Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Mazı'da tahliyeler denizden başlatıldı

Genel | Haber | News

Gümüşlük Brands


HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Alevler durdurulamıyor

Aşağı Mazı'da evler yanmaya başladı

VİDEO HABER

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 01.08.2021 - Mazı sahilden teknelerle, botlarla tahliye ediliyor

Bodrum'da kontrol altına alınan yangınlar 2 ayrı noktadan yeniden başladı ve hızla büyüdü. Mumcular ve İçmeler'i vuran alevler Mazı mahallesine ilerledi. Mazı'da tahliye kararı alındı.

Gece 01 civarlarında teknelerle denizden tahliyeye başlandı. Günün ilk ışıklarıyla korkunç tablo ortaya çıktı. Alevler evlere ulaşırken kül ve dumandan nefes alınamayan mahallede tahliyeler tekne, bot, sandal ne bulunursa sahilden yapılabiliyor. Bölgeye karadan ulaşılamıyor.

Bodrum'da dün öğle saatlerinde başlayan yangın, ilçede geniş bir alanda devam ederken son haber ilçeye bağlı Mazı'dan geldi. Önlenemeyen alevler Mazı sınırlarına dayanınca yetkililer mahallenin tahliyesine karar verdiler. Gece yarısı insanlar duman ve külden nefes alamaz hale gelince denizden teknelerle tahliye başlatıldı. Öncelikle yaşlılar tahliye ediliyor.

Aras bölgeden video paylaştı

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da Mazı-Çökertme arasında Twitter'dan yaptığı yayında yanan yamaçları işaret ederek "Artık ne yapacağımızı şaşırdık" dedi.

Ahmet Aras, bölgenin cayır cayır yandığını belirterek, "Bizim şu anda yapabileceğimiz tek şey meskun mahalleri korumak. Ağaçları, ormanları koruyamıyoruz" ifadelerini kullandı.

Aras, yayının sonunda alevlerin yaratığı tehlike nedeniyle beraberindekilere "Bir an önce gidelim, çıkalım buradan" dedi.

Aşağı Mazı, İnce Yalı Sahili - 01 Ağustos 2021 GHA 1

Aşağı Mazı, İnce Yalı Sahili - 01 Ağustos 2021 GHA

ACİL ÇAĞRI

Mazı'dan teknelerle tahliye edilenler için çağrı yapıldı. Çağrı şöyle;

"ACİL ❗❗❗❗❗
Arkadaşlar Mazı'dan tahliye olan tanıdıklarınız var ise lütfen ulaşın ve bu kişileri Kumbahçe Cafenin oraya getirin ya da oraya gelmeleri için haberdar edin.. ordan araçlar ile alınıp istedikleri yerlere, eğer gidecek yerleri yok ise otellere yerleştirilmeleri sağlanacaktır..
Yavuz Girgin ' e ya da bana ulaşınız
Tlf. Numaram 0 533 722 3849
Yavuz Girgin 0 532 170 8369
"

Aşağı Mazı, İnce Yalı Sahili - 01 Ağustos 2021 GHA 3

Aşağı Mazı, İnce Yalı Sahili - 01 Ağustos 2021 GHA

Ölümüne mücadele

Mazı'da alevlerin mahallelere ve evlere ulaşmadan insanların tahliyesi için deyim yerindeyse sabaha kadar ölümüne mücadele verildi. Alevler nedeniyle sadece denizden tahliyelerin gerçekleştirilebildiği bölgeye resmi, sivil yardıma gelen tekne, bot, yat ve diğer araçlarla insanlar bölgeden uzaklaştırıldı. Orman Bölge Müdürlüğü, AFAD, Sivil Savunma, Muğla Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Bodrum Belediyesi ekipleri, dernekler, kurtarma grupları, sivil gönüllüler ve çevre ilçe belediye kurtarma görevlileri yardıma koştu.

Öncelikle geceden sabaha kadar aralıksız çalışılarak yaşlılar ardından kadın ve çocuklar yanan ve soluk almanın imkansız hale geldiği mahalleden çıkartıldı. Kıyı Yalı kumsalına ve bölgeye ulaşan sivil ekipler içinde yer alan AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen sadece sahilden tahliyenin mümkün olduğunu belirterek son durumu görsellerle paylaştı. Ve imkanı olan deniz aracı sahiplerine tahliye için yardım çağrısı yaptı.

