Gümüşlük Haberleri 1
HABER

Gümüşlüğün "Kırmızısı" var...

Gümüşlük | Haber | News

GÜMÜŞLÜK HABERLERİ

Kırmızı Dükkan açıldı

El sanatları, takı, seramik, cam, kumaş... Hediyelik...

PaylaşGümüşlük Haber Ajansı - (GHA) - 18.02.2021 / Gümüşlüğün "Kırmızısı" var...

Gümüşlükde yaşayan 4 kadın bir araya gelerek Kırmızı Dükkan'ı açtı. Kırmızı Dükkan'da el emeği, göz nuru ürünler sergilenmeye başladı bile.

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mine Söğüt, oyuncu Belit Sünear seramik sanatçısı Zeynep Homan ve müzisyen Jehan Barbur bu kez bambaşka yetenekleriyle ortaya çıktılar.

Gümüşlükte yaşayan 4 kadının kurduğu "Kırmızı Dükkan" Turgutreis yolu üzerinde Yeni Gümüşlük Pazarı'na giderken yolun hemen kenarında yer alıyor. Vitrininde birbirinden güzel, tek ve özel çalışmaların yer aldığı Kırmızı Dükkan'da ister kendinize, ister evinize isterseniz birilerine hediyelik, kolleksiyonluk tasarımlara ulaşabiliyorsunuz.

Kırmızı Dükkan kurucuları. Görsel internetten alıntıdır.

Kırmızı Dükkan kurucuları. Görsel internetten alıntıdır.

Kırmızı Dükkân”da Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mine Söğüt çizimleri, oyuncu Belit Sünear keseleri, çantaları, seramik sanatçısı Zeynep Homan tasarımları, müzisyen Jehan Barbur ise takı tasarımlarıyla ürünlerini sergiliyorlar.

Kırmızı Dükkan aslında bir hediyelik eşya dükkanı ancak insan çalışmaları görünce içinden "hediyelik eşya" demek gelmiyor. Sanki mini bir sergi salonunda sadece kişiye özel üretilmiş ve ikinci bir örneği olmayan sanat eserlerini izliyormuş hissine kapılıyorsunuz.

Üstelik bu hediyelik çalışmaları ortaya çıkartan isimler (biri hariç) kamuoyunda bambaşka yetenekleri ve çalışmaları ile tanınıyorlar. Hadi yeniden tanıyalım;

Kırmızı Dükkan, Gümüşlük

Kırmızı Dükkan kurucuları. Görsel internetten alıntıdır.

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mine Söğüt cesur ve zeka dolu yazıları, mükemmel irdelemeleri, sürükleyici kitapları ve toplumsal/sosyal aktivitelere destekleriyle biliniyor. Mine Söğüt şimdi çizimleri ve çizimlerden ortaya çıkan objeleriyle Kırmızı Dükkan'da.

Oyuncu Belit Sünear tiyatro ve sinema dersleriyle, büyük kentin boğan silüetini ve sektörün tüm rengarenk havasını elinin tersiyle itip bambaşka bir maceraya atılmasıyla tanınıyor. Belit Sünear şimdi Kırmızı Dükkan'da kendi tasarımı, kesimi, dikimi olan keseler, bez çantalar, çamaşır torbaları, yastık kılıfları hazırlıyor.

Seramik ve cam sanatçısı Zeynep Homan diğer 3 kadından farklı. O biz bildik bileli çamurun, toprağın, ateşin içinde. "Zeynep Homan Art Studio - Çamurdan Çingene" Gümüşlükte gün batımını ve gün doğumunu mandalina kokuları içinde kucaklayıp karşılayan ve uğurlayan bir bahçede yer alıyor. Heykel de var Homan'ın çalışmaları arasında tabakta. Ama çok özel tasarımlar, çizgiler ve özel alfabesiyle. İşte Kırmızı Dükkan'a uğrarsanız aslında "Çingene Palamutu" nun ne olduğunu da daha iyi anlayacaksınız.

Ve müzisyen Jehan Barbur. Onu dinlerken ve izlerken hep ama hep, "O'nun adı Aşk" dersiniz. Çünkü, "Aşk" ile söylüyor. Hiç yapmacıksız, tribüne oynamadan sanki hep kendi ve aşkı için saklı bir bahçede özgürce şakıyan ve özgürce uçan saka kuşuna benzetiyorum Jehan Barbur'u. Bambaşka bir ses tınısı kulağınıza çalındığında çok bilinen türkülerin ve şarkıların bile hiç bilinmeyen bir tarzda söylenişi sizi alıp götürüyor yepyeni diyarlara. Sadece sesi değil kişiliği ve karakteriyle de mütevaziliğin örneği olan Jehan Barbur da Kırmızı Dükkan da bambaşka işlere imza atıyor. Bir görseniz keşke, "Jehan'ın Takıları" nı...

Bence buralardaysanız bir uğrayın. Gümüşlükspor futbol sahasına doğru gelin. Köşede Nizam market var. İşte o marketle yeni Gümüşlük pazar yerinin arasında Kırmızı Dükkan. Üstelik girişinde bir de kırmızı masayla kırmızı sandalyesi var...

İşte yeri;

Ya da eğer uzaktaysanız buyurun inceleyin;

https://www.instagram.com/kirmizidukkan_gumusluk/

TAGS:

Gümüşlük Kırmızı Dükkan

Gümüşlük haberleri

Gümüşlük

TEK TIKLA TÜM MUĞLA

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.