Muğla siyaset haberleri
HABER

Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı adayı

Muğla | Haber | News

Abartısız, kesin net bilgilerle son gelişmeler...

https://www.48haber.com.tr/Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - Gün gün son gelişmeler...

06.03.2023 - Millet İttifakı'nın adayı Kılıçdaroğlu

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ PArti Genel Başkanı Meral Akşener, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'dan oluşan 6 lider saat 20:54'de SP Genel Merkezi önünde kürsüye geldi. Saat 20:59'da SP lideri Karamollaoğlu Millet İttifakı'nın adayının Kemal Kılçdaroğlu olduğunu açıkladı...

TIKLA MİLLET İTTİFAKI YOL HARİTASININ TAMAMI

Kılıçdaroğlu yaptığı kısa konuşmada birlik ve beraberliğin önemine dikkat çekerek 5 liderin CUmhurbaşkanı Yardımcısı olacaklarını duyurdu. Diğer liderler konuşma yapmadan 6 lider ortak fotoğraf çektirdi.

Kılıçdaroğlu önceden belirlenen programa göre CHP Genel Merkezi'ne geçecek ve orada kendişsini bekleyenlere hitap edecek.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ABB Başkanı Mansur Yavaş'ın İYİ Parti lideri Meral Akşener ile görüşmesinin ardından, İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, Akşener'in Millet İttifakı toplantısına katılacağını duyurdu. Saat 14.00'te yapılması planlanan toplantı 6 liderin katılımıyla saat 16.00'da başladı...

Masaya dönüldü

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu da İBB Başkanı İmamoğlu ile ABB Başkanı Yavaş'ın İYİ Parti lideri Akşener ile görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu. Zorlu şunları kaydetti:

"13'üncü Cumhurbaşkanının belirlenme süreci 2 Mart'taki toplantının ardından Sayın Genel başkanımız uzlaşma, istişare ile ilgili müzakere sürecini yürütmüştür. Milletin sesi, milletin iradesi olma sorumluluğunu duyan Sayın Genel Başkanımız milletimizin sesi doğrultusunda yeni bir kuşatıcı, kapsayıcı yeni bir öneri ile Millet İttifakı'na önerisini oluşturmuştur.

Başkanlarımızın ziyaretleri sırasında seçilecek 13'üncü Cumhurbaşkanı'nın iki Cumhurbaşkanı Yardımcısı olmaları konusunda önerilerini iletmiştir. Sayın Kılıçdaroğlu'na aktaracaktır. Müzakere süreci devam edecektir. Akşener'in toplantıya katılmasını bekliyor ve umut ediyoruz."

Zorlu, "Akşener'in toplantıya katılmasını bekliyor ve umut ediyoruz" derken daha sonra yaptığı açıklamada "Akşener, toplantıya katılmayacak" dedi.

Yapılan son açıklamada da Zorlu, Akşener'in toplantıya katılacağını kaydetti. İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun görüştüğünü, Akşener'in, Millet İttifakının Saadet Partisindeki toplantısına katılma kararı aldığını açıkladı.

Toplantı başladı

Saat 15:45'de SP genel merkezinde 6 liderle 6'lı masa yaneiden bir araya geldi. Saadet Partisi Genel Merkezi önünde çok sayıda partili de adayın açıklanmasını bekliyor. Aynı zamanda CHP, İYİ PArti ve masanın diğer partilerinin genel merkezleri önünde de partililer toplandı ve açıklamayı bekliyorlar.

SP Genel Merkezi önüne kürsü kuruldu

Saat 20:44'de SP Genel Merkezi önüne kürsü kuruldu. Türk bayrakları getirildi. Parti bayrakları ve flamaları asılmıyor ve açılmıyor.

04.03.2023 - 5 liderden ortak açıklama...

Saadet Partisi ev sahipliğindeki Millet İttifakı Liderler Buluşması son erdi. Ortak açıklama yapıldı. "Hedefimiz; kaybedeni olmayan bir zaferdir" denildi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun yer aldığı toplantı sona erdi.

Açıklamanın tam metni;

"Millet İttifakı olarak, bugün Saadet Partisi’nin ev sahipliğinde bir araya geldik. Ülkemizin tüm toplum kesimlerinin en geniş yelpazede temsil edildiği ve bizatihi milletimizin kurduğu masamız ilk gün hangi ilke ve hedefler doğrultusunda kurulduysa, bugün de yine aynı istikamette çalışmalarına devam etme kararlılığındadır.

