Muğla Haberleri
HABER

Marmaris orman yangını tamamen söndürüldü

Muğla | Haber | News

Havadan, karadan, dört koldan müdahale devam ediyor

Yalçın Çakır videoları


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 26 Haziran 2022 / Güncelleme: 18:00

Erdoğan'dan orman işçilerine teşekkür

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Marmaris’teki orman yangının söndürülmesi için yoğun çaba sarf eden orman işçilerine teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Marmaris'teki orman yangının söndürülmesi için yoğun çaba sarf eden orman işçileri ile telefondan görüntülü görüşerek teşekkür etti.

Muğla'nın Marmaris ilçesinde 21 Haziran'da başlayıp 25 Haziran'da tamamen kontrol altına alınan yangında 4 bin 500 hektar makilik ve kızılçam örtülü alan yandı. Yangının yerleşim yerlerine ulaşmaması için olağanüstü çaba gösteren ekipler ise yangın nöbetlerine devam ederken, Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Değirmenyanı mevkiinde kurulan koordinasyon merkezinde orman işçileri ile yemekte bir araya geldi.

Yemek öncesinde orman işçilerine teşekkür etmek için canlı bağlantı yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci'yi arayarak orman işçilerine teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Marmaris'te

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Haziran 2022 günü Marmaris'teki Yangın Koordinasyon Merkezi'ni ziyaret etti. Orman yakanlara verilecek "caydırıcı" cezayla ilgili olarak Erdoğan, "Ben de diyorum ki ucu nereye dayanıyor idama mı, idam olmalı" dedi.

Marmaris'teki Yangın Koordinasyon Merkezi'ni ziyaret ederek, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ve AK Parti Muğla milletvekilleri ile diğer ilgililerden bilgi alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dalaman, Fethiye, Köyceğiz ve Seydikemer'de çıkan orman yangınlarının kontrol altına alındığını bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 21 Haziran 2022'de Marmaris'in Hisarönü Mahallesi Bördübet Koyu ile Yedi Adalar mevkisinde saat 20.02 ile 20.10 arası başlayan yangında ilk müdahaleleri saat 20.10'da orman teşkilatının gerçekleştirdiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk müdahalenin üç helikopter ve iki uçak ile gerçekleştiğini aktardı. Konuşmasının bu bölümünde helikopter sesinin bastırması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ben sizi yukarıya baktırmayacağım. Siz yine de bana bakın. Yapılması gereken ne ise bunların hepsi, anında gerçekleşti, anında yapıldı ve her an çok daha güçlenerek güçlü bir şekilde bu süreci devam ettirdik" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, üç helikopter ve iki uçak ile başlayan yangınla mücadeleyi, toplamda 95 araç ve 576 personelle gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Marmaris'teki Yangın Koordinasyon Merkezi'ni ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan Marmaris'teki Yangın Koordinasyon Merkezi'ni ziyaret etti

İdam vurgusu

Bir gazetecinin, orman yangınıyla ilgili kişinin gözaltına alındığını belirterek, "Ormanlar yakıldığı zaman caydırıcı cezası olmalı mı sizce?" şeklindeki sorusu üzerine, Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kişinin tutuklandığını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazeteciye, "Sana sorsam sen hangi kanaattesin?" diye sordu. Gazetecinin, "Caydırıcı bir cezası olmalı" şeklindeki yanıtı üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

"Ben de aynı kanaatteyim, caydırıcı bir ceza. Ben de diyorum ki ucu nereye dayanıyor idama mı, idam olmalı. Sultan Fatih ne diyor, 'Ormanlarımdan bir ağaç kesenin boynun vururum' diyor. Bu iş o kadar önemli. Canım canım bütün ormanları yakıyoruz. Sadece ormanlar mı? Bütün haşerat, hayvanlar hepsi bu ormanlarla beraber ne oluyor, onlar da yanıyor. Adam, affedersin içmiş ve geliyor, 'Bilmem neye kızdım, onun için de burayı yaktım.' Ne demek bu ya, böyle saçmalık olur mu? Bu tartışılmalı ve bunun üzerinde kesinlikle etraflıca durmalıyız."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Marmaris'teki Yangın Koordinasyon Merkezi'nde, 25 Haziran 2022

