gelir artıyor’ diyorlar ya, milli gelirden, büyümeden hiçbir biçimde payını alamayan, işçinin ailesi ile birlikte geçinmesi açısından son derece yetersiz bir ücret olarak açıklanmıştı” diyerek tepki gösterdi.

Güncel | Genel Haber | 28 Aralık 2020 | HABER 170 GENEL HABER
Genel Haber 169
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Koronavirüs aşısı şimdilik gelemiyor

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, koronavirüs (Covid-19) aşısının geliş tarihinin ertelendiğini duyurdu. Koca, ''Gümrük işlemlerinden sonra yola çıkması beklenen aşılarımızın gelişi bir iki gün ertelenmiştir'' ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Perşembe günü gerçekleşen Bilim Kurulu toplantısının ardından koronavirüs aşısının Pazarı Pazartesiye bağlayan gece yola çıkacağını ifade etmişti.

Güncel | Genel Haber | 27 Aralık 2020 | HABER 169 GENEL HABER
Genel Haber 168
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Muğla'da 4,2 şiddetinde deprem.

AFAD'dan gelen bilgilere göre; Dalaman ilçesi açıklarında saat 10.13'te 4,2 şiddetinde bir deprem meydana geldi.

Dalaman ilçesi açıklarında Akdeniz'de bir deprem meydana geldi. AFAD'dan yapılan açıklamada; saat 10.13'te 4.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiği ifade edildi.

Depremde herhangi bir can ya da mal kaybı yaşanmazken deprem Dalaman ve çevre ilçeler de hafif de olsa hissedildi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün açıklama yaptı;

Güncel | Genel Haber | 27 Aralık 2020 | HABER 168 GENEL HABER
Genel Haber 167
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Elazığ’da şiddetli deprem

AFAD, saat 09.37'de merkez üssü Elazığ olan 5,3 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı. Kandilli Rasathanesi ise Elazığ Kavaktepe’de 5.6 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu. Deprem Malatya, Diyarbakır ve Şanlıurfa'da da hissedildi.

AFAD, saat 09.37'de merkez üssü Elazığ olan 5,3 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı. Deprem Malatya ve Diyarbakır'da da hissedildi. Dün, Elazığ'ın Sivrice ilçesinde saat 14.09'da 4,1 büyüklüğünde bir deprem daha meydana gelmişti. Elazığ merkezde yerin 6 kilometre derinliğinde 5,3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Deprem Malatya, Diyarbakır ve Şanlıurfa'da da hissedildi.

Elazığ'da şiddetli deprem, 27.12.2020

Elazığ'da şiddetli deprem, 27.12.2020 - GHA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Elazığ merkezde saat 09.37'de 5,3 büyüklüğünde, 15,94 km derinlikte bir deprem meydana geldi. Şu ana kadar olumsuz bir durum yok.Tüm ekiplerimiz sahada taramalarına devam ediyor. Bilgilendirmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Elazığ Valisi Erkaya Yırık, yaptığı açıklamada, "İlimizde 09.30 itibariyle meydana gelen depremde bir olumsuzluk tespiti olmamakla birlikte, ekiplerimiz sahada çalışmalarını titizlikle yürütmektedirler.Tespit halinde paylaşım yapılacaktır" dedi.

Güncel | Genel Haber | 27 Aralık 2020 | HABER 167 GENEL HABER
Genel Haber 166
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Trafik cezalarında yeni dönem

Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanaklarının Düzenlenmesinde, Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, araç tescil plakalarına düzenlenen trafik idari para cezası karar tutanakları, Hazine ve Maliye Bakanlığının teknik altyapısı üzerinden araç sahiplerinin sisteme kayıtlı e-posta hesaplarına gönderilecek.

Araç cezalarıyla ilgili düzenleme yayınlandı

Araç cezalarıyla ilgili düzenleme yayınlandı - Arşiv - GHA

Elektronik tebligat almak isteyen ancak Hazine ve Maliye Bakanlığında kayıtlı uygun e-posta adresi bulunmayan araç sahipleri, Gelir İdaresi Başkanlığının ilgili birimlerine bizzat başvurarak ya da “www.gib.gov.tr” internet sitesinden kayıt oluşturabilecek.

Ayrıca trafik kural ihlali yaptığı tespit edilen aracın, ihlal tarihinde kiralık olduğu Kiralık Araç Bildirim Sisteminden anlaşılması halinde, trafik idari para cezası karar tutanağı kiralayan adına düzenlenerek tebliğ edilecek.

Daha fazla bigli için TIKLAYIN;

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/12/20201225-9.htm

Güncel | Genel Haber | 26 Aralık 2020 | HABER 166 GENEL HABER
Genel Haber 165
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Yurtdışından geleceklere PCR zorunluluğu

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, koronavirüs ile mücadele kapsamında Sağlık Bakanlığı'nın talebi doğrultusunda 28 Aralık'tan itibaren Türkiye'ye hava yolu ile gelecek olan yolcuların uçak biniş öncesi son 72 saatte alınmış negatif PCR testi sonuç belgesi isteneceğini duyurdu.