Hiçbir gelişme milletimizin deprem felaketi dolayısıyla yaşamakta olduğu acıların ve bu acılara sebep olan yönetim zafiyetinin üstünü örtemez. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet diliyor, bütün bu yönetim zafiyetlerine son vereceğimizi ve ayrıca tüm vatandaşlarımızı güvenli şehirlerde ve güvenli konutlarda yaşatmak için gerekli tedbirleri alacağımızı taahhüt ediyoruz. Millet İttifakının belediye başkanları da şimdiden bu taahhütlerin gereğini yerine getirmek için çalışmalarını sürdürmektedir.

Bizler, yola çıktığımız ilk günden beri ortak akıl, istişare ve uzlaşı ile bir süreç yürütüyoruz. Yeni bir dönemin şafağında olduğumuzun bilinciyle; bu topraklarda umudu yeniden yeşertecek ve güzel ülkemizde insan onuruna yaraşır hayat şartlarını hep birlikte tesis edeceğiz.

Düne ve bugüne sıkışmadan, “Yarının Türkiye”sini inşa ve ihya etmekte kararlıyız! Bizler, 85 milyon insanımızın hiçbir ferdini dışarda bırakmadan, hiç kimsenin kalbini kırmadan, güvenini boşa çıkarmadan yolumuza devam edeceğiz.

Hedefimiz; kaybedeni olmayan bir zaferdir!

Bu çerçevede; bir önceki toplantımızda karara vardığımız gibi, 6 Mart Pazartesi günü tekrar Saadet Partisi’nin ev sahipliğinde bir araya geleceğiz. Ortak bir anlayışa ulaştığımız 28. Dönem TBMM ve 13. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak Cumhurbaşkanı adayımız ve geçiş süreci yol haritası konusunda nihai açıklamayı kamuoyu ile paylaşacağız."

Akşener Pazartesi yok...

İYİ Parti Genel Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Meral Akşener'in 6 Mart'taki toplantıya katılmayacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'da açıklama;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, altılı masayla ilgili açıklama yaptı. Erdoğan, "Bundan aylar önce zaten söylemiştik. Hatırlayın. İranlıların o meşhur sözü 'oturdular, konuştular ve dağıldılar' demiştik. Öyle oldu mu şu anda? Oldu. AK Parti olarak, Cumhur İttifakı olarak onlar ne der ne yapar, nasıl adım atar, böyle bir durumumuz yok. Biz zaten Cumhur İttifakı olarak hedefimizi belirledik. Yolumuzu belirledik ve şu anda bütün çalışmalarımızı da bunun üzerine yapıyoruz. Onlar ne yaparlarsa yapsınlar biz planımız üzerinden, yol haritamız üzerinden çalışmalara devam ediyoruz" dedi.

Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş, Akşener'le görüşecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, bugün İYİ Parti lideri Meral Akşener ile bir araya geleceği öne sürüldü.

CHP'den yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Sayın Genel Başkanımız, ismi zikredilen iki Büyükşehir Belediye Başkanımızın Sayın Meral Akşener'i İYİ Parti Genel Merkezi dışında ziyaret etme talebine olumlu yaklaşmıştır.

Sayın Genel Başkanımız, kendisi de daha önce belirttiği gibi, Halil İbrahim sofrasının küçülmesini değil, bilakis büyümesini arzulamaktadır. İki Büyükşehir Belediye Başkanımız bu görüşmede “iradelerinin Sayın Genel Başkanımıza bağlı olduğunu, aday olarak da Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu görmek istediklerini” iletecekler ve ittifakın devam etmesini talep edecekler. Meselenin Türkiye olduğu ve Genel Başkanımızın herkesin oyunu alacak, her rengi temsil edecek bir aday olacağı herkesin malumudur."

CHP'li BBB toplandı

CHP'li büyükşehir belediye başkanlarının, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesi sona erdi. CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun İmamoğlu ve Yavaş'ın toplantının ardından bir süre daha Kılıçdaroğlu ile özel görüştüğü öğrenildi.

İYİ Parti'li belediye başkanları toplandı

İYİ Parti'li belediye başkanları parti genel merkezinde toplandı. Genel Başkan Meral Akşener'i genel merkeze gelişinde, dünkü gelişmelerin ardından görevine dönen Cihan Paçacı karşıladı.