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Marmaris'teki Yangın Koordinasyon Merkezi'nde, 25 Haziran 2022

Konuşmanın tamamı için TIKLAYIN, https://www.tccb.gov.tr/haberler/410/138490/cumhurbaskani-erdogan-marmaris-teki-yangin-koordinasyon-merkezi-ni-ziyaret-etti

Bakanlardan açıklamalar

Marmaris'te Salı günü akşam saatlerinde çıkan orman yangını 5. günde kontrol altına alındı. Yangın bölgesinde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi son durumu değerlendirdi.

Bakan Kirişçi Marmaris yangınında uçuş süresi bakımından bin 69 saat uçak ve helikopter uçuşunun gerçekleştiğini, 4 bin 48 adet helikopter ve uçaklar tarafından sorti yapıldığını açıkladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise muhalefetin yanın konusundaki tutumunu eleştirirken, yangın gibi önemli bir konunun iç siyasete malzeme edilmesini doğru bulmadığını, herkesin kendi işine bakması gerektiğini belirtti.

Dün neler oldu

Marmaris'teki orman yangınıyla ilgili gözaltına alınan şüpheli, adliyeye sevk edildi. Marmaris ilçesindeki orman yangını çıkarttığı öne sürülen şüphelinin jandarmadaki sorgusu ve dosyası tamamlanarak adliyeye gönderildiler.

Marmaris'in Hisarönü Mahallesi Bördübet ve Yedi Adalar bölgesinde 21 Haziran'da 20.00 sıralarında çıkan yangınla ilgili Muğla İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışma kapsamında yakalanan 34 yaşındaki S.A, Muğla İl Jandarma Komutanlığındaki işlemlerinin ardından Marmaris Adliyesine sevk edildi.

Tutuklandı

Marmaris'te orman yangını çıkaran kişi tutuklandı. Muğla Marmaris'te, 3 gündür süren orman yangınını çıkardığını itiraf eden kişi tutuklandı. Muğla'nın Marmaris ilçesi Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkiinde ormanlık alanda 21 Haziran'da saat 20.00 sıralarında çıkan yangın devam ediyor. Yangını çıkardığını itiraz eden S.A. tutuklandı.

Evleri tahliye edilenlere ödeme

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Marmaris yangınında evleri tahliye edilen ailelere 3 bin TL ödeme yapılacağını açıkladı.

131 hane ve 435 kişinin tahliye edildiğini söyleyen Bakan Kirişci, “Temennimiz yarın bu yangının neticelenmesi. Rüzgar olmasa daha iyi olurdu ama ümitsiz değiliz. Çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Evleri tahliye edilen ailelere 3'er bin TL ödeme gerçekleştiriliyor” diye konuştu.

Mrmaris orman yangını, 23 Haziran 2022

Mrmaris orman yangını, 23 Haziran 2022

Akşamdan gelişmeler

Marmaris orman yangını sürüyor

Marmaris'te sert rüzgarla alevler Yeşilbelde yöresine ilerliyor. Gözaltına alınan bir kişinin ise suçunu itiraf ettiği öğrenildi.

Marmaris'te orman yangını rüzgarında etkisiyle ilerlemeye devam ediyor. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün alevlerin Yeşilbelde ve Katı Atık Depolama Sahası’na doğru ilerlediğini duyurdu.