Bilal Ekşi, konuya ilişkin sosyal paylaşım sitesi twitter hesabından Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın paylaşımını retweet etti.

Sağlık bakanı Dr. Fahrettin Koca

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca sosyal medya hesabından PCR testi ile ilgili kararı duyurdu. Kara şöyle dedi;

"Yurtdışı tedbirleri artırıyoruz. 28 Aralıktan itibaren yurtdışından ülkemize hava yoluyla, 30 Aralıktan itibaren kara yoluyla gelen her yolcunun, SON 72 SAAT İçinde yapılmış NEGATIF PCR TEST SONUCU İBRAZ ETMESİ zorunlu olacak. Aksi durumda ülkeye girişlerine izin verilmeyecektir."

Güncel | Genel Haber | 25 Aralık 2020 | HABER 165 GENEL HABER
Genel Haber 164
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Engin Nurşani yaşamını yitirdi

Bir süredir gırtlak kanserine bağlı olarak tedavi görmekte olan ünlü Türk Halk Müziği Sanatçısı Engin Nurşani, hayatını kaybetti.

Acıbadem Altunizade Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu “Yaklaşık 1 buçuk yıl önce yakalandığı nazofarenks (gırtlak) kanseriyle mücadele eden Engin Nurşani’nin tedavisine yatan hasta servisimizde devam ediliyordu. Maalesef ki bugün saat 07.00’de hayatını kaybetti. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesi ve sevdiklerine sabır diliyoruz” dedi.

Engin Nurşani yaşamını yitirdi

Engin Nurşani yaşamını yitirdi

Sanatçı Haluk Levent, acı haberin ardından sosyal medya hesabından aşağıdaki mesajı paylaştı:

Engin Nurşani kimdir?

Engin Ayhan, bilinen ismiyle Engin Nurşani (doğum 9 Ocak 1984), 2003'de Adına Bir Çizik Çektim albümü ile müzik kariyerine başlayıp, 2019'da gırtlak kanseri hastalığına yakalanıp müzik kariyerine geçici ara verinceye kadar toplam sekiz albüm çıkardı.

Engin Nurşani, Aşık Ali Nurşani

Engin Nurşani, Aşık Ali Nurşani

Engin Nurşani, 9 Ocak 1984'de Krefeld şehrinde, Gaziantep'ten Batı Almanya'ya göçmüş Türk babası ozan Aşık Ali Nurşani ve Alman annesi Angelika Ayhan'nın iki çocuğunun küçüğü olarak dünyaya geldi. Küçük yaşlarından beri babasından müzik eğitimi almış, yanında konserlerine katılmıştır.

Güncel | Genel Haber | 25 Aralık 2020 | HABER 164 GENEL HABER
Genel Haber 163
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Muğla'da ardı ardına 2 deprem

Muğla'da Akdeniz'de Dalaman açıklarında 3 ve 3.7 büyüklüğünde 2 deprem meydana geldi. Saat 00:13 ve 00:14 'de meydana gelem depremlerde herhangi bir hasar oluşmadı.

Dalaman deprem 24 Aralık 2020

Dalaman deprem 24 Aralık 2020 - GÖRSELE TIKLAYIP BÜYÜTEBİLİRSİNİZ

AFAD'da yer alan bilgilere göre ilk sarsıntı saat 00:13'te oldu. 3.7 büyüklüğündeki sarsıntı Dalaman'ın Akdeniz'de 14.32 kilometre açığında ve 12.01 kilometre derinlikte oluştu.

İkinci sarsıntı bir öncekinden yaklaşık 1 dakika sonra oldu. AFAD'da yer alan bilgilere göre ilk sarsıntı saat 00:14'te meydana geldi. 3.0 büyüklüğündeki sarsıntı Dalaman'ın Akdeniz'de 13.36 kilometre açığında ve 6.94 kilometre derinlikte oluştu.

Dalaman deprem 24 Aralık 2020 2

Dalaman deprem 24 Aralık 2020 - GÖRSELE TIKLAYIP BÜYÜTEBİLİRSİNİZ

Aynı sarsıntılar Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) verilerinde 3.8 ve 2.8 olarak kaydedildi.

Güncel | Genel Haber | 24 Aralık 2020 | HABER 163 GENEL HABER
Genel Haber 162
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Libya Tezkeresi TBMM'de kabul edildi

Türk askerinin, Libya'daki görev süresinin 18 ay uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplanan TBMM Genel Kurulu'nda TSK unsurlarının Libya'ya gönderilmesine ilişkin tezkerenin süresi ele alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasını taşıyan tezkere, görüşülerek kabul edildi. Libya Tezkeresi'nin süresi 2 Ocak 2021'den itibaren 18 ay daha uzatıldı.

