PaylaşGenel Haber 310
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - İNGİLTERE - İngiltere Türkiye'yi ‘kırmızı liste’ye aldı

İngiltere Türkiye’yi 'kırmızı liste'ye alarak kapıları kapattı. Bu ne anlama geliyor?

İngiltere Türkiye’yi 'kırmızı liste'ye alarak kapıları kapattı.. Artık Türkiye’den İngiltere’ye gidenler de 1750 Sterlin ödeyerek 10 gün zorunlu karantinada kalacak.

Covid-19, aşı - Arşiv - GHA

Covid-19, aşı - Arşiv - GHA

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, 12 Mayıs’tan itibaren Türkiye’nin ‘kırmızı liste’ye alınacağını açıkladı. Uygulama ile “kırmızı liste” ülkelerinden İngiltere’ye gitmek isteyenler bundan böyle Türkiye’yi geçiş güzergahı olarak kullanamayacak.

Güncel | Genel Haber | 087 Mayıs 2021 | HABER 310 GENEL HABER
Genel Haber 309
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - DÜNYA - Dikkat üstünüze roket düşebilir

Çin'in uzaya gönderdiği roket korntolden çıktı. pentagon roketin düşebileceği ülkeler listesinde Türkiye'de var.

Çin'in uzaya göndermek için fırlattığı ancak yolda kontrolden çıkıp seyir dışı kalan roketinin enkazının Dünya'ya düşebileceği açıklandı. ABD Savunma bakanlığı Pentagon'a göre risk altındaki üllkeler arasında Türkiye de bulunuyor.

Çin'in uzayda istasyon kurmak için yolladığı ilk modülü taşıyan roketin gövdesi yer istasyonunun kontrolünden çıktığı iddia edildi. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) roketi takibe aldı. Pentagon, Çin tarafından geçen hafta fırlatılan büyük bir roketin enkazının hafta sonu dünyaya düşmesini beklediğini duyurdu. Türkiye'nin birçok kenti de risk altındaki bölgeler arasında gösteriliyor.

Space Track

Pentagon'a bağlı Uzay Komutanlığı

Pentagon'a bağlı Uzay Komutanlığı'nın resmi internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, Los Angeles yakınlarındaki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü'ndeki 18. Uzay Kontrol Filosu'nun, Long March 5B roketini takip ettiği belirtildi.

Kaynak:

https://www.space-track.org/documentation#/legend

Güncel | Genel Haber | 07 Mayıs 2021 | HABER 309 GENEL HABER
Genel Haber 308
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - KARABÜK - AK Parti eski milletvekili Burhanettin Uysal hayatını kaybetti

26. Dönem AK Parti Karabük Milletvekili Burhanettin Uysal koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Karabük Üniversitesi’nin kurucu rektörlerinden olan Prof. Dr. Burhanettin Uysal koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Prof. Dr. Burhanettin Uysal

Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Arşiv - GHA

İletişim Başkanı Fahrettin Altun hayatını kaybeden Burhanettin Uysal için başsağlığı mesajı paylaştı. Fahrettin Altun'un mesajı:

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca da başsağlığı mesajı yayınladı. Mesaj şöyle;

Kimdir?

Burhanettin Uysal, 20 Haziran 1967 Ereğli, Konya doğumlu. 1992'de Polis Akademisi'nden mezun oldu. Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü'nde yüksek lisans yaptı (1993). Gazi Üniversitesi Fen Bilimler Enstitüsü'nde 1997 yılında doktorasını tamamladı. 2008-2015 yıllarında Karabük Üniversitesi Rektörlüğü görevinde bulundu. TBMM 26. Dönem Karabük milletvekilidir. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Güncel | Genel Haber | 03 Mayıs 2021 | HABER 308 GENEL HABER
Genel Haber 307
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - SAMSUN - Bakan Soylu'dan suç duyurusu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Samsunspor Futbol Kulübü Başkanı Yüksel Yıldırım hakkında suç duyurusunda bulundu...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Samsunspor Futbol Kulübü Başkanı Yüksel Yıldırım hakkında suç duyurusunda bulundu.

Bakan Soylu'nun; şahsına, ailesine ve emniyet teşkilatına yönelik hakaret ettiği ve iftirada bulunduğu iddiasıyla Yıldırım hakkında avukatları aracılığıyla suç duyurusunda bulunduğu belirtildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu - Samsunspor Futbol Kulübü Başkanı Yüksel Yıldırım, Arşiv - GHA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu - Samsunspor Futbol Kulübü Başkanı Yüksel Yıldırım, Arşiv - GHA

Türkiye Futbol Federasyonu 1.Lig ekiplerinden Samsunspor Başkanı Yüksel Yıldırım, Adana Demirspor taraftarlarının çok rahat bir şekilde, sosyal mesafe kurallarını ihlal ederek stada girebilmelerine karşın kendi taraftarlarının stada alınmadığını öne sürmüştü.

Güncel | Genel Haber | 01 Mayıs 2021 | HABER 307 GENEL HABER
Genel Haber 306
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - GENEL - 10 yeni fakülte kuruldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla kurulan 10 yeni fakülte ile kapatılan 2 yüksek okul Resmi Gazete'de yayınlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yeni fakülteler kuruldu. Söz konusu karar, 2809 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununun ek 30'uncu maddesi gereğince verildi.

Ayrıca Erzincan Binali Yıldırım ile Recep Tayyip Erdoğan üniversitelerindeki beden eğitimi ve spor yüksekokulları yerlerine fakülte kurulduğu için kapatıldı.

Resmi Gazete - Arşiv - GHA

Resmi Gazete - Arşiv - GHA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre kurulan fakülteler şöyle;

. Batman Üniversitesinde Diş Hekimliği Fakültesi
. Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinde Spor Bilimleri Fakültesi
. İstanbul Galata Üniversitesinde Sağlık Bilimleri Fakültesi
. İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesinde İktisadi, İdari ve . Sosyal Bilimler Fakültesi
. İzmir Katip Çelebi Üniversitesinde Hukuk Fakültesi
. Mardin Artuklu Üniversitesinde Tıp Fakültesi
. Muş Alparslan Üniversitesinde Diş Hekimliği Fakültesi
. Nuh Naci Yazgan Üniversitesinde Hukuk Fakültesi
. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde Spor Bilimleri Fakültesi
. Sağlık Bilimleri Üniversitesinde Kayseri Tıp Fakültesi

Güncel | Genel Haber | 01 Mayıs 2021 | HABER 306 GENEL HABER
Genel Haber 305
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - MUĞLA - Cumhurbaşkanı'na hakaretten tutuklandı

Muğla'da sosyal medya üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla bir kişi tutuklandı.

Muğla'da sosyal medya üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla ikinci kez gözaltına alınan şüpheli tutuklandı.

Tutuklama

Temsili görsel - Arşiv - GHA

Milas İlçe Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, sosyal medyada Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik hakaret içerikli paylaşımlarda bulunulduğu iddiası üzerine çalışma başlattı. Paylaşımların A.C.'ye ait olduğu belirlendi. Gözaltına alınan zanlı, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan A.C. iddialara göre benzer içerikteki paylaşımlarını sürdürünce yeniden gözaltına alındı. Zanlı, çıkarıldığı sulh ceza hakimliğince tutuklandı.

Güncel | Genel Haber | 30 Nisan 2021 | HABER 305 GENEL HABER
Genel Haber 304
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Alkol satışında kafalar karıştı

Bir yanda "Alkolyasağı kalkmıştır" açıklaması diğer yanda "yapılan açıklamalara itibar edilmemelidir" açıklaması. Alkol satışı serbest mi, yasak mı?

Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, sosyal medya hesabından, "Alkol satışı yasağı kalktı" diye paylaşımda bulundu.

Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş'ın bu açıklamasının ardından bazı bayiler Aybaş'a cevaben kaymakamlıklar aracılığıyla satışa izin verilmediğini hatta alkol raflarını perdelerle kapattırdıklarını iddia ettiler. Aybaş da genelgeyi gerekçe göstererek böyle bir yasağın söz konusu olmadığını yazdı.

Alkol

Alkol - Arşiv - GHA

Bakanlıktan açıklama

İçişleri Bakanlığı bu arada sosyal medya hesabından bir açıklama yayınladı. Bakanlık alkol satışı, yasağı ya da kısıtlaması demeden "resmi açıklamalar dışındaki açıklamalara itibar edilmemesi uyarısında" bulundu.

İçişleri Bakanlığı'nın açıklaması şöyle:

"Kısıtlamalar ile ilgili açıklamalarımız, resmî olarak Bakanlığımızca; İl Hıfzısıhha Kurulu Kararları, Valilikler tarafından ilgili kurumlarla ve kamuoyu ile paylaşılmaktadır.

Bunun dışında yapılan açıklamalara itibar edilmemelidir. Milletimizin büyük fedakarlık gösterdiği Tam Kapanma Döneminde, yanlış bilgilendirmeye yönelik kasıtlı tutumlarla ilgili gerekli hukuki müracaatların başlatılacağı da kamuoyuna saygıyla duyurulur."

GENELGENİN TAMAMINA ULAŞMAK İSTERSENİZ TIKLAYIN LÜTFEN

Güncel | Genel Haber | 30 Nisan 2021 | HABER 304 GENEL HABER
Genel Haber 303
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - SON DAKİKA - İkinci doz aşısında erteleme iptal

BioNTech aşısında ikinci doz için 4 hafta olarak belirlenen bekleme süresinin 6-8 haftaya çıkarıldığı duyurulmasının ardından yeni bir karar alındı. Buna göre; önceden randevusu olup, aşı olmak isteyenler ikinci dozu uygulatabilecek.

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, BioNTech aşısının iki dozunun uygulanması arasındaki sürenin 6-8 hafta çıkarıldığını duyurmuşdu.

İkinci doz aşısında erteleme iptal

İkinci doz aşısında erteleme iptal - Arşiv - GHA

Kararın, mevcut randevuları da etkilediği belirtilmişti. Bu kapsamda, randevular düşürülmüştü. Ancak, bu uygulamadan vazgeçildi. Sağlık Bakanlığı randevusu olanları aşıyı uygulatabileceğini duyurdu.

Sağlık Bakanlığı, BioNTech aşısında alınan ikinci doz randevuların korunacağını ve randevusu olanlara aşıların uygulanacağını açıkladı. Ancak yeni randevular 6-8 hafta arasına verilecek.

AYRINTILAR GELİYOR... Gümüşlük Rehberi

Güncel | Genel Haber | 29 Nisan 2021 | HABER 303 GENEL HABER
Genel Haber 302
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Emekli bayram ikramiyesinin tutarı belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emeklilere verilecek bayram ikramiyesinin tutarını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emeklilere verilecek bayram ikramiyesinin tutarının 1100 Türk lirası olacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti MKYK toplantısı sonrasında gazetecilerin soruları üzerine şunları söyledi;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - Arşiv - GHA

"Bin artı enflasyon. Bu da büyük ihtimalle enflasyon 85 TL tutuyor ama onu 100 TL'ye tamamlayacağız. İnşallah 1100 TL olarak duyuracağız. Bunu da Meclis'e değil kararname ile göndereceğim. Vakit kaybetmeden bayrama yetiştirelim istiyorum."

Emekliye bayram ikramiyesi ilk olarak 2018 yılında verilmeye başlandı. Bin lira olarak emeklilerin hesaplarına yatırılan ikramiyenin gelecek Ramazan Bayramı'nda enflasyon oranında artması gerekiyordu.

Güncel | Genel Haber | 27 Nisan 2021 | HABER 302 GENEL HABER
Genel Haber 301
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Tam kapanmada alkol satışı olmayacak...

29 Nisan - 17 Mayıs 2021 tarihleri arasında uygulanacak tam kapanmada alkol satışı olmayacak. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, alkol bayilerinin istisna kapsamında olmadığını belirtti.

Bugün gün boyu alkol satışının tam kapanma günlerinde yapılmayacağı iddiaları gündeme getirilip sosyal medyadan da yayınlandı ancak resmi bir açıklama gelmemişti.

Alkol

Alkol - Arşiv - GHA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bakanlıkta düzenlenen video konferans toplantısında, 81 ilin vali, il jandarma komutanı, il emniyet müdürü ve sahil güvenlik komutanıyla bir araya geldi.