MBB Yangın açıklaması, 23 Haziran 2022 2

MBB Yangın açıklaması, 23 Haziran 2022

Muğla Büyükşehjir Belediye Başkanı Osman Gürün'ün açıklaması şöyle;

"Sizlere güzel haberler veremediğim için üzgünüm. Yangın henüz kontrol altına alınamadı. Rüzgarın da etkisiyle Yeşilbelde ve Katı Atık Depolama Sahası’na doğru ilerliyor. Tüm kurumlarımız yangının kontrol altına alınması ve yangının yerleşim yerlerine sirayet etmemesi için yoğun şekilde çaba harcıyor. İyi olmamız mümkün değil, ama umutsuz olmaya da hakkımız yok. Biz birlik olunca her şeyin üstesinden geldik, bunun da üstesinden geleceğiz."

MBB Yangın açıklaması, 23 Haziran 2022

MBB Yangın açıklaması, 23 Haziran 2022

Nasıl yakalandı?

Yangında sabotaj şüphesi üzerine Muğla İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü ortak çalışma başlattı. Ekipler yangın bölgesinde bulunan işletmeler, 2 otel ile 2 kamp alanına ait güvenlik kamera kayıtlarını, bölgede bulunan fotokapanları ve PTS kayıtları incelerken, toplam 3 bin 832 kişi ve aracı da sorguladı. İncelemeler sonucu yangının Saklı Koy mevkisinde çıkmış olabileceği ihtimali üzerine duran ekipler, bölgede çalışma başlattı. Ekipler tarafından, yangının çıkış noktası olarak değerlendirilen bölgede yakılmış halde 3 adet araç lastiği, içinde benzin olduğu değperlendirilen sıvı bulunan 2 adet pet şişe ve terkedilmiş bir motosiklet bulundu.

Bakan Soylu'dan açıklama

İncelemeler sonucu motosiklet sahibinin S.A. olduğu ve hakkında tehdit, basit yaralama, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve Trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçlarından 5 adet kaydının bulunduğu tespit edildi. S.A.'ya ait telefonun yangının çıktığı gün 23.30 itibariyle kapandığından sinyal bilgilerine ulaşılamadığı, kişiye ait sosyal medya hesabında yapılan incelemede de yangın öncesinde yangın çıkış noktasından konum paylaşarak facebook hesabında mal, mülk davası ile ilgili ailesine hitaben tehdit cümleleri sarf ettiğinin tespit edildiği bildirildi.

1988 doğumlu S.A. isimli şüpheli gözaltına alındı ve ilk sorgusunda suçunu itiraf etti. Olay yerinde 2 adet benzin bidonu ele geçirildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Marmaris'teki yangınla ilgili bir kişinin gözaltına alındığını ve suçunu itiraf ettiğini söyledi. Soylu, "Emniyet ve jandarma şüpheliyi biraz önce yakaladı. Ayrıca iki benzin bidonu da var olay yerinde. Kendisi de itiraf etti. O bölgeyle ilgili geçmişten kalan ticari bir anlaşmazlık sebebiyle, aile arasındaki anlaşmazlık sebebiyle kendisinin kızarak yaktığını hatta kendisini de öldürmek istediğini söyledi" dedi.

Oktay'dan açıklama

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, “3'üncü günün bitiminde yangın kontrol altına alınamadı. Ayın kavşağında tüm ekipler hummalı bir biçimde koridor açmak için çalışıyor” notu ile paylaştığı videoda şunları kaydetti:

Evet, yangının 3. günü. Maalesef ki hala daha kontrol altına alabilmiş değiliz. Ve bununla da alakalı canhıraş çalışmalarımıza devam ediyoruz. Şu anda da Ayın Kavşağı olarak değerlendirdiğimiz yerde çalışmalarımızı hızlandırmış bulunuyoruz. Orada olası merkez bölgeye yangının ulaşmaması için yol kenarlarındaki genişlikleri çoğaltmak adına birtakım ağaçların kesimini ve devrilmesini gerçekleştiriyoruz. Tüm ekipler görev başında.

