Muğla Haberleri
HABER

Muğla’da ücretsiz taşıma krizine çözüm

Muğla | Haber | News

Dolgu değil doğru haber...

Yayıncı notu

48 Haber Ajansı ve ajans çatısı altında yayın yapan internet haber sitelerinde yayınlanan haberlerdeki yazılı, sesli, video şeklindeki görüş, demeç, yorum ve açıklamalar kaynaklarına aittir. Görüş, demeç, yorum ve açıklamaları yayınlamamız; desteklediğimiz, onayladığımız, fikir birliği içinde olduğumuz ya da karşı olduğumuz anlamına gelmez.
https://www.48haber.com.tr/


48 Haber Ajansı (48HA) - 31.10.2023 - Toplu taşıma araçlarında ücretsiz taşınan yolcular için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin formülüne benzer uygulama Muğla'da da hayata geçiriliyor. Peki ama nasıl? Haberde...

Toplu taşıma yapan özel araç sahipleri ile bağlı oldukları meslek birlikleri ve kooperatifler her ayın 1,2,3,4. günleri haricinde ücretsiz yolcu taşımayacaklarını açıklamışlardı. Hemen her kentte krize dönen uygulama konusunda ilk olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bir karar alarak ücretsiz taşınacak yolcuların ücret farkının belediye tarafından karşılanacağını duyurmuştu.

İBB Toplu taşıma araçları, görsel İBB'ye aittir

İBB Toplu taşıma araçları, görsel İBB'ye aittir

İBB, 17 Ekim 2023 tarihinde açıkladığı kararda şu bilgileri paylaşmıştı;

"İstanbul’da 65 yaş ve üstü yolcular toplu taşımayı ücretsiz kullanmaya devam edecek. İBB, üç yıl önce hayata geçirdiği Özel Taşımacılık İşletim Sistemi (ÖTİS) ile yolcuların maliyetini karşılamaya devam edecek. Halk otobüslerince, ücretsiz taşınma imtiyazına sahip yolcular için mevcut ya da ileride alınacak kararlar İstanbul’da uygulanmayacak. 65 yaş üstü İstanbullular diledikleri gün ve saatte İBB'nin işlettiği toplu taşıma araçlarını kullanabilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ulaşım vizyonu doğrultusunda 3 yıl önce Özel Taşımacılık İşletim Sistemi’ni (ÖTİS) uygulamaya konuldu. Sistem sayesinde, 65 yaş ve üstü İstanbulluların ücretsiz ulaşımı nedeniyle oluşan mali kayıplar İBB tarafından sübvanse edildi. Oluşan fark İETT bünyesinde hizmet veren özel halk otobüslerine ödeniyor ve toplu ulaşımın mali yük esnafça değil, İBB tarafından karşılanıyor. "

Kaynak: https://www.ibb.istanbul/arsiv/41209/istanbulda-65-yas-ustu-ucretsiz-tasinmaya-dev

Muğla'da da başlatıldı

Benzer bir uygulama kararı bu kez Muğla Büyükşehir Belediyesi (MBB) tarafından alındı. MBB resmi web sitesinde de yayınlan açıklamaya göre MBB, devletin özel toplu taşıma araç işletmecilerine ödediği paranın kalan kısmı toplu taşıma araçlarında cihaza okutulan ücretsiz kart sayısı kadar MBB tarafından karşılanacak.

MBB yaptığı açıklamada uygulamanın formülü şöyle anlatıldı;

"... elektronik ücret toplama sistemi üzerinden aldığımız biniş raporu doğrultusunda, otobüslerin ay içinde taşımış oldukları ücretsiz yolcu sayılarını tespit edeceğiz. Yaptığımız bu tespitin ardından Bakanlık tarafından yapılan ödeme düşülerek kalan miktar araç sahiplerine belediyemiz tarafından ödenecek."

MBB toplu taşıma aracı, MBB Başkanı Dr. osman Gürün - Görsel MBB'ye aittir

MBB toplu taşıma aracı, MBB Başkanı Dr. Osman Gürün - Görsel MBB'ye aittir

Kasım ayı MBB Meclisi'nden karar çıkartılacak

Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin konuyla ilgili yazısını noktasına dokunmadan yayınlıyoruz;

"Ülke genelinde büyüyen ücretsiz taşıma krizi Muğla’da Başkan Gürün’ün aldığı karar ile çözüldü. Kasım ayı meclis toplantısında çıkacak karar doğrultusunda özellikle 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz taşıma sorunları ve şoförlerin ekonomik mağduriyetleri gidermek için şoförlerin ücretsiz taşıma maliyetleri Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacak.

