Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Orman yangınları 8 kişi hayatını kaybetti

Genel | Haber | News

Gümüşlük Brands


HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Çökertme için tahliye kararı alındı

Muğla YANIYOR. Havadan destek bekleniyor

VİDEO HABER

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 01.08.2021 - TSK devrede çıkarma gemileri harekete geçti

Alanya, Bodrum, Hozat, Kemer, Köyceğiz, Manavgat, Marmaris, Milas, Pamukkale, Seydikemer yangınlar sürüyor. Yangınlarda 7'si Manavgat'ta biri de Marmaris'te olmak üzere toplam 8 kişi hayatını kaybetti. Son durum ne? Nerede ne var?

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, 1 Ağustos 2021, Çökertme

Milas

En büyük tehlikelerden biri termik santral

Milas'ta alevler Bozolan, Fesleğen, Gökbel ve Türkevleri mahallelerine de sıçradı. En büyük endişelerden biri de Termik Santral ve santrale yakıt sağlayan açık linyit ocakları.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, "Çökertme cayır cayır yanıyor. Şiddetli rüzgar denize doğru esiyor. Yollar açık. Rüzgar, Ören ve termik santralin tersinde estiği için şuan bir tehlike söz konusu değil" dedi.

Yangına gün ışıyınca mutlaka havadan müdahale edilmesi gerektiğini belirten ve gün boyu da hava desteği talebini yineleyen Belediye Başkanı Tokat'a sosyal medyadan büyük destek geldi ve havadan müdahale hastegleri açıldı.

Çökertme alevlere teslim

Çökertme için tahliye kararı çıktı. Yangın Ören yönünde ilerliyor. Diğer bölgeler gibi Çökertme de alev alev yanarken herkes hava desteği olmadan yangınların sönmeyeceğini haykırmaya başladı.

Milas'ta günlerdir süren yangınlara ardı ardına yenileri ekleniyor. Milas Çökertmede başlayan yangın inanılmaz bir hızla yerleşim bölgeleri ve sahile ulaştı. Alev alev yanan Çökertme'de insanları kurtarmak için tahliye kararı çıkartıldı. Gün boyu yapılan çağrılarla hava desteği, helikopter ve uçaklarla müdahalede bulunulması istendi.

Çökertme orman yangını 1 Ağustos 2021

Çökertme orman yangını 1 Ağustos 2021

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, "acil yardım istiyoruz. Havadan müdahale şart" dedi. Defalarca bu çağrısını sosyal medyada, haberlerde, röportajlarda videolarla yineleyen Tokat, alevler sahile kadar inince yönettiği ilçedeki insanlara "terk edin buraları" çağrısı yaptı.

İşte o çağrı;

Çökertmeyi terk edin

Saatlerdir alev alev yanmalarına karşın havadan müdahale yapılmadığı ısrarla iddia eden belediye başkanı Tokat, "Ne yazık ki tüm çabalarımıza rağmen Çökertme yanıyor. Saat oldu ne helikopter var ne uçak…Yol kapanıyor derhal Çökertme’yi terk edin…" dedi.

Çökertme orman yangını 1 Ağustos 2021 2

Çökertme orman yangını 1 Ağustos 2021

İşte o açıklama;

Haberimiz yayına girdiği sırada (22:30 TSİ) Çökertme tamamen alevlere teslim olmuş durumdaydı. Sabah saatlerinde yalnızca sırtlarda görülen alevler artık mahalleyi sahiline kadar sarmış ve önüne ne çıktıysa yakmaya, kavurmaya başlamıştı.

Çökertme orman yangını 1 Ağustos 2021 5

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, 1 Ağustos 2021, Çökertme

Alanya

Rüzgarın etkisiyle Alanya Güzelbağ ve Bayır mahalleleri ile Susuz Yaylası'na sıçrayan yangına, ekipler havadan ve karadan müdahaleye devam ediyor. Dün tahliye edilen bölgelerden Güzelbağ ve Bayır mahallelerinin ormanlık alanlarındaki yangın, bugün kontrol altına alınırken, Susuz Yaylası'ndaki alevleri söndürme çalışmaları ise aralıksız sürüyor.

Bodrum

Yukarı Mazı, Aşağı Mazı, Gökpınar, Armutçuk mevkisi, Beyciler Mahallesi, Çökertme'de çıkan yangınlarla mücadele devam ediyor. Aşağı Mazı'daki evlerin tamamına yakını yanarken insanlar deniz yoluyla tahliye ediliyor.

BODRUM YANGINLARI TÜM DETAYLAR, VİDEO VE FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN;

TIKLA BODRUM SON DURUM

Aşağı Mazı, İnce Yalı Sahili - 01 Ağustos 2021 GHA 1

Aşağı Mazı, İnce Yalı Sahili - 01 Ağustos 2021 GHA

Hozat

Tunceli'nin Hozat ilçesindeki Yenibaş-Gedikler bölgesinde çıkan örtü yangına müdahale devam ediyor. Valilikten yapılan açıklamada, kente bağlı Hozat ilçesi Yenibaş-Gedikler bölgesinde çıkan örtü yangınına, Orman İşletme Müdürlüğü, İl Özel İdaresi ve itfaiye ekiplerince müdahale edildiği belirtildi.