Soylu ve Mete yanan alanda

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mmete, 23 Haziran 2022 Marmaris 2

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mmete, 23 Haziran 2022 Marmaris

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu helikopterle yaptığı incelemlerin ardından bu ez yanan alana indi ve çalışmaları bizzat yanan bölgeyi gezerek denetledi. Yoğun duman altında ve sıcak söndüğrme anlarında geçekleşen denetlemede Soylu'ya AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete de eşlik etti. Mete yaptığı açıklamada, "Gayretle söndürecek, hızla yeşerteceğiz. Bu vatan bizim. Bu mücadele hepimizin" dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK PArti Muğla İl Başkanı Kadem mete, 23 Haziran 2022 Marmaris

AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, 23 Haziran 2022 Marmaris

Aras ve Karahan Marmaris'te

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras destek amaçlı Marmaris'e gitti. Marmaris Beldiye Başkanı Mehmet Oktay'la buluşan Aras yanan bölgelerle ilgili bilgi aldı. Aras ziyaretiyle ilgili şu görüşleri paylaştı;

"Alevlerin kalplerdeki acısını hafifletmek, elimizden gelen her türlü desteği vermek ve güzel insanlarını teselli etmek için, Marmaris’teyiz."

Ziyarete CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan ve Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz da katıldı. Karahan da Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'dan bilgi alarak çalışmaları yerinde inceledi.

Ahmet Aras, Marmaris'te, 23 Haziran 2022

Ahmet Aras, Marmaris'te, 23 Haziran 2022

Sabahtan gelişmeler

Yangına 5 ayrı noktadan müdahale devm ediyor

Marmaris'te aynı anda 3 noktadan başlayan orman yangınına 5 bölgeden müdahale devam ediyor. 1 şüpheli olduğu ve açıklama yapılacağı öğrenildi.

Marmris'te 400 hektarı aşkın alanda etkili olan orman yangını, 3'üncü günde, 5 ayrı noktada devam ediyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yangının nasıl çıktığına dair bir şüphelinin tespit edildiğini açıkladı. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci de "Yangını kontrol altına alıyoruz" dedi.

21 Haziran 2022 günü akşam saatlerinde Marmaris, Hisarönü Mahallesi'nin Bördübet mevkisinde Küfre Koyu'ndaki kızılçam ağaçlarıyla kaplı alanda başlayan yangınla mücadele sürüyor.

Dün gece sabaha kadar alevlerle karadan mücadele kesintisiz sürerken Bördübet ve Değirmenyanı bölgesinde 31 ev tedbirenboşaltıldı. Havanın aydınlanmasıyla birlikte karadan yapılan müdahalelere havadan müdahale de eklendi.

Bakan Kirişci'den açıklama

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, Orman Genel Müdürlüğü (OGM) mobil izleme istasyonunun yer aldığı Küfre Koyu'nda açıklamalarda bulundu. Kirişci şunları söyledi;

"An itibarıyla yangının kontrol altına alındığını ifade ettim ve şu eklemeyi yaptım. Önümüzdeki saatlerde hava sıcaklığı ve rüzgarın hızına bağlı olduğunu söylemiştik. 1-2 lokasyonda tam da dediğimiz gibi hava sıcaklığı arttı ve rüzgarın hızı 60 kilometreye çıktı. Hava araçları ve yer araçları her iki noktada değerlendirmelerimizi yaptık. Rüzgar olumsuz etkiledi, tedbirler alındı, müdahale sürüyor. Geçtiğimiz yıl ülke olarak edindiğimiz çok önemli bir tecrübe var. 1945'ten bu yana en büyük orman yangını olmuştu. O tecrübeyi de arkamıza alarak ciddi bir çalışma yürütüldü. Geçtiğimiz sene 3 tane uçağımız vardı bu yıl 20. Yer aletleri çok çok önemli. Bir anlamda kara kuvvetleri çok önemli. Bugün itibarıyla helikopter ve uçak sayımız 41'e çıktı. 52 haneden 152 vatandaşımızı yerleşim yerlerinden tahliye etmek zorunda kaldık. Tamamen emniyet amaçlı. Alınması gereken tüm önlemler alındı."

