Gümüşlük Yürüyüş rotaları 1
İNCELEME

Gümüşlük'de yürüyüş rotaları

Gümüşlük | İnceleme | Spor

GÜMÜŞLÜK İNCELEME

Gümüşlük'de yürüme rotaları

Gümüşlük trekking

Gümüşlük Jogging

Gümüşlük Rehberi olarak, "Bodrum'un Tektaşı" diye adlandırdığımız Gümüşlük; her bir yanı deniz, havası nefis, yeşili ve doğasıyla mis gibi bir belde.

Gümüşlüğü yalnızca denize girilen, keyif çatılan bir tatil beldesi sananlar fena halde yanılıyorlar. Gümüşlük aslında iyi değerlendirilip, kıymeti bilinirse aynı zamanda harika bir sağlık merkezi.

Peki ama Gümüşlüğümüzde nerelerde yürünür? Hangi rotalar kullanılır? Yürüyüş rotalarında nelere dikkat etmemiz gerekir? Bu rotalar üzerinde hengi keyif durakları var? Ne yer, ne içer, nereleri gezip, fotoğraflayabiliriz. Hepsini tek tek anlatacağım. Ve 3 başlık altında 3 yazı yayınlayacağım... Önce; "Tamamen arabasız rota..."

. Tamamen arabasız rota

. Ara ara rabalarla karşılaşacağımız rota

. Sürekli araç geçen rota

Tamamen arabasız yürüme rotası (Sahil rotası)

Neden gruplandırma yaparken "araba" kelimesini öne çıkarttım? Şundan dolayı; spora çıkmışsınız, kulaklıkları takmışsınız, rahat rahat yürümek ya da koşmak istiyorsunuz. Ama aklınız hep arkadan, karşıdan, sağdan, soldan çıkacak, gelecek araba, traktör vb... araçlarda kalıyor. Bu nedenle böyle bir tasnif yaptım. Karar sizin.

NOT: Haritalara tıklayarak Google Haritalar da tam o noktaya ulaşabilirsiniz.

Gümüşlük sahilinde, sahilin (yüzünüzü denize dönünce) en uzak sol ucundan başlayacağız yürümeye. Burası sahilde yürüyerek ulaşabileceğimiz en uç nokta.

Gümüşlük yürüyüş rotaları; Gümüşlük sahil rotası

Görsel: Google - Gümüşlük sahil yürüyüş yolu rotası

Yukarıdaki görsele tıklayarak Google Haritalar'da daha detaylı yer imlerine ulaşabilirsiniz. Ya da buraya TIKLAYIP haritayı ayrıntılı görebilirsiniz.

Gümüşlük sahilinin en uç noktasındayız. Yani Ulubatlı Hasan Sokağı'nın sahille buluştuğu nokta. Burada Club Hotel Zemda da yer alıyor. İşte tam bu noktadan yürümeye başlayıp sahil boyunca ilerleyeceğiz. Liman Plajı diye anlatacağım noktaya kadar düz ve kumluk bir zeminde ilerleyeceğiz. Liman Plajı'ndan sonraysa tırmanmaya başlayacağız. Bu bölüm taşlık ve daha zor bir parkur. Ama tırmanması kolay...

Mevsim yaz ya da kış fark etmez. Bu rotayı rahatlıkla ilerleyip Bayrak Tepe'ye çıkacağız. Başlayalım o zaman...

Başlangıç ve toplanma noktası; Club Hotel Zemda önü.

Toplam Mesafe: Yaklaşık 2 kilometre, Gidiş-dönüş: 4 kilometre civarı

Zorluk: 10/4

Telefon: Güzergahın her noktasından çekiyor.

Araçla: Hayır

Bisikletle: Dağ bisikleti

Başlangıç noktamızda yol tamamen kumluk. Daha doğrusu deniz dibinden yani kumsaldan başlıyoruz. Burayı geçince sağda genişce bir alanda Gümüşlük Festivallerinin de yapıldığı alanı göreceksiniz. Gümüşlük Müzik Festivali merkez ofisi de burada. Sahilden ilerlemeye devam ediyoruz. Ardından Soğan, Sarımsak adlı restauranta ulaşıyoruz. Buradan itibaren Mimoza restaurant'a kadar beton dökülmüş kaldırımı da tercih edebilirsiniz. Hemen önündeki kumsalı da... Karar sizin.

Gümüşlük yürüyüme rotaları 2

Görsel: Google - Gümüşlük sahil yürüyüş yolu rotası

Ve şimdi sırada şirin mi şirin Plaj Cafe var. Yürümeyi sürdürüyoruz. Gümüşlük yelken, kano vb... deniz araçları kiralayan işletmeyi geçince beton kaldırım da başlayacak ve Arriba Beach, Apart, Restaurant bizi karşılayacak. Ardından Gümüşlük Halk Plajı'na (Çayıraltı Halk Plajı) geleceğiz. Devam ediyoruz yürümeye...

