Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Bodrum Zeytin Çiçeği Festivali 2024

Bodrum | Haber | News

Bodrum
HABER

Dolgu değil doğru haber...

English News

Olive Blossom Festival has started - CLICK

 

48haber.com.tr

Paylaş


48 Haber Ajansı (GHA) - 19 Mayıs 2024 - Bodrum Zeytin Çiçeği Festivali başladı / Olive Blossom Festival has started - VİDEOLU HABER

Festivaller kenti Bodrum bu kez Zeytin Çiçeği Festivali'ne ev sahipliği yapıyor. Peki ama nedir bu "Zeytin Çiçeği Festivali?"

Bodrum’da bu yıl ikincisi düzenlenen Zeytin Çiçeği Festivalinde, üreticiler yöresel kıyafetlerle hazırlayıp, sundukları yöresel yiyecekler ve el işi ürünleri stantlarda satışa sunuldu. Yöresel doğal ürünler tanıtıldı. Zeytinyağı ve zeytinyağlı ürün tadımları gerçekleştirildi. Öğrenciler halk oyunu gösterileri yaptı ve çeşitli yarışmalar düzenlendi.

Bodrum Zeytin Çiçeği Festivali 2

Bodrum Zeytin Çiçeği Festivali

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Bodrum İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, Çiftlik ve Kızılağaç Mahalle Muhtarlığı iş birliği ve Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle düzenlenen festivale, Bodrum Kaymakamı Mustafa Çit, Bodrum Belediye Başkanı Tamer Mandalinci, eşi Sezin andalinci, Bodrum İlçe Tarım Müdürü Durmuş Çakır, Kızılağaç Mahallesi Muhtarı Mehmet Kızılağaç, Çiftlik Mahalle Muhtarı Hasan Kocaman, Bodrumlu vatandaşlar, yerli ve yabancı turistler katıldı.

VİDEO

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından açılış konuşmalarında, Bodrum Kaymakamı Mustafa Çit, zeytinin tarihine ve önemine dikkat çekerek, “Zeytin ağacı daimidir, devamlı yaşayacaktır. Bizler hep gelip geçiciyiz ama zeytin ağacı hep var olacaktır” dedi.

Bodrum Belediye Başkanı Tamer Mandalinci ise Bodrum’un, kültürün, turizmin, doğanın ve tarihin iç içe harmanlandığı çok şanslı bir coğrafya olduğunu ifade ederek şunları söyledi;

"Bu bölgede bize öğretilen kültürü yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak için her türlü festivali, organizasyonu ve etkinliği yapmaya devam ediyoruz. Bölgemizde zeytinin sosyokültürel bir önemi olmasının yanı sıra ekonomik değeri de var. Bu ekonomik değerin kıymetini bilerek zeytinlerimizi, zeytin bahçelerimizi ve tarlalarımızı yaşatacağız. Üreticimize verdiğimiz değeri katbekat artırarak devam edeceğiz. Yerel üreticilerle tüketicileri doğrudan buluşturup onları bu güzel festivallerde bir araya getireceğiz."

Bodrum Zeytin Çiçeği Festivali 3

Bodrum Zeytin Çiçeği Festivali

Açılış konuşmalarının ardından öğrencilerin halk oyunu gösterisi ve çeşitli yarışmalarla devam eden festivalde, protokol üyeleri stantları tek tek gezerek ürünleri incelediler ve alışveriş yaptılar.

Zeytin Çiçeği Festivali, 19 Mayıs Pazar akşamına kadar Bodrum Belediyesi Yalı Kafe’de devam edecek.

TEK TIKLA TÜM MUĞLA

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

ENGLISH

Olive Blossom Festival has started

Bodrum, the city of festivals, is hosting the Olive Blossom Festival this time. But what is this "Olive Flower Festival?"

At the Olive Blossom Festival, which was held for the second time this year in Bodrum, the local foods and handcrafted products prepared by the producers in local costumes were put on sale at the stands. Local natural products were introduced. Olive oil and olive oil product tastings were held. Students performed folk dance performances and various competitions were organized.

The festival, organized by Muğla Provincial Directorate of Agriculture and Forestry and Bodrum District Directorate of Agriculture and Forestry, in cooperation with Çiftlik and Kızılağaç Neighborhood Mukhtars and with the support of Bodrum Municipality, was attended by Bodrum District Governor Mustafa Çit, Bodrum Mayor Tamer Mandalinci, Bodrum District Director of Agriculture Durmuş Çakır, Kızılağaç. Neighborhood Headman Mehmet Kızılağaç, Çiftlik Neighborhood Headman Hasan Kocaman, citizens of Bodrum, local and foreign tourists attended.

In his opening speeches following the moment of silence and the National Anthem, Bodrum District Governor Mustafa Çit drew attention to the history and importance of olives and said, “The olive tree is permanent, it will live forever. "We are always temporary, but the olive tree will always exist," he said.

Bodrum Mayor Tamer Mandalinci stated that Bodrum is a very lucky geography where culture, tourism, nature and history are intertwined and said:

"We continue to organize all kinds of festivals, organizations and events to keep the culture taught to us alive in this region and to pass it on to future generations. In addition to the socio-cultural importance of olives in our region, they also have economic value. We will keep our olives, olive gardens and fields alive by knowing the value of this economic value. To our producers "We will continue to increase the value we provide. We will directly bring together local producers and consumers in these beautiful festivals."

Following the opening speeches, the festival continued with students' folk dance performances and various competitions. Protocol members visited the stands one by one, examined the products and shopped.

The Olive Blossom Festival will continue at Bodrum Municipality Yalı Cafe until Sunday, May 19th.

Mugla News

TAGS;

Bodrum Zeytin Çiçeği Festivali

Bodrum Belediyesi haberleri

Bodrum Haberleri