Soylu'dan şüpheli açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Yangının nasıl çıktığına dair bir tespitimiz ve kimliğimiz var. Arkadaşlarımız üzerinde çalışıyor. Yakın zamanda bunu paylaşacağız" dedi. Soylunun sorulara yanıtı şöyle;

"Gece görüşlü helikopterler normal gece uçan helikopterler gibi değildir bütün alçaklıkları her birini bir haritalandırma otomatik olarak sisteme işleme çünkü irtifa yapacak kalkacak, Allah korusun gece görüşlü helikopterlerle ilgili ortaya konulabilecek adımların o kadar iyi hesap edilmesi gerekir ki bir başka facia ile karşı karşıya kalmayalım. Gece görüşlü helikopterler de bu gece veya yarın gece uçuşlarına başlayacaklar. Yangının nasıl çıktığına dair bir tespitimiz ve kimliğimiz var. Arkadaşlarımız üzerinde çalışıyor. Yakın zamanda bunu paylaşacağız."

Marmaris Belediyesi video

22 Haziran 2022 - 23:30

Yangın kısmen kontrol altına alındı.

Marmaris orman yangını devam ediyor. Havadan karadan müdahaleler sürerken sabotaj olasılığına karşın soruşturma başlatıldı.

Alevlerin tehdidi altındaki Marmaris Yangın Kriz Merkezi boşaltılıyor. Havadan ve karadan tüm ekiplerin müdahalesine rağmen bölgedeki şiddetli rüzgar söndürme çalışmalarını olumsuz etkiliyor. Alevlarin yaklaştığı kriz merkezini boşaltma işlemi başlatıldı. İş makineleri, araçlar ve bir helikopter başka bölgelere taşınmaya başlandı.

Marmaris Bördübet Mahallesi 17 adalar mevkiinde dün akşam saatlerinde başlayan orman yangını da müdahaleler de sürüyor. Yaklaşık 250 hektarlık bir alanda devam eden yangına havadan 20 helikopter ve 14 uçak ile müdahale ediliyor.

Yangın Karacasögüt ve Değirmenyanı Mahallesi istikametinde seyrederken, yol üzerindeki evlerde tahliyeler yapıldı. Değirmenyanında 20 evde eşyalar; jandarma, Tarım Orman İl Müdürlüğü, AFAD, Kızılay ve yerel yönetimlerin elemanlarınca alınarak güvenli bölgeye gönderilmek üzere araçlara bindirildi. Hayvanlar da aynı şekilde jandarma ve OGM personelince güvenli bölgelere taşındı.

Kirişci'den açıklama

Söndürme çalışmalarına ilişkin son açıklama Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci'den geldi. Kirişci, yangının büyük ölçüde kontrol altına alındığını söyledi.

Marmaris Orman yangını müdahale, 22 Haziran 2022

Marmaris Orman yangını müdahale, 22 Haziran 2022

Soruşturma başlatıldı

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı sabotaj ve benzeri iddiaları da araştırmak üzere yangına ilişkin soruşturma başlattı. Ayrıca sosyal medya üxerinden yapılan paylaşımlar konusunda da Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), işlem ve soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Yangın kısmen kontrol altına alındı 22 Haziran 2022

Marmaris Orman yangını müdahale, 22 Haziran 2022

Gürün'den açıklama

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün bugün saat 18:30 sıralarında yaptığı paylaşımda yangının kontrol altına alınamadığını belirtti. sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu görüşlere yer verdi;

"Marmaris’te devam eden orman yangını tüm müdahalelere rağmen henüz kontrol altına alınamadı. Yangın Okluk Koyu’na 7 km mesafede olup, Hisarönü Mahallesi Külardı Mevkii’nde yerleşim yerine doğru ilerlemektedir. Dünden beri yoğun bir şekilde çalışmalarına devam eden tüm ekiplere minnettarız."