TBMM genel Kurul

TBMM - Arşiv - GHA

Tezkereye göre, "hudut, şümul, miktar ve zamanı Cumhurbaşkanı'nca takdir ve tayin olunacak şekilde, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gerektiği takdirde Türkiye sınırları dışında harekat ve müdahalede bulunmak üzere yabancı ülkelere gönderilmesi, bu kuvvetlerin Cumhurbaşkanı'nın belirleyeceği esaslara göre kullanılması ile risk ve tehditlerin giderilmesi için her türlü tedbirin alınması ve bunlara imkan sağlayacak düzenlemelerin Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması hedefleniyor."

Güncel | Genel Haber | 22 Aralık 2020 | HABER 162 GENEL HABER
Genel Haber 161
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Aile hekimi koronavirüse yenildi

Sosyal medya hesabından, "Ne şartlar altında olursa olsun sağlığınız için çalışıyoruz herkes bilsin" paylaşımı yapan aile hekimi koronavirüse yenik düştü.

Denizli'nin Çivril ilçesinde aile hekimi olarak görev yapan Dr. Soner Oğuz koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Oğuz'un vefaqtından önce, "Ne şartlar altında olursa olsun sağlığınız için çalışıyoruz herkes bilsin..Sizi seviyoruz ama siz de bizi sevin ve bize yardımcı olun lütfen..." diye yazdığı ortaya çıktı.

Çivril’de aile hekimi olarak görev yapan Dr. Soner Oğuz 13 Aralık Pazar günü hafif üşüme ve titreme belirlileri gösterdi. 3 gece boyunca ağrı çeken Oğuz’un 16 Aralık Çarşamba günü yaptırdığı test sonucu pozitif çıktı.

Dr. Soner Oğuz koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi

Dr. Soner Oğuz koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi

Çivril Devlet Hastanesi’nde yaklaşık 10 gün tedavi gören Oğuz tüm müdahalelere rağmen kurtarılmadı.

Türk Tabipleri Birliği, Dr. Oğuz'un ölümünün ardından başsağlığı mesajı yayınladı.

Güncel | Genel Haber | 22 Aralık 2020 | HABER 161 GENEL HABER
Genel Haber 160
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Cay kaybı artıyor; 12 ölü

Gaziantep'te özel bir hastanenin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) yoğun bakım ünitesinde yüksek akım oksijen cihazından kaynaklanan yangından etkilenen ve başka bir hastaneye sevk edilen hasta hayatını kaybetti.

Alınan bilgiye göre, SANKO Üniversitesi Hastanesi'nde çıkan yangın sonrası özel bir hastaneye kaldırılan Münevver Güler müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Bu vefatın ardından, yangın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 12'ye yükseldi.

Gaziantep hastanede yangın 12 ölü

Gaziantep hastanede yangın 12 ölü - Arşiv - GHA

Ne olmuştu?

Gaziantep'te SANKO Üniversitesi Hastanesi Covid-19 yoğun bakım ünitesinde yüksek akım oksijen cihazından kaynaklanan patlama ve yangında 12 kişi yaşamını yitirdi.

SANKO Üniversitesi Hastanesinden yapılan açıklamaya göre, yoğun bakım ünitesinde toplam 12 hasta hayatını kaybetti.

Yangından etkilenme sonucu ilk ölenlerin isimleri şöyle;

Mehmet Reşit Saydanoğlu (75), Fethiye Kırca (78), Naciye Ulukütük (56), Abdi Hamzaoğlu (68), Elif Akgül (85), Ökkaş Akbulut (69), Kahraman Taş (71) ve Ali Saffet Kanpolat (64)

Güncel | Genel Haber | 21 Aralık 2020 | HABER 160 GENEL HABER
Genel Haber 159
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Durum çok ciddi, salgında yeni dalga

İngiltere'de ortaya çıkan mutasyona uğramış covid-19 virüsüne karşı uçuşlarını iptal eden ülkelere Türkiye'de katıldı. SHGM, İngiltere dahil 4 ülkeyle uçuşların durdurulduğunu açıkladı.

2 milyondan fazla vakanın görüldüğü İngiltere'de mutasyona uğramış koronavirüsün tepit edilmesinin ardından uçuşlar iptal edilmeye devam ediyor.

İngiltere'de ortaya çıkan mutasyona uğramış covid-19 virüsüne karşı uçuşlarını iptal eden ülkelere Türkiye'de katıldı. SHGM, İngiltere dahil 4 ülkeyle uçuşların durdurulduğunu açıkladı.

İşte o açıklama;

"Ülkemiz ile İngiltere, Hollanda, Danimarka ve Güney Afrika arasındaki uçuşlar ikinci bir değerlendirmeye kadar durdurulmuştur. Saygıyla duyurulur."