Toplantıda, tekel bayilerinin tam kapanma süresince açık olup olmayacağı da gündeme geldi. Soylu, konuyla ilgili olarak "İstisnada yer almıyor ve kapalı. Bu açıdan hem bir muafiyet yok hem de soru işareti de söz konusu değil" diye konuştu.

GENELGENİN TAMAMINA ULAŞMAK İSTERSENİZ TIKLAYIN LÜTFEN

Güncel | Genel Haber | 27 Nisan 2021 | HABER 301 GENEL HABER
Genel Haber 300
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - 29 Nisan - 17 Mayıs 2021 Tam kapanma SIK SORULAN SORULAR

İçişleri Bakanlığı genelgesi'ne göre 29 Nisan - 17 Mayıs 2021 tarihleri arasında uygulanacak Tam Kapanma konusunda sık sorulan sorular ve yanıtları aşağıda.

GÖRSELE TIKLAYIP BÜYÜTEBİLİRSİNİZ;

29 Nisan - 17 Mayıs 2021 Tam kapanma SIK SORULAN SORULAR

29 Nisan - 17 Mayıs 2021 Tam kapanma SIK SORULAN SORULAR

GENELGENİN TAMAMINA ULAŞMAK İSTERSENİZ TIKLAYIN LÜTFEN

Güncel | Genel Haber | 27 Nisan 2021 | HABER 300 GENEL HABER
Genel Haber 299
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - CHP'li Selin Sayek Böke, koronavirüse yakalandı

CHP Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, Covid-19 testinin pozitif çıktığını açıkladı.

CHP'li Böke, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Birkaç gündür izolasyondaydım. Covid-19 test sonucum pozitif çıktı. Bir süre daha izninizi isteyeceğim. İyi dileklerini ileten herkese çok teşekkür ederim. Çok yakında, sağlıklı günlerde buluşmak dileğiyle" dedi.

CHP Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke

Güncel | Genel Haber | 26 Nisan 2021 | HABER 299 GENEL HABER
Genel Haber 298
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Usta oyuncu Bodrum'da hayatını kaybetti

Türk sinemasının usta oyuncusu Bodrum'da yaşamını yitirdi.

Yaşamını Bodrum'da sürdüren Türk sinemasının usta oyuncularından Ertuğ Koruyan (74) geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti.

Bodrum'un Kızılağaç Mahallesi'nde yaşayan Yeşilçam'ın tecrübeli oyuncusu Ertuğ Koruyan, evinde rahatsızlandı. Ambulansla Bodrum Devlet Hastanesi'ne götürülen ve kalp krizi geçirdiği iddia edilen Ertuğ Koruyan ne yazık ki yaşamını yitirdi.

Oyuncular Sendikası vefat haberini böyle duyurdu;

Güncel | Genel Haber | 25 Nisan 2021 | HABER 298 GENEL HABER
Genel Haber 297
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Depoda yangın çıktı 4 kişi öldü

Hırdavat malzemelerinin bulunduğu depoda çıkan yangında 4 kişinin hayatını kaybettiği belirlendi.

İstanbul Arnavutköy'de hırdavat malzemelerinin bulunduğu depoda yangın çıktı. Yangın kontrol altına alınırken, 4 kişinin yaşamını kaybettiği belirlendi.

Yangın, temsili görsel - Arşiv - GHA

Yangın, temsili görsel - Arşiv - GHA

Arnavutköy Merkez Mahallesi'nde içerisinde hırdavat malzemelerinin bulunduğu depoda yangın çıktı. Kısa sürede olay yerine gelen itfaiye ekipleri yangını kontrol altına almayı başardı. İş yerinde mahsur kaldığı iddia edilen 4 kişiye ulaşmak için çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Güncel | Genel Haber | 25 Nisan 2021 | HABER 297 GENEL HABER
Genel Haber 296
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Muğla merkezli şirketin CEO'su ve 3 kişi daha gözaltında

Muğla merkezli kripto para işlem platformu Vebitcoin dün akşam faaliyetlerini durdurduğunu açıklamıştı. Açıklamanın ardından CEO İlker Baş ve 3 kişi gözaltına alındı.

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanlığı, işlemlerini durdurduğunu açıklayan kripto para platformu Vebitcoin'in Türkiye'deki finansal kuruluşlardaki hesaplarını bloke etti. Şirketin CEO'su İlker Baş, dün akşam polis tarafından gözaltına alındı. Bu sabah ise şirketin 3 çalışanının daha gözaltına alındığı açıklandı.

Kripto para, arşiv - GHA

Kripto para, arşiv - GHA

Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı, yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

23 Nisan'da faaliyet gösterdiği tespit edilen şirketin faaliyetini durdurduğu ve yürüttüğü işlemlerle ilgili mağduriyetler bulunduğu iddiaları üzerine, söz konusu olayla ilgili nitelikli dolandırıcılık suçundan soruşturma başlatılmış olup, şirket merkezinde ve bir kısım adreslerde yapılan arama ve el koyma işlemlerine müteakiben şirket yöneticisi ve çalışanları olan 4 kişi gözaltına alınmıştır. Muğla İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlar Şube Müdürlüğü eliyle yürütülen soruşturma çok yönlü olarak ve titizlikle sürdürülmektedir."

Haberin tüm detaylarını okumak için TIKLAYIN

Güncel | Genel Haber | 24 Nisan 2021 | HABER 296 GENEL HABER
Genel Haber 295
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Biden ile görüştü

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Biden ile görüştüğünü açıkladı. Açıklama şöyle;

Cumhurbaşkanı Erdoğan - ABD Başkanı Biden

ABD Başkanı Biden - Cumhurbaşkanı Erdoğan

"Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Biden ile telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Liderler, ikili ilişkilerin stratejik doğası ve karşılıklı çıkar ilişkileri temelinde iş birliğinin genişletilmesi amacıyla birlikte çalışmanın önemi hususunda mutabık kaldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ'nün ABD'deki varlığı ve ABD'nin Suriye'de PKK/PYD terör örgütüne verdiği destek gibi konuların çözüme kavuşturulmasının, Türk-Amerikan ilişkilerinin daha ileri seviyelere taşınması için önemli olduğunu ifade etti.

İki lider, haziran ayında düzenlenecek NATO Liderler Zirvesi'nin marjında görüşme konusunda anlaşmaya vardı."

Güncel | Genel Haber | 23 Nisan 2021 | HABER 295 GENEL HABER
Genel Haber 294
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Altyapı antrenörü koronadan yaşamını yitirdi

Başakşehir altyapı antrenörü koronavirüsten yaşamını yitirdi
Medipol Başakşehir altyapı antrenörlerinden Can Cüneyt Ömeroğlu, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Medipol Başakşehir tarafından yapılan açıklamaya göre kulübün altyapı antrenörlerinden Can Cüneyt Ömeroğlu, koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

Can Cüneyt Ömeroğlu yaşamını yitirdi, arşiv - GHA

Can Cüneyt Ömeroğlu yaşamını yitirdi, arşiv - GHA

Kulübün Twitter hesabında yer alan açıklamada, "Altyapı antrenörlerimizden Can Cüneyt Ömeroğlu, Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Kulübümüze önemli hizmetlerde bulunmuş değerli antrenörümüz Ömeroğlu'na yüce Allah'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz" denildi.

Güncel | Genel Haber | 23 Nisan 2021 | HABER 294 GENEL HABER
Genel Haber 293
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - İddia; Kripto para intiharı

Evini satıp tüm parasını kripto paraya yatırdığı iddia edilen bir kişi iintihar etti.

İstanbul Kağıthane'de iddiaya göre C.Ü (50), geçtiğimiz günlerde sahip olduğu daireyi satarak gelirini kripto paraya yatırdı.

İntihar, temsili görsel, arşiv - GHA

İntihar, temsili görsel, arşiv - GHA

Yine iddialara göre büyük zarar ettiğini gören C.Ü ruhsatsız tabancasını çıkararak başına tek el ateş etti.

Olay yerine sağlık ve polis ekibi sevk edildi. Ağır yaralı C.Ü. kaldırıldığı Kağıthane’deki özel bir hastanede yaşamını yitirdi. Polisin ve savcılığın olayla ilgili incelemesi sürüyor.

Güncel | Genel Haber | 23 Nisan 2021 | HABER 293 GENEL HABER
Genel Haber 292
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - 23 Nisan'da tam kapanma kararı

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması” konulu genelge gönderdi.

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması” konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre; 23-24-25 Nisan'da tam kapanma olacak.

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması” konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” resmi tatil olması dolayısıyla bu hafta sonuna özel sokağa çıkma kısıtlaması 22 Nisan Perşembe günü saat 19.00’da başlayacak.

Cuma, cumartesi, pazar günlerinin tamamını kapsayacak sokağa çıkma kısıtlaması, 26 Nisan Pazartesi günü saat 05.00’de sona erecek.

Daha önce genelge ile belirtilen “Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi” aynen geçerli olacak.

Hafta sonu 10.00- 17.00 saatleri arasında açık olan bakkal, market, kasap, manav ve kuruyemişçi ile şehirlerarası seyahat kısıtlamasına dair usul ve esaslar 23 Nisan Cuma günü de bire bir uygulanacak.

Güncel | Genel Haber | 21 Nisan 2021 | HABER 292 GENEL HABER
Genel Haber 291
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - İngiltere ve Danimarka'dan Türkiye'ye uçuşlar açılıyor

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, İngiltere ve Danimarka'dan Türkiye'ye uçuşların açıldığını duyurdu.

THY uçak

THY - Arşiv - GHA

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi açıklamasında "İngiltere ve Danimarka'dan Türkiye'ye uçuşlar açılıyor. Otoritelerimizce alınan karara istinaden son 72 saatte yapılan PCR testi NEGATİF olmak kaydı ile İngiltere ve Danimarka'dan Türkiye'ye yolcu gelişine müsade edilecektir. Lütfen seferlerimizi takip ediniz" dedi.

Güncel | Genel Haber | 21 Nisan 2021 | HABER 291 GENEL HABER
Genel Haber 290
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Kısa çalışma ödeneği uygulaması uzatıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Turizm Haftası dolayısıyla turizm sektörü temsilcilerini Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti. Erdoğan, şunları kaydetti:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - Arşiv - GHA

"Toplantımız esnasında sektör temsilcilerimizin talepleri doğrultusunda tüm sektörler için geçerli olmak üzere nisan, mayıs ve haziran aylarını kapsayacak şekilde kısa çalışma ödeneği uygulamasına devam edilme kararı aldık. Ayrıca turizm sektöründe mayıs sonu sona eren KDV indirimlerinin haziran sonuna kadar devam etmesinin de yararlı olacağını değerlendirdik ve bu konuda karar aldık."

Güncel | Genel Haber | 21 Nisan 2021 | HABER 290 GENEL HABER
Genel Haber 289
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan görevden alındı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle görevden alındı. Pekcan 'dezanfekten ihalesi' iddialarıyla gündeme gelmişti.

Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karara göre Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, görevden alındı. Pekcan’ın yerine Mehmet Muş atandı.

Dezenfektan ihalesi

Görevden alınan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın eşi Hasan Pekcan’a ait olduğu öne sürülen firmadan bakanlığa 9 milyon liralık dezenfektan alındığı iddiaları gündeme gelmişti.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan

Eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan

Kimdir;

Ruhsar Pekcan, 1958'de Manisa'da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektrik Fakültesi mezunu olan Pekcan, yüksek lisansını aynı fakültede tamamladı. Pekcan, 1981'de Türkiye Sınai Kalkınma Bankasında başladığı kariyerine, özel sektörde çeşitli firmalarda farklı görevlerin ardından genel müdür ve yönetim kurulu üyesi olarak devam etti.

9 Temmuz 2018 tarihli ve 2018/1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ilk kabinesine Ticaret Bakanı olarak atanmıştır. Pekcan, evli ve iki çocuk annesi olup, İngilizce bilmektedir.

Bakanlığı açıklamasının tam metni için TIKLAYIN;

https://ticaret.gov.tr/haberler/basin-aciklamasi

Yeni bakan

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın görevine son verilmesiylek yerine atanan Mehmet Muş AK Parti İstanbul Milletvekili. Mehmet Muş Trabzon Sürmene doğumlu. Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun. Washington State University School of Economic Sciences’de ekonomi alanında yüksek lisansı bulunuyor.

