Gümüşlük Haberleri 1
HABER

Gümüşlükte Asfalt tamam sıra ağır vasıta ve kasislerde

Gümüşlük | Haber | News


Yalcin Cakir Youtube

Gümüşlük Haber Ajansı - (GHA) - 18.04.2022 / GÜMÜŞLÜK - Asfalt tamam sıra kamyon ve kasislerde... Gümüşlük'te ana yolun asfaltlanması sonrası bu kez de ağır tonajlı araçlar ve aşırı hız için bariyer mücadelesi başladı.

Gümüşlük Cumhuriyet Caddesi'nin Cuma Yanı çapa heykelinden köşe Kadıhan market önüne kadar asfaltlanması sonrası şimdi de ağır tonajlı araçlarla, aşırı hız yapan sürücü sorunu ortaya çıktı. Normalde Muğla Büyükşehir Belediyesi UKOME kararlarına göre ağır tonajlı araçların girmesinin yasak olduğu caddede ne yasakları dinleyen var ne de uyarı.

Gümüşlük Cumhuriyet Caddesi 2, Nisan 2022

Gümüşlük Cumhuriyet Caddesi, Nisan 2022

Tehlike büyük

MBB, ilgili bakanlıklar ile ortaklaşa sağlanan fonlarla tarihinde ilk kez kanalizasyon alt yapısı için çalışma başlatılan Bodrum Yarımadası'nda neredeyse 2 yıldır çamur ve çukurlarla boğuşan Gümüşlükte nihayet bir kısım da olsa asfaltlama çalışması yapıldı. Ancak asfaltlanan caddede özellikle Kemal Durmaz ilk/Ortaokulu girişindeki hız kesme kasisleri ortadan kalkınca yol yarış pistine döndü.

Gümüşlük Mahallesi muhtarı Zeki Pay bizzat konuyla ilgili Bodrum Belediyesi yetkilileriyle görüşerek yolun değişik noktalarına hız kezme kasislerinin yeniden yapılmasını istedi. Hem ağır tonajlı araçlar hem de binek araçların asfaltlanan yolda acımasızca sürat yapması her an bir kazaya davetiye çıkartıken öğrenci velileri de Bodrum Belediyesi yetkililerinin okul giriş bölümüne eskiden olduğu gibi kasis yapılarak konuya çözüm üretmesini istedi.

Gümüşlük Mahallesi Muhtarı Zeki Pay

Gümüşlük Mahallesi Muhtarı Zeki Pay, arşiv - GHA

Kamyon yasağı var

Aslında Gümüşlük Atatürk, Cumhuriyet ve eski Adnan Menderes caddelerinde ağır tonajlı araçlar için geçiş yasağı var ama bu yasağa ne uyan var ne de uyaran. Gümüşlük Mahallesi muhtarı Zeki Pay durumun çok ciddi olduğunu her an ciddi bir sorun yaşanabileceğini ve uyarı tabelalarının yenilenip, denetimlerin yapılıp, uyarılara ve alınan kararlara uymayanlara yaptırım getirilmesi için tekrar tekrar belediyelerle görüşüyor.

Gümüşlük mahalle muhatrı Zeki Pay'ın talebi

Gümüşlük mahalle muhtarı Zeki Pay'ın talebi, arşiv - GHA

Gümüşlük Muhtarlığı'na belediyenin yanıtı

Gümüşlük Muhtarlığı'na belediyenin yanıtı, arşiv - GHA

Mahalle Muhtarı Pay'ın daha 2018 yılında Muğla Büyükşehir Belediyesi'ne konuyla ilgili yazılı başvurusu ve alternatif yol önerileri bulunuyor. Bu başvuruyu değerlendiren dönemim Bodrum Belediyesi yönetimi konuyu yetki alanında olduğu için Muğla Büyükşehir Belediyesi'ne iletiyor. Alternatif plana göre ağır tonajlı hafriyat kamyonları ile çimento kamyonlarının Atatürük ve Cumhuriyet Caddeleri yerine kullanabilecekleri alternatif güzergah da şöyle;

Gümüşlük ağır tonajlı araçlar için alternatif yol önerisi

Gümüşlük ağır tonajlı araçlar için alternatif yol önerisi, arşiv - GHA

MBB kesin karar alıyor ama uyan yok

16 Nisan 2019 tarihinde çıkan ağır tonajlı araçlar için talep edilen yasak kararı uygulamaya konulup Gümüşlük mahallesi muhtarlığına resmi yazıyla iletiliyor. Karara göre MBB UKOME (Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi) 18.01.2019 tarih, 2019/1-37 sayılı kararla 7 metreyi aşan motorlu taşıtların Adnan Menderes Caddesi - Cumhuriyet Caddesi keşisiminden, Atatürk, Cumhuriyet, İsmet İnönü caddeleri kesişimine kadar olan kısmında geçiş yapmamalarına karar veriyor. Yani yasaklıyor. Tabelaların MBB tarafından takıldığı ve uygulamanın da İlçe Jandarma Komutanlığınca yapılacağı vurgulanıyor.

