Muğla Haberleri
HABER

“Umudum Var Çünkü” Resim Yarışması

Muğla | Haber | News

MUĞLA HABER

Muğla Büyükşehir Belediyesi

Osman Hamdi Bey anısına resim yarışması

PaylaşGümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 01 Mart 2021 - “Umudum Var Çünkü” Resim Yarışması

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Osman Hamdi Bey’in doğum günü anısına düzenlediği “Umudum Var Çünkü” konulu resim yarışmasında dereceye girenlere ödüllerini Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün verdi.

Osman Hamdi Bey’in doğum günü olan 30 Aralık anısına düzenlenen “Umudum Var Çünkü” resim yarışmasında yapılan değerlendirmeler sonucunda Ortaokul kategorisinde birinciliği Alkım Hakanoğlu, Lise Kategorisinde Rabia Çoban, Üniversite kategorisinde ise Yunus Arslan kazandı.

“Umudum Var Çünkü” Resim Yarışması 2

“Umudum Var Çünkü” Resim Yarışması, 01.03.2021 - GHA

Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanlık binasında pandemi kuralları dikkate alınarak düzenlenen ödül törenine resim yarışmasında dereceye giren katılımcılar ve aileleri katıldı. Resim yarışmasında dereceye girenler adına konuşma yapan Rabia Çoban böyle bir yarışma düzenlemesinin ve sanata destek verilmesinin kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi.

Yarışmaya katılmak için çok heyecanlandığını belirten Rabia Çoban, Osman Hamdi Bey’in hayatını araştırarak çalışmaya başladığını ve yaptığı resmin ödül almasının kendisini bu alanda motive etiğini söyledi. Katılımcı aileler adına bir konuşma yapan Özge Ertürk’de Büyükşehir Belediyesi’nin umut konusunda resim yarışması düzenlemesinin özellikle bu dönemde çok anlamlı olduğunu belirtti ve umudu hiçbir zaman kaybetmemeleri gerektiğini söyledi. Ayrıca ödül töreninde Rabia Çoban, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Gürün’e kendi yaptığı resimi hediye etti.

“Umudum Var Çünkü” Resim Yarışması 3

“Umudum Var Çünkü” Resim Yarışması, 01.03.2021 - GHA

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Osman Hamdi Bey gibi bir değerin doğum gününde umut temalı bir resim yarışması düzenlediklerini, ortaya çıkan eserlerin umudu çok iyi yansıttığını söyledi ve şartlar ne olursa olsun her zaman bir umudun var olduğunu belirtti.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün konuşmasını şöyle sürdürdü;

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün geleceğe ışık tutan sözlerinden biri de 'Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.' Bu sözün söylendiği tarih ve ortamı düşündüğümüzde karanlıkların aydınlığa, kötülüklerin iyiliğe, karamsarlığın yerini de her zaman umudun aldığını görürüz. Hiçbir zaman umutsuz olmaya hakkımız yok. Umut bu resimleri yapan gençlerimiz. Onlara çok güveniyoruz. Pırıl pırıl gençlerimiz bizlerin yarınları ve umudumuz. Resim yarışmamıza katılarak umudun resmini yapan tüm katılımcılara ve değerli ailelerine teşekkür ediyorum.

“Umudum Var Çünkü” Resim Yarışması, 01.03.2021 - GHA 4

“Umudum Var Çünkü” Resim Yarışması, 01.03.2021 - GHA

Osman hamdi Bey kimdir?

Osman Hamdi Bey (30 Aralık 1842, İstanbul - 24 Şubat 1910, İstanbul) Osmanlı arkeolog, müzeci, ressam ve Kadıköy'ün ilk belediye başkanı.

Sakız Adası'ndan ufak yaşta evlatlık olarak gelen Rum asıllı Osmanlı sadrazamlarından İbrahim Ethem Paşa’nın oğlu, İstanbul Milletvekili, belediye başkanı, müzeci, kimyager ve felsefeci Halil Ethem Bey ve nümizmat İsmail Galip Bey’in ağabeyidir.

İlk Türk arkeoloğu kabul edilir. Bağdat’ta ilk arkeolojik çalışmalarını yaptıktan sonra asıl gerekli yasanın çıkarılmasını sağlayarak ve tüm arkeolojik çalışmaların kontrolünü üstlenerek modern arkeoloji biliminin Osmanlı'da temellendirilmesini sağladı. En önemli arkeolojik kazısı 1887-1888'de gerçekleştirildiği Sayda Kral Mezarlığı (Lübnan) kazılardır. Bu kazılar sırasında dünyaca ünlü İskender Lahdi’ni bulmuştur.

Osman Hamdi bey

Osman Hamdi Bey, Arşiv - GHA

Osman Hamdi Bey İstanbul Arkeoloji Müzesi'nin 29 yıl müdürlüğünü yapmış ve müzeyi dünyanın sayılı müzeleri[kaynak belirtilmeli] arasına ekletmiştir. Osman Hamdi Bey'i çağdaş Türk müzeciliğinin kurucusu sayanlar, bunu Osmanlı dönemindeki ilk Türk müze yöneticisi olmasıyla ve müzeyi geliştirmesiyle gerekçelendirirler.

Osman hamdi Bey resim çalışması, Gebze Çoban Mustafa Paşa Külliyesi, Vikipedi

Osman hamdi Bey resim çalışması, Gebze Çoban Mustafa Paşa Külliyesi

Günümüzde varlığını Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi olarak sürdüren Sanayi-i Nefise Mekteb-i Alisi'nin de kurucusudur. İlk Türk ressamlarından birisidir ve Türk resminde figürlü kompozisyon kullanan ilk ressam olarak tarihe geçmiştir. [Vikipedi]

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Osman Hamdi Bey

Muğla Büyükşehir Belediyesi

Muğla haberleri