Güncel | Genel Haber | 21 Nisan 2021 | HABER 289 GENEL HABER
Genel Haber 288
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Muğla'da MSKÜ öğrencisi Zeynep Şenpınar'ı 37 bıçak darbesiyle öldüren boksör Selim Ahmet Kemaloğlu hakkında karar açıklandı.

Muğla 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada karar verildi. Kemaloğlu, iyi hal indirimi uygulanarak ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Duruşma çıkışı gözyaşlarına hakim olamayan anne Aruz Şenpınar, ''Zeynep’in kanı yerde kalmasın. Bayram geliyor ben bu acıya nasıl dayanacağım" dedi.

Zeynep Şenpınar

Selim Ahmet Kemaloğlu, Zeynep Şenpınar - Arşiv - GHA

Muğla 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen karar duruşmasına, tutuklu sanık Selim Ahmet Kemaloğlu SEGBİS ile katıldı. Zeynep Şenpınar'ın annesi Aruz Şenpınar ve taraf avukatları da duruşmada yer aldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, CHP Muğla Milletvekilleri Mürsel Alban, Süleyman Girgin ve Burak Erbay da duruşmayı izledi. Duruşmada savcı, mütalaasında değişiklik olmadığını söyledi.

Kemaloğlu, iyi hal indirimi uygulanarak ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Güncel | Genel Haber | 20 Nisan 2021 | HABER 288 GENEL HABER
Genel Haber 287
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - 55 yaş ve üstüne aşı başlıyor

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, koronavirüs (covid-19) aşı sırasının 55 yaşından büyüklere geldiğini duyurdu.

Sosyal medya hesabından koronavirüs aşısında yeni yaş sırasına ilişkin açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı sırasının 55 yaşından büyüklere geldiğini duyurdu.

Koca, şu ifadeleri kullandı:

Güncel | Genel Haber | 19 Nisan 2021 | HABER 287 GENEL HABER
Genel Haber 286
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Türkiye korona tarihinin rekor ölüm oranı

Sağlık Bakanlığı, 19 Nisan 2021 koronavirüs tablosunu açıkladı. 11 Mart'ta ilk vakanın görülmesinden bu yana en yüksek ölüm oranı açıklandı.

Türkiye'de son 24 saatte 341 kişi hayatını kaybetti, 318 bin 869 Covid-19 testi yapıldı, 55 bin 149 kişinin testi pozitif çıktı. Ağır hasta 3 bin 319 oldu, 48 bin 947 kişinin Covid-19 tedavisinin/karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 3 milyon 736 bin 537'ye yükseldi.

Türkiye’de şu ana kadar yapılan toplam test sayısı 44 milyon 87 bin 628’e, toplam vaka sayısı 4 milyon 323 bin 596’ya, toplam can kaybı da 36 bin 267’ye çıktı.

Türkiye ve dünyada 19 Nisan 2021 güncel koronavirüs tabloları ve canlı veriler için tıklayın lütfen;

TIKLA

Güncel | Genel Haber | 19 Nisan 2021 | HABER 286 GENEL HABER
Genel Haber 285
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Erol Mütercimler'e hapis cezası

İmam hatip okulları mezunları hakkındaki sözleri nedeniyle yargılanan Erol Mütercimler'e hapis cezası verildi.

7 Eylül 2020 tarihindeki bir televizyon programında imam hatip lisesi mezunlarıyla ilgili olarak söylediği sözler nedeniyle hakkında dava açılan Mütercimler'in, "halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama" suçundan 9 aydan 1,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istemiyle iddianame hazırlandı.

Erol Mütercimler

Erol Mütercimler - Arşiv - GHA

Yapılan duruşmaların ardından Erol Mütercimler, 10 ay hapis cezasına çarptırıldığı belirtildi.

Erol Mütercimler kimdir?

Yazar, asker, fizikçi, araştırmacı ve televizyon programcısı.

Güncel | Genel Haber | 19 Nisan 2021 | HABER 285 GENEL HABER
Genel Haber 284
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Belediye başkan yardımcısı koronadan öldü

Koronavirüs can almaya devam ediyor. Belediye başkan yardımcısı koronavirüs nedeniyle yaşamını yiritdi.

Çiğli Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Avdan koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Vefat haberini Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü duyurdu.

Çiğli Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Avdan

Çiğli Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Avdan

Kimdir?

1958 Manisa - Salihli doğumludur.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaya devam etmektedir.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin çeşitli kademelerinde görev yapan Avdan, 30 Mart 2014 ve 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde CHP Çiğli Belediye Meclis Üyesi olarak seçildi. Meclis Grup Başkanvekilliği ve Encümen Başkanlığı görevlerini yürüttü.

Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Güncel | Genel Haber | 17 Nisan 2021 | HABER 284 GENEL HABER
Genel Haber 283
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - İçinde bakanın da bulunduğu uçak havada arızalandı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin içinde bulunduğu uçak havada arızalandı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin de içinde bulunduğu uçak Ankara'dan Şırnak'a giderken havada arızalandı. Uçak pilotların gayretleriyle Malatya'da acil iniş yaptı.

Ayrıntılar geliyor...

Güncel | Genel Haber | 16 Nisan 2021 | HABER 283 GENEL HABER
Genel Haber 282
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Şevket Çoruh koronavirüse yakalandı

Ünlü tiyatro ve sinema oyuncusu Şevket Çoruh, koronavirüse yakalandığını bildirdi.

Dümbüllü Kavuğu'nun 6'ncı sahibi Şevket Çoruh, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda koronavirüse yakalandığını belirtti. Çoruh, "'Ah be pozitif bir sen eksiktin. Üzgünüm çok. Sağlık olsun' paylaşımıyla duyurdu.

Şevket Çoruh

Şevket Çoruh - Arşiv - GHA

8 Mart'ta hayatını kaybeden Rasim Öztekin, geleneksel Türk tiyatrosunun en önemli simgelerinden biri olan 'Dümbüllü Kavuğu'nu, sağlık sorunları nedeniyle Şevket Çoruh'a devretmişti.

Güncel | Genel Haber | 15 Nisan 2021 | HABER 282 GENEL HABER
Genel Haber 281
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - İçişleri Bakanlığı'ndan kısıtlamalarla ilgili açıklama

İçişleri Bakanlığı, kısmi kapatmayla ilgili yurttaşların sıkça sorduğu 9 soruya yanıt verdi.

İçişleri Bakanlığı, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Kabine Toplantısı'nda açıkladığı yeni koronavirüs tedbirleri hakkında yurttaşların sıkça sorduğu 9 soruya yanıt verdi.

Kısmi Kapanma Tedbirleri İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve yanıtları aşağıda;

İçişleri Bakanlığı'ndan kısıtlamalarla ilgili açıklama

İçişleri Bakanlığı'ndan kısıtlamalarla ilgili açıklama

1 - Sendikalar tarafından genel kurul vb. geniş katılımlı aktiviteler yapılabilir mi?

Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler gibi sendikaların da genel kurul dahil yapacakları geniş katılımlı her türlü etkinliklerine 17 Mayıs 2021 tarihine kadar izin verilmeyecektir.

2 - Hafta içi günlerde de sokağa çıkmalarına kısıtlama getirilen 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler ve çocukların şehirlerarası seyahatleri nasıl olacaktır?

Genelge ile 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler ve çocuklara hafta sonlarının tamamında, hafta içi günlerde ise belirli saatler haricinde (65 yaş ve üzeri için 10.00-14.00; 18 yaş altı için 14.00-18.00) sokağa çıkma kısıtlaması getirildiğinden;

-65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın hafta içi veya hafta sonu ayrımı olmaksızın sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerdeki özel araç veya toplu ulaşım araçlarıyla yapacakları şehirlerarası toplu ulaşım faaliyeti izne tabi olup seyahat izin kurullarından izin alınması gerekmektedir.

-18 yaş altı gençler ve çocuklarımızın ise yanlarında veli veya vasileri bulunmak kaydıyla sınırlama getirilmeyen yaş gruplarının tabi olduğu kurallar çerçevesine şehirlerarası seyahatlerini gerçekleştirebilirler.

3 - Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde zorunlu hali bulunmayan vatandaşlarımızın (65 yaş ve üzeri ile 18 yaş altında kalanlar hariç) şehirlerarası seyahatleri nasıl olacaktır?

Herhangi bir zorunlu hali (taburcu olma veya doktor randevusu bulunma, yakınının vefatı, bulunduğu şehirde kalacak yerinin olmaması, merkezi sınavlara katılım, askerlik hizmetini tamamlama, sözleşmeye davet yazısı alma ve cezaevinden salıverilme) bulunmayan vatandaşlarımızın sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerdeki şehirlerarası seyahatleri ancak toplu ulaşım araçlarını (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) kullanmak suretiyle mümkün olabilecektir. Şehirlerarası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz eden kişiler seyahat güzergahı ve zamanı ile sınırlı olacak şekilde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

4 - Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayan zaman dilimi içerisinde özel araçla seyahat edilebilecek mi?

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerin dışında kalan (sokağa çıkma ile ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmayan) zaman aralıkları içerisinde kalmak kaydıyla özel araçlarla şehirlerarası seyahat yapılabilecektir. Ancak bu tür özel araçlarla şehirlerarası seyahatlerin sokağa çıkma kısıtlamasının başlama saatlerine göre planlanması gerekmekte olup varış şehrine ulaşılamamış olsa bile sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında seyahat izin belgesi olmaksızın şehirlerarası seyahatin sürdürülmesine müsaade edilmeyecektir.

5 - Mali müşavirler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf mıdır?

Serbest mali müşavirleri genel olarak sokağa çıkma kısıtlamalarına tabidirler. Ancak kurumlar vergisi beyannamesinin 30 Nisan 2021 tarihine kadar verilmesi gerekliliği nedeniyle mali müşavirler ile çalışanları, 17-18 Nisan ile 24-25 Nisan 2021 Cumartesi ve Pazar günlerine mahsus olmak üzere sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf tutulacaklardır.

Öte yandan bu muafiyet genel bir muafiyet olmayıp sadece muafiyet nedenine bağlı olarak mali müşavirler ile çalışanlarının ikametlerinden iş yerlerine gidiş ve gelişleri ile sınırlıdır. Aksi durumlar muafiyetin kötüye kullanımı olarak değerlendirilerek idari/adli yaptırımlara konu edilecektir.

6 - Herhangi bir tören, nikah merasimi ya da düğün yapılmaksızın evlenme işlemleri yapılabilir mi?

Tören, nikah merasimi ya da düğün yapmaksızın resmi evlenme işlemlerinin gerçekleştirilmesinde herhangi sakınca bulunmamaktadır. Ancak ilgili genelgemizde açıkça belirtildiği şekilde 17 Mayıs 2021 tarihine kadar nişan, kına, tören, nikah merasimi ya da düğün yapılmasına kesinlikle müsaade edilmeyecektir.

7 - Dinleme tesislerinde yer alan yeme-içme yerlerinde masada servis şeklinde hizmet verilebilir mi?

İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca izin verilen, yerleşim birimleri sınırları dışındaki karayolları kenarlarında bulunan ve şehirlerarası seyahat edenlerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik dinlenme tesislerinde bulunan yeme-içme yerleri sadece şehirlerarası seyahat edenlere hizmet sunulması ve aynı masada ikiden fazla kişiye servis açılmaması kaydıyla masada servis şeklinde hizmet verilebilecektir.

8 - Seyahat acentaları, profesyonel turist taşıma araçları ile profesyonel turist rehberleri genelge ile hafta sonları belirli saatler için getirilen kısıtlamalardan muaf mıdır?

Turistik faaliyetler kapsamında geçici/kısa bir süreyle ülkemizde bulunan yabancı turistler hafta sonları uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulduklarından ülkemize gelen yabancı turistlere yönelik tur ve transfer hizmetlerini sağlayacak seyahat acentaları, profesyonel turist taşıma araçları (turist taşıma aracı belgesi olanlar) sürücüleri ile turistlere yönelik rehberlik faaliyetlerini yürütecek profesyonel turist rehberleri (turist rehberi kokartı ve kimlik kartı sahibi olanlar) sadece yabancı turistlere hizmet sunmak ve yetkili seyahat acentasından görev bölgesi, görevin amacı ve yolculuk güzergâhını veya tur programını içerecek şekilde bir belge almak kaydıyla belirli süre ve günlerde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarından muaftır.

