Gümüşlük Haberleri 1
HABER

Gümüşlük'te denize kanalizasyon bağlamışlar - VİDEO

Gümüşlük | Haber | News


Yalcin Cakir Youtube

Gümüşlük Haber Ajansı - (GHA) - 13.05.2022 / Gümüşlükte kanalizasyonu dereye bağlamışlar - VİDEO HABER

Gümüşlükte skandal üstüne skandal. Mavi Bayraklı koya kanalizasyon bağlamışlar. Kimse de dur dememiş. Denize oluk oluk insan dışkısı akıyor!..

Gümüşlükte denize ulaşan derelere "foseptiklerden çekilen kanalizasyon atıklarının vidanjörler tarafından kaçak olarak boşaltıldığı", "arıtma tesisinden sızma olduğu" iddialarınıu araştırmayı sürdürüyoruz. Daha önce bir internet sitesinde yayınlanan köşe yazısında yer alan iddiada konudan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın haberdar edildiği, Aras'ın konuyu Muğla Büyükşehir Belediyesi kuruluşu olan Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi'ne (MUSKİ) intikal ettirdiği. Bir MUSKİ yetkilisini köşe yazısını kaleme alan yazara ulaşıp, "Maalesef vidanjörler derelere kaçak döküm yapıyor" dediği gündeme geldi. MUSKİ'nin bu korkunç ve vahim "itiraf gibi" iddiası üzerine ne Muğla Büyükşehir Belediyesi ne Bodrum Belediyesi ne de MUSKİ'den bir açıklama yapılmadı.

İptal yazısı kayboldu!

Gümüşlük Rehberi'nin haberciliğin en temel kuralı olan "fikri takibi" sonucu Türkiye'de plajlara Mavi Bayrak vermekte tek yetkili olan TURÇEV'in adı altında yayın yapan Mavi Bayrak internet sitesinde Gümüşlük Bölme Belediye Plajı'nın Mavi Bayrağı'nın iptal edildiği yayınını tesbit edip analiz sonuçlarıyla birlikte haber yaptık. Ancak o yayınımızdan 3 gün sonra Mavi Bayrak sitesindeki "iptal edildi" yazısı da, "deniz suyu analiz sonuçları" da kaldırıldı. Web siemizde yayınlanan verilerin nasıl oldu da 3 gün içinde değiştiği haberlerimize ve sosyal medyada bu yönde yapılan yorumlara da bir yanıt veren olmadı.

Mavi bayrak yayınlarımızın ardından Bodrum Belediyesi'nden bizi arayan bir yetkili Gümüşlük Çayıraltı Halk Paljı'ndaki olumsuzlukların giderilmeye başlandığını bildirdi ve ekiplerin çalışmaya başladıklarına dair görselleri web sitemize ulaştırdı.

Peki ama denizi kim ya da kimler kirletiyordu. Kimdi denize ulaşan dereye atık boşaltan ya da atanlar. Hangi yöntemler ve nasıl karışıyordu bu dışkılar o dareye.

Gümüşlük koyuna derenin aktığı nokta

Gümüşlük koyuna derenin aktığı nokta

Ve o korkunç video

Gümüşlükte halk sağlığıyla oynayanların, denizi, sahili lağım kokar hale getirenlerin ve çevreyi kirletenlerin bulunması için yaptığımız yayınları sürdürdük, sürdüreceğiz. Web sitemizin iletişim sayfalarında açık açık yazan whatsapp iletişim telefonundan tarafımıza dün bir video ulaştırıldı. İzledik. İddialarda görüntüler de korkunçtu. İnsanlar da denizimiz de dışkı içinde yüzüyor hatta boğuluyordu bu videoyu çeken kişiye göre...

12 Mayıs 2022 tarihinde çekilmiş videodaki iddialar vahimdi. Ucu Gümüşlük Koyundan denize açılan dereye "birilieri" kanalizasyon bağlamış hergün onlar insanın geldiği, oturduğu, yediği, içtiği ve sonuçta doğal olarak ihtiyaçlarını giderdiği bir yerin tüm dışkı ve atıklarını dereye akıtıyorlardı.

Gümüşlük koyuna akan dere

Gümüşlük koyuna akan dere

Önce videoyu izleyelim;

Videonun çekildiği nokta ilginçti. Derenin sık sazlık ve otluk yapısı arasına gizlenmiş, insanların görmesi ve ulaşması olasılığından uzak bir noktadan dereye oluk oluk içinde insan dışkısı da olan atık akıyordu. Ve o atıklar bir kaç metre ileriden doğrudan Gümüşlük Koyu'na yani insanların yüzdüğü dereye ulaşıyordu.

Kanalizasyonun ucu nereye bağlı?