Gümüşlük Cumhuriyet Caddesi ağır tonajlı araç yasak yazısı, arşiv - GHA

Gümüşlük Cumhuriyet Caddesi ağır tonajlı araç yasak yazısı, arşiv - GHA

Belediye ve jandarmadan yardım talebi

Cumhuriyet Caddesi'nin sıcak asfaltla kaplanmasıyla yeniden gündeme gelen ağır tonajlı araçlar konusunda Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin yasak kararı hala yürülükte. Ancak hafriyat kamyonları ile çimento kamyonları bu güzergahı yasağa rağmen kullanmaya devam ediyorlar. Üstelik buna şimdi yeni asfaltın üzerinde ralli yaparcasına aşırı hızlı giden araç sürücüleri sorunu eklendi.

Gümüşlük Mahallesi Muhtarı Zeki Pay ve Gümüşlük mahallesi sakinleri özellikle Bodrum İlçe Jandarma Komutanlığı yetkililerinden denetimlerini artırmasını talep ediyorlar. Jandarma trafik ekiplerinin ve zabıtaların MBB OKUME kararına istinaden uygulama yapmalarını bekliyorlar. Ve olası bir kazanın önlenmesi için de Bodrum Belediyesi ya da MBB'nin yola yeniden hız kesme kasislerini yapmalarını istiyorlar.

Gümüşlük Cumhuriyet Caddesi 1, Nisan 2022

Gümüşlük Cumhuriyet Caddesi, Nisan 2022

ENGLISH

Speed and pot-holed road in Gümüşlük

After the main road was paved in Gümüşlük, the barrier struggle for heavy trucks and excessive speed began this time.

After the Gümüşlük Cumhuriyet Caddesi was asphalted from the Cuma Yanı anchor statue to the corner Kadıhan market front, the problem of drivers speeding excessively with heavy-duty vehicles has now emerged. Normally, according to Muğla Metropolitan Municipality UKOME decisions, heavy tonnage vehicles are prohibited from entering the street, and there is neither anyone listening to the bans nor warning.

The danger is great

With the funds provided jointly by MBB and the relevant ministries, work has been started for the first time in its history for the sewer infrastructure. In the Bodrum Peninsula, which has been struggling with mud and potholes for almost 2 years, finally some asphalting work has been carried out. However, the road turned into a race track when the speed-cutting bumps at the entrance of Kemal Durmaz Primary/Secondary School disappeared on the asphalted street.

The headman of Gümüşlük Neighborhood, Zeki Pay, personally talked to the Bodrum Municipality officials about the issue and asked for the speed bumps to be made again at different points on the road. While both heavy tonnage trucks and passenger cars ruthlessly speed on the paved road, they invite an accident at any moment, and the parents of the students demanded that the Bodrum Municipality authorities produce a solution to the issue.

Speed and pot-holed road in Gümüşlük

Speed and pot-holed road in Gümüşlük, archive - GHA

There is a truck ban

In fact, there is a transit ban for heavy-duty vehicles on the Atatürk, Cumhuriyet and former Adnan Menderes streets in Gümüşlük, but there is neither a vigilante nor a warning or warning. The headman of Gümüşlük Neighborhood, Zeki Pay, is meeting with municipalities repeatedly to see that the situation is very serious, that a serious problem may occur at any time, and that warning signs are renewed, inspections are carried out and sanctions are imposed on those who do not comply.

Neighborhood Mukhtar Pay has already submitted a written application to the Muğla Metropolitan Municipality on the subject in 2018 and offers alternative ways. The Bodrum Municipality administration, which is evaluating this application, conveys the issue to the Muğla Metropolitan Municipality, as it is within its jurisdiction. According to the alternative plan, the alternative route that heavy tonnage excavation trucks and cement trucks can use instead of Atatürk and Cumhuriyet Streets is as follows;

MBB takes firm decision but no warning

The prohibition decision requested for heavy tonnage vehicles, which was issued on 16 April 2019, is implemented and sent to the Gümüşlük neighborhood headman in an official letter. According to the decision of MBB UKOME (Muğla Metropolitan Municipality Transportation Coordination Center), with the decision dated 18.01.2019 and numbered 2019/1-37, motor vehicles exceeding 7 meters are not allowed to pass from the intersection of Adnan Menderes Street - Cumhuriyet Street to the intersection of Atatürk, Cumhuriyet, İsmet İnönü streets. he decides. So it forbids. It is emphasized that the signboards are installed by the MBB and the application will be made by the District Gendarmerie Command.

Speed and pot-holed road in Gümüşlük 2

Speed and pot-holed road in Gümüşlük

Request for help from the municipality and the gendarmerie

The ban decision of Muğla Metropolitan Municipality Transportation Coordination Center regarding heavy tonnage vehicles, which has come to the agenda again with the hot asphalt covering of Cumuhriyet Street, is still in effect. However, earthmoving trucks and cement trucks continue to use this route despite the ban. Moreover, now the problem of excessively fast vehicles has been added to this.

Gümüşlük Neighborhood Headman Zeki Pay and Gümüşlük neighborhood residents especially demand increased inspections from Bodrum District Gendarmerie Command officials. They want the Gendarmerie traffic teams to implement according to the MDD OKUME decision and for the Bodrum municipality or the MBB to make the slow speed bumps on the road again in order to prevent a possible accident.

TAGS:

Bodrum Belediyesi

Bodrum İlçe Jandarma Komutanlığı

Gümüşlük

TEK TIKLA TÜM MUĞLA

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.