Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Sanatçı İlham Gencer yaşamını yitirdi

Bodrum | Haber | News

Bodrum
HABER

Kendi gibi sanatcı olan oğlu Bora Gencer duyurdu

English News

Musician İlham Gencer passed away at the age of 100 - CLICK

 

48haber.com.tr

Paylaş


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 24.05.2022 - Müzisyen, piyanist şantör Bozkurt İlham Gencer Bodrum'da 100 yaşında hayatını kaybetti.

Uzun zamandır Bodrum'da yaşayan bir dönemin efsane piyanist şantörlerinden ve caz müzisyenlerinden İlham Gencer bir süredir Bodrum'da özel bir hastanede tedavi görüyordu.

Caz ve Türkçe sözlü pop müziğin sevilmesinde ve yaygınlaşmasında önemli katkıları bulunan Bozkurt İlham Gencer'in 100. yaş günü, 30 Ağustos 2022 tarihinde Bodrum'da düzenlenen etkinlikle kutlanmıştı.

Bozkurt İlham Gencer Bodrum'da 100 yaşında hayatını kaybetti

Bozkurt İlham Gencer Bodrum'da 100 yaşında hayatını kaybetti - 48 Haber Ajansı

Etkinlikte, Gencer'in sanat dünyasına kazandırdığı sanatçı Ajda Pekkan da sahne almıştı. Merhum Alparslan Türkeş'e danışmalık da yapan ve mahkeme kararıyla adına "Bozkurt"u ekleten İlham Gencer MHP'den milletvekili ve belediye başkan adayı da olmuştu.

Bozkurt İlham Gencer Bodrum'da 100 yaşında hayatını kaybetti 4

İlham Gencer (Solda-Ortada), MHP Genel Başkanı merhum Alparslan Türkeş - 48 Haber Ajansı

Dünyaca ünlü yıldızlarla çalışmalar yapan, pek çok ünlü ismi sanat dünyasına kazandıran ve gerçek bir Atatürk hayranı olan Bozkurt İlham Gencer'in vefat haberini kendisi gibi sanatçı olan oğlu Bora Gencer, sosyal medya hesabından duyurdu. Babasına düşkünlüğüyle bilinen ve son anına kadar hep yanında olan Bora Gencer şunları yazdı;

Babam, Türkiye'nin babası, benim canım, varlığımın sebebi. Dünya iyisi, insan, adam gibi adam Bozkurt İlham Gençer’i kaybettik. Gereken bilgileri daha sonra vereceğim. Büyük üzüntü içindeyiz. Çok uğraştık, çok emek verdik. Keşke elimizden daha fazlası gelebilseydi, Ahu Atmaca ve Ailesine verdikleri sonsuz emek ve uğraşı için binlerce teşekkür ederim. Hastane sürecinde Acıbadem Bodrum hastanesine, doktorlarına ve hemşirelerine çok minnettarız. Allah sevenlerine sabırlar versin. Herkese sevgi ve saygılarımla.

Bozkurt İlham Gencer Bodrum'da 100 yaşında hayatını kaybetti 2

Bora Gencer (Solda beyaz gömlekli), Bozkurt İlham Gencer - 48 Haber Ajansı

İlham Gencer kimdir?

30 Ağustos 1922'de İstanbul'da dünyaya gelen İlham Gencer iki evlilik yaptı: 1953’te şarkıcı Ayten Alpman’la evlendi 1961'de boşandılar. İkinci evliliğini ise Necla Gencer'le yaptı. Bora Gencer, Ayşe Gencer ve İlhan Gencer adlı çocukları da müzikle ilgilendiler. Gencer 1960 yılında vergi rekortmeni oldu. 1997’de 50. sanat yılı kutlaması yapıldı.

Alparslan Türkeş'e uzun yıllar danışmanlık yapan Gencer, İstanbul'dan MHP milletvekili ve belediye başkan adayı olmuştu. 2008 yılında mahkeme kararıyla asıl adı olan "İlham Osman Gencer"deki Osman'ı sildirerek adını "Bozkurt İlham Gencer" yaptırdı.

Bozkurt İlham Gencer Bodrum'da 100 yaşında hayatını kaybetti 3

Bozkurt İlham Gencer ve ailesi - Bora Gencer (en solda), Bozkurt İlham Gencer (Papyonlu) - 48 Haber Ajansı

Not: 1970'li yıllarda İstanbul Tarabya'da "şipşakcılık" yapan yayın grubumuz GYY'si gazeteci, yazar Yalçın Çakır'ın tanışma fırsatına eriştiği Bozkurt İlham Gencer'e rahmet dileriz. Yalçın Çakır'ın sevdiği bir kardeşi olan, bir dönem aynı televizyon kanalında birlikte görev yaptıkları Bora Gencer'e ve ailesine başsağlığı dileriz.

48haber.com.tr

ENGLISH

Musician İlham Gencer passed away at the age of 100

100-year-old musician, pianist and singer Bozkurt İlham Gencer passed away in Bodrum.

İlham Gencer, one of the legendary pianist singers and jazz musicians of a period who lived in Bodrum for a long time, was being treated in a hospital in Bodrum for a while. The 100th birthday of Bozkurt İlham Gencer, who made significant contributions to the popularity and spread of jazz and Turkish-language pop music, was celebrated with an event held in Bodrum on 30 August 2022. Artist Ajda Pekkan, whom Gencer brought to the art world, also took the stage at the event. İlham Gencer, who advised Alparslan Türkeş and added "Bozkurt" to his name with a court decision, was also a candidate for MHP deputy and mayor.

Bora Gercer, his son, announced the death of Bozkurt İlham Gencer, who has worked with world-famous stars and brought many famous names to the art world, on his social media account. Bora Gencer, who is known for his fondness for his father and was always with him until the last moment, wrote;

My father, the father of Turkey, my soul, the reason for my existence. We lost Bozkurt İlham Gençer, the world's best, human, decent man. I will provide the necessary information later. We are in great sadness. We worked hard, we put a lot of effort. I wish we could do more, I would like to thank Ahu Atmaca and his Family for their endless effort and effort. We are very grateful to Acıbadem Bodrum hospital, its doctors and nurses during the hospitalization process. May God give patience to his loved ones. With all my love and respect.

Who is İlham Gencer?

Born in Istanbul on August 30, 1922, İlham Gencer married twice: He married singer Ayten Alpman in 1953. They divorced in 1961. He made his second marriage to Necla Gencer. His children Bora Gencer, Ayşe Gencer and İlhan Gencer were also interested in music. İbrahim Gencer, son of Münür Gencer, the uncle of İlham Gencer, was the wife of the famous soprano Leyla Gencer. Gencer became a tax record holder in 1960. In 1997, the 50th art jubilee was held.

Gencer, who served as a consultant to Alparslan Türkeş for many years, became a MHP deputy and mayoral candidate from Istanbul. In 2008, by a court decision, he deleted Osman from his real name "Ilham Osman Gencer" and changed his name to "Bozkurt Ilham Gencer".

Mugla News

TAGS;

Bozkurt İlham gencer vefat etti

Bora Gencer

Bodrum Haberleri