Covid-19 Dünya ve Türkiye raporu

Koca'dan açıklama

Sağlık Bakanı fahrettin Koca mutasyon kaynaklı bulaş riskiyle ilgili açıklama yaptı. Açıklama şöyle;

"İngiltere kaynaklı mutasyon riski üzerine alınan tedbirler kapsamında halen yolda olan uçuşlar için tüm yolculara test yapılacak ve karantina kuralları uygulanacaktır. Tedbirler tam koordinasyonla yürütülmektedir."

Koca'nın açıklaması;

İşte o virüs ve son gelişmeler

Mutasyona uğrayan virüs haberi için TIKLAYIN;

https://www.gumuslukrehberi.com/hayatin_icinden_haberler_364.html

Güncel | Genel Haber | 21 Aralık 2020 | HABER 159 GENEL HABER
Genel Haber 158
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - TTB açıkladı: Bir günde 8 sağlık emekçisi yaşamını yitirdi

Türk Tabipleri Birliği (TTB), bir günde 8 sağlık emekçisinin koronavirüs (Covid-19) nedeniyle yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Koronavirüs salgını nedeniyle bugün 8 sağlık emekçisi yaşamını yitirdi.

Yaşamını yitirenlerin ailesine ve tüm sağlık camiasına başsağlığı dileyen TTB, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti:

Covid-19 Dünya ve Türkiye raporu

"Giresun İl Sağlık Müdürlüğü’nde Sağlık Memuru Ali İhsan Kabadayı

Gaziantep’te çalışan Eczane Teknisyeni Cuma Kara

Mersin Tarsus’ta özel bir hastanede çalışan Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Nuri Ocak

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi’ne bağlı semt polikliniğinde görev yapan Hemşire Hamza Mesut Özaslan

Balıkesir Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nin eski başhekimlerinden olan Dişhekimi Serkan Munis

Samsun Çarşamba 112 Acil Sağlık Hizmetleri’nde şoför olarak görev yapan Rıfat Ataseven

Kastamonu’nun eski İl Tarım Müdürü ve Tosya’nın eski belediye başkanı olan Veteriner Hekim Sait Gülabacı

Trabzon’da çalışan Eczacı Mehmet Raşit Uzar"

Güncel | Genel Haber | 20 Aralık 2020 | HABER 158 GENEL HABER
Genel Haber 157
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Hastanede patlama 10 ölü

Gaziantep'te SANKO Üniversitesi Hastanesi Covid-19 yoğun bakım ünitesinde yüksek akım oksijen cihazından kaynaklanan patlama ve yangında 10 kişi yaşamını yitirdi.

SANKO Üniversitesi Hastanesinden yapılan açıklamaya göre, yoğun bakım ünitesinde 8, başka bir hastaneye nakil sırasında 1 olmak üzere toplam 10 hasta hayatını kaybetti.

Yangından etkilenme sonucu ölenlerin isimleri şöyle;

Mehmet Reşit Saydanoğlu (75), Fethiye Kırca (78), Naciye Ulukütük (56), Abdi Hamzaoğlu (68), Elif Akgül (85), Ökkaş Akbulut (69), Kahraman Taş (71) ve Ali Saffet Kanpolat (64)

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca da sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu;

Güncel | Genel Haber | 19 Aralık 2020 | HABER 157 GENEL HABER
Genel Haber 156
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Sahte içki operasyonu; aralarında Muğla'da var

Polis İstanbul merkezli 9 ilde sahte içki operasyonu yaptı. Sahte içkilerin pazarlama yöntem, uzman polisleri bile şaşırttı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri İstanbul, Mersin, Niğde, Bilecik, Giresun, Kocaeli, Samsun, Muğla, Antalya olmak üzere toplam 9 ilde sahte içki operasyonu gerçekleştirdi.

Silivri merkez olmak üzere kurulan imlathenelerde üretilen sahte içkileri yurt dışından getirilmiş gibi sahte bandrol ve tiketlerle donatıp piyasaya süren çete çökertildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri organize şekilde sahte alkol ve içki üreten ve satışını yapan suç örgütünü 6 ay teknik ve fiziki takibe aldı. Yılbaşı öncesi piyasaya yüklü miktarda sahte içki sürmek için harekete geçen suç örgütüne karşı operasyon düzenlendi.

Sahte içki operasyonu

Sahte içki operasyonu

İstanbul merkezli Mersin, Niğde, Bilecik, Giresun, Kocaeli, Samsun, Muğla, Antalya olmak üzere toplam 9 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 63 şüpheliden aralarında iddialara göre örgüt lideri M.Y.'nin de olduğu 51 kişi gözaltına alındı.

