Muğla siyaset haberleri
HABER

CHP'li Berberoğlu, yeniden milletvekili

Muğla | Haber | News

MUĞLA SİYASET HABERLERİ

Başkanlık tezkeresi TBMM Genel Kurulunda okundu

16 Şubat 2021 salı günü yeniden TBMM'de olacak

Paylaş


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 11.02.2021 / CHP'li Berberoğlu, yeniden milletvekili

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, yeniden yargılanması ve infazın durdurulmasına yönelik karar verdiği CHP'li Kadri Enis Berberoğlu ile ilgili olarak, TBMM Başkanı Mustafa Şentop meclisteki grup başkanvekilleriyle görüşme yaptı.

Buna göre meclis başkanlığı tezkeresi olarak konu genel kurula gönderildi. Genel kurulda, mahkeme kararının okunması ile Berberoğlu yeniden milletvekili oldu. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, Kadri Enis Berberoğlu hakkında verdiği "yeniden yargılama ve infazın durdurulması" kararı ile TBMM Başkanı Mustafa Şentop bugün grup başkanvekilleriyle toplantı yaptı.

Toplantının ardından Berberoğlu ile ilgili Başkanlık tezkeresi TBMM Genel Kurulunda okundu. Berberoğlu, kararının TBMM'de okunmasıyla, 8 ay sonra milletvekili hakkını yeniden kazanarak Meclis'e döndü.

Berberoğlu, 16 Şubat 2021 salı günü CHP grup toplantısının ardından TBMM Genel Kurulu'nda yasama çalışmalarına katılabilecek.

Kadri Enis Berberoğlu

Kadri Enis Berberoğlu, CHP İstanbul milletvekili - Arşiv

Kadri Enis Berberoğlu kimdir?

Gazeteci, yazar,milletvekili. 1975 yılında Avusturya Lisesi'nde mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü'nü bitirdi. Ekonometride yüksek lisans eğitimi aldı. Gazeteciliğe 1981 yılında Dünya Gazetesi'nde başladı. CNN Türk ekonomi müdürü, Hürriyet ve Radikal gazetelerinde yazar olarak çalıştı. 29 Aralık 2009 tarihinde Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği'ne getirildi. Bu görevi 5 yıl sürdürdükten sonra 10 Ağustos 2014 tarihinde Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği'nden istifa etti. Ekim 2014'te Sözcü Gazetesi yazar kadrosuna katıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin 5-6 Eylül 2014 tarihleri arası Ankara'da yapılan 18. Olağanüstü Kurultayı'nda Parti Meclisi'ne seçildi. 14 Eylül 2014 tarihinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından İletişim ve Medya ile İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. 3 dönem İstanbul milletvekiliği yaptı.

14 Haziran 2017 tarihinde MİT TIR'ları görüntülerini eski Cumhuriyet Gazetesi genel yayın yönetmeni Can Dündar'a verdiği suçlamasıyla yargılandığı davada yirmi beş yıl hapis cezası ve tutuklama kararı verildi. 4 Haziran 2020 tarihinde TBMM Genel Kurulu'nda, mahkemece onanan cezasına ilişkin TBMM'ye sunulan Cumhurbaşkanlığı tezkeresinin okunmasıyla milletvekilliği düşürüldür. Anayasa Mahkemesi, 17 Eylül 2020 tarihinde aldığı kararla, Enis Berberoğlu'nun "seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı" ile "kişi hürriyeti ve güvenliği hakkınının ihlal" edildiğine hükmetti. 11 Şubat 2021 tarihinde mahkeme kararıyla yeniden milletvekili oldu.

Kendisi gibi gazeteci olan Oya Berberoğlu ile evli ve bir kız çocuk babasıdır. Almanca ve İngilizce bilmektedir.

TAGS;

Kadri Enis Berberoğlu

TBMM

Muğla politika haberleri