Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Sigara dumanı korona bulaş riskini artırıyor

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Sigara içiyorsanız çevrenizi riske atıyorsunuz

Korona bulaşma riski kat be kat artıyor

Paylaş


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 10.02.2021 - Sigara dumanı korona bulaş riskini artırıyor

Bilimsel araştırma sonucu; sigara dumanı virüs bulaştırma riskini artırıyor. Türk Toraks Derneği Tütün Çalışma Grubu, bu riske dikkat çekerek sigara içenlerin duman yolu ile virüsü bulaştırma ihtimalini arttırdığını vurguladı.

Tütün ve türün mamulleri kullanımı zaten tüm dünyada her yıl 8 milyon ölüme sebep oluyor. Buna bir de covid-19 virüsü ve yeni türevleri eklendi. Ancak içtiğiniz sigaranın dumanı virüsü bulaştırma oranını arttırdığını da ortaya koydu.

Pandeminin başlarında sigara içenlerde Covid-19 enfeksiyon kapma riskinin daha az olduğu gibi yalan haberler yayınlandı. Uzmanlara göre, kamuoyu oluşturma adına yaptırılan ve yayılması sağlanan bu haberler aslında sigara türketiminin azalmaması için yapılan gizli reklam çalışmalarıydı.

Sigara varsa risk daha yüksek

Pek çok araştırmada tütün kullanan hastalarda Covid-19 virüsüne bağlı şiddetli hastalık ve ölüm riskinin en az 2.5 kat daha yüksek olduğunu ortaya çıkarttı. Türk Toraks Derneği Tütün Çalışma Grubu, tütün ve tütün ürünleri dumanının ürettiği riske dikkat çekerek şu uyarılarda bulundu;

Sigara dumanı korona bulaş riskini artırıyor 2

Sigara dumanı korona bulaş riskini artırıyor - GHA

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de sigara içenlerin ellerini sıklıkla dudaklarına götürdükleri için Covid-19 virüsünü daha çabuk kapabileceklerini, akciğer kapasitelerinin azalmış olması nedeniyle de hastalığı daha ciddi geçirebileceklerini belirtmektedir. Ayrıca sigara içenler eğer virüsü taşıyorsa sigara dumanı ile başkalarına bulaştırma riskini de arttırmaktadırlar.

DSÖ’nün nargile gibi ortak alanlarda paylaşılarak kullanılan tütün ürünlerinin de virüsün bulaşmasını arttırdığını bildirdiği anımsatılan açıklama şöyle devam ediyor;

Bilindiği gibi tütün kullanımı, KOAH ve akciğer kanseri gibi solunum sistemi hastalıklarının yanı sıra kalp damar hastalıklarının riskini de belirgin oranda arttırmaktadır. Covid-19 enfeksiyonu da öncelikle akciğerler ve kalp damar sistemine doğrudan zarar vermektedir. Dolayısıyla, tütün ürünü kullanımına bağlı gelişen bu hastalıklar, ağır Covid-19 enfeksiyonu için doğrudan birer risk faktörü olmaktadır.

Sigara dumanı korona bulaş riskini artırıyor

Sigara dumanı korona bulaş riskini artırıyor

Haberin sonundaki internet sitesi adresinden ulaşabileceğiniz çok yararlı ve açıklayıcı bilgilere, videolara yer verilen Türk Toraks Derneği internet sitesini ziyaret etmenizi öneririz. Derneğin Tütün Çalışma Grubu'nun tütün ve tütün mamulleriyle ilgili açıklamasının özeti şöyle;

Covid-19 için sigara içimi hastalığın ağır seyretmesi, solunum cihazına bağlanma ve ölüm için net bir risk faktörü olarak tanımlanmıştır. Covid-19 enfeksiyonu bazı hastaların akciğerlerinde aylarca devam eden kalıcı hasara sebep olmakta, solunum fonksiyonlarını olumsuz yönde etkilemekte ve efor kapasitelerini de belirgin oranda azaltmaktadır. Sigara içmenin ayrıca iyileştirmeyi geciktirici etkisi de vardır. Bu nedenle Covid-19 enfeksiyonu geçiren kişilerin asla sigara içmemeleri gerekmektedir. Pandemiyi sigara içen kişiler sigara bırakma için fırsata dönüştürmelidir. Öte yandan dünya pandemi ile mücadele ederken, tütün endüstrisi kişisel koruyucu ekipman, solunum cihazları bağışları yaparak imaj tazelemeye ve halk sağlığı dostu görüntüsü vermeye çalışmıştır. Karşılığında birçok ülke yönetiminden tütün kontrolünün gevşetilmesini istemiş, yeni ısıtılan tütün ürünleri için ruhsat almaya çalışmıştır. Türk Toraks Derneği Tütün Çalışma Grubu olarak tüm tütün kullanıcılarına tütün endüstrisinin oyunlarına gelmemelerini ve pandemiyi fırsat bilerek tütün kullanımını bırakmalarını öneririz.

Kaynak:

https://toraks.org.tr/

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Türk Toraks Derneği

Tütünün zararları

Hayatın içinden haberler