9 - Aynı zamanda kuaför ve güzellik merkezi/salonu hizmeti sunan iş yerleri ne şekilde çalışacaktır?

Genelge ile güzellik merkezlerinin/salonlarının faaliyetlerine 17 Mayıs 2021 tarihine kadar geçici olarak ara verildiğinden hem kuaför hem de güzellik merkezi/salonu niteliğinde olan iş yerleri Ramazan ayı boyunca sadece kuaförlük hizmeti sunabilecekler, güzellik merkezi/salonu hizmetlerini ise sunamayacaklardır.

Güncel | Genel Haber | 15 Nisan 2021 | HABER 281 GENEL HABER
Genel Haber 280
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Ramazanda iki haftalık kısmi kapanma

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası tüm Türkiye'nin beklediği yeni koronavirüs tedbirlerini açıkladı.

İşte o kararlar;

Hafta sonu sokak kısıtlaması sürerken, hafta içi sokak kısıtlaması saatleri akşam 19:00 sabah 05.00 olarak değişti.

Sokağa çıkma saatlerinde zorunlu haller dışında şehirler arası seyahate izin verilmeyecek.

65 yaş üstü 18 yaş atı toplu taşıma sınırlaması yeniden getiriyoruz.

Eğitimde sınav sürecinde olan 8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışında ki tüm kademeler uzaktan eğitimle sürecektir.

Kafe kıraathane, çay bahçesi, benzeri mekanlar faaliyetlerine bayram sonrasına kadar ara verecektir.

Lokanta ve benzeri işletmeler ramazan boyunca paket sistemine geçecektir.

Kına, düğün, genel kurul gibi bütün toplantılar bayram sonrasına kadar ertelenmiştir.

Oteller sadece kendi müşterileriyle hizmet sürdürecektir.

Konaklama tesisleriyle, evlerde toplu iftar ve benzeri organizasyonlar gerçekleştiremeyecek.

Güncel | Genel Haber | 13 Nisan 2021 | HABER 280 GENEL HABER
Genel Haber 279
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Restoran, cafe ve lokantalarla ilgili açıklama

İçişleri Bakanlığı'ndan kafe ve restoranlarla ilgili açıklama yayınladı.

İçişleri Bakanlığı kendi internet sitesinde kısıtlama ve önlemlerle ilgili bölümdeki Sıkça Sorulan Sorular (SSS) biilgilerini güncelledi. "Kontrollü Normalleşme Süreci ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular" bölümüne yeme-içme yerleriyle ilgili açıklama yapıldı.

Restoran, lokanta, cafe

Restoran, lokanta, cafe - Arşiv - GHA

Ramazan ayı boyunca yeme-içme yerlerinde masada müşteri kabul edilip edilmeyeceğine ilişkin soru üzerine yapılan eklemede, şu ifadelere yer aldı:

"Son Kabine Toplantısı sonrasında Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklandığı üzere Ramazan ayında yeme-içme yerleri paket servis esasına göre faaliyet gösterecek olup konuya ilişkin detaylar yarınki Kabine Toplantısı sonrasında yayımlanacak genelgemizde açıklanacaktır. Ayın tamamında olduğu gibi Ramazan'ın ilk günü olan 13 Nisan 2021 Salı günü yeme-içme yerleri açık veya kapalı alanlarında masada müşteri kabul etmeyeceklerdir."

Güncel | Genel Haber | 13 Nisan 2021 | HABER 279 GENEL HABER
Genel Haber 278
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Dilek İmamoğlu ve 2 çocuğu koronavirüse yakalandı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun eşi Dilek İmamoğlu ve 2 çocuğu koronavirüse yakalandı.

Dilek İmamoğlu ile çocukları Beren ve Mehmet Selim İmamoğlu’nun koronavirüs testinin sonucunun pozitif çıktığı belirtildi. Annesinin Trabzon'daki cebazesine de katılamayan Dilek İmamoğlu ve 2 evladının tedavisine başlandı.

Dilek İmamoğlu

Dilek İmamoğlu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Başkanı Ekrem İmamoğlu ve oğlu Semih İmamoğlu’nun ise test sonucunun negatif çıktığı belirtildi.

Güncel | Genel Haber | 11 Nisan 2021 | HABER 278 GENEL HABER
Genel Haber 277
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Emeklilerin bayram ikramiyesi ne zaman yatacak?

Milyonlarca emekliyi ilgilendiren 1.000 TL'lik bayram ikramiyelerinin ödeme tarihi belli oldu. Toplam 13.1 milyon emekliye ödenecek bayram ikramiyeleri Mayıs ayının ilk haftası hesaplara yatırılacak.

Ramazan Bayramı'nın birinci günü bu yıl 13 Mayıs tarihine denk geliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu bayram ikramiyelerini bu tarihten bir hafta önce (6 Mayıs) hesaplara yatırmak için çalışmalara başladı.

Para

Emekli bayram ikramiyeleri - Arşiv - GHA

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerinin ikramiyelerinin aynı gün ödenmesi bekleniyor. NTV'de yer alan habere göre Türkiye'de, 8.2 milyon işçi, 2.6 milyon Bağ-Kur ve 2.3 milyon memur emeklisi olmak üzere 13.1 milyon emekli bulunuyor. İdari izin kararıyla 3.5 gün olması beklenen bayram tatili başlamadan önce ikramiyeler hesaplara yatırılmış olacak.

Bu arada Kurban Bayramı ikramiyesinin de 12-16 Temmuz tarihlerinde yatırılması bekleniyor.

Güncel | Genel Haber | 10 Nisan 2021 | HABER 277 GENEL HABER
Genel Haber 276
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Bodrum'da 10 bölge koruma altına alındı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayınlanan kararla Göl, Gündoğan, Türkbükü, Eskiçeşme, Bitez, Ortakent, Karakaya, Dereköy, Geriş mahalleleri ve Adalar çevresindeki doğal sit alanları, kesin korunacak alan olarak ilan edildi.

AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen

AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen - Arşiv - GHA

Kararı AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen duyurdu. Gökmen'in paylaşımı aşağıda;

"Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Göl, Gündoğan, Türkbükü, Eskiçeşme, Bitez, Ortakent, Karakaya, Dereköy, Geriş mahalleleri ve Adalar çevresindeki doğal sit alanları, kesin korunacak alan olarak ilan edilmiştir. İlgili kararlar, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Gerçek çevre sevgisi budur. Bodrumumuz'a hayırlı uğurlu olsun. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a Bodrum'a gösterdiği önem ve hassasiyet için çok teşekkür ederiz.
Osman Gökmen
AK Parti Bodrum İlçe Başkanı
"

Resmi Gazete, 10 Nisan 2021

Resmi Gazete, 10 Nisan 2021
Güncel | Genel Haber | 10 Nisan 2021 | HABER 276 GENEL HABER
Genel Haber 275
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Sağlık Bakanlığı'ndan "belirtiler" paylaşımı

Sağlık Bakanlığı koronavirüs belirtileri paylaşımı yaptı. Toplam 8 belirti sık görülüyor...

Sağlık Bakanlığı'nın resmi Twitter hesabından, koronavirüs belirtilerine ilişkin hatırlatmalarda bulunan bir paylaşım yapıldı. Paylaşımda ateş, öksürük ve ishal gibi Covid-19 hastalarında en sık görülen belirtilere yer verildi.

Sağlık Bakanlığı'nın resmi Twitter hesabından Covid-19 hastalarında en sık görülen belirtilere ilişkin bir paylaşım yapıldı.

Paylaşımda ateş, ishal, solunum sıkıntısı gibi en sık görülen belirtilere yer verildi.

Belirtiler şu şekilde sıralandı:

- Ateş

- Öksürük

- Baş ağrısı

- Boğaz ağrısı

- Kas ve eklem ağrısı

- Tat ve koku kaybı

- İshal

- Solunum sıkıntısı

Güncel | Genel Haber | 09 Nisan 2021 | HABER 275 GENEL HABER
Genel Haber 274
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - SON DKAİKA - İzmir'de uçak düştü

Milli Savunma Bakanlığı İzmir'de askeri eğitim uçağının düştüğünü 2 pilotun kurtulduğunu açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle;

"İzmir’deki 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığımızda görev yapan KT-1 tipi uçağımız, eğitim uçuşu sırasında henüz belirlenemeyen bir sebeple Foça açıklarında denize düşerek kaza kırıma uğradı. Derhal başlatılan arama-kurtarma çalışması ile 2 pilotumuz sağ olarak kurtarıldı."

KT-1 Eğitim uçağı - Arşiv, GHA

KT-1 Eğitim uçağı - Arşiv, GHA

İlk gelen bilgilere göre fırlatma koltuklarıyla kurtulan ve balıkçılar tarafından denizden alınarak karaya çıkartılan pilotlar tedavi altına alındı. Ayrıntıları aktarmayı sürdüreceğiz.

Güncel | Genel Haber | 09 Nisan 2021 | HABER 274 GENEL HABER
Genel Haber 273
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Efsane takım amatöre düştü

TFF Misli.com 3. Ligde mücadele eden Manisaspor tarihinde ikinci kez amatör lige düştü.

Onlarca profesyonel futbolcunu yetiştiği, 6 sezon Süper Lig'de mücadele eden Manisaspor'da geriye dönüş çok kötü oldu. Süper Lig'den aşama aşam geri düşen takım sonunda amatör lige kadar geriledi.

Manisaspor

Manisaspor

2019-2020 sezonunda da 3. Lig’den Amatör Lige düşen Manisaspor, Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) küme düşmenin kaldırılması kararıyla ligde kalmıştı.

Bugün oynanan karşılaşmada Manisaspor evinde Çankaya Futbol Kulübü'ne 3-2 mağlup oldu. Bu sonuçla Manisaspor amatör lige döndü.

Türk futboluna sayısız yıldız kazandıran Arda Turan, Caner Erkin, Hakan Balta, Selçuk İnan, Burak Yılmaz, Holosko, Uğur İnceman gibi oyuncuların formasını terlettiği Manisaspor'un, TFF Misli.com 3. Lig’in bitimine 4 hafta kala amatör lige düşmesi kesinleşti.

Güncel | Genel Haber | 08 Nisan 2021 | HABER 273 GENEL HABER
Genel Haber 272
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Zeytin Dalı harekatı bölgesindeki üsse saldırı: 2 şehit

MSB'den yapılan açıklamada "Zeytin Dalı Harekâtı bölgesinde bir üs bölgemize 07 Nisan 2021 tarihinde terör örgütü mensuplarınca tanksavar silahı ile yapılan taciz atışı sonucu iki kahraman silah arkadaşımız şehit olmuştur" denildi.

Milli Savunma Bakanlığı, "PKK/YPG terör örgütü tarafından Zeytin Dalı Harekât bölgesinde gerçekleştirilen saldırıda 2 Kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, verilen karşılık sonucu ilk belirlemelere göre en az 3 PKK/YPG’li terörist etkisiz hâle getirilmiştir" açıklaması yaptı.

Zeytindalı Harekatı

Zeytin Dalı harekatı, Arşiv - GHA

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Güncel | Genel Haber | 07 Nisan 2021 | HABER 272 GENEL HABER
Genel Haber 271
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un Covid-19 testi pozitif çıktı

Fenerbahçe, başkan Ali Koç’un dün gerçekleştirilen koronavirüs testinin pozitif çıktığını açıkladı. Koç'un tedavi sürecine evinde devam ediliyor.

Fenerbahçe Kulübü'nden Ali Koç açıklaması, Nisan 2021

Fenerbahçe Kulübü'nden Ali Koç açıklaması, Nisan 2021

Kulüpten yapılan bilgilendirmede, "Başkanımız Ali Koç’un dün gerçekleştirilen Covid-19 testi pozitif sonuç vermiştir. Başkanımızın genel sağlık durumu iyi olup, izolasyon ve tedavi süreçlerine evinde devam edilmektedir. Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız" ifadeleri kullanıldı.