Gümüşlük dereye kanalizasyon iddiası; Grafik 3

Gümüşlük dereye kanalizasyon iddiası; Grafik 1

Peki ama bu kanalizasyonun ucu nereye bağlı? Yani dereye kimler lağım akıtıyor? O kanalisayonu oraya kim ya da kimler bağlamış? Ve kaç yıldır, ne kadar zamandır bu durum devam ediyor? Bu soruları yanıtlaması gerekenler Muğla Büyükşehir Belediyesi, MUSKİ, Bodrum Bbelediyesi ya da ilgili bakanlıklar.

Hiç bir kurumu, tesisi, oluşumu hedef almadan gerçeklerin ortaya çıkması için yayınlarımız sürdüreceğiz. Kim bunlar? Nasıl bir cüretle kanalizasyonu dereye bağlamışlar ve bize gönderilen videodaki iddialara göre oluk oluk dışkıları denizimize akıtabiliyoırlar? Bu gücü, cesareti nereden alıyorlar? Önce aşağıdaki grafiklerde uydu görüntülerinden çevreyi inceleyelim.

Gümüşlük dereye kanalizasyon iddiası; Grafik 1

Gümüşlük dereye kanalizasyon iddiası; Grafik 2

Dereye bağlanan kanalizasyonun (sırtınız denize dönük konumdayken sol tarafta) gömülü olduğu toprağın üstünde Gümüşlük Uluslararası Klasik Müzik Festivali merkez ofisinin de bulunduğu ve festival dönemlerinde "Kumda", "Suda" adlı uluslararası etkinliklerin yapıldığı arazi yer alıyor. O arazide bulunan bazı yapılar da organizayonda görev alanların konaklamaları, festival gösterimleri vs. için kullanılıyor. Bir süre önce bu noktaya eklenen cafe, bar benzeri bir yerin önünde de insanlar etkinlik harici zamanlarda da oturup bir şeyler yiyip, içip, dinlenebiliyorlar. Yani kanalizayon bu festival alanının üstünde yer aldığı arazideki toprak zeminin içinden (altından) geçerek geliyor.

Turistik tesisler

Kanalizasyonun akıtıldığı iddia edilen derenin sağ tarafındaysa bir turistik işletme yer alıyor. Yani atık akıtıldığı iddia edilen derenin bir yanında, kanalizasyon ağzının da gömülü olduğu tarafta Gümüşlük Uluslararası Klasik Müzik Festivali merkez ofisinin de bulunduğu arazi ve çevresinde turistik işletmeler var. Sağ tarafta ise koyun son turistik tesisi var.

Peki ama o kanalizasyonun ucu nereye bağlı? Hangi tesis, hangi işletme? Kimler o kanalizasyonu kullanıp atıklarını da dereye boşaltıyorlar? Bu soruları Muğla Büyükşehir Belediyesi, MUSKİ, Bodrum Belediyesi ya da yerel yönetimlerden bir açıklama gelmezse ilgili bakanlıkların yanıtlaması gerekiyor.

Biz, bize gönderilen videodaki iddiada yer alan o kanalizasyonun kapatılması ve bu reziliiği yapanlara yasalar önünde hesap sorulmasına kadar haberlerimizi sürdüreceğiz.

Defalarca şikayet edilmiş ama!

Gümüşlük dereye kanalizasyon iddiası; Grafik 2

Gümüşlük dereye kanalizasyon iddiası; Grafik 3

Çevredeki bir tesisin yöneticisi aynen şunları söylüyor, "defalarce Muğla Büyükşehire, MUSKİ'ye, Bodrum Berleidyesi'ne başvurduk. hem de defalarca. Kokudan, sinekten geçilmiyor. Ama yılalrdır bu durum devam ediyor." Konuştuğumuz bir başka tesis işletmecisi de şunları söyledi

Dereye açılan kanalişzasyonun ağzı

Dereye açılan kanalizasyonun ağzı;

"Burayı defalarca şikayet ettik. Kimdir bunlar. Neden engellenemiyorlar? neden belediyeler ya da ilgili bakanlık bir şey yapmıyor? Buradan turistler, biz Gümüşlüklüler, ailelerimiz, çocuklarımız denize giriyor. Yer belli, adres belli. Neden engel olunmuyor anlamadık."

Yani, Gümüşlükte denize kanalizasyon atığı akıtıyor birileri. Bize ulaştırılan video da videoyu çeken kişi de açık açık bunu anlatıyor ve duruma isyan ediyor. Bakalım bu sefer bir duyan olacak mı bu ÇEVRE KATLİAMI iddialarını.

