Gümüşlük Haberleri 1
HABER

Gümüşlük'te dereye atık karışıyor iddiası meclise taşındı

Gümüşlük | Haber | News


Yalcin Cakir Youtube

Gümüşlük Haber Ajansı - (GHA) - 05.07.2022 / Gümüşlük denizi atık iddiaları belediye meclisinde

Gümüşlük'de kanalizasyon bağlandığı iddia edile, denize akan dereyle ilgili iddialar belediye meclisi gündemine geldi.

Gümüşlük Rehberi'nin aylar önce haber yaptığı Gümüşlük'te denize ulaşan dereye kanalizasyon atığı karıştığı iddiaları Gümüşlük yaşayanı Levent Dinçer tarafından Bodrum Belediye Meclis toplantısında gündeme getirildi. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras iddialarla ilgili olarak verdiği yanıt haberin devamında.

Gümüşlük mahallesi sakini, emekli komando subayı Levent Dinçer Bodrum Belediye Meclisi'nin 5 Temmuz 2022 tarihli toplantısına katıldı. Toplantı bitiminde gündem dışı söz alan Dinçer Gümüşlük halk plajını da kapsayan Gümüşlük Koyu'na atık karıştığı iddialarıyla ilgili kişisel girişimlerini tek tek aktardı.

Daha önce CHP Gümüşlük mahalle temsilcisi Kemal Gökal'ın videolarla gündeme getirdiği Gümüşlük Rehberi'nin de haber yaptığı dereye kanalizasyon atığı karıştığı iddiaları üzerine Gümüşlük yaşayanı Levent Dinçer kendi çabaları ve bütcesiyle numuneler aldı, analizler yaptırdı ve konuyu ısrarla takip edip gündemde tuttu.

Gümüşlükte hiç bir grup, oluşum ya da girişimin yapmadığını yapıp neredeyse aylardır başvurmadık makam ve yetkili bırakmayan Dinçer, denizin kirliliği iddialarını ısrarla yetkililere iletti, dilekçeler veri, dilekçeleri takip etti ve sonuçlarını da sosyal medya platformlarından paylaştı.

Levent Dinçer Bodrum kaymakamlığı dahil baş vurmadık makam ve mevki bırakmadıktan sonra bugün de Bodrum Belediye Meclisi toplantısına katılıp bir konuşmayla konuyu meclis gündeminbe taşıdı.

İşte Levent Dinçer'in Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın gözlerinin içine baka baka yaptığı o kunuşma;

"Malumunuz yaz mevsimine girdik. Ben Gümüşlükte oturuyorum. Benim bölgemdeki bütün dere yatakları kurumasına rağmen bir tanesi hala aktif olarak akmaya devam ediyor. Geçtiğimiz ayın, Haziran ayının ikisinde ben belediye başkanlığının evrak kısmına bir yazı bıraktım, evrak numarasıyla beraber. Oradaki arkadaşlar benim evrağımı incelediler, ben eminim bu evrak sizin önünüze gelmedi sayın başkanım. Çünkü bu Ahmet başkanın önüne gelse ortalığı ayağa kaldırırdı.

Evrak şuydu; 'aktif olarak çalışan ve denize dökülen dernin vatandaş olarak yaptırdığım tahliller sonucunda çok yüksek miktarda koli basili içermesiydi.' Oradaki arkadaşlar, iyi niyetine güvendim, bunu dediler 'temizlik işlerine havale edeceğiz' tamam nasıl yaparsanız soru değil. Bir hafta sonra ben temizlik işlerine gittim. 'Evrakımım akibeti ne oldu acaba bir söyler misiniz' diye. Temizlik işlerine hava ettiğini söylediler. Peki. Tenizlik işlerinden bir çevre mühendisi, kişileri söylemiyorum çünkü sistemi konuşuyorum. Sonuçta bir hadise, bir vaka var orta yerde. Temizlik işlerinden bir çevre müdendisi arkadaşım geldi. Bölgede bir inceleme yaptı; 'evet tahlil sonuçlarınız çok ciddi dedi. Bu bölgede bu dereye burada kullanmak istemiyorum af buyurun, insan dışkısına dair bir takım şeylerin karıştığı... Çünkü iki yerden aldım ben o n uuneleri, değerler çok yüksek. 100 olması lazım 12 bin 16 binlerde falan. 'Yapı Denetim Müdürlüğüne bildireceğim oradan bir arkadaş gelecek daha detaylı araştırsınlar. Dereboyu acaba birinin, bir şey mi bağladı? Nereden kaynaklanıyor? Bir yanlışlık mı var' diye... Pekiyi dedim. Bekliyorum.