Sadece Silivri'dekin imalathanede 6 ton sahte içki ele geçirilirken zanlıların metil alkolü dev tanklarında kaynatıp damıtarak tersiyer butil alkol elde ettikleri öne sürüldü. Sahte içkileri 'kaçak içki' gibi göstermek için file ve kolilere koydukları bir havayolu şirketine ait etiket yapıştırdıkları tespit edildi.

Operasyonlarda toplam 16 bin 600 adet sahte içki etiketi, 3 milyon 763 bin sahte bandrol, 16 bin 500 satışa hazır içki şişesi, 196 bin boş şişe ile 88 ton sahte içki ele geçirildi. Yapılan aramalarda pompalı silah ve kuru sıkı tabanca ile sahte içki üretiminde kullanılan alet ve makinelere el konuldu.

Güncel | Genel Haber | 18 Aralık 2020 | HABER 156 GENEL HABER
Genel Haber 155
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Akdeniz'de 4.2 büyüklüğünde deprem

Akdeniz'de Muğla açıklarında 4.2 büyüklüğünde deptrem meydana geldi. Deprem saat 10:19'da oldu. 12 kilometre derinlikte gerçekleşen sarsıntı Datça ve Bodrum açıklarında meydana geldi.

Akdeniz'de 4.2 büyüklüğünde deprem

Akdeniz'de 4.2 büyüklüğünde deprem - GÖRSELE TIKLAYIP BÜYÜTEBİLİRSİNİZ

AFAD verilerine göre herhangi bir yıkım ya da can kaybının yaşanmadığı deprem denizde oluştu. AFAD verilerinde 4.2 olarak yer alan depremn bilgisi Kandilli Rasathanesi verilerinde 4.0 olarak yer aldı.

Akdeniz'de 4.2 büyüklüğünde deprem 3

Akdeniz'de 4.2 büyüklüğünde deprem - GÖRSELE TIKLAYIP BÜYÜTEBİLİRSİNİZ

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre deprem Girit Adası açıklarında yüzeyden 14 kilometre derinlikte oluştu.

Güncel | Genel Haber | 17 Aralık 2020 | HABER 155 GENEL HABER
Genel Haber 154
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Sahte içkiden 3. ölüm

Kabus geri döndü. Sahte içkiden zehirlendiği iddia edilen 1 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle ölenlerin sayısı 3'e yükseldi.

Bursa'da iddialara göre İstanbul'dan temin edilen sahte alkolle üretilen içkilerden içenlerin zehirlenmesi sonucu ölünlerinsayısı 3'e yükseldi.

Öte yandan Çekirge Devlet ve Bursa Şehir hastanelerinde tedavileri süren 11 kişiden 6'sının sağlık durumunun da ciddiyetini koruduğu öğrenildi.

Sahte içkileri ürettikleri malzemeleri internetten satın aldıkalrını söyleyen zanlılar gözaltına alındı. Göaltına alınan zanlılar Cinayet Büro Amirliği'ne götürüldü.

Güncel | Genel Haber | 16 Aralık 2020 | HABER 154 GENEL HABER
Genel Haber 153
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Ege Denizi'nde 4 büyüklüğünde deprem

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 21.48'de Ege Denizi'nde 4 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Depremin 10,17 kilometre derinlikte olduğu ve Muğla'nın Datça ilçesine 126 kilometre yakınlıkta gerçekleştiği belirlendi.

AFAD'ın açıklması;

Güncel | Genel Haber | 15 Aralık 2020 | HABER 153 GENEL HABER
Genel Haber 152
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - İzmir'deki selden acı haber: 2 ölü

İzmir’in Menderes ilçesinde, hareket halindeyken taşkın sularına kapılan aracın içerisindeki kayıp olarak aranan 2 kişinin cansız bedeni su kanalında bulundu.

İzmir'in Menderes ilçesinde, hareket halindeyken sele kapılan aracın içerisindeki kayıp olarak aranan ikinci kişinin de cansız bedeni helikopter tarafından tespit edildi.

İzmir Valisi'nden açıklama

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger bölgedeki son durumla ilgili yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

''Menderes emniyetinden 25, jandarmadan 10, İzmir emniyeti su altı timlerinden 10 kişi, AFAD ve diğer itfaiye birimlerinden arkadaşlarımız arama tarama çalışmalarını devam ettiriyor. Arama tarama çalışmaları devam ediyor. İzmir'e geçmiş olsun diyoruz. Kısmi baskınlar var, oralarda da çalışmalar sürüyor. Tespit çalışmaları ve tahliye çalışmaları devam ediyor.''

İzmir'de sel 2 ölü

İzmir'de sel 2 ölü - Temsili görsel - Arşiv - GHA

Antalya'da turuncu alarm

Meteoroloji 4'üncü Bölge Müdürlüğü verilerine göre son 24 saatte, 2020 yılında kente düşen en yüksek yağış miktarına ulaşıldı. Kentte, havalimanına 223.2, kent merkezine 161.5, Kaş Kasaba Orman Sahası'na 129.1 kilogram yağış düştü.