Basın mensuplarının sorularını, “Sağ olun, teşekkür ederim” diyerek yanıtsız bırakan Akşener, toplantının yapılacağı salona geçti.

03 Mart 2023 - 6'lı masa Akşener'in açıklamaları sonrası dağıldı

olarak adlandırılan Millet İttifakı diye bilinen 6 partinin aday belirleme çalışması İYİ Parti'nin çok sert açıklamalarıyla sonuçsuz kaldı.

VİDEO AŞAĞIDA

12 kez toplanan, yol haritaları hazırlayan hatta iddialara göre seçimin kazanılması halinde görev dağılım çizelgelerinin bile hazır olduğu öne sürülen 6 siyasi partiden oluşan Millet İttifakı'nda İYİ Parti şoku yaşanıyor. Son olarak dün ortak imzalı uzlaşma metni yayınlanan 6'lı masanın önemli ayaklarından olan İYİ Parti'nin Genel Başkanı Meral Akşener zehir zemberek açıklamalarla ittifaktan ayrıldıklarını duyurdu.

Aslında 6 Mart 2023 Pazartesi günü Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayının adını açıklayacaktı ancak Akşener İYİ Parti GİK'i topladı. Toplantısı'nın ardından Meral Akşener'den ilk açıklama geldi. Akşener, özellikle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ağır kelimelerle suçladıktan sonra, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na aday olmaları konusunda çağrıda da bulundu.

Akşener'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Geldiğimiz noktada İYİ Parti bir kıskaca alınmış, bir dayatmaya mecbur bırakılmış, ölümle sıtma arasında bir tercihe zorlanmıştır. Buna boyun eğmeyecektir. Devşirme siyasetin hınk deyicisi olamayacaktır."

"2023 yılında milletimiz cumhuriyetimizin yıpratılan değerleri için, demokrasimiz için, bir büyük mücadele verirken ceketimi assam aday ederim diyenlerin karşısında da dimdik durmaya devam edeceğiz. Bizim seçimimiz dün de belliydi, bugün de belli. Karşımıza kim dikilirse dikilsin bizim itirazımız, mücadelemiz dün de aynıydı, bugün de aynı. Biz milletimize bir sör verdik. Milletin sesini duyuran olacağımıza söz verdik. O iradeden korkan değil güç alan olacağımıza söz verdik."

"Biz bu günlere kirli pazarlıkları reddederek geldik. Bu doğrultuda siyasetimizin merkezine milletimizi alıp memleketimizi il il, ilçe ilçe gezdik. Nasıl ki dinlediğimiz dertleri, şikayetleri not edip milletimizin sesini duyurduysak iktidara, bizden, muhalefetten olan beklentileri de karşılamak, duyurmak için çalıştık. Biz, İYİ Parti olarak demokrasi inancımız gereği ortak akıl ışığında sorun ve çözümleri konuşabilmeyi aklın gereği gördük."

"Tüm farklılıklarımıza rağmen, Türkiye için ortak dertlere yönelik güçlendirilmiş parlamenter sistem, Anayasa değişikliği teklifi gibi birçok konuda mutabakat sağladık. Dün ortak adayın kim olacağını tartıştık. 5 siyasi parti tek ismi dile getirerek Kılıçdaroğlu'nun adaylığı görüşünü beyan etti. Biz 3 yılı aşkın sokaklarda sıklıkla duyduğumuz, tüm anketlerde de uzun süredir Sayın Erdoğan'a karşı açık ara kazanan iki isim konusunda görüşümüzü beyan ettik. Mansur Yavaş ile Ekrem İmamoğlu'ydu. Anladık ki küçük hesaplar 85 milyonun kazandığı kutlu bir zafere tercih etmiştir. Şahsi hırslar Türkiye'ye tercih edildi."

"Üzülerek söylüyorum ki altılı masa, millet iradesinin kararlarını yansıtma vasfını kaybetmiştir. Bu masa ortak akıl platformu olmaktan çıkmış. Alternatiflerin kara listeye alındığı bir noter masasına dönüşmüştür."

"Ne bir kumar masasında ne de bir noter masasında olmayacağız. 85 milyonun geleceğini tehlikeye atmayacağız. Cumhuriyetimizin yeni asrını göz göre hiç etmeyeceğiz. Milletimizin kazanma ümidini yok etmeyeceğiz."