Son günlerde şoför esnafının “Özel Halk Otobüslerini ücretsiz kullanan 65 yaş üstü yolcuların yalnızca ayın 1'i ile 4'ü arası ücretsiz yolcu taşıyacak, diğer günler ücretsiz taşıma yapmayacak" kararı alması üzerine ülke genelinde şoförler ve vatandaşlar arasında büyük sorunlara yol açtı. Bu kriz, Muğla’da Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün tarafından çözüldü.

Aradaki Ücret Farkını Büyükşehir Belediyesi Ödeyecek

Şoför esnafının ücretsiz biniş için yapılan ödemenin yetersiz olduğu, vatandaşların ise toplu taşıma araçları ile ücretsiz seyahat etmede büyük sorunlar yaşadığı gerekçeleriyle Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından çalışma başlatıldı. Bu çalışma doğrultusunda hem şoför esnafının hem de vatandaşların mağdur olmaması için ücretsiz taşımada ortaya çıkan fark Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından ödenecek. Bu şekilde hem şoför esnafının maddi kaybının önüne geçilecek hem de vatandaşlar ücretsiz taşıma hizmetinden sorunsuz olarak faydalanacak.

MBB toplu taşıma araçları - Görsel MBB'ye aittir

MBB toplu taşıma araçları - Görsel MBB'ye aittir

Büyükşehir Belediyesinden açıklama “Toplumun Her Kesimini Memnun Edecek Bir Çalışma”

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün toplumun tüm kesimini memnun edecek ve mağduriyetleri girecek bir çözüm bulması üzerine örnek bir çalışmaya imza atıldığı belirtildi. Açıklamada, “Ülkemizin birçok yerinde ücretsiz taşıma konusunda şoför esnafı ve vatandaşlarımız mağdur olmaktadır. Şoför esnafımız Bakanlık tarafından yapılan ödemenin ücretsiz taşıma maliyetini karşılamadığını, vatandaşlarımız ise ücretsiz biniş konusunda çeşitli zorluklar çektiklerini bizlere ilettiler. Konu üzerinde hassasiyetle duran Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Osman Gürün bu konuda hem şoför esnafını hem de vatandaşları mağdur etmeden bir çözüm yolu buldu. Hayata geçirilecek karar ile birlikte elektronik ücret toplama sistemi üzerinden aldığımız biniş raporu doğrultusunda, otobüslerin ay içinde taşımış oldukları ücretsiz yolcu sayılarını tespit edeceğiz. Yaptığımız bu tespitin ardından Bakanlık tarafından yapılan ödeme düşülerek kalan miktar araç sahiplerine belediyemiz tarafından ödenecek. 1359 otobüsü kapsayan bu çalışma doğrultusunda hesaplanan hasılat üzerinden birim fiyatı doğrultusunda yapacak olduğumuz ödeme ile hem vatandaşlarımızın ücretsiz seyahat hakkını daha rahat kullanmalarını sağlayacağız hem de şoför esnafımızın maddi kayıplarını telafi ederek ülkemiz için örnek bir projeyi hayata geçireceğiz" ifadelerine yer verildi."

ÖHO'culardan yanıt yok

Toplu taşıma işletmecilerinden, örgütlerinden ve kooperatiflerinden haberimiz yayına hazırlandığı saate kadar MBB Başkanı Dr. Osman Gürün adına yapılan açıklamalara henüz bir yanıt verilmedi.

Kaynak: https://mugla.bel.tr/haber/baskan-gurun-muglada-ucretsiz-tasima-krizini-cozdu

Information!

Publisher's note: Opinions, statements, comments and explanations in the form of written, audio and video in the news published on 48 News Agency and internet news sites broadcasting under the umbrella of the agency belong to their sources. We publish opinions, statements, comments and statements; It does not mean that we support, approve, agree or oppose it.

https://www.48haber.com.tr/

ENGLISH

Solution to the free transportation crisis in Muğla

A practice similar to the formula of Istanbul Metropolitan Municipality for passengers transported free of charge in public transportation vehicles is also being implemented in Muğla. But how? In the news...

Private vehicle owners who use public transportation and the professional associations and cooperatives they are affiliated with are on the 1st, 2nd, 3rd, 4th of each month. They announced that they would not carry passengers free of charge except on days. Istanbul Metropolitan Municipality (IMM) was the first to make a decision regarding the practice, which turned into a crisis in almost every city, and announced that the fare difference of the passengers who would be transported free of charge would be covered by the municipality.