Aşağı Mazı, İnce Yalı Sahili - 01 Ağustos 2021 GHA 2

Aşağı Mazı, İnce Yalı Sahili - 01 Ağustos 2021 GHA

VİDEO:

Aras'tan açıklama

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, yangının başından itibaren Mumcular, İçmeler ve diğer bölgelerede çalışmaları bizzat izledi, denetledi ve müdahalelerde bulundu. Yangın henüz bu kadar büyümeden ve Mazı'ya ulaşmadan önce yaptığı açıklamada, Yukarı Mazı'nın tahliye edilmeye başlandığını söyledi. Buradaki yurttaşların, Aşağı Mazı'ya gönderileceğini dile getiren Başkan Aras, "Bodrum'dan teknelerimizi organize ettik, vatandaşlarımızı tahliye etmek istiyoruz" dedi.

Bodrum Belediyesi, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Orman Bölge Müdürlüğü, Sivil Savunma, AFAD, yerel grupler ve sivillerden oluşan gönüllü ekipler ekipleri kelimenin tam anlamıyla ölümüne mücadele ederek sabaha kadar buldukları tüm deniz araçlarıyla insanları tahliye etti ve etmeye de devam ediyor.

Bodrum orman yangını, 31 Temmuz 2021

Bodrum orman yangını, 31 Temmuz 2021

Belediyeden yapılan açıklama

Başkan Aras, İçmeler bölgesinde yaptığı incelemeden hemen sonra Mumcular Beyciler Mahallesi’nde çıkan yangın yerine geçti. İçmeler bölgesinde yangınla mücadele edilirken, hemen ardından başlayan, Mumcular Beyciler Köyü'ndeki yangına da karadan ve havadan acil müdahale başladı ve sürüyor.

Aras yanan alanlarda

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, İçmeler bölgesinde başlayan yangını yerinde inceledi. Bodrum Belediyesi İtfaiye ekiplerinin trafikte yollara takılmaması ve hızlı bir şekilde yangına acil mücadele vermesi için vatandaşlardan zorunlu olmadıkça araçları ile trafiğe çıkmamasını istedi. Sosyal medya hesaplarından vatandaşlarını bilgilendirdi.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, 31 Temmuz 221

Başkan Aras çağrı yaparak şunları söyledi;

Sevgili Bodrumlular İçmeler tersaneler bölgesinin tam üzerindeyiz. Burada ciddi bir yangın oldu. Bu bölge olduğu gibi yandı maalesef, tersanelere gelmeden yangını tutabildik. Ama şu anda soğutma çalışmaları devam ediyor burada sıkı bir personel ve ekipmanla, asıl şimdi biraz daha Manastır Otel'in üstünde Forever Club'a doğru bölgede bir artış oldu. Birazdan oraya doğru geçeceğiz. Şu anda ekiplerimiz de havadan karadan söndürme çalışmaları sürdürüyor. Birçok yerden ihbarlar ya da asılsız haberler geliyor. Bunlara itibar etmeyiniz. Halkımızdan ricam asılsız haberlere itibar etmemeleri, trafiğe çıkmamaları ve araçlarını bir an önce trafikten çekmeleridir. Farklı bölgelerde olumsuz bir durum yaşanmaması adına da mahalle muhtarlarımızı ve halkımızı ormanlarımızı korumaya davet ediyorum.

Trafiğe engel olmayın

Bodrum Belediyesi İtfaiye ekipleri ile Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait helikopter, yangına havadan karadan müdahaleye devam ediyor. Bodrum Belediyesi kriz masası oluşturuldu. Tüm imkanlarını seferber ederek yangın söndürme çalışmalarına müdahale ediliyor.

Başkan Aras, ayrıca sosyal medya üzerinden “Yangın söndürme çalışmalarımız havadan ve karadan sürüyor. Belediye araçlarımız, tahliye gerekmesi halinde İçmeler’de hazır halde bekliyor. Tekrar hatırlatmak istiyorum; acil durumlar dışında lütfen trafiğe çıkmayalım” diye hatırlatma yaptı.

Bodrum orman yangını - GHA 2

Bodrum orman yangını - 31 Temmuz 2021 - GHA

VİDEO:

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Yukarı Mazı yangın

Aşağı Mazı yangın

Gümüşlük Haber Ajansı