Kemer

Kemer ilçesine bağlı Arslanbucak Mahallesi'nde 3 farklı noktada saat 13.00 sıralarında aynı anda orman yangını çıktı. Yangını gören çevredekiler ilk müdahaleyi yaparken, durumu itfaiye ve orman işletme müdürlüğü ekiplerine de bildirdi. Kontrol altına alınan alevlere soğutma çalışması devam ediyor.

Köyceğiz

Muğla Köyceğiz'de süren orman yangınına da müdahale sürüyor. Armutalan Mahallesi Şirinyer mevkisindeki ormanlık alanda 4 gün önce çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle yayılarak İçmeler, Turunç, Osmaniye, Bayır, Çiftlik, Turgut, Hisarönü ve Orhaniye mahallelerinde etkili oldu. Ağla Mahallesi'ndeki ormanlık alanda başlayan ve geniş bir alana yayılan yangının da kontrol altına alınması için havadan ve karadan müdahale sürdürülüyor.

Bodrum orman yangını, 31 Temmuz 2021

Bodrum orman yangını, 31 Temmuz 2021

Manavgat

Antalya'nın Manavgat ilçesinde çıkan orman yangınında hayatını kaybedenlerin sayısı 7'ye yükseldi. Antalya'nın Manavgat ilçesinde 5 gündür süren orman yangınında Kalemler Mahallesi'nde bir çift evinde ölü bulundu. Fahri Yiğitokur ve eşi Alman asıllı Andrea Hartmann Yiğitokur'un ağır hasar gören evlerinde cansız bedenlerine ulaşıldı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, "Manavgat’taki yangında, ikisi yeni toplam 7 can kaybımız var. Yangından etkilenen 507 kişiden 497’si tedavileri tamamlanarak taburcu edildi. 10 kişinin tedavisi sürüyor. 34 adet 112 ambulansı, 15 UMKE ekibi, 1 mobil komuta aracı, 183 sağlık personeliyle olay yerindeyiz" dedi.

Sırtköy Mahallesi'ne sıçrayan alevler, rüzgarın etkisiyle kısa sürede Beydiğin Mahallesi'ne ilerledi. Mahalle, tedbir amaçlı tahliye edildi. Söndürme çalışmaları sürüyor.

Aşağı Mazı, İnce Yalı Sahili - 01 Ağustos 2021 GHA 2

Aşağı Mazı, İnce Yalı Sahili - 01 Ağustos 2021 GHA

Marmaris

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Marmaris'de sıkışıp kalan Turunç Mahallesi'ndeki yurttaşların tahliyesi için iki çıkartma gemisinin bölgeye gönderildiğini duyurdu.

29 Temmuz'dan bu yana yanan Marmaris'te alevler Hisarönü Mahallesi’ne yaklaştı. MSB'den yapılan açıklamada, "Marmaris'te devam eden orman yangını dolayısıyla Turunç Mahallesi'nde yaşayan vatandaşlarımızın denizden tahliye edilmesine destek olmak üzere Aksaz Deniz Üs Komutanlığı'mızdaki 2 çıkarma gemimiz bölgeye sevk edildi. Gemilerimiz ihtiyaç halinde tahliyeye destek sağlayacak" ifadelerine yer verildi.

Kızkumu mevkiindeki evleri tehdit eden alevlerin önünü kesmek için ekiplerin yanı sıra gönüllüler de itfaiye erlerinin direktifleri doğrultusunda alevlere su boşaltıyor.

Orhaniye mevkiindeki yaban ve evcil hayvanlar için seferberlik oluşturuldu. Alevlerden kurtarılabilen kümes hayvanlarının yanı sıra birçok kaplumbağa, keçi ve koyun gönüllüler tarafından uzak bölgelere taşınıyor.

Aşağı Mazı, İnce Yalı Sahili - 01 Ağustos 2021 GHA 2

Aşağı Mazı, İnce Yalı Sahili - 01 Ağustos 2021 GHA

Pamukkale

Pamukkale'de çıkan orman yangını, ekiplerin ve vatandaşların çabalarıyla kontrol altına alındı. Honaz Dağı Milli Parkı yakınındaki bölgeden yükselen dumanı fark edenler, durumu itfaiye ve Orman İşletme Şefliği ekiplerine bildirdi. Ekipler, yangını söndürmeye yönelik çalışma başlattı. Yangına 15'i Büyükşehir Belediyesine, 7'si Orman İşletme Şefliğine ait 22 arazöz müdahale etti.

Seydikemer

Muğla Seydikemer'de ormanlık alanda çıkan yangın kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Arifler Mahallesi'ndeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle başlayan yangına havadan ve karadan çok sayıda yangın söndürme aracıyla müdahale ediliyor. Yangının yerleşim bölgesine yakın olması nedeniyle vatandaşlara, dikkatli olmaları yönünde uyarılar yapılıyor.

VİDEO:

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Orman yangınları

Yangınlarda son durum ne?

Gümüşlük Haber Ajansı