Tarım arazilerinin su altında kaldığı Belek Turizm Merkezi'ne 120.7, Kumluca'ya 113.3, Elmalı Orman Sahası'na 99.4, Kemer Ovacık Mevkiine 97.6, Finike'ye 96.7, Serik'e 94 kilogram yağış düştü. Meteorolojinin kent için yaptığı turuncu kod uyarısı saat 19.00'a kadar sürüyor.

Güncel | Genel Haber | 14 Aralık 2020 | HABER 152 GENEL HABER
Genel Haber 151
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Askerlik sevkleri ertelendi

Milli Savunma Bakanlığı'ndan (MSB) askerlik sevk tarihleriyle ilgili açıklama yapıldı.

Milli Savunma Bakanlığı, askerlerin kışladan evlerine, evlerinden kışlalarına sağlıkla sevk edilebilmesi ve hareketliliğin azaltılması maksadıyla sevk tarihlerinin ertelendiğini duyurdu.

Milli Savunma Bakanlığı'nın açıklaması aşağıda;

"Askerlerimizin kışladan evlerine, evlerinden kışlalarına sağlıkla sevk edilebilmesi ve hareketliliğin azaltılması maksadıyla 23-25 Kasım tarihlerinde sevke tabi 26.132 yükümlünün sevk işlemi 22-24 Aralık tarihlerine, 22-24 Aralık tarihlerinde Deniz Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı emrine sevk edilecekler ile çeşitli nedenlerle sevk edilemeyecek olan 15.491 yükümlünün sevki 26-28 Ocak 2021 tarihlerine ertelendi."

Milli Savunma Bakanlığı

Milli Savunma Bakanlığı - Arşiv - GHA

MSB açıklaması;

Güncel | Genel Haber | 13 Aralık 2020 | HABER 151 GENEL HABER
Genel Haber 150
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - İki sağlıkçı daha koronavirüse yenildi

Bir doktor ve bir sağlık teknisyeni koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

Türk Tabipleri Birliği yaptığı açıklamalarla ölüm haberlerini duyurdu. İstanbul'da bir dermatoloji uzmanı doktor, Balıkesir'de de sağlık teknisyeni yaşamını yitirdi.

Açıklamalar şöyle;

Sağlık Teknisyeni Müsellim Can

Sağlık Teknisyeni Müsellim Can

Dr. Erçin Özüntürk

Dr. Erçin Özüntürk
Güncel | Genel Haber | 12 Aralık 2020 | HABER 150 GENEL HABER
Genel Haber 149
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - CHP'li Veli Ağbaba hastaneye kaldırıldı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba'nın yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedavisi hastanede devam ediyor.

28 Kasım'da Covid-19 testi pozitif çıkan ve evde karantinada olan Ağbaba'nın akciğerlerinde tutulum, kalpte de çarpıntı oluşması üzerine İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezine kaldırıldığı ve burada tedavisine devam edildiği öğrenildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba

CHP'de İşçi sendikaları, Esnaf - sanatkar ve sivil toplum kuruluşlarından sorumlu genel başkan yardımcısı olan Ağbaba 6 Mart 2010 ile 10 Ocak 2011 arasında Malatya İl Başkanlığı yapan Ağbaba, Malatyaspor kongre üyesi, Halkevleri Yönetim Kurulu Üyesi, ADD üyesi ve 1991 yılından beri İnsan Hakları Derneği üyesidir.

2011 Genel Seçimlerinde Malatya Milletvekili seçilen Ağbaba, parlamentoda sırasıyla Bilim, Sanayi ve Teknoloji Komisyonu ve Çevre Komisyonu üyeliği görevlerini yürüttü. Halen TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi olan Ağbaba aynı zamanda Cumhuriyet Halk Partisi Cezaevi İnceleme ve İzleme Komisyonu Sözcülüğü görevini yürütmektedir. Evli ve bir kız, bir erkek çocuk babasıdır.

Güncel | Genel Haber | 11 Aralık 2020 | HABER 149 GENEL HABER
Genel Haber 148
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Gümüşhanespor Başkanı Vahit Olgun'a silahlı saldırı

Misli.com 2. Lig, Beyaz Grupta mücadele eden Gümüşhanespor kulübü başkanı Vahit Olgun, bugün oynanan Zonguldak Kömürspor A.Ş müsabakasının ardından Tekke köyünde bulunan kulüp binasında silahlı saldırıya uğradı.

Olgun, makam odasında kendisiyle özel görüşmek isteyen İ.K ve M.E isimli şahıslarla görüştüğü sırada tabancayla vurularak yaralandı. Şüphelilerden İ.K’nin cezaevinde hükümlü olduğu ve Covid-19 tedbirleri kapsamında şartlı salıverildiği öğrenildi.