Gümüşlük dereye kanalizasyon iddiası; Grafik 5

Gümüşlük dereye kanalizasyon iddiası

Dereye açılan kanalişzasyonun ağzı 2

Dereye açılan kanalizasyonun ağzı

Konuyla ilgili daha önceki haberlerimiz;

- Denize foseptik atığı boşaltılıyor: https://www.gumuslukrehberi.com/gumusluk-haber-291.html

- Mavi Bayrtak iptal edildi: https://www.gumuslukrehberi.com/gumusluk-haber-293.html

- Halk plajında çalışmalar başladı; https://www.gumuslukrehberi.com/gumusluk-haber-294.html

ENGLISH

They connected the sewer to the stream in Gümüşlük - VIDEO NEWS

Scandal after scandal in Gümüşlük. They have connected a sewer to the Blue Flag bay. Nobody said stop. Human excrement is pouring into the sea!.. CONTINUE;

We continue to investigate the claims that the sewage wastes and water drawn from the septic tanks into the streams reaching the sea in Gümüşlük, are discharged into the streams by vacuum trucks, and that there is leakage from the treatment plant. Bodrum Mayor Ahmet Aras was informed about the subject in the claim previously made in a column on a website, and Aras referred the matter to Muğla Water and Sewerage Administration (MUSKİ), an organization of Muğla Metropolitan Municipality. It came to the agenda that a MUSKİ official reached the writer who wrote the column and said, "Unfortunately, vacuum trucks are pouring illegally into streams". Neither Muğla Metropolitan Municipality, Bodrum Municipality nor MUSKİ made any statement regarding this terrible and grave "confession" of MUSKİ.

As a result of the "idea follow-up", which is the most basic rule of journalism, Gümüşlük Guide determined the broadcast that the Blue Flag of Gümüşlük Bölme Municipality Beach was canceled on the Blue Flag website, which is published under the name of TURÇEV, which is the sole authority to give the Blue Flag to beaches in Turkey. We made news with the results of the analysis and published it. However, 3 days after that broadcast, both the "cancelled" text on the Blue Flag website and the water analysis results were removed. An official from Bodrum Municipality, who called us, reported that the problems in Gümüşlük Çayıraltı Public Beach had begun to be resolved and sent the visuals of the teams starting to work on our website. However, no one responded to our publication, how the data published on our website changed in 3 days, and to the comments made in this direction on social media.

And scary video

We continued our broadcasts to find those who play with public health in Gümüşlük, those who make the sea and the beach smell of sewage, and those who pollute the environment. And just at this stage, a video shot on 12 May 2022 was delivered to our website. The allegations in the video were terrible. Every day, "someones" connected sewerage to the stream, which was claimed to be leaving waste water from MUSKI's treatment plant, that vacuum trucks were allegedly dumping illegally, and that opened to the sea from Gümüşlük Bay, and they were pouring all the feces and wastes of a place where people came from, into the stream every day. Let's watch the video first;

We went to the region right after this claim. From a point hidden among the thick reeds and grassy structure of the creek, completely far from the visual possibility of people, waste, including human excrement, was flowing into the creek in gutters. And those wastes were reaching Gümüşlük Bay, the creek where people were swimming, from a few meters away.

Where is the end of the sewer connected?

But where does this sewer end? So who is pouring sewage into the stream? Who or what connected that sewer there? And for how long, how long has this been going on? First, let's examine the environment from satellite images in the graphics below.

On top of the ground where the sewer connecting to the stream is buried (with your back to the sea), there is the land where the Gümüşlük International Classical Music Festival head office is located. Some of the buildings in that area are also the accommodation of those who took part in the organization, festival screenings, etc. work is used. In front of a cafe, bar-like place that has been added to this spot for a while, people can sit, eat, drink, enjoy the view and swim in the sea even outside the event. In other words, the sewerage comes from (underneath) the earthen ground on which this festival area is located. But where does that sewer end? Which facility, which business? Who uses that sewer and dumps their waste into the stream?

The manager of a nearby facility says exactly the following: "We have applied to Muğla Metropolitan, MUSKI, Bodrum Berleidye many times, and many times. You can't get past the smell and fly. But this situation has been going on for years." Another facility operator we spoke to said;

"We have complained about this place many times. Who are they? Why can't they be prevented? Why don't the municipalities or the relevant ministry do anything? Here, tourists, us Gumusluk residents, our families, our children swim in the sea. The place is known, the address is known. We do not understand why people do not come."

In other words, someone is pouring sewage into the sea in Gümüşlük. Both the video delivered to us and the person shooting the video openly explain this and rebel against the situation. Let's see if anyone will hear these ENVIRONMENTAL MASSACRE claims.

TAGS:

Gümüşlük dereleri

Gümüşlük çevre sorunu

Gümüşlük

TEK TIKLA TÜM MUĞLA

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.