Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

"Herşeyi satmak" yasaklanıyor

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Esnafı korumak için mesafe sınırı geliyor

Beyaz eşya, elektronik, sigara vd...

Paylaş


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 11.02.2021 - "Herşeyi satmak" yasaklanıyor

Zincir marketlerin gıdadan beyaz eşyaya hatta hırdavat bile satmasına düzenleme getiriliyor.

Ticaret Bakanlığı zincir marketlerin çalışma şekilleriyle ilgili perakende ticaretin düzenlenmesi amacıyla yasa teklifi hazırlığına başladı. Elektronik, beyaz eşya, nalbur, kırtasiye gibi esnafların mağdur oldukları şikayetlerinin artmasıyla Ticaret Bakanlığı harekete geçti.

Bakanlık hazırladığı yasa teklifine göre, 1500 metrekareden küçük zincir marketlerde sigara ve cep telefonu, elektronik ve beyaz eşya satışı yasaklanacak. Zincir marketler pazar günleri saat 11:00’dan önce açılamayacak. Ayrıca bakkallar ve zincir marketler arasına 200 metre mesafe kuralı getirilecek.

Ticaret Bakanlığı, perakende ticaretin düzenlenmesi hakkında değişiklik yapmak amacıyla yasa taslağı hazırlayarak sektörün görüşüne açtı. Taslak, sektörden gelen görüşler doğrultusunda son şeklini alarak TBMM’ye sunulacak.

Market - GHA

Zİncir marketler - Arşiv - GHA

Mahalle esnafı korunacak mı?

Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın haberine göre, yasa taslağında bakkallar ile üretici ve tedarikçilerin mağduriyetini gidermeyi amaçlayan düzenlemelere yer verilirken, para cezalarının da artırılması öngörülüyor. Hazırlanan yönetmelik taslağı ile de bakkallar ve zincir marketler arasına mesafe getirilmesi amaçlanıyor.

Satış alanı 1500 metrekareden büyük zincir mağazaların satışları hariç olmak üzere, gıda perakende sektöründe faaliyet gösteren zincir mağazalarda tütün mamülü, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya satışı yapılamayacak. Mevcut mağazalara, durumlarını buna uygun hale getirmeleri için 12 ay süre tanınacak.

Pazar günü kısıtlaması

Gıda perakende sektöründe faaliyet gösteren zincir mağazalar pazar günleri saat 11.00’den önce açılamayacak.

200 metre sınırı

Öte yandan, sektörün görüşüne açılan yönetmelik taslağı uyarınca da bakkallar ile zincir marketler arasında 200 metre mesafe olacak. Aynı sokakta aynı zincirin birden fazla şubesi olamayacak. Aynı bulvar üzerinde ise aralarında 2 kilometre mesafe olacak. Nüfusu 2000'in altında olan yerleşim merkezlerinde zincir market açılamayacak.

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Zincir market

Ticaret Bakanlığı

Hayatın içinden haberler