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, 22 Haziran 2022

Cumhurbaşkanı Erdoğan Marmaris'te

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Marmaris'te ormanlık alanda çıkan yangını havadan inceledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yetkililerden konuyla ilgili bilgi aldı. Havadan yapılan incelemede Erdoğan'a İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Marmaris'te - 22 Haziran 2022

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Marmaris'te - 22 Haziran 2022

Kılıçdaroğlu Marmaris'te

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Marmaris’te yangın bölgesinde incelemelerde bulundu. Kılıçdaroğlu’na, CHP Genel Başkan Yardımcıları Ali Öztunç ve Seyit Torun, CHP Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak ve CHP milletvekilleri ile Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay ve Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş eşlik etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Marmaris’te

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Marmaris’te, 22 Haziran 2022

VİDEO:

21 Haziran 2022

TSİ 11:00 - Marmaris'te 3 ayrı noktadan aynı anda başladığı iddia edilen yangın sürüyor. Havadan ve karadan müdahale var ancak yaklaşık 250 hektar alan yanıyor.

Marmaris ilçesinde dün akşam saat 20.00’de Bördübet Mahallesi 17 adalar mevkiinde başlayan orman yangına karşı mücadele sabahın ilk ışıkları ile havadan müdahale ile devam ediyor.

Yaklaşık 250 hektarlık bir alanda devam eden orman yangınına havadan 20 helikopter ve 14 uçak, karadan ise 688’i Orman personeli olmak üzere toplam bin 480 personel katılıyor.

Marmaris orman yangını, Haziran 2022 - GHA

Marmaris orman yangını, Haziran 2022 - GHA

30 ev tahliye edildi

Bördübet ve Değirmenyanı bölgesinde alevlerin tehdit ettiği 30 ev, görevlilerin uyarısıyla tahliye edildi. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Marmaris'teki yangın bölgesinde havadan incelemelerde bulundu. Gece iki bakan, Muğla Valisi Orhan Tavlı, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay ve ilgililerin aktılımıyla kriz masası oluşturuldu. Gece 30 ev tahliye edildi. Yangının seyrine göre yeni tahliyeler yapılabileceği bilgisi paylaşıldı.

Marmaris orman yangını, Haziran 2022 - GHA 7

Marmaris orman yangını, Haziran 2022 - GHA

Aynı anda 3 noktadan

Rüzgarın etkisiyle ilerleme kaydeden yangına, havadan ve karadan müdahale edildi. İlk belirlemelere göre, yangının 3 ayrı noktada aynı zamanda çıktığı iddia edildi. Havanın kararmasıyla ilgili havadan müdahale durdurulurken, günün ilk ışıklarıyla beraber havadan müdahale yeniden başladı.

Marmaris orman yangını, Haziran 2022 - GHA 3

Marmaris orman yangını, Haziran 2022 - GHA

Valilikten açıklama

Muğla Valiliği tarafından son durum paylaşıldı. Yapılan açıklama şöyle;

"21 Haziran 2022 Salı günü saat 20.00 sıralarında Marmaris ilçemiz Amazon Koyu Bördübet Yedi Adalar mevkiinde bulunan ormanlık alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle orman yangını çıkmıştır. Şiddetli rüzgârın da etkisiyle büyüyen yangına havadan ve karadan ekiplerce müdahalede bulunulmuştur. Havanın kararması nedeniyle yangına 576 personel, 148 arazöz ve 53 iş makinesi ile karadan müdahale devam etmektedir. Yangını en kısa sürede kontrol altına almak için tüm imkanlar seferber edilmiş takviye ekipler yangın bölgesine yönlendirilmiştir."

Marmaris orman yangını, Haziran 2022 - GHA 4

Marmaris orman yangını, Haziran 2022 - GHA

Bakan Kirişçi'den açıklama

Söndürme çalışmaları ile ilgili yetkililerden bilgi alan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, ekiplerin yoğun mücadele verdiğini belirterek, "Yaklaşık 200 hektarlık alanda meydana gelen yangın özellikle şu anda yer araçlarıyla söndürülmeye ve kontrol altına alınmaya çalışılıyor" dedi.