Fenerbahçe Kulübü'nden Ali Koç açıklaması, Nisan 2021 - GHA

Fenerbahçe Kulübü'nden Ali Koç açıklaması, Nisan 2021 - GHA

Barbekü organizasyonu

Ali Koç ve yöneticiler, Fenerbahçe Can Bartu Tesisleri'nde hazırlanan barbekü organizasyonunda yemek yemişti

Fenerbahçe barbekü organizasyonu, Nisan 2021 - Görsel: Fenerbahçe web sitesinden alıntıdır

Fenerbahçe barbekü organizasyonu, Nisan 2021 - Görsel: Fenerbahçe web sitesinden alıntıdır

Yemeğe Ali Koç'un yanı sıra yönetim kurulu üyeleri Mustafa Kemal Danabaş ve Selahattin Baki, teknik ve idari heyet, oyuncular, Futbol Akademi Genel Koordinatörü Tahir Karapınar ile personel katılmıştı.

Güncel | Genel Haber | 06 Nisan 2021 | HABER 271 GENEL HABER
Genel Haber 270
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Milli halterci Furkan Özbek Avrupa şampiyonu

Avrupa Halter Şampiyonası’nda milli sporcu Muhammed Furkan Özbek, hem rekor kırdı hem de şampiyon oldu.

Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen Büyükler Avrupa Halter Şampiyonası’nın üçüncü gününde erkekler 67 kiloda yarışan Muhammet Furkan Özbek koparmada 145 kilo ile altın, silkmede 178 kilo ile altın, toplamda ise 323 kiloluk derecesiyle koparma, silkme ve toplamda Avrupa gençler rekoru kırarak büyükler Avrupa şampiyonu oldu.

Güncel | Genel Haber | 06 Nisan 2021 | HABER 270 GENEL HABER
Genel Haber 269
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Bildiriye imza atan emekli amirallere gözaltı

Ortak bildiriye imza atarak açıklama yapan 104 emekli amiral ile ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, imzacılardan 10'u gözaltına alındı. 4'ü ise ifadeye çağrıldı.

İmzacılardan Turgay Erdağ, Ali Sadi Ünsal, Can Erenoğlu, Alaettin Sevim, Ergun Mengi, Kadir Sağdıç, Cem Gürdeniz ve Atilla Kezek’in gözaltına alındığı Atilla Kıyat, Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu ve Mustafa Özbey'in ise ifadeye çağrıldığı belirtildi.

Başsavcılıktan açıklama

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmayla ilgili açıklama yayınladı.

Bildiriye imza atan emekli amirallere gözaltı

Bildiriye imza atan emekli amirallere gözaltı

Açıklamada şu bilgilere yer verildi:

"Cumhuriyet Başsavcılığımızca 04.04.2021 tarih ve 2021/74463 soruşturma sayılı dosya üzerinden Ankara İl Emniyet Müdürlüğüne yazılan talimata istinaden, bildiriyi hazırlayan ve yayımlanma sürecinde aktif olarak faaliyet göstererek imza listesinde yer alan diğer kişiler tarafından imzalanmasını sağlayan kişilerin açık kimlik ve adres bilgilerinin tespit edilerek bildirilmesi üzerine 10 şüphelinin, üzerilerine atılı suçun niteliği ile delillerin yok edilmesinin önüne geçmek ve varsa başka şüphelilerin de ivedilikle tespit edilmesini sağlamak amacıyla gecikmesinde sakınca bulunması nedeniyle, 05.04.2021 tarihinde eş zamanlı olarak gözaltına alınmalarına / gözaltına alınmalarına yönelik talimat yazılmasına, arama / el koyma işlemi yapılmasına, 4 şüphelinin ise belirlenen adreslerindeki arama / el koyma işlemlerinin icrasından sonra yaş durumları göz önüne alınarak gözaltına alınmaksızın 3 gün içerisinde Ankara İl Emniyet Müdürlüğüne müracaat etmelerinin kendilerine tebliğine karar verilmiştir.

Gözaltına alınmasına karar verilen şüphelilerin tamamı yakalanarak gözaltına alınmış, tüm şüphelilere ilişkin arama ve el koyma işlemleri usulünce icra edilmiştir. Soruşturmaya, elde edilen deliller ışığında çok yönlü olarak devam edilmektedir."

Güncel | Genel Haber | 05 Nisan 2021 | HABER 269 GENEL HABER
Genel Haber 268
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Kaymakam ölü olarak bulundu

Aydın, Kuyucak ilçe Kaymakamı Yılmaz Kurt, Didim’de ölü olarak bulundu.

Cumhuriyet Savcılığı olayla ilgili soruşturma başlatırken, kaymakamın ateşli silah yaralanması sonucu hayatını kaybettiği öne sürüldü.

Geniş çaplı soruşturma başlatıldı. Ayrıntıları paylaşacağız.

Kuyucak ilçe Kaymakamı Yılmaz Kurt

Kuyucak ilçe Kaymakamı Yılmaz Kurt

Kimdir?

1976 yılında Trabzon/Çaykara'da doğdu. 2005 tarihinde Ordu/Çatalpınar kaymakamı olarak atanan Kurt, müteakiben Erzincan/Kemaliye, Rize/Hemşin Kaymakamlığı, Hakkari Vali Yardımcılığı, Erzurum/Tortum Kaymakamlığı, Artvin Vali Yardımcılığı, Giresun/Eynesil Kaymakamlığı görevlerinde bulundu. 2018 yılında Aydın/Kuyucak Kaymakamlığına atanmış olup, 17 Eylül 2018 tarihinde Kuyucak'ta göreve başladı.

Kuyucak ilçe Kaymakamı Yılmaz Kurt 2

Kuyucak ilçe Kaymakamı Yılmaz Kurt
Güncel | Genel Haber | 02 Nisan 2021 | HABER 268 GENEL HABER
Genel Haber 267
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Fortuna Düsseldorf'ta Kenan Karaman'ın Covid-19 testi pozitif çıktı

Almanya İkinci Futbol Ligi takımlarından Fortuna Düsseldorf'ta forma giyen milli futbolcu Kenan Karaman'ın yeni tip koronavirüse yakalandığı bildirildi.

Alman kulübünden yapılan açıklamada, Türk Milli Takım kampından döndükten sonra Kenan Karaman'a uygulanan PCR testin pozitif çıktığı belirtildi.

milli futbolcu Kenan Karaman

Milli futbolcu Kenan Karaman - Arşiv - GHA

Kulüpten yapılan açıklama şöyle;

"@ karamank26 Türk milli takımından döndükten sonra corona virüs testi pozitif çıktı. Perşembe günü yapılan PCR testinin sonucuydu. Kendisi evinde karantinada."

Güncel | Genel Haber | 02 Nisan 2021 | HABER 267 GENEL HABER
Genel Haber 266
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Kadın cinayeti

Eşini boğarak öldüren erkek, 3 saat başında bekledikten sonra göz altına alındı.

İzmir, Çiğli'de 41 yaşındaki S.Ö. adlı erkek, tartıştığı eşi 32 yaşındaki C.Ö.'yü iddialara göre boğarak öldürdü. Öldürdüğü kadının cesedi başından ayrılmayan S.Ö.'yü çilingir yardımıyla eve giren polisler gözaltına aldı.

Gözaltı

İzmir'de kadın cinayeti

Çiğli Balatçık Mahallesi'nde işlenen korkunç cinayetin detayları kan dondurdu. İddialara göre kızlarından haber alamayan aile eve geldi ve kapıyı çaldı ancak açan olmadı. Bunun üzerine polise haber veren aile çilingir yardımıyla polislerin enzaretinde ieçri girince korkunç gerçekle karşılaştı.

Sağlık ekipleri 32 yaşındaki C.Ö.'nün yaşamını yitirdiği belirlerken onu öldürdüğü iddia edilen eşi S.Ö.'de evin salonunda otururken bulundu. S.Ö.'nün emniyet müdürülüğünde cinayetin detaylarını itiraf ettiği de öne sürüldü. C.Ö. Menemen'de toprağa verildi.

Güncel | Genel Haber | 01 Nisan 2021 | HABER 266 GENEL HABER
Genel Haber 265
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Fenerbahçeli futbolcu Ozan Tufan dünya evine girdi

Fenerbahçe Kulübü, Rojin-Ozan Tufan çiftine 19.07 ayar alyans hediye etti.

Fenerbahçeli milli futbolcu Ozan Tufan, hayatını Rojin Haspolat ile birleştirdi. Fenerbahçe ve A Milli Takım'ın deneyimli futbolcusu Ozan Tufan, nişanlısı Rojin Haspolat ile dünya evine girdi. Çırağan Sarayı'nda gerçekleşen düğün törenine koronavirüs salgını sebebiyle kısıtlı sayıda davetli katıldı. Çiftin nikah şahitliğini ise Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ile teknik sorumlu Emre Belözoğlu yaptı.

Ozan - Rojin Tufan

Ozan Tufan evlendi

Fenerbahçe Kulübü, Rojin-Ozan Tufan çiftine 19.07 ayar alyans hediye etti. Ozan Tufan sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "19.07 ayar Fenerbahçe logolu alyanslarımız bize uğur getirsin... Her zaman yanımdasın iyi ki varsın, bu özel hediye için teşekkürler Fenerbahçe" ifadelerini kullandı.

Ozan - Rojin Tufan

19.07 ayar alyans
Güncel | Genel Haber | 31 Mart 2021 | HABER 265 GENEL HABER
Genel Haber 264
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Muğla Milletvekili İYİ Parti'li Metin Ergun koronaya yakalandı

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Metin Ergun'un Kovid-19 testi pozitif çıktı.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Muğla Milletvekili Metin Ergun, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testinin pozitif çıktığını duyurdu.

Ergun, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, bugün yaptırdığı Kovid-19 testinin pozitif çıktığını belirtti.Genel durumunun iyi olduğunu ve evde izole durumda bulunduğunu aktaran Ergun, şunları kaydetti:

Muğla Milletvekili İYİ Parti'li Metin Ergun

Muğla Milletvekili İYİ Parti'li Metin Ergun

"Bir kaç gündür yaşadığım halsizlik, baş ağrısı gibi şikayetlerime bağlı olarak bugün yaptırdığım Kovid-19 test sonucum pozitif çıkmıştır. Genel sağlık durumum iyi. Bir müddet telefonlara cevap veremeyeceğim için şimdiden özür dilerim."

Güncel | Genel Haber | 29 Mart 2021 | HABER 264 GENEL HABER
Genel Haber 263
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Milli Eğitim Bakanlığı'ndan açıklama

Milli Eğitim Bakanlığı bugün yayınnlanan risk haritasından sonra açıklama yayınladı. Yüz yüze eğitim, sınavlar ve kurslarla ilgili kararların tam metni aşağıda.

İşte o açıklama;

Milli Eğitim Bakanlığı, 29 Mart 2021 kararları

Milli Eğitim Bakanlığı, 29 Mart 2021 kararları - TIKLAYIP BÜYÜTEBİLİRSİNİZ
Güncel | Genel Haber | 29 Mart 2021 | HABER 263 GENEL HABER
Genel Haber 262
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Cumhuriyet, köşe yazarıyla ayrılı duyurdu

Gazeteci Enver Aysever'in aralarında İstanbul, İzmir ve Muğla'nın da yer aldığı bazı yerel yönetimlerle panel, eğitim ve değişik gerekcelerle ücret karşılığı hizmet ilişkileri iddialarının haberleştirilmesi sonrası Cumhuriyet Gazetesi yazarıyla yollarını ayırdı.

Enver Aysever

Enver Aysever, gazeteci - Arşiv - GHA

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya bugümkü köşe yazısında Enver Aysever'in Cumhuriyet Gazetesi Yayın Kurulu kararıyla gönderildiğini doğruladı. İşte o yazı;

"ENVER AYSEVER’LE YOLLARIMIZI AYIRDIK
Bir süredir ismi üzerinden tartışma yürütülen gazetemiz yazarı Enver Aysever’le yollarımızı ayırdık. Değerli okurlarımız sizlerin de bildiği gibi Cumhuriyet patronsuz bir gazete... Okurlarımız açısından rahatsızlık yaratan konular gazetemizin Yayın Kurulu’na götürülür ve karara bağlanır. Yazarımızla yollarımızın ayrılması da böyle bir süreçten geçti. Bu kararı geçen cuma günü Enver Aysever’e bildirdim. Aysever’e bugüne kadarki katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz...
"

Aykut Küçükkaya

Aykut Küçükkaya - Arşiv - GHA

Yazının tamamını okumak isterseniz TIKLAYIN LÜTFEN;

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/aykut-kucukkaya/gundem-ve-cumhuriyet-1823915

Güncel | Genel Haber | 29 Mart 2021 | HABER 262 GENEL HABER
Genel Haber 261
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Süleyman Soylu'nun dayısı vefat etti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun dayısı Selami Reis yaşamını yitirdi. 18 Mart günü annesini toprağa veren Soylu 2. büyük acıyı yaşadı.