"Sayın Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'na çağrıda bulunmak istiyorum. Değerli başkanlarım, siz milletin iradesi ile seçildiniz. Tüm engellere rağmen çok çalıştınız. Milletimizi enkazından altında bile yalnız bırakmadınız. Milletimiz sizi göreve çağırıyor. Bu vazife reddedilemez, görmezden gelinemez bir vazifedir. Bu çağrının sahibi millettir. Bu karar milletindir. Bu saatten sonra bizlere düşen bir seçim yapmaktır. Ya şanlı mücadelede milyonlarla yürüyeceğiz ya da trajik hikayede figüranlık yapacağız. Ya tarih yazacağız ya tarih olacağız."

Millet İttifakı anlaştığını duyurdu, 12. Toplantı, GHA

Millet İttifakı anlaştığını duyurdu, 12. Toplantı, GHA

Kılıçdaroğlu'ndan ilk tepki

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ilk tepki olarak, "Merak etmeyin. Taşlar yerine oturacak" dedi. Kılıçdaroğlu'nun, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ile telefonda görüştüğü belirtildi. Kılıçdaroğlu ardından kurmaylarıyla parti genel merkezinde toplandı. Peşinden de CHP MYK'yı olağanüstü olarak topladı.

Videolu yanıt

Kılıçdaroğlu bu arada medyada ana haber bültenlerine yetişecek şekilde bir video çekti ve bu video haber bültenlerinde yayınlandı. Kılıçdaroğlu videoda, "Umudum niçin bir araya geldiğimizin farkındalığıyla sakn olmamız. Bu sofraya herkesi davet etmeliyiz. Ne ben ne de partili arkadaşların herhangi bir gerginliğe izin vermeyeceğiz" dedi.

VIDEO

Kılıçdaroğlu, 6'lı masa açıklaması, arşiv - GHA

Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’ndan açıklama

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in çağrıda bulunduğu Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Twitter'dan açıklamalarda bulundu.

Mansur Yavaş, “Bugüne kadar yaptığımız açıklamalarda Genel Başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'nun iradesi dışında hareket etmeyeceğimizi belirtmiştik. Aynı çizgideyiz. Temennimiz, Millet İttifakı'nın tüm paydaşlarıyla yoluna devam etmesidir.” ifadelerini kullandı. Yavaş, mesajında Ekrem İmamoğlu’nun sosyal medya hesabını etiketledi.

Ekrem İmamoğlu da “Millet İttifakı halkımızın içinden geçtiği zor bir dönemde ağır bir sorumluluk alarak devleti etkin ve demokratik, toplumu huzurlu ve zengin kılma iradesiyle kurulmuş bir siyasi birliktir. Milletimize çaresiz, umutsuz ve yalnız olmadıklarını göstereceklerine inanıyorum. CHP'nin öz evladı ve Millet İttifakı'nın Belediye Başkanı olarak milletimizin arzu ettiği birlik içinde, ittifak masasında irademizi temsil eden Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun ve Millet İttifakı'nın, eksilmeden çoğalarak büyüyeceğinden şüphem yoktur” dedi. İmamoğlu paylaşımında Kılıçdaroğlu ve Yavaş’ın sosyal medya hesaplarını etiketledi.

Gelişmeleri aktarmayı sürdüreceğiz...

6 masanın ortak metni;

Akşener'in çekildiği 6'lı masanın 12. son toplantı yaklaşık 6 saat sürdü. Toplantı sonrası yemek yendi ve liderler hiç bir açıklama yapmadan toplantı alanından ayrıldı. Toplantı sonrası altı siyasi parti liderinin imzasıyla imzasıyla metin yayımlandı. Metinde şu ifadelere yer verildi:

"Millet İttifakını oluşturan siyasi partilerin genel başkanları olarak 28. Dönem TBMM ve 13. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak Cumhurbaşkanı adayımız ve geçiş süreci yol haritası konusunda ortak bir anlayışa ulaşmış bulunuyoruz. Genel başkanların partilerinin yetkili kurullarını bilgilendirmeleri sonrası nihai açıklamayı 6 Mart 2023 tarihinde kamuoyu ile paylaşmak üzere Saadet Partisi'nin ev sahipliğinde tekrar bir araya geleceğiz. Kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz."