IMM shared the following information in its decision announced on October 17, 2023;

"Passengers aged 65 and over will continue to use public transportation free of charge in Istanbul. IMM will continue to cover the costs of passengers with the Special Transportation Operating System (ÖTİS) that it implemented three years ago. Public buses will provide services for passengers who have the privilege of free transportation, whether they are present or in the future." The decisions to be taken will not be implemented in Istanbul. Istanbulites over the age of 65 will be able to use public transportation vehicles operated by IMM on the day and time they wish.

In line with the transportation vision of Istanbul Metropolitan Municipality (IMM) Mayor Ekrem İmamoğlu, the Private Transportation Operating System (ÖTİS) was put into practice 3 years ago. Thanks to the system, financial losses incurred due to free transportation for Istanbulites aged 65 and over were subsidized by IMM. The difference is paid to private public buses serving within IETT, and the financial burden of public transportation is covered by IMM, not by the tradesmen. "

Source: https://www.ibb.istanbul/arsiv/41209/istanbulda-65-yas-ustu-ucretsiz-tasinmaya-dev

Solution to the free transportation crisis in Muğla

Solution to the free transportation crisis in Muğla

It was also launched in Muğla

A similar implementation decision was taken this time by Muğla Metropolitan Municipality (MBB). According to the statement published on the official website of MBB, the remaining part of the money paid by the state to private public transportation vehicle operators will be covered by MBB according to the number of cards shown in public transportation vehicles.

In its statement, MBB explained the formula of the application as follows;

"... in line with the boarding report we receive through the electronic fare collection system, we will determine the number of free passengers carried by the buses during the month. Following this determination, the payment made by the Ministry will be deducted and the remaining amount will be paid to the vehicle owners by our municipality."

A decision will be taken by the MBB Assembly in November

We are publishing Muğla Metropolitan Municipality's article on the subject without touching the point;

"The growing free transportation crisis across the country has been resolved with the decision taken by Mayor Gürün in Muğla. In line with the decision to be made at the November council meeting, the free transportation costs of the drivers will be covered by Muğla Metropolitan Municipality in order to eliminate the free transportation problems of citizens over the age of 65 and the economic grievances of the drivers.

Recently, the driver tradesmen decided that "Passengers over the age of 65 who use Private Public Buses free of charge will only carry passengers free of charge between the 1st and 4th of the month, and will not carry free passengers on other days", which has caused major problems between drivers and citizens across the country. This crisis has caused great problems between drivers and citizens across the country. , was solved by Muğla Metropolitan Municipality Mayor Dr. Osman Gürün.

Metropolitan Municipality Will Pay the Fee Difference

The work was initiated by Muğla Metropolitan Municipality on the grounds that the payment made by the driver tradesmen for free rides was insufficient and the citizens had major problems in traveling free of charge by public transportation. In line with this study, the difference in free transportation will be paid by Muğla Metropolitan Municipality so that both the drivers and the citizens do not suffer. In this way, financial losses for the drivers will be prevented and citizens will benefit from the free transportation service without any problems.

Statement from the Metropolitan Municipality: "A work that will please every segment of society"

In the statement made by the Metropolitan Municipality, Metropolitan Mayor Dr. It was stated that an exemplary work was carried out after Osman Gürün found a solution that would satisfy all segments of society and alleviate their grievances. In the statement, “In many parts of our country, drivers and citizens are victims of free transportation. Our driver tradesmen told us that the payment made by the Ministry did not cover the cost of free transportation, and our citizens told us that they had various difficulties in getting free rides. Our Muğla Metropolitan Municipality Mayor, Dr., is sensitive about the issue. Osman Gürün found a solution to this issue without victimizing both the drivers and the citizens. With the decision to be implemented, we will determine the number of free passengers carried by the buses during the month, in line with the boarding report we receive through the electronic fare collection system. Following this determination, the payment made by the Ministry will be deducted and the remaining amount will be paid to the vehicle owners by our municipality. Grab bus 1359 "With the payment we will make in line with the unit price based on the revenue calculated in line with this study, we will enable our citizens to use their right to free travel more easily, and we will realize an exemplary project for our country by compensating the financial losses of our driver tradesmen."

Source: https://mugla.bel.tr/haber/baskan-gurun-muglada-ucretsiz-tasima-krizini-cozdu

https://www.48haber.com.tr/

TAGS;

MBB 6.Ulusal Fotoğraf Yarışması

Muğla Büyükşehir Belediyesi

Muğla haberleri