İçisleri Bakanı Süleyman Soylu’nun dayısı Samsun Bafra'da faaliyet gösteren Reisoğlu Hafriyat'ın sahipleri Osman Reis ve Ender Reis'in babası Selami Reis (79) tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Cenazesi 29 Mart 2021 Pazartesi günü saat 12:00'de Bafra İlçesine bağlı Darboğaz Mahallesinde (Köyü) defnedilecek.

Selami Reis

Süleyman Soylu'nun dayısı Selami Reis vefat etti

Reis'in vefat haberini AKP Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan da Twitter hesabından paylaştı.

Güncel | Genel Haber | 28 Mart 2021 | HABER 261 GENEL HABER
Genel Haber 260
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Riskli guruplar ve 60-65 yaş gurubu aşılanıyor

60-65 yaş arası ve riskli guruplara SMS mesajları gelmeye başladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, “telefonlarınıza gelecek mesajları dikkatle takip edin” diyerek seslendiği 60-65 yaş arası yurttaşların beklediği mesaj gelmeye başladı.

Aşılamada yeni grup açıldığını duyuran Bakan Koca, 60 yaş üzeri yurttaşlar ile risk grubunda olan morbid obez, malign tümörü olan kanser ve diyaliz hastaları, down sendromu olan yurttaşlar ve immuno supresif tedavi alanların aşı olabileceğini açıkladı.

SMS mesajı gelmeyenler MHRS ve E-Nabız uygulamalarını cep telefonlarına indirip durumalrını kontrol edip, uygunsa anında kendisine önerilen bir sağlık kuruluşundan aşı randevusu alabiliyor.

İşte o açıklama;

Güncel | Genel Haber | 28 Mart 2021 | HABER 260 GENEL HABER
Genel Haber 259
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - 60 yaş ve üstüne aşılama başlıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yaptığı son dakika açıklamasına göre, aşı programında yeni gruba geçildi. Koca, "Aşı programında yeni gruba geçiyoruz. Aşısı sisteme tanımlanmış olan vatandaşlarımız 60 yaş üzeri vatandaşlarımız eşleri ile birlikte randevu alarak aşılarını olabilecekler" dedi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Fahrettin Koca, şu mesajları paylaştı:


Güncel | Genel Haber | 27 Mart 2021 | HABER 259 GENEL HABER
Genel Haber 258
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - 5 aylık hamile çocuğu katlettiler!

5 aylık hamile 17 yaşındaki kız çocuğu bıçaklanarak öldürüldü. Genç kızın bebeğinin de öldüğü anlaşıldı.

İzmir Konak Güney Mahallesi 1158 sokakta yolda yürüyen 17 yaşındaki 5 aylık hamile S.Ü., iddialara göre ayrı yaşadığı Anıl Y. adlı 24 yaşındaki erkek tarafından defalarca bıçaklanarak öldürüldü.

İzmir'de kadın cinayeti

17 yaşındaki kız çocuğu öldürüldü - GHA

Dün gece saat 23.00 sıralarında 5 aylık hamile olan S.Ü'ye arkadan yaklaşan Anıl Y. bıçakla saldırdı. Çok sayıda bıçak darbesi alan genç kız Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Ancak S.Ü., burada doktorların tüm müdahalesine rağmen kurtarılamadı.

Saldırıdan sonra kaçan ve katledilen genç kızın ayrıldığı erkek arkadaşı olduğu iddia edilen Anıl Y. Konak İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yakalandı.

Güncel | Genel Haber | 27 Mart 2021 | HABER 258 GENEL HABER
Genel Haber 257
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Fenerbahçe Erol Bulut'la yollarını ayırdı

Fenerbahçe, sezon başında sözleşme imzaladığı teknik direktör Erol Bulut'la yollarını ayırdı. Takım sezon sonuna kadar Emre Belözoğlu'na emanet.

Sarı-lacivertli kulüpten yapılan açıklama şöyle;

Erol Bulut

Erol Bulut

"2020-21 sezonu itibariyle Futbol Takımımızın Teknik Direktörlük görevini yürüten Sayın Erol Bulut ile yollarımız bugün itibarıyla karşılıklı anlaşarak ayrılmıştır. Fenerbahçe’mizin çatısı altında bugüne dek verdiği hizmetler için Erol Bulut’a teşekkür ediyor; kariyerinin geri kalanında başarılar diliyoruz. Sezonun geri kalan haftalarında, Yönetim Kurulumuzun almış olduğu kararla, Sportif Direktörümüz Emre Belözoğlu futbol takımımızın teknik sorumlusu olarak görev yapacaktır. Süper Lig’de mücadelesini Emre Belözoğlu’nun yönetiminde sürdürecek olan takımımıza başarılar diliyoruz. FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ"

Emre Belezoğlu

Sezon sonuna kadar Belezoğlu

Bulut'un yerine sportif direktör Emre Belözoğlu'nun getirildiği duyuruldu. Duyuru şöyle;

"Sezonun geri kalan haftalarında, yönetim kurulumuzun almış olduğu kararla, sportif direktörümüz Emre Belözoğlu futbol takımımızın teknik sorumlusu olarak görev yapacaktır. Süper Lig'de mücadelesini Emre Belözoğlu'nun yönetiminde sürdürecek olan takımımıza başarılar diliyoruz."

Güncel | Genel Haber | 25 Mart 2021 | HABER 257 GENEL HABER
Genel Haber 256
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Denizde tamamen çıplak ceset bulundu

Denizde tamamen çıplak ceset bulundu. Karaya çıkartılan ceset incelenmek üzere Adli Tıp morguna kaldırıldı

Antalya’nın Kemer ilçesi açıklarında Paris 2 batığı yakınlarında yabancı bayraklı teknede seyahat edenler denizde erkek cesedi gördü. Durumun bildirilmesi üzerine cesedin bulunduğu noktaya Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı ekipleri sevk edildi.

Sahil güvenlik botu

Sahil güvenlik botu - Arşiv - GHA

Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı’na getirilen ve üzerinde kıyafetle kimliğinin tesbit edilmesine yarayacak herhangi bir materyal bulunmayan, Kemer Cumhuriyet Savcısının incelemesinin ardından otopsi için morga gönderildi.

Kemer Devlet Hastanesi morgungda yapılacak incelemenin ardından ceset kimlik tespiti için Antalya Adli Tıp Kurumu’na kaldırılacak.

Güncel | Genel Haber | 24 Mart 2021 | HABER 256 GENEL HABER
Genel Haber 255
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - 3 kadın öldürüldü, 1 erkek intihar etti

2 kadın eşleri olan erkekler tarafından öldürüldü. Bir erkek de nişanlısını öldürdükten sonra intihar etti.

Pamukkale

Denizli, Pamukkale'de Hacıkaplanlar Mahallesi Kayalık Caddesi'nde bulunan 6 katlı apartmanın 5. katında kızıyla yaşayan 50 yaşındaki Meral S. iddialara göre eve ip sarkıtıp çatıdan giren kocası Erkan S. tarafından öldürüldü. 52 yaşındaki Erkan S. kaçtığı yerde polis tarafından yakalanıp gözlatına alındı.

Osmaniye

Osmaniye, Yeniköy köyünde 12 yıllık evli olan 3 çocuk annesi 33 yaşındaki Serpil F.bir süre önce geçimsizlik nedeniyle tartıştığı eşi Cemil F.'yi terk ederek kayınpederinin evine yerleşti. Barışma bahanesiyle eve gelen Cemil F. iddialara göre Serpil F.´yi bıçaklayarak öldürdü. Cemil F. jandarma ekiplerince yakalanarak gözaltına alındı.

İzmir

İzmir, Konak'ta 39 yaşındaki polis memuru Fırat Köksal, iddialara göre 33 yaşındaki nişanlısı Nagihan Üste'yi tabanca ile vurarak öldürdü. Fırat Köksal aynı silahla intihar etti. İzmir İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, olay yerine gelerek, inceleme yapan polislerden bilgi aldı. Üste ve köksal'ın cenazeleri ise otopsi yapılmak üzere İzmir Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

Güncel | Genel Haber | 23 Mart 2021 | HABER 255 GENEL HABER
Genel Haber 254
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Bir kadın cinayeti daha!..

Cezaevinden izinli çıktı, boşanma aşamasındaki eşine kurşun yağdırdı. Genç kadın hastanede öldü.

Kadın cinayetlerine bir yenisi Alanya'da eklendi. Antalya'nın Alanya ilçesinde boşanma aşamasında olduğu eşi 52 yaşındaki B.D.'nin silahlı saldırısında yaralanan 34 yaşındaki Rabia Doğan, tedaviye alındığı hastanede yaşamını yitirdi.

Aldığı ceza nedeniyle 4 yıldır cezaevinde bulunan B.D: koronavirüs sürecinde izinli olarak salıverildi. İddialara göre B.D. adlı erkek, kendisine boşanma davası açan Rabia Doğan'ı ve yine iddialara göre yanındaki H.B. adlı erkeği takip etmeye başladı.

Kovalamaca sonrası B.D., hareket halindeki motosikleti kullanan H.B. ve eşi Rabia Doğan'a iddialara göre tabancayla defalarca ateş etti. Devrilen motosikletteki Rabia Doğan ve H.B. yaralanırken, B.D. olay yerinden kaçtı.

Ateşli silah

Alanya'da kadın cinayeti - Arşiv - GHA

Vüceduna 5 mermi isabet ettiği belirtilen Rabia Doğan, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne, H.B. ise ilçedeki özel bir hastaneye kaldırıldı. Rabia Doğan, doktorların tüm müdahalesine karşın yaşamını yitirdi. H.B.'nin tedavisi sürüyor.

Polis, B.D.'yi saldırıda kullandığı tabancayla birlikte yakaladı. Olay yerinde yapılan incelemede ise 6 boş mermi kovanı bulundu.

Güncel | Genel Haber | 22 Mart 2021 | HABER 254 GENEL HABER
Genel Haber 253
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Ömer Faruk Gergerlioğlu serbest bırakıldı

Milletvekilliği düşürülen Ömer Faruk Gergerlioğlu bu sabah gözaltına alınmıştı. İfadesi alınan Gergerlioğlu serbest bırakıldı.

HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu TBMM'de gözaltına alındı, 21 Mart 2021

HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu TBMM'de gözaltına alındı, 21 Mart 2021

Ankara Cumhuriyet Bassavcılığı'ndan konuyla ilgili açıklama yapıldı. Açıklama aşağıda;

"Ankara Cumhuriyet Bassavcılığımızca Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreterligi tarafindan yapılan suç duyurusu ve eki belgeler ile yazılı ve görsel basından elde edilen diğer bilgi ve belgeler sonucunda, 17.03.2021 tarihinde hakkında verilen kesinleşmiş mahkeme kararının Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunun 60. birleşiminde okunması ile milletvekilliği düşen ancak TBMM binasından ayrılmayan ve ayrılmayacağını da yaptıgı sosyal medya paylaşımları ile açıklayan eski Kocaeli milletvekili Ömer Faruk GERGERLİOĞLU hakkında '17.03.2021 tarihinden itibaren gece gündüz aralıksız TBMM binasını terk etmemesi, düşmüş olmasına rağmen Mecliste milletvekili gibi hereket etmesi ile 17.03.2020 tarihinde Meclis Genel Kurulundan ayrılıp HDP partisi grup katına çıktığı sırada kendisi ile birlikte yürüyüşe geçen gruptan biji serok apo şeklinde sloganlar atılması' sebepleriyle Türk Ceza Kanununun 262/1, 116/2-4 ve 3713 sayılı Kanunun 7/2. maddeleri kapsamında başlatılan soruşturmada, Cumhuriyet Başsavcılıgımızca Ankara Emniyet Müdürlüğüne verilen talimat ile şüpheli Ömer Faruk GERGERLİOĞLU’nun ifadesinin alınması sağlanmış, ifadesi ikmal edildikten sora şahıs serbest bırakılmıştır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur"

Güncel | Genel Haber | 21 Mart 2021 | HABER 253 GENEL HABER
Genel Haber 252
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - CHP'li Salıcı koronavirüse yakalandı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul milletvekili Oğuz Kaan Salıcı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla Covid-19 test sonucunun pozitif çıktığını duyurdu.