Olayın ardından şüpheliler araçla bölgeden kaçarken, Başkan Olgun 112 Acil Servis ekiplerinin yaptığı müdahalenin ardından Gümüşhane Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı.

Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, akşam saatlerinde kulüp binasında silahlı saldırıya uğrayan Gümüşhanespor kulübü başkanı Vahit Olgun’un hayati tehlikesinin olmadığını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı açıklama

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca

Olayın ardından Belediye Başkanı Ercan Çimen’le birlikte Gümüşhane Devlet Hastanesine gelerek yetkililerden bilgi alan Vali Taşbilek, gazetecilere yaptığı açıklamada saldırıyı 2 kişinin yaptığını ve şuan yakalanmaları için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Gümüşhanespor Kulübü Başkanı Vahit Olgun’a yönelik akşam saatlerinde bir silahlı saldırı olduğunu kaydeden Vali Taşbilek şunları söyledi;

Sağlık Bakanlığı açıklama

Sağlık Bakanlığı açıklama

Başta sağlık ekiplerimiz ve güvenlik kuvvetlerimiz derhal olaya müdahale ettiler. Hastaneye getirilen başkanımız Allah’a şükür doktorlarımızın verdiği bilgiye göre bilinci açık şekilde ameliyata alındı. Ameliyatta belirli müdahaleler söz konusu oldu. Şuan itibariyle hayati tehlike noktasında herhangi bir durumunun olmadığı doktorlarımız tarafından bize iletildi. Arkadaşlarımız gerekli tıbbi müdahaleleri yapıyorlar. Selametle bu süreci atlatacağız.

Güncel | Genel Haber | 09 Aralık 2020 | HABER 148 GENEL HABER
Genel Haber 147
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - 4 ilde durum çok vahim

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İzmir, Adana, Mersin ve Hatay valileri, il sağlık müdürleri ve halk sağlığı başkanlarıyla düzenlediği çevrimiçi toplantı yaptığını belirterek bu illere ilişkin yatak doluluk ve yoğun bakım doluluk oranlarını paylaştı.

Paylaşımında İzmir, Adana, Mersin ve Hatay'daki koronavirüs durumunu gözden geçirdiklerini ifade eden Koca, "Bu illerimizde sabit vaka artışı var, ağır hasta yükü artıyor. Sırasıyla Hatay, Mersin, Adana ve İzmir'de risk devam ediyor." dedi.

Koca'nın paylaşımının devamında paylaştığı verilere göre bu illerdeki yatak doluluk ve yoğun bakım doluluk oranları şu şekilde:

Sağlık Bakanlığı açıklama

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca

. İzmir'de yatak doluluk oranı %59, yoğun bakım doluluk oranı %83

. Adana'da yatak doluluk oranı %62, yoğun bakım doluluk oranı %81

. Mersin’de yatak doluluk oranı %58, yoğun bakım doluluk oranı %84

. Hatay'da yatak doluluk oranı %64, yoğun bakım doluluk oranı %89

Sağlık Bakanlığı açıklama

Sağlık Bakanlığı açıklama

İşte o paylaşım;

Güncel | Genel Haber | 08 Aralık 2020 | HABER 147 GENEL HABER
Genel Haber 146
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Bir günde 203 kişi ÖLDÜ

Sağlık Bakanlığı Dr. Fahrettin Koca, koronavirüs için son gelişmeleri ve Türkiye Günlük Korona Tablosu'nu açıkladı. Tablo çok ağır...

Sağlık Bakanlığı Dr. Fahrettin Koca'nın tabloya göre, son 24 saatte 196 bin 902 Kovid-19 testi yapıldı, 32 bin 137 kişinin testi pozitif çıktı, 203 kişi hayatını kaybetti, ağır hasta sayısı 5 bin 836 oldu, son 24 saatte 5 bin 17 kişinin Kovid-19 tedavisinin tamamlanmasıyla iyileşenlerin sayısı 436 bin 270'e yükseldi.

Covid-19 Banner 600x152

Bakan Koca Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Bugün tespit edilen 6.093 yeni hastamız var. Ağır hasta sayısındaki artış hızı azalma eğiliminde. Tedbirler ve kısıtlamaların etkisini görmeyi ümit ediyoruz. Tedbirlere uymak hepimiz için insani bir görevdir. Kısıtlama olmadan da kalabalıklardan uzak durun" dedi.

Güncel | Genel Haber | 07 Aralık 2020 | HABER 146 GENEL HABER
Genel Haber 145
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - 6 aylık hamile koronavirüsten öldü

27 yaşındaki 6 aylık hamile kadın ve bebeği koronavirüsten yaşamını yitirdi.

Kocaeli'de koronavirüs bir annenin ve bebeğinin yaşamına mal oldu. 27 yaşındaki 1 çocuk annesi ve 6 aylık hamile olan Nur Yavuz 15 Kasım 2020 tarihinde PCR testi pozitif çıkınca evinde tedaviye başlandı.

