Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

İş insanı Hasan Güleşçi vefat etti

Bodrum | Haber | News

Bodrum
HABER

Bodrum Deniz Müzesi'ne binlerce deniz kabuğu bağışladı

English News

Businessperson Hasan Güleşçi passed away - CLICK

 

Yalçın Çakır Youtube

Paylaş


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 01.01.2023 - Bodrum Deniz Müzesi'ne binlerce deniz kabuğu bağışlayan, iş insanı Hasan Güleşçi hayatını kaybetti.

Türkiye’nin ilk CEO'su unvanına sahip, Sabancı Holding eski CEO’su Hasan Güleşçi hayatını kaybetti. Güleşçi, dünyanın çeşitli yerlerine yaptığı iş seyahatlerinde topladığı, satın aldığı binlerce çeşittten oluşan koleksiyonunu Bodrum Deniz Müzesi'ne bağışlamıştı.

İş insanı Hasan Güleşçi vefat etti 1

İş insanı Hasan Güleşçi vefat etti

Güleşçi’nin cenazesi İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Hasan Güleşçi’nin vefatının ardından bir mesaj yayınlayarak şu görüşlere yer verdi;

"Deniz kabuğuna duyulan hayranlık, şuur altında onu meydana getiren yumuşakçaya gösterilen hürmettir… Hoşçakal deniz kabuklarının babası. Bizlere bağışladığın bu eşsiz güzellikler için sana minnettarız."

Sabancı Holding, Güleşçi'nin vefatının ardından şu mesajı yayınladı:

"1961-2010 yıllarında Topluluğumuzda görev yapan, 1985-2000 yıllarında Sabancı Holding Genel Koordinatörlük ve CEO’luk görevlerinde bulunan, 1996-2010 yıllarında Topluluğun farklı şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Hasan Güleşçi’yi kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz."

İş insanı Hasan Güleşçi vefat etti 2

İş insanı Hasan Güleşçi vefat etti

VIDEO

;

Kendi kaleminden öz geçmişi

Hasan Güleşçi ve Deniz Kabukları

1937 yılının 23 Nisan Çocuk Bayramı'nda Adana'da dünyaya gelmişim.

Liseyi Tarsus Amerikan Koleji'nde, Üniversite'yi de Manchester, İngiltere'de bitirdim.

1961 yılında makina mühendisi olarak tahsilimi tamamladıktan sonra Türkiye'ye döndüm. Sabancıların Bossa tekstil fabrikasında kazan dairesinde işe başladım.

Aynı yıl ilkokul arkadaşım Gülsen ile evlendik.

Deniz kabukları ile tanışmamız da o zamanlara rastlar. Eşimle, Adana'nın sahili olan Karataş'ta, deniz fenerinin olduğu kayalıklarda dolaşırken bu tabiat harikası nesneleri görmüş, ilgilenmiş ve toplamaya başlamıştık.

Yıllar yılları kovaladı... Sabancı Grubunda önce Proje Müdürlüğü'ne daha sonra da İzmit'te kurulması kararlaştırılan Kordsa Kord Bezi şirketine kurucu Genel Müdür olarak atandım ve bu yıllarda kızlarımız Pınar, Pırıl ve Petek dünyaya geldi. Büyüyen ailemiz ile 1973 yılında Istanbul'a taşındık.

Sabancı Topluluğu'nda geçirdiğim 40 yılı aşan çalışma hayatımda Kordsa'dan sonra Lassa Lastik şirketi Genel Müdürlü'ğü, 1985 yılında yeniden yapılanan Sabancı Holding Genel Koordinatörlüğü ve 1996 yılında da Sabancı Holding CEO'luğu görevlerinde bulundum.

İşimin gereği Japonya'dan Amerika'ya, Endonezya'dan Hawai'ye ve Avrupa'daki pek çok ülkeye seyahatlerim oldu. Buna ilaveten eşim ve müşterek arkadaşlarımızla birlikte yurt dışı gezileri de yaptık. Bu sevgi bizi 2011 yılının başında Afrika'nın Zanzibar adasına kadar götürmüştü.