Bakan Kirişci, gün ağarmasıyla birlikte 20 helikopter ve 14 uçak ile söndürme çalışmalarına havadan destek sağlanacağı bilgisini paylaşarak, "Havanın kararmasıyla birlikte maalesef hava araçlarımızı 45- 50 dakika gibi helikopterimizi uçurabildik. Sabah gün ağardığında 20 tane helikopterimiz, 14 uçağımızla müdahaleye başlayacağız. Bu arada gerek arazöz, gerek dozer ve iş makinesi başta olmak üzere çok sayıda aracımızla ve de 1600'ün üzerinde insan kaynaklarımızla müdahalemizi sürdürüyoruz. Helikopterle yukardan izlediğimizde gördüğümüz manzara çok korkutucu ve ürkütücü bir manzara değildi" diye konuştu.

Marmaris orman yangını, Haziran 2022 - GHA

Marmaris orman yangını, Haziran 2022 - GHA

CHP'li Erbay'dan açıklama

CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay ise, Marmaris'te devam eden orman yangınına hâlâ etkin müdahale edilmediğini ileri sürdü. Erbay, dün geceden beri yangın bölgesinde olduğunu belirterek şöyle konuştu:

Dün geceden bu yana yangın bölgesindeyiz. Yangına gün ağarmasına rağmen sadece 4-5 tane helikopter müdahale ediyor. Ancak rüzgar bu şekilde devam ederse ve müdahale bu kadar kısıtlı kalırsa geçen sene yaşadığımız felaketi tekrar yaşarız. Bir an önce etkin bir şekilde etkin müdahale yapılmalıdır. Bütün Muğla'ya Marmaris'e geçmiş olsun. Şu ana kadar tek tesellimiz can kaybının olmamasıdır.

Marmaris orman yangını, Haziran 2022 - GHA 6

Marmaris orman yangını, Haziran 2022 - GHA

Oktay'dan videolu açıklama

Marmaris Belediye Başkanı mehmet Oktay yangının ilk anından ititbaren bölgede çalışmalara katıldı. Oktay sabaha karşı bir video paylaşarak durumu özetledi;

One click all Mugla

ENGLISH

Responding to the fire at 5 different points 23.06.2022

The forest fire, which started from 3 points at the same time in Marmaris, continues from 5 regions. It has been learned that there is 1 suspect and a statement will be made. MORE;

https://www.gumuslukrehberi.com/mugla-haber-642.html

The forest fire, which is effective in more than 400 hectares of Marmris, continues at 5 different points on the 3rd day. Interior Minister Süleyman Soylu announced that a suspect has been identified as to how the fire started. Minister of Agriculture and Forestry Vahit Kirişci said, "We are taking the fire under control."

The fight against the fire, which started in the evening hours of June 21, 2022, in the area covered with red pine trees in Küfre Bay in the Bördübet location of Hisarönü Mahallesi, Marmaris continues.

Last night, as the fight against the flames continued uninterrupted from the land until the morning, 31 houses in the Bördübet and Değirmenyanı region were evacuated as a precaution. With the lightening of the air, the intervention from the air was added to the interventions made from the land.

Minister of Agriculture and Forestry Kirişci made statements in Küfre Bay, where the mobile monitoring station of the General Directorate of Forestry (OGM) is located. Kirisci said:

"As of now, I stated that the fire was under control and I made the following addition. We said that it depends on the air temperature and wind speed in the coming hours. Just as we said in 1-2 locations, the air temperature increased and the speed of the wind increased to 60 kilometers. Aircraft and ground vehicles both We made our assessments at this point. The wind had a negative impact, measures were taken, the intervention continues. We have a very important experience we gained as a country last year. It was the biggest forest fire since 1945. Taking that experience behind us, a serious study was carried out. Last year, 3 We had 20 aircraft this year. Ground instruments are very important. In a sense, the ground forces are very important. As of today, the number of helicopters and aircraft has increased to 41. We had to evacuate 152 citizens from 52 households. It is purely for safety reasons. All necessary precautions have been taken. "