TBMM 27. Dönem CHP İstanbul Milletvekili, CHP Parti Örgütü, Örgüt Yönetimleri ve Yurtdışı Örgütlenmelerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı koronavirüse yakalandığını açıkladı.

CHP milletvekili Oğuz Kaan Salıcı

CHP milletvekili Oğuz Kaan Salıcı - Arşiv - GHA

İşte o paylaşım;

Güncel | Genel Haber | 19 Mart 2021 | HABER 252 GENEL HABER
Genel Haber 251
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Şaka değil; hayvanat bahçesinden geyik çalıp yediler

Hayvanat bahçesindeki geyiği kaçırıp, keserek yediler. Olay Türkiye'de gerçekleşti!..

Zonguldak'ın Gökçebey ilçesinde seramik fabrikasına ait hayvanat bahçesindeki geyiği kaçırıp, keserek yediği belirlenen 2 kişi, yakalanıp, tutuklandı.

Cumhuriyet'de yer alan habere göre, Gökçebey ilçesindeki seramik fabrikasının hayvanat bahçesindeki geyik, otlaması için çıkarıldığı fabrikanın arka bölümündeki boş arazide kayboldu. Bölgede arama yapan bakıcılar geyiği bulamayınca, jandarmaya haber verildi.

Geyik

Temsili görsel - Arşiv - GHA

Geyiğin izini süren jandarma ekipleri, görgü tanıklarının ifadelerini başvurdu, çevredeki güvenlik kameralarının kayıtlarını izledi. Ekipler, geyiğin C.A. ve M.B. tarafından kaçırıldığını tespit etti. Jandarma ekipleri, önceki gün şüphelilerin adreslerine baskın düzenledi. C.A. ve M.B. gözaltına alındı.

Şüpheliler, jandarmadaki ifadelerinde geyiği kaçırdıktan sonra silahla vurarak öldüüp, kesip yediklerini söyledi. İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 2 şüpheli, çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Güncel | Genel Haber | 18 Mart 2021 | HABER 251 GENEL HABER
Genel Haber 250
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - 2 kez aşı olanlar için açıklama

Sağlık Bakanlığı, "Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi"ni güncelledi. Buna göre, iki doz aşı yaptırıp, son dozdan sonra 14 gün süre geçmiş olan kişiler, 3 ay içindeki riskli temaslarında karantinaya girmeyecek.

Rehberde konuyla ilgili şu ifadeler yer aldı:

"Daha önce laboratuvarda doğrulanmış SARS-CoV 2 enfeksiyonu geçiren veya iki doz aşı yaptırıp son dozdan sonra 14 gün süre geçmiş olan kişilerde, hastalık başlangıcı veya aşılama sonrası üç ay içindeki riskli temaslarında (Güney Afrika veya Brezilya varyantı tespit edilen vakalar hariç) karantina gerekmez.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs banner 600x107

Ancak, bakım evinde çalışmak veya yaşlı aile üyelerine bakmak gibi mesleki faaliyetleri riskli gruplarla yakın ilişki gerektirenler ile Güney Afrika veya Brezilya varyantı tespit edilen vakalar ile temaslı olanlara Sağlık Bakanlığı kurallarına göre karantina uygulanır."

Mutant virüs temaslısında test zorunlu

Rehberde, Güney Afrika (501Y.V2 veya B.1.351) ve Brezilya (P1) Varyant suş ile enfekte kesin vaka temaslılarının karantina süreleri en az 10 gün olduğu belirtilerek bu sürenin sonunda PCR negatifliği gösterilerek karantinanın sona erdirilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Güncel | Genel Haber | 17 Mart 2021 | HABER 250 GENEL HABER
Genel Haber 249
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Tüm ailesini öldürdükten sonra intihar etti

Villada 4 ceset bulundu. Annesini, babasını ve kız kardeşini öldürdükten sonra aynı silahla intihar ettiği iddia edildi.

Antalya, Muratpaşa'da bir villada yaşayan Gider ailesinden yakınları haber alamayınca polise haber verildi. Eve gelen polis ekipleri kapıyı kırarak içeri girdiklerinde 4 kişinin cesediyle karşılaştı.

Antalya'da 4 cesed

Aile içi cinayet ve intihar iddiası - GHA

Yapılan inceleme sonununda cesedi bulunan kişilerin baba Muzaffer Gider (73), anne Gülsen Işık Gider (65), kız kardeş Gamze Gider (45) ile katil zanlısı Mustafa Gider (40) oldukları anlaşıldı.

İddialara ve ilk belirlemelere göre Mustafa Gider'in babası, annesi ve kız kardeşini pompalı tüfekle vurduktan sonra intihar ettiği öne sürüldü.

Aile içi cinayet ve intihar iddiası - GHA 2

Aile içi cinayet ve intihar iddiası - GHA

Savcı ve olay yeri inceleme ekiplerinin çalışmasının ardından cesetler, adli tıp kurumu morguna götürüldü.

Güncel | Genel Haber | 16 Mart 2021 | HABER 249 GENEL HABER
Genel Haber 248
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Yazar Erol Toy yaşamını yitirdi. Erol Toy'un cenazesi 15 Mart 2021 Pazartesi günü Bodrum Gündoğan'da toprağa veridi.

Öykü, roman, deneme ve eleştiri yazarı Erol Toy, 85 yaşında yaşamını yitirdi. Yazarın ölüm haberini kızı Ayşe Toy, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında "Canım babam, yazar Erol Toy, uzun bir hastalığının sonunda yanımızdan ayrıldı, acımız tarifsiz" sözleriyle duyurdu.

Yazar Erol Toy

Yazar Erol Toy - Arşiv - GHA

Yazar Erol Toy Bodrum Gündoğan'da toprağa verildi. Acı haberi kızı Ayşe Toy paylaştı.

Güncel | Genel Haber | 14 Mart 2021 | HABER 248 GENEL HABER
Genel Haber 247
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Son dakika - Bir kadın cinayeti daha

Bir kadın cinayeti daha işlendi. Evli olduğu kadına 5 el ateş eden katil zanlısı aranıyor.

İzmir Bornova Ümit Mahallesi 7312 Sokak’ta bulunan bir apartmanın 3. katında 30 yaşındaki Hüsna Temurtaş iddialara göre 3 çocuğunun babası Hüseyin Temurtaş (34) tarafından tabancayla vurularak öldürüldü. Hastanede yaşamını yitiren kadının vücudundan 5 mermi çekirdeği çıkatıldığı öğrenildi.

Katil zanlısı Hüseyin Temurtaş

Katil zanlısı Hüseyin Temurtaş

Kiralık olduğu belirlenen bir araç ile olay yerinden kaçan Hüseyin Temurtaş heryerde aranırken öldürülen Hüsna Temurtaş'ın cesedi İzmir Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

Çiftin çevreseinden alınan bilgiye görekatledilen Hüsna Temurtaş’ın bir süre önce şiddetli geçimsilik nedeniyle baba evine gittiancak daha sonra kendi evine döndüğü öğrenildi.

Güncel | Genel Haber | 13 Mart 2021 | HABER 247 GENEL HABER
Genel Haber 246
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - İçişleri Bakanı Soylu'nun annesi vefat etti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun annesi Servet Soylu yaşamını yitirdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun annesi Servet Soylu yaşamını yitirdi. Sağlık Bakanı Dr.Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun annesinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun annesi Servet Soylu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun annesi Servet Soylu

Koca yaptığı paylaşımda, "İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu Beyefendi’nin muhterem anneleri Hakkın rahmetine kavuştu. Merhumeye Allah'tan rahmet, Süleyman Bey kardeşimize ve ailesine sabırlar diliyorum" dedi.

Güncel | Genel Haber | 13 Mart 2021 | HABER 246 GENEL HABER
Genel Haber 245
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Cumartesi marketler kaçta açılıp kapanacak?

Muğla'da Cumartesi günü marketler kaçta açılacak, kaçta kapanacak? Muğla'da Cumartesi sokağa çıkma kısıtlaması var mı?

Muğla haftalık olarak yayınlanan Sağlık Bakanlığı harita ve verilerine göre 20-26 Şubat 2021 haritasında "Turuncu" renkte. Yani "Yüksek Riskli İller" arasında. Buna göre Cumartesi günü sokağa çıkma kısıtlaması yok. Ve marketler de Cumartesi günü açık.

İçişleri Bakanlığı tarafından paylaşılan genelgeye göre "Yüksek Riskli" illerde kısıtlama talimatı şöyle;

• Market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve çiçekçiler Cumartesi 10.00-20.00 saatleri arasında açık olacak. Pazar 10:00 - 17:00 arası açık olacak.
• Yine belirtilen süre içerisinde marketler, bakkallar, manavlar, kasaplar, kuruyemişçiler ve çiçekçiler telefonla ya da online olarak aldıkları siparişleri teslim edebileceklerdir.
• Lokanta/restoran, pastane ve tatlıcı tarzı işyerleri Pazar günü 10.00-20.00 saatleri arasında sadece paket servis faaliyetlerine devam edebilecekler.

20-26 Şubat 2021 haftası koronavirüs risk haritası - Arşiv

20-26 Şubat 2021 haftası koronavirüs risk haritası - Arşiv

İllerin son durumu;

DÜŞÜK RİSKLİ İLLER
Uşak, Şanlıurfa, Diyarbakır, Bingöl, Muş, Bitlis, Batman, Mardin, Siirt, Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı ve Iğdır düşük riskli (mavi) iller kategorisinde yer aldı.

ORTA RİSKLİ İLLER
Ankara'nın yanı sıra, Bursa, Manisa, Aydın, Denizli, Isparta, Afyonkarahisar, Eskişehir, Çankırı, Kastamonu, Karabük, Bartın, Çorum, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Sivas, Kahramanmaraş, Adana, Gaziantep, Hatay, Malatya, Erzincan, Tunceli, Elazığ, Bayburt, Erzurum ve Kars orta riskli (sarı) grupta yer aldı.

YÜKSEK RİSKLİ İLLER
İstanbul ve İzmir'in yanı sıra, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Yalova, Çanakkale, Muğla, Antalya, Kütahya, Bilecik, Düzce, Bolu, Zonguldak, Karaman, Mersin, Niğde, Kırıkkale, Kayseri, Kilis, Artvin ve Ardahan yüksek riskli (turuncu) iller oldu.

ÇOK YÜKSEK RİSKLİ İLLER
Edirne, Balıkesir, Sakarya, Burdur, Konya, Aksaray, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Osmaniye ve Adıyaman ise çok yüksek riskli (kırmızı) iller olarak belirlendi.

Güncel | Genel Haber | 13 Mart 2021 | HABER 245 GENEL HABER
Genel Haber 244
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Korkunç; 2 öğrenciyi öldürdü

Akıl almaz olay. İddialara göre oğluyla kavga eden iki ortaokul öğrencisini öldürdü.

Son dakika... Çorum’un Alaca ilçesinde iddialara göre bir kişi, ortaokul öğrencisi olan oğluyla kavga ettikleri iddiasıyla okul servis aracını durdurup ortaokul 8'inci sınıf öğrencisi 2 çocuğa tabancayla ateş etti.

Çorum'da 2 öğrenci öldürüldü, 12 Mart 2021 - Arşiv - GHA

Çorum'da 2 öğrenci öldürüldü, 12 Mart 2021 - Arşiv - GHA

Eski muhtar olduğu öne sürülen zanlı saldırı sonrası kaçarken ağır yaralanan çocuklar Alaca Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Ancak T.T. ve K.T. doktorların tüm çabasına karşın yaşamını yitirdi.

Olayla iligli geniş çaplı soruşturma başlatılırken olayın yaşadığı köye giriş çıkışlar jandarma tarafından kapatıldı. Güvenlik güçleri çevrede çok geniş güvennlik önlemleri aldı. Soruşturma başlatıldı.

