Muğla Haberleri
HABER

Muğla'da sağlık turizmi

Muğla | Haber | News

MUĞLA HABER

Muğla'ya mükemmel bir yatırım ve tanıtım olanağı

Vali Tavlı başkanlığında toplantı yapıldı

PaylaşGümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 15 Şubat 2021 - Sağlık turizmi danışma toplantısı yapıldı

Muğla için çok önemli bir yatırım kaynağı. Muğla'da sağlık turizmi için danışma toplantısı yapıldı.

Dünya genelinde 500 milyar dolar değerinde olan ve her yıl %15-20 oranında büyüyen sağlık turizmi sektörünün Muğla'da da geliştirilmesi için Muğla Valisi Orhan Tavlı başkanlığında “Sağlık Turizmi” istişare (danışma) toplantısı yapıldı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde yapılan toplantıya Muğla Valisi Orhan Tavlı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Muğla İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer, Muğla Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, MSKÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevres Hürriyet Aydoğan, MSKÜ Sağlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kılıçhan Bayar, MSKÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof Dr. Cafer Topaloğlu, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Ercan, Güney Ege Turizm Otelciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu ile Bodrum Otelciler Birliği (BODER) Yönetim Kurulu Üyesi Serkan Sarıl katıldı.

Toplantıda Valilik Proje Uzmanı Ahmet Esen ile Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevres Hürriyet Aydoğan sağlık turizmi konusunda sunum yaptı.

Toplantıdan duyduğu memnuniyeti dile getiren Muğla Valisi Orhan Tavlı, sağlık turizmi konusunda üniversitemiz ve sektör temsilcilerimiz ile başlatılan bu işbirliğinin artarak devam etmesine yönelik temennilerini iletti.

Sağlık turizmi danışma toplantısı yapıldı 2

Sağlık turizmi danışma toplantısı yapıldı

Sağlık turizmi nedir?

Hastaların/bireylerin başka ülkelere tedavi görmek veya sağlık yardımı almak maksadıyla seyahat etmesi ile oluşan sağlık turizmi kapsamında son yıllarda artan sağlık yatırımları neticesinde ülkemizin dünya sağlık turizminden aldığı pay her geçen yıl artmaktadır.

Özellikle organ nakli, genetik testler, nöroşirurji (beyin ve sinir cerrahisi), göz, kardiyoloji, ortopedi, tüp bebek, saç ekimi, plastik cerrahi ve diş alanlarında elde edilen önemli başarılar Türkiye’yi sağlık turizminde ön plana çıkarmaktadır.

Sağlık turizmi danışma toplantısı yapıldı 3

Sağlık turizmi danışma toplantısı yapıldı

2012 yılında 216 bin hastanın yurtdışından tedavi almak için ziyaret ettiği ülkemizi 2019 yılında 662 bin kişi ziyaret etti. Bu kapsamda gelirler ise 500 milyon dolardan 1 milyar dolar seviyesine çıktı. Hastalar genellikle, Almanya, Libya, İran, Kırgızistan, Irak, Rusya, Azerbaycan, Gürcistan ülkelerinden geldi.

Tedavide yüksek başarı oranları, uluslararası akredite olmuş sağlık kuruluşlarının fazlalığı (30 hastane), kısa zamanda yüksek kalitede tedavi alma imkânı, herkesi kapsayabilen sağlık sigorta sistemi, coğrafi konumu, turistik cazibe merkezlerinin fazlalığı turistlerin ülkemizi tercih sebepleri arasında yer aldı.

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Muğla Valiliği

Muğla'da sağlık turizmi

Muğla haberleri