Levent Dinçer

Levent Dinçer, 05 Temmuz 2022 - Bodrum Belediye Meclisi

Yapı Denetim Müdürlüğü'ne uğradım. Dedim böyle bir başvurumn vardı benim. Ne oldu diye. Yapı Denetim Müdürlüğü bana dedi ki, 'bu iş benim görevim değil!..' Benim bunu araştıracak elimde ekipmanım vs. yok.' E... Kim yapacak bunu? Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü... Peki... Bu arada ben b ir evrak daha yazdım. Devletten gelen terbiyem gereği, hiyerarşik olarak araştırıyorum olayı yani. Birisinin sorumluluğuna girecek sonuçta bu. Bu arada Gümüşlük halıkının da bilgisi oldu olaydan. Paylaşıyorum onlarlar. Böyle bir durum var. Bilginiz olsun diye. İlçe Sağlık Müdürlüğü'ne dilkeçe yazdım. Böyle bir olay var. Bir bakın bu işe diye. Bir hafta sonra gittim sonucunu sordum. Ne oldu dedim. 'E, biz oradan numuna eldık. Temiz çıktı' dedi. Nereden aldınız dedim, 'denizden..." Ben deniz değil dereden bahsediyorum dedim. 'Bizim dereden numune alma yetkimiz yok dediler. Peki ne yapacağız dedim. 'O Çevre Şehirciliğe giriyor, burada çevre şehircilik yok...' Peki...

Bu arada ben vatandaş olarak kendime bir görev edindim ikide bir numune alıyorum oradan. Aldığım numune geçen gün daha da arttı. İnanır mısınız? 16 binlerden 55, 56 binlerde koli basili. Ve dere, dere olmaktan da çıktı artık. Arkasından zabıta müdürlüğüne bir dilekçe verdim. Dilekçemin sebebi de şuydu, bu numuneyi ben alıyorum ama yarın bir gün birisi gelir bana, 'kardeşim ben nereden bileyim senin buna hile, hurda yapmadığını' diye garanti olsun içimde dedimki, birini benim yanıma verin onun nezaretinde alayım ben bu numuneyi. Bekliyorum, o dilekçe de benim yanımda. Fakat bunlardan hiç bir sonuç alamadığımız için en son Kaymakamlığa bir dilekçe verdim. Okudum ki Kaymakamlığı görevlerinin içinde devlet mekanizmasının çalışmalarını kontrol etmek var. Ben dedim, bir sonuç alamadım vatandaş olarak. Ve o dere akmaya devam ediyor hala. Şu anda dilekçe orada.

Eminim bundan sizin bilginiz yoktu. Şimdi bu toplantı vesilesiyle konuyu size arz ediyorum sayın başkanım. Bilginiz olsun böyle bir durum var çabalarım devam ediyor. Ben devam edeceğim. Yine bir yerlere yazacağım. Konu ateşten top gibi kimse sütünde tutmak istemiyor. Bu vesileyle hangi partiden olursa olsun tüm meclis üyelerini bu insan üstü toplum sağlığını ilgilendiren, siyasetle uzaktan yakından alakası olmayan bu konu hakkında daha dikkatli ve daha hasssas olmarını istiyorum. Bölgemde sayın Seferoğlu orada... Oralardan bir katkı göremedik maalesef. Saygı duyuyorum, belki gücü yetmedi olabilir. İtirazım yok. Bunu da açık yüreklilikle söylüyorum. Ama sonuçta bu birinin sorumluluğunda.

Ve ora... Dere denize kötü maddeler katıyor. 4 tane yetişkin, çocuktan afedersiniz kanlı ishal vakası, bağırsak enfeksiyonu vakaları görüldü. Günü birlik gelip, o denizi kullanıp ordan ayrılan kişiler neler yaşıyorlar bunu bilmiyoruz. Böyle hayati bir konu var. Aslında ilçe başkanına da söyleyeceğim bir şey vardı, Gümüşlüğün toprağını savundu saygı duydum. Kalabalık geli oraya, eylem yaptılar, buranın SİT alanını düşürmeyin... Çok güzeldi. Diyecektim ki ona şimdi, al o kalabalığı doğru demirci deresinin oraya orada yapalım, oradan da bir ses çıkartılım..."

Bodrum Beleidye Başkanı Ahmet Aras, Dinçer'in konuşmasını dinledikten sonra şunları söyledi;

"Tamamdır efendim. ben, oradan ben aldırayım numnune. Tamam mı? Olur mu? E... orası, orada Muğla Su Kanalizasyon İdaresinin bir paket arıtma sistemi var. Yani daha doğrusu... Demek ki o arıtmadan çıkan suyu tahlil ettireceğiz, bakacağız eğer bir sıkıntı varsa gereği yapılır tabii."