Millet İttifakı 12. Toplantı ortak açıklama metni, GHA

Millet İttifakı 12. Toplantı ortak açıklama metni, GHA

48 Haber

Muğla'daki merkez ve ilçelerden en sıcak haberler ve son dakika gelişmeleri 7/ 24 CANLI burada... TIKLA MUĞLA HABERleri48haber.com.tr

ENGLISH

Akşener distributed the table of 6

The nomination work of the 6 parties, known as the Nation Alliance, which is called the 6 table, was inconclusive with the very harsh statements of the IYI Party.

The Nation Alliance, which is made up of 6 political parties that convened 12 times, prepared roadmaps, and allegedly has even the task distribution charts ready if the election is won, is experiencing the shock of the IYI party. Finally, the Chairman of the IYI Party, Meral Akşener, who is one of the important legs of the 6-way table, whose co-signed reconciliation text was published yesterday, announced that they left the alliance with a raucous statement.

Actually, on Monday, March 6, 2023, the Nation Alliance was going to announce the presidential candidate, but Akşener IYI Party gathered the GIK. After the meeting, the first statement came from Meral Akşener. After accusing CHP Chairman Kemal Kılıçdaroğlu of using harsh words, Akşener also called on Ankara Metropolitan Mayor Mansur Yavaş and İBB President Ekrem İmamoğlu to be candidates.

The highlights of Akşener's statements are as follows:

"At this point, the IYI Party has been caught in a pinch, forced to impose an imposition, forced to choose between death and malaria. It will not bow down to this. Devshirme will not be able to be the vindictive of politics."

"In 2023, we will continue to stand upright against those who say that they will hang my jacket while they are fighting a great fight for the worn-out values of our republic, for our democracy. Our choice was clear yesterday, and it is clear today. No matter who stood against us, our objection, our struggle was the same yesterday, It's the same today. We gave our nation a ser. We promised to be the voice of the nation. We promised to be the one who takes strength, not the one who fears that will."

"We came to these days by rejecting dirty bargains. In this direction, we took our nation to the center of our politics and visited our country from province to province, district to district. Just as we noted the complaints and complaints we listened to and made our nation's voice heard, we also worked to meet and announce the expectations of the government, us and the opposition. We, As the IYI Party, we have considered it necessary to talk about problems and solutions in the light of common sense, in line with our belief in democracy."

"Despite all our differences, we came to an agreement on many issues such as the strengthened parliamentary system for common problems for Turkey, the proposal for a constitutional amendment. Yesterday we discussed who would be the common candidate. 5 political parties expressed their opinion on Kılıçdaroğlu's candidacy by voicing a single name. We have been on the streets for more than 3 years. We have expressed our opinion on the two names that we have heard frequently, and in all the polls for a long time, who won by far against Mr. Erdogan. It was Mansur Yavaş and Ekrem İmamoğlu. We understood that small calculations preferred a blessed victory of 85 million. Personal ambitions preferred Turkey. was done."

"I am sorry to say that the six-point table has lost its ability to reflect the decisions of the will of the people. This table has ceased to be a platform of common wisdom. It has turned into a notary's table where alternatives are blacklisted."

"We will not be at a gambling table or at a notary public's table. We will not endanger the future of 85 million. We will never see the new century of our Republic in sight. We will not destroy our nation's hope of winning."

"I would like to make a call to Mr. Mansur Yavaş and Ekrem İmamoğlu. My esteemed presidents, you were elected by the will of the nation. You worked hard despite all obstacles. You did not leave our nation alone, even under the rubble. Our nation calls you to duty. This duty cannot be denied, it cannot be ignored. This is a duty that cannot be ignored. The owner of the call is the nation. This decision belongs to the nation. From now on, it is our duty to make a choice. We will either march with millions in the glorious struggle or act as extras in the tragic story. We will either make history or become history."

Six parties, called the Nation Alliance, archive - GHA

Six parties, called the Nation Alliance, archive - GNA

First reaction from Kılıçdaroğlu

CHP Chairman Kemal Kılıçdaroğlu said "the stones will fall into place" as the first reaction. It was stated that Kılıçdaroğlu spoke on the phone with Future Party Chairman Ahmet Davutoğlu, DEVA Party Chairman Ali Babacan, Felicity Party Chairman Temel Karamollaoğlu and Democrat Party Chairman Gültekin Uysal. Kılıçdaroğlu then gathered at the party headquarters with his staff.

We will continue to report developments...

https://www.48haber.com.tr/

TAGS;

Akşener masayı, "kazanacak aday" gerekçesiyle dağıttı

Millet ittifakı Cumhurbaşkanı adayı kim olacak?

Muğla politika haberleri