Gittiğimiz ülkelerde mutlaka deniz kabuğu satan yerlere uğrar koleksiyonumuza ilaveler yapardık.

İş insanı Hasan Güleşçi vefat etti 3

İş insanı Hasan Güleşçi vefat etti

Deniz kabukları ile ilgili ilk koleksiyonu 1985 yılında Londra'ya yaptığımız seyahat sırasında, British Natural History Museum'da görmüştük. Buradaki koleksiyonu bir İngiliz Lordu'nun Müze'ye bağışladığını öğrendik. Koleksiyonda bulunan kabuklardan çok azı müzede teşhir ediliyor, diğer bölümü çekmecelerde saklanıyordu. Çekmeceleri açtırıp içindekilere bakmak sıkı bir merasime tabiydi. Kabukları beğenmiştim ama sergileme metodu hoşuma gitmemişti.

2000 yılında Sabancı CEO'luğundan emekliye ayrılınca Miami, Florida'da bir ev satın aldık ve her yılın Ocak-Şubat-Mart aylarını Miami'de geçirmeye başladık. Florida, adeta bir deniz kabuğu cenneti gibiydi. Deniz kabuğu satan dükkanlarda dünyanın dört bir tarafından çıkartılmış çeşitli deniz kabuklarını bulmak mümkündü. Bu imkan, bize deniz kabuğu koleksiyonumuzu geliştirmek ve zenginleştirmek için eşsiz bir fırsat sağlamış oldu.

Florida'da Sanibel Island ve Marco Island'da her yıl deniz kabuğu sergileri düzenlenir, burada pek çok kuruluş "specimen" olarak adlandırılan "koleksiyona konulabilecek kalitede" çok çeşitli deniz kabukları satarlar. Buraları her yıl ziyaret ederiz. Özellikle koleksiyonumuzun eksik parçalarını tanıdığım "Showcase Shells" deniz kabukları kuruluşunun sahipleri Al, Bev ve Neal Deynzer'lerden satın alır ve gelişmeleri kendileriyle paylaşırım.

Sanibel Adası'nda bir aile vakfının kurduğu "Bailey & Matthews" Deniz kabukları müzesini gezmiştik. Kabuk çeşidi, teşhir metodu ve kullanılan teknolojiler açısından etkileyici bir sergiydi. Koleksiyonumu, "Bailey & Matthews" Müzesi'ndekine benzer bir şekilde sergileme fikri orada başladı.

Londra'da deniz kabuğu satan Kenneth R. Wye ile dost olmuştuk. Mr. Wye "Encyclopedia of Shells" isimli deniz kabukları ile ilgili ansiklopedisini imzalayıp verdiğinde çok hoşuma gitmiş ve ben de sahip olduğum deniz kabuklarını bir kitap haline getirmeyi düşünmüştüm.

Almanya'ya yaptığımız seyahatlerde mutlaka Weisbaden'e uğrar, burada arkadaş olduğum ve deniz kabuklarını isimlendirme konusunda birer uzman olan Mr & Mrs Hemmen'lerden deniz kabukları ve bunlarla ilgili kitaplar alır, onlarla deniz kabukları konusunda sohbetler yapardık.

Tüm bu hobi faaliyetlerimi yoğun iş hayatım boyunca vakit ve emek ayırarak yürüttüm. Gülsen'in teşviği ve desteği, koleksiyonun zevkle geliştirip zenginleştirilmesinde çok önemli olmuştur. Onun candan desteği olmadan böyle bir koleksiyonun meydana gelmesi mümkün olmazdı.

Hobi dediğimiz olay bir koleksiyonu bir defada satınalarak yapılacak bir iş değildir. Hangi koleksiyonu yaparsanız yapın, ona genç yaşta başlamak, ömür denilen süreçte adım adım geliştirip zenginleştirmek lazımdır. Bu sürecin her aşamasında koleksiyonunuza odaklandığınızda günlük stresinizden uzaklaşıp ruhunuzun ve beyninizin dinlendiğini, gençleştiğinizi hissedersiniz.