Aras konuşmasını şöyle sürdürdü;

"Sonuçta arıtmanın açık suyu denize açık deşarj oluyor. Yani bu yasal bir şey ama oradan tabii ki çıkış suyunu incelemek lazım. Çıkış suyunda bir sıkıntı var mı? Ya da çıkış suyunda bir sıkıntı yoksa demek ki aralardan farklı bir bağlantı yapılıyor... Onları bulmak lazım yani. Ben zabıtaya talimat vereceğim. Önce bir zabıta incelesin. Bir taraftan da numune aldıralım, MUSKİ'ye de söyleyelim hep beraber..."

G.R. Notu: Gümüşlük Rehberi, bu konuyu ilk olarak gündeme getiren ve iddia sahiplerinin videolarını yayınlayan haberci kuruluştur. Son gelişmr üzerine de görüşümüz aşağıdadır

DERE VE DENİZ KİRLİLİK İDDİALARINA DAİR;

Buradaki yanlış bakış şu; Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras dahil herkesin ilk tepkisi arıtma tesisinden dereye deşarj edilen suda atık bulunabileceği şüphesi. Defalarca sorsanız MUSKİ iki şey söylüyor; "Sonuçları kamuoyuyla paylaşmıyoruz..." ve "Bizim dereye bıraktığımız su temiz..." Yani!... "Bir sorun varsa o sorun arıtma tesisinden dereye akıtılan suda değil" diyorlar.

O zaman?

Dereye ev ya da işyerlerinden ya da başka şekilde (vidanjörler vs...) kanalizasyon atığı bırakılıyor mu? Bunun tespiti yapılmalı. İnsan sağlığından daha önemli ne olabilir ki? Hangi görev, hangi hizmet, hangi etkinlik daha önemli bizlerin ve çocuklarımızın sağlığından?

Dünyanın çevresinden bahsetmiyoruz topu topu bir kaç kilometrelik dereden bahsediyoruz. Bu kadar mı zor bir atık karışıp karışmadığının ve varsa usulsüzlüğü kimin, kimlerin yaptığının tespit edilmesi?

Kimse kusura bakmasın ama; her konuda ahkam kesen, oradan, buradan konumlar atıp şov yapan, etkinliklerde "ben de vardım" pozları veren, sahip oldukları sanal ya da resmi etiketlerle kapılar açtıran, üstelik bu mahallenin de şöyle ya da böyle kaymağını yiyenler nerede? Tam da bu noktada, "mış gibi" yapıp rol çalanlara değil, Levent Dinçer gibi, Gümüşlük Rehberi gibi, CHP Gümüşlük mahalle temsilcisi Kemal Gökal gibi elini taşın altına sokanlara ihtiyaç var.

İddia ortada; "deniziniz koli basili" kaynıyor... Hadi...

VİDEO (Haberde ele alınan konu videonun sonunda)

ENGLISH

Gumusluk sea waste claims at city council

Reports about the stream, which allegedly connects to sewerage in Gümüşlük, finally came to the agenda of the city council.

The allegations of sewage waste mixing in the stream reaching the sea in Gümüşlük, which the Gümüşlük Guide reported months ago, was brought to the agenda by the Gümüşlük resident Levent Dİnçer at the Bodrum municipality assembly meeting. Bodrum Mayor Ahmet Aras's response to the allegations is the continuation of the news.

Levent Dinçer attended the Bodrum City Council meeting on 5 July 2022. At the end of the meeting, Dinçer, who took the floor out of the agenda, brought up his personal initiatives regarding the allegations of waste mixing in Gümüşlük Bay, which also includes the Gümüşlük public beach.

Upon the allegations that the CHP Gümüşlük neighborhood representative Kemal Gökal had brought up the videos, and that the Gümüşlük Guide reported that the sewer was connected or mixed with the stream, the resident of Gümüşilük, Levent Dinçer, had analyzes done with his own efforts and budget. He also did what the initiative failed to do and conveyed the pollution of the sea to the authorities.

Levent Dinçer, a retired commando officer and research writer, attended the Bodrum City Council meeting today and brought the issue to the agenda of the council with a speech, this time as no one, organization or group did.