6 aylık hamile koronavirüsten öldü

6 aylık hamile koronavirüsten öldü

Ancak evde durumu ağırlaşan genç anne Derince Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak yoğun bakıma alındı ve entübe edildi. 15 günden fazla bir süre yoğun bakımda tedavisi sürdürülen 27 yaşındaki bir çocuk annesi kadının karnındaki 6 aylık bebeği yaşamını yitirdi.

6 aylık hamile koronavirüsten öldü 2

6 aylık hamile koronavirüsten öldü

Durumu daha da ağırlaşan 27 yaşındaki 1 çocuk annesi Nur Yavuz, yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Nur Yavuz'un cenazesi özel önlemler eşliğinde cenaze nakli aracıyla memleketi Tokat'ın Başçiftlik ilçesine götürüldü ve burada koronavirüs tedbirleri altında toprağa verildi.

Güncel | Genel Haber | 05 Aralık 2020 | HABER 145 GENEL HABER
Genel Haber 144
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Antalya'da 5.4 büyüklüğünde deprem

Akdeniz'de, merkez üssü Antalya'nın Gazipaşa ilçesi açıkları olan Richter ölçeğine göre 5.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Antalya kent merkezi ve ilçeleriyle Burdur ve Muğla'da da hissedilen depremde, ilk belirlemelere göre can ve mal kaybı yaşanmadı.

Akdeniz'de 5.4 şiddetinde deprem 2

Akdeniz'de 5.4 şiddetinde deprem

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi'nin merkez üssünü Akdeniz'de, Antalya'nın Gazipaşa ilçesinin 39.01 kilometre açığı olarak tespit ettiği deprem, saat 15.44'te meydana geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ise depremin büyüklüğünü 5.4 olarak açıkladı.

Akdeniz'de 5.4 şiddetinde deprem

Akdeniz'de 5.4 şiddetinde deprem

Yerin 77.22 kilometre derinliğinde olan deprem, Antalya kent merkezi ve ilçelerinin yanı sıra Muğla ve Burdur dolaylarında da hissedildi. Paniğe neden olan depremde ilk belirlemelere göre can ve mal kaybı yaşanmadı.

Güncel | Genel Haber | 05 Aralık 2020 | HABER 144 GENEL HABER
Genel Haber 143
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan duyuru

Hazine ve Maliye Bakanlığı, sosyal medyada sahte hesaplar tarafından bazı görseller kullanılarak Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ve bakanlığa aitmiş gibi açıklamalar paylaşıldığını, Elvan'ın banka ATM'leri ile ilgili herhangi bir açıklamasının olmadığını bildirdi.

Söz konusu görsellerin tamamıyla kamuoyunu yanıltmaya ve vatandaşları mağdur etmeye yönelik paylaşımlardan ibaret olduğu vurgulanarak, "Sayın Bakanımızın banka ATM'leri ile ilgili herhangi bir açıklaması söz konusu değildir. Vatandaşlarımızın, mağduriyet yaşamaması için resmi kanallar ve hesaplar dışındaki paylaşımları dikkate almaması önem taşımaktadır." ifadesi kullanıldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan duyuru

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan duyuru - Görseli tıklayarak büyütebilirsiniz

İşte o uyarı;

Güncel | Genel Haber | 04 Aralık 2020 | HABER 143 GENEL HABER
Genel Haber 142
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - TFF Başkanı Nihat Özdemir'in sağlık durumu hakkınd açıklama

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir’in Covid-19 testi pozitif çıktı. Federasyondan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı,

TFF Başkanı Nihat Özdemir

TFF Başkanı Nihat Özdemir

"Başkanımız Nihat Özdemir'in Sağlık Durumu Hakkında Bilgilendirme

2.12.2020

Başkanımız Nihat Özdemirin Sağlık Durumu Hakkında Bilgilendirme

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Sayın Nihat Özdemir’in yaptırdığı Covid-19 testi pozitif çıkmıştır.

Genel sağlık durumu iyi olan Başkanımızın tedavi ve karantina süreci başlamıştır.

Başkanımız Nihat Özdemir’e geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, sağlığına kavuşarak bir an önce aramıza dönmesini temenni ediyoruz.

Kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunarız.

Türkiye Futbol Federasyonu"

Güncel | Genel Haber | 02 Aralık 2020 | HABER 142 GENEL HABER
Genel Haber 141
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Covid-19 virüsü kapalı alanlarda nasıl yayılıyor?

Riski azaltmak için ne yapmalısınız? Türk Tabipleri Birliği (TTB) yayınladığı bir animasyonla riski ve yayılımını anlattı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) logo

Türk Tabipleri Birliği (TTB) logo

Video bağlantısı:

https://twitter.com/i/status/1333656242204659712

Güncel | Genel Haber | 01 Aralık 2020 | HABER 141 GENEL HABER