Marmaris orman yangını 2022, Haziran

Suspicious statement from Soylu

Interior Minister Süleyman Soylu said, "We have an identification and identification of how the fire started. Our friends are working on it. We will share it soon." Soylu's answer to the questions is as follows;

“Night vision helicopters are not like normal night-flying helicopters. "The sighted helicopters will also start their flights tonight or tomorrow night. We have an identification and identification of how the fire started. Our friends are working on it. We will share that soon."

Forests and animals are on fire in Marmaris - 22.06.2022

The fire, which allegedly started from 3 different points at the same time in Marmaris, continues. There is air and land intervention, but approximately 250 hectares of land are on fire.

The fight against the forest fire, which started in the district of Marmaris at 20:00 yesterday evening in the 17 islands of Bördübet Mahallesi, continues with the first light of the morning with an aerial response.

A total of 1,480 personnel, including 20 helicopters and 14 aircraft from the air and 688 forest personnel, are participating in the forest fire, which continues on an area of ​​​​approximately 250 hectares.

30 houses were evacuated

30 houses threatened by flames in the Bördübet and Değirmenyani region were evacuated with the warning of the officials. Ministers Kirişci and Soylu made aerial inspections at the fire area in Marmaris. Due to the fire, houses in the residential area close to the area are being evacuated.

3 points at the same time

The fire, which made progress with the effect of the wind, was intervened by air and land. According to the first determinations, it was claimed that the fire broke out at 3 different points at the same time. While the air intervention regarding the darkening was stopped, the air intervention started again with the first light of the day.

Statement from the governor's office

The latest situation was shared by the Muğla Governorship. The statement made is as follows;

"On Tuesday, June 21, 2022, around 20.00, a forest fire broke out in the forest area in the Amazon Bay Bördübet Yedi Adalar location in our Marmaris district for an undetermined reason. The fire, which grew with the effect of the strong wind, was intervened by air and land teams. The intervention from the land continues with 53 construction equipment and 53 construction machines. All means have been mobilized to bring the fire under control as soon as possible, and reinforcement teams have been directed to the fire area."

Statement from Minister Kirişçi

Minister of Agriculture and Forestry, Vahit Kirişci, who received information from the authorities about the extinguishing works, stated that the teams were struggling intensely and said, "The fire that occurred in an area of ​​​​approximately 200 hectares is trying to be extinguished and brought under control, especially with ground vehicles."

Minister Kirişci shared the information that 20 helicopters and 14 planes will provide air support to the extinguishing efforts with the dawn, and said, "Unfortunately, we were able to fly our helicopters for 45-50 minutes with the dark. "We continue our intervention with our many vehicles, especially with the sprinkler, dozer and construction equipment, and with our human resources of more than 1600. When we watched from above with a helicopter, the scene we saw was not a very frightening and frightening sight," he said.

Statement from CHP Erbay

CHP Muğla Deputy Burak Erbay claimed that there is still no effective response to the ongoing forest fire in Marmaris. Erbay stated that he has been in the fire zone since last night and said:

“We have been in the fire zone since last night. Despite the daylight, only 4-5 helicopters are responding to the fire. However, if the wind continues like this and the intervention is so limited, we will experience the disaster we experienced last year again. Effective intervention should be made as soon as possible. Get well soon to all Muğla and Marmaris. Our only consolation so far is that there were no casualties.”

Gumusluk Brands

MUĞLA LOCAL NEWS SON DAKİKA HABERLERİ

Muğla ve ilçelerinde yaşanan tüm sıcak gelişmeler, son dakika haberleri için  →  BURAYA TIKLAYIN

TAGS;

Marmaris orman yangını

Bördübet Mahallesi

Muğla haberleri