Güncel | Genel Haber | 12 Mart 2021 | HABER 244 GENEL HABER
Genel Haber 243
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - DİKKAT - Fırtına uyarısı

Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezi uyarı yayınlayarak Muğla'nın Bodrum ve Fethiye ilçeleri ile Antalya Körfezi'nde ise kuzey ve kuzeybatı yönlerden etkisini artırması beklenen fırtına uyarısı yaptı. Uyarıya göre fırtına 12.03.2021 23:59'a kadar etkili olacak.

Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Kaş ile Mersin'in Anamur ilçeleri arasında rüzgarın batı ve güneybatı yönlerinden, Muğla'nın Bodrum ve Fethiye ilçeleri ile Antalya Körfezi'nde ise kuzey ve kuzeybatı yönlerden etkisini artırması bekleniyor.

Fırtınanın saatteki hızının 50 ila 88 kilometreyi bulabileceği tahmin ediliyor.Kuvvetli fırtınanın yarın saat 15.00 civarında etkisini kaybedeceği öngörülüyor.

MGM, 11 Mart - 12 Mart 2021 Fırtına uyarısı - Görsel MGM'den alıntıdır

MGM, 11 Mart - 12 Mart 2021 Fırtına uyarısı - Görsel MGM'den alıntıdır

İşte o uyarı;

"Kuvvetli Rüzgar ve Fırtınaya Dikkat

Beklenen Hadise

Fırtına

Beklendiği Yer

Rüzgarın, bu akşam saatlerinden itibaren Akdeniz Bölgesinde; kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli (40-60 Km/saat), bölgenin iç kesimlerinde fırtına ve kuvvetli fırtına (60-90 Km/saat), İç Anadolu Bölgesinin güneyinde kuvvetli yer yer fırtına (40-70 Km/saat), Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da kuvvetli (40-60 Km/saat) Doğu Anadolu'nun batısında fırtına ve kuvvetli fırtına (60-90 Km/saat), Orta ve Doğu Karadeniz kıyı kesiminde ise batı ve kuzeybatı yönlerden fırtına ve kuvvetli fırtına (60-90 Km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Fırtınanın yarın (Cuma) akşam saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi bekleniyor. Ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Başlama-Bitiş Zamanı

11.03.2021 18:00 - 12.03.2021 23:59

Hadisenin Şiddeti

Fırtına

Oluşması Muhtemel Riskler

Çatı Uçması - Ağaç veya Direklerin Devrilmesi - Ulaşımda Aksamalar"

Kaynak: https://www.mgm.gov.tr/

Güncel | Genel Haber | 11 Mart 2021 | HABER 243 GENEL HABER
Genel Haber 242
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Spreyle banka soydu

İstanbul, Eyüpsultan'da ameliyat maskesi takmış bir kişi girdiği banka şubesinde güvenlik görevlisine biber gazı sıkarak bankayı soydu.

Soygun Eyüpsultan mahallesi Reşadiye Caddesi üzerindeki bir banka şubesinde yaşandı.

İddiaya göre, bankaya müşteri olarak giren bir kişi, biber gazını spreyini güvenlik görevlisi E.T.'ye sıktı.

Güvenlik görevlisi E.T. neye uğradığını şaşırırken tıbbi maskeli şüpheli masanın üzerine bulunan bir miktar parayı alıp kaçtı.

Şüphelinin kaçma anı ise bir iş yerinin güvelik kamerasına yansıdı. Polis ekipleri, soygunu gerçekleştiren şüpheliyi yakalamak için çalışma başlattı.

Güncel | Genel Haber | 11 Mart 2021 | HABER 242 GENEL HABER
Genel Haber 241
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Diyanet İşleri Başkanı Erbaş hastaneye kaldırıldı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testinin pozitif çıktığını açıklayan Diyanet İşleri Bakanı Ali Erbaş'ın tedavisinin tedbir amaçlı birkaç gündür hastanede sürdüğü öğrenildi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 6 Mart'ta sosyal medya hesabından koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurmuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığı Basın Müşaviri Burak Orhan, Erbaş'ın tedavi sürecinin hafif semptomlarla devam ettiğini belirtti.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş - GHA

Orhan ayrıca Erbaş'ın tedavisinin tedbir amaçlı birkaç gündür hastanede sürdüğünü aktardı.

İşte o aktarım;

Güncel | Genel Haber | 10 Mart 2021 | HABER 241 GENEL HABER
Genel Haber 240
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Koronavirüs Bilim Kurulu toplanıyor

Koronavirüs Bilim Kurulu, video konferans yöntemiyle toplanacak. Bugün saat 17:00'de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın başkanlık edeceği toplantının ardından bakan Koca soruları yanıtlamayacak ve sadece yazılı açıklama yapılacak.

Koronavirüs Bilim Kurulu toplanıyor, 10 mart 2021 - GHA

Koronavirüs Bilim Kurulu toplanıyor, 10 Mart 2021 - GHA

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca başkanlığında saat 17:00’de video konferans yöntemiyle toplanacak. BirGün gazetesinde yer alan bilgiye göre, toplantının ardından yazılı açıklama yapılacak.

Toplantıda son veriler, vaka sayıları, artan ve azalan iller, normalleşme kararları ve vaka yoğunluğu haritasında riskli grupta yer alan iller için yeni tedbirler çıkıp çıkmayacağı değerlendirilecek.

Güncel | Genel Haber | 10 Mart 2021 | HABER 240 GENEL HABER
Genel Haber 239
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Rasim Öztekin yaşamını yitirdi

Usta sanatçı Rasim Öztekin yaşamını yitirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ''Dizi, tiyatro ve sinema oyuncusu Rasim Öztekin, geçirdiği kalp rahatsızlığından sonra, Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanemizde yapılan bütün müdahalelere rağmen hayatını kaybetti'' ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Tiyatro ve sinemanın usta oyuncusu Rasim Öztekin, dün öğle saatlerinde fenalaştı. Kalp kriz sonucu kalbi duran 62 yaşındaki sanatçı, ilk olarak Beykoz Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Yapılan müdahale sonrasında kalbi yeniden çalıştırılarak hayata döndürülen sanatçı Doktor Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Hastanesi'ne sevk edildi. 17 yıl önce kalp yetersizliği tanısı konulan Öztekin'in 2018 yılında kalp pili değiştirilmişti. Dün kalbi duran ve müdahaleyle çalıştırılan Öztekin Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yoğun bakıma kaldırılmıştı.

Rasim Öztekin, kızı Pelin Öztekin
Rasim Öztekin, kızı Pelin Öztekin - Arşiv

Rasim Öztekin kimdir?

Rasim Öztekin, İstanbul'daki Galatasaray Lisesinin ardından İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulundan mezun oldu.

Sahne yaşamında ilk deneyimlerini İstanbul Akademik Sanatçılar Topluluğu ve Kadıköy Halk Eğitim Merkezi ile Nöbetçi Tiyatro’da çalışmalarla edindi.

Ferhan Şensoy'un Ortaoyuncular topluluğunda profesyonel olarak tiyatro sanatçılığına başladı. 2016 yılında Kel Hasan Efendi'nin kavuğu, Ferhan Şensoy tarafından kendisine devredildi. 20 Eylül 2020 tarihinde ise kavuğu Şevket Çoruh'a devretti.

Güncel | Genel Haber | 08 Mart 2021 | HABER 239 GENEL HABER
Genel Haber 238
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş koronaya yakalandı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, koronavirüs testinin pozitif çıktığını açıkladı. Twitter'daki hesabından açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, şunları yazdı:

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş - GHA

''Dün yaptırdığım Kovid-19 testim pozitif çıktı. Çok şükür genel durumum iyi. Dinleniyorum. Hafif atlatmak nasib olur İnşâellah; dualarınızı bekliyorum. Bu vesileyle geçmiş olsun dileklerini ileten herkese teşekkür eder, tüm hastalara Allah’tan acil şifalar dilerim.''

İşte o açıklama;

Güncel | Genel Haber | 06 Mart 2021 | HABER 238 GENEL HABER
Genel Haber 237
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Yazar Suna Tanaltay yaşamını yitirdi

Öykü, şiir, deneme ve kişisel gelişim alanında çok sayıda eseri olan psikolog, şair ve yazar Suna Tanaltay, 88 yaşında yaşamını yitirdi.

Yıllarca radyo ve televizyonlarda yaptığı söyleşilerle tanınan ünlü psikolog, şair ve yazar Tanaltay, bir süredir Mersin Yaşlı Yaşam Merkezi'nde tedavi görmekteydi.

Tanaltay'ın cenazesi, Akbelen Mezarlığında defin edildi.

SUna - Erdoğan Tanaltay - Arşiv - GHA

Suna - Erdoğan Tanaltay - Arşiv - GHA

SUna Tanaltay kimdir?

22 Nisan 1933 yılında Mersin’de dünyaya gelen psikolog, şair ve yazar Suna Tanaltay, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nden 1957 yılında mezun oldu ve Çapa Tıp Fakültesi’nden psikiyatri sertifikası aldı. Kandilli Kız Lisesi ve Kabataş Erkek Lisesi’nde psikoloji, felsefe ve edebiyat öğretmeni olarak görev yapan Tanaltay, 1958 yılından 1979 yılına kadar Çapa Psikiyatri Kliniğinde psikolog olarak da görev yaptı. Psikiyatrist, yazar ve şair olarak tanınan eşi Dr. Erdoğan Tanaltay’la birlikte muayenehane açtı ve eşiyle birlikte Türkiye’yi dolaşıp “Sevgi, Saygı, Hoşgörü” konulu söyleşiler yaptı. TÜBİTAK’ta “Medyada ve İnsan İlişkilerinde Sevgi ve Saygı” dersleri verdi.

Güncel | Genel Haber | 05 Mart 2021 | HABER 237 GENEL HABER
Genel Haber 236
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Askeri helikopter düştü, 11 şehit

Bitlis’in Tatvan ilçesinde askeri helikopter düştü 11 şehit, 2 yaralı.

Milli Savunma Bakanlığı Bingöl'den kalkan askeri helikopterin kaza kırıma uğradığını, 11 personelin şehit olduğunu, 2 personelin yaralandığını bildirdi.

Şehit olanlardan birinin Elazığ 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş olduğu öğrenildi. Korgeneral Erbaş, yaklaşık 5 yıldır 8. Kolordu Komutanlığını yürütüyordu.

Bitlis'te düşen helikopter - Arşiv - GHA

Bitlis'te düşen helikopter - Arşiv - GHA

Şehitlerin kimlikleri;

- Elazığ 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş - Jandarma İstihbarat Kurmay Albay Şentürk Aydınyer (49)
- Kurmay Pilot Yüzbaşı Tayfun Kureş (36)
- Yüzbaşı Salih Sarıoğlu (34)
- Kurmay Pilot Yüzbaşı Gökhan Uysal
- Astsubay Kıdemli Başçavuş Mehmet Demir
- Astsubay Kıdemli Üst Çavuş Ömer Umulu (40)
- Astsubay Kıdemli Üst Çavuş Nazmi Yılmaz
- Teknisyen Kıdemli Çavuş Şükrü Karadirek (29)
- Piyade Uzman Çavuş Hakan Gül (45)
- Piyade Uzman Çavuş Tolga Demirci

Güncel | Genel Haber | 04 Mart 2021 | HABER 236 GENEL HABER
Genel Haber 235
HABER

Gümüşlük Haber Ajansı / GHA - Kedi, köpek ve gelinciklere mikroçip zorunlu oldu

Tarım ve Orman Bakanlığı'nca kedi, köpek ve gelincik sahiplerine, besledikleri hayvanlar için pasaport ve mikroçip takma zorunluluğu getirildi.

Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğe göre, köpek sahipleri 1 Ocak 2021, kedi ve gelincik sahipleri ise 1 Ocak 2022 yılından itibaren en geç 1 yıl içinde kimliklendirme işlemini yaparak bakanlığa bildirecek.

Mikroçip - Arşiv - GHA

Mikroçip - Arşiv - GHA

Tarım ve Orman Bakanlığı'nca kedi, köpek ve gelincik sahiplerine, besledikleri hayvanlara pasaport ve mikroçip takma zorunluluğu getirildi.

Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğe göre, köpek sahipleri 1 Ocak 2021, kedi ve gelincik sahipleri ise 1 Ocak 2022 yılından itibaren en geç 1 yıl içinde kimliklendirme işlemini yaparak bakanlığa bildirecek.

Güncel | Genel Haber | 04 Mart 2021 | HABER 235 GENEL HABER