Here is the speech of Levent Dimnçer, looking into the eyes of Bodrum Mayor Ahmet Aras;

"As you know, we have entered the summer season. I live in Gümüşlük. Although all the creek beds in my area have dried up, one of them still continues to flow actively. Last month, on the second of June, I left a letter in the papers section of the mayor's office, together with the document number. The friends there examined my document. , I am sure that this document did not come before you, Mr. President. Because if this Ahmet came before the president, he would make a mess. The document was: 'As a result of the analyzes I had made as a citizen of the deep who was actively working and poured into the sea, it contained a very high amount of coli bacilli.' The friends there, I trusted their goodwill, they said 'we will transfer it to the cleaning works' OK, it is not a question how you do it. A week later, I went to the cleaning works. I wondered what happened to my paperwork. An environmental engineer from his job, I'm not talking about the people because I'm talking about the system. After all, there is an incident, a case in the middle. An environmental engineer friend from the cleaning business came. He made an examination in the region and said, "Yes, your analysis results are very serious. I don't want to use this stream here in this region, amnesty." Here, there is some confusion about human excrement... Because I bought them from two places, the values ​​are very high. They should be 100, around 12 thousand 16 thousand. Did he connect something? Where did it come from? Is there a mistake? I said OK. I'm waiting. I stopped by his wedding. I said, I had such an application. For what happened. The Building Inspection Directorate said to me, 'This job is not my duty!..' I have the equipment etc. to investigate this. none.' E... Who will do this? Directorate of Environment and Urbanization... Well... By the way, I wrote another document. I'm investigating the case hierarchically, due to my upbringing from the state. This is someone's responsibility, after all. In the meantime, the Gümüşlük carpet also became aware of the incident. I share them. There is such a situation. For your information. I wrote a petition to the District Health Directorate. There is such an event. Take a look at this job. A week later, I went and asked the result. I said what happened. 'E, we sampled it from there. It came out clean,' he said. I said where did you get it from, 'from the sea...' I said, 'I am talking about the stream, not the sea. They said, 'We do not have the authority to take samples from the stream. What are we going to do?' I said. 'He enters Environmental Urbanism, there is no environmental urbanism here...' Well... By the way, as a citizen, I have a duty to myself, I take a sample from there every other day. The sample I get has increased day by day. Would you believe it? 55 from 16 thousand, 56 thousand. The reason for my petition was this, I am taking this sample, but one day someone will come to me tomorrow, 'my brother, how do I know you are not cheating on this,' I said inside myself to make sure, give someone with me and I will take this sample under his supervision. and I'm with me. But since we couldn't get any results from them, I finally submitted a petition to the District Governor's Office. I read that one of the duties of the District Governor is to control the work of the state mechanism. I said, As a citizen, I could not get results. And that stream continues to flow. The petition is there now. I'm sure you didn't know about this. Now, on the occasion of this meeting, I present the issue to you, Mr. President. scholar

There is such a situation, my efforts continue. I will continue. I will write somewhere else. It's like a ball of fire, nobody wants to keep it in their milk. On this occasion, I want all members of parliament, regardless of party, to be more careful and sensitive about this issue, which concerns superhuman public health and has nothing to do with politics. Mr. Seferoğlu is there in my region... Unfortunately, we could not see any contribution from there. I respect it, maybe it wasn't enough. I have no objection. I say this candidly. But ultimately it's someone's responsibility. And there... The stream adds bad substances to the sea. Excuse me, bloody diarrhea cases and intestinal infections were seen in 4 adults and 1 child. We do not know what the people who come for a day, use that sea and leave there go through. There is such a vital issue. Actually, I had something to say to the mayor of the district, he defended the land of Gümüşlük, and I respected him. Crowds came there, they took action, don't drop the protected area of ​​this place... It was very nice. I was going to say to him, now, let's get that crowd right there by the blacksmith's creek, and a sound will be made from there..."

Bodrum Municipality President Ahmet Aras said the following after listening to Dinçer's speech;

"It's OK, sir. I'll get the sample from there. OK? OK? Well... that's where the Muğla water sewerage fee has a package treatment system. I mean, more precisely... So we'll have the water coming out of that treatment analyzed, we'll see." If there is a problem, of course, necessary action will be taken."

Aras continued his speech as follows;

"After all, the open water of the treatment is discharged openly to the sea. So this is a legal thing, but of course, it is necessary to examine the effluent from there. Is there a problem with the effluent? Or if there is no problem with the effluent, it means that there is a different connection between them... So we need to find out. I will instruct the police. Let a police officer examine it first. Let's have a sample taken from one side, let's tell MUSKI together..."

G.R. Note: Gumusluk Guide, which first brought this issue to the agenda with videos and news, also published videos about the allegations that litter was mixed into the creek and sewer.

TAGS:

Gümüşlük dereye kanalizazyon iddiası

Bodrum belediye Başkanı Ahmet Aras

Gümüşlük

TEK TIKLA TÜM MUĞLA

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.