Dediğim gibi burası hem kumsal hem de beton kaldırım. Nereden isterseniz oradan yürüyün. Kumsal biraz daha yorar ama bacaklarınızı da açar... Kauçuk Cafe, Jazz Cafe, Tevfik Apart, Satsuma Apart, restaurant, beach'i de geçince Club Gümüşlük'ün önünde biraz soluklanabilirsiniz. artık.

Gümüşlük yürüme rotası; Sahil yolu

Görsel: Google - Gümüşlük sahil yürüyüş yolu rotası

Ve Gümüşlük Belediye Çay Bahçesi'ne geldik. Dolayısıyla marketlere de ulaştık. Yol boyunca 4 market var. Yürüyüş yönümüze göre sırasıyla Bizim Market, Yayla Market, Zeytin Market ve Aydın Market. Marketleri irdelememin nedeni, suyunuzu mutlaka alın. Çünkü yürüyüşümüzün tırmanmalı bölümünde bakkal, market, çeşme, doğal içecek su kaynağı bulamazsınız.

Gümüşlük sahili yürüme rotası

Görsel: Google - Gümüşlük sahil yürüyüş yolu rotası

E hadi bakalım. Yürümeye devam. Hemen solumuzda Gümüşlük İskelesi var. Biz düz devam edeceğiz. Restaurantların arasından geçeceğiz. Leleg, Aquarium, Ali Rıza'nın Yeri, Karafaki 1, Okyanus, Zeytun ve Karafai 2'yi de geçince Bayraktepe ve Liman Plajı gözükecek.

Liman Plajı

Görsel: Google - Gümüşlük sahil yürüyüş yolu rotası

Şimdi Gümüşlüğün en manzaralı berberine ulaştık. Berber Hakan. Denize sıfır şirin bir erkek berberi. Hemen yukarsında da Gümüşlüğün en manzaralı camii var. Yalı Cami.

Yürüdüğümüz yer tam sahil. ve kayıtlarda 1120. sokak diye geçiyor. Melengeç Restaurant ve Mimoza Restaurant'ın da bir anlamda içlerinden geçip ilerlemeyi sürdüreceğiz.

Gümüş Apart'ı da geçince ayaklarınız denizin gel git durumlarına göre biraz ıslanabilir. Ya da deniz çekildiyse taşlarda hoplaya, zıplaya Liman Plajı'na ulaşacağız.

Liman Plajı; Gümüşlük sahili

Liman Plajı; Gümüşlük Sahili. Fotoğraf: Yalçın Çakır

Geldiğimiz noktaya Liman Plajı deniliyor. Halka açık ve ücretsiz ama şezlong vs. yok. Denize girmek için bu sakin, korunaklı, durağan iç denizi tercih edecekseniz yanınızda katlanır plaj sandalyeniz olmalı. Bir de unutmadan bu nokta camping ve çadırcıların da gözde mekanı.

Dilerseniz fotoğraf galerilerimizden bu noktaların görsellerine de ulaşabilirsiniz. TIKLA

Bayraktepe

Görsel: Google - Gümüşlük sahil yürüyüş yolu rotası

Ve artık tatlı bir tırmanma rotamız var. Liman Plajı'na gelince küçük basamaklar göreceksiniz. Çitlerin arasından geçip artık medeniyetten uzaklaşacaksınız. Çevrede manzara muhteşem. Bir,iki bahçeli ev dışında yerleşim yok.

Yukarıdaki haritada gördüğünüz üzere toprak yolu takip edeceğiz. Ama aman dikkat kıyılara çok fazla yaklaşmayın. Çok dik ve sivri kayalıklarla oldukca derin yarıklar var. Düşerseniz çok tehlikeli sonuçları olabilir.

Siz kıyıya çok yanaşmadan önünüzdeki toprak yolu takip ede ede tepeye, zirveye yani Bayrak Tepe'ye çıkacaksınız. Ara ara dinlenmeyi ihmal etmeyin çünkü bir noktadan sonra yol oldukca diklleşecek.

Veeee zirvede miyiz... Şimdi manzaranın ve Gümüşlüğümüze kuşbakışı bakmanın tadını çıkartın. Ardından terimizi çok soğutmadan dönüş yolunda aynı güzergahı tersine yürüyeceğiz. Toplamda 4 kilometre civarında ediyor ki. Çok iyi...

Unutmayın bugün sağlığınıza çalıştınız. Ne mutlu size.

Sevgiyle kalın.

Yalçın Çakır