Emekliliğinizde koleksiyonunuzu daha da geliştirir tadına varırsınız. (kAYNAK: https://bodrumdenizmuzesi.org/hasan-gulesci/)

YENİ HABER SİTENİZ

Gümüşlüğe özel haber sitesi yayına başladı. Gümüşlük Haber Ajansı yayın grubu bünyesinde faaliyete geçen 48 Haber Sitesi'nde 7/24 canlı ve güncel haberlere ulaşabilirsiniz. Ayrıca "Yetti Gari" köşesine yazabilirsiniz..

ENGLISH

Businessperson Hasan Güleşçi passed away

Hasan Güleşçi, a businessman who donated thousands of seashells to Bodrum Naval Museum, passed away.

Hasan Güleşçi, the former CEO of Sabancı Holding and the first CEO of Turkey, passed away. Güleşçi donated his collection consisting of thousands of varieties that he had collected and purchased during his business trips to various parts of the world, to the Bodrum Naval Museum.

Bodrum Mayor Ahmet Aras published a message after Hasan Güleşçi's death and included the following views;

"The admiration for the seashell is the homage to the mollusk that subconsciously produced it… Goodbye, father of seashells. We are grateful to you for these unique beauties you have bestowed on us."

Güleşçi was buried in Istanbul Zincirlikuyu Cemetery.

Sabancı Holding issued the following message after Güleşçi's death:

"We are deeply saddened by the loss of Hasan Güleşçi, who worked in our Group between 1961-2010, was the General Coordinator and CEO of Sabancı Holding between 1985-2000, and served as a Member of the Board of Directors in different companies of the Group between 1996-2010."

Self-written biography

Hasan Güleşçi and Seashells

I was born in Adana on 23 April Children's Day in 1937.

I finished high school at Tarsus American College and University in Manchester, England.

After completing my education as a mechanical engineer in 1961, I returned to Turkey. I started to work in the boiler room of the Sabancilar Bossa textile factory.

In the same year, I married my primary school friend Gülsen.

It was at that time that we met with seashells. While walking around the rocks where the lighthouse is located in Karataş, the coast of Adana, with my wife, we saw these natural wonders, got interested and started collecting them.

Businessperson Hasan Güleşçi passed away

Businessperson Hasan Güleşçi passed away

Years followed years... I was appointed as the Project Manager in the Sabancı Group and then as the founding General Manager of the Kordsa Kord Bezi company, which was decided to be established in Izmit, and our daughters Pınar, Pırıl and Petek were born in these years. We moved to Istanbul in 1973 with our growing family.

In my working life of more than 40 years in Sabancı Group, after Kordsa, I served as the General Manager of Lassa Tire Company, the General Coordinator of Sabancı Holding, which was restructured in 1985, and the CEO of Sabancı Holding in 1996.

Due to my job, I have traveled from Japan to America, Indonesia to Hawaii and many countries in Europe. In addition to this, we made trips abroad with my wife and mutual friends. This love took us to the African island of Zanzibar at the beginning of 2011.

In the countries we visited, we would definitely stop by the places that sold sea shells and add to our collection.

We saw the first collection of seashells at the British Natural History Museum during our trip to London in 1985. We learned that an English Lord donated the collection here to the Museum. Few of the shells found in the collection were exhibited in the museum, the other part was kept in drawers. It was a strict ceremony to open the drawers and look inside. I liked the shells, but I didn't like the display method.

When he retired from his position as the CEO of Sabancı in 2000, we bought a house in Miami, Florida and started to spend January-February-March of each year in Miami. Florida was like a shell paradise. It was possible to find various seashells from all over the world in shops selling seashells. This opportunity has given us a unique opportunity to develop and enrich our seashell collection.

Seashell exhibitions are held annually on Sanibel Island and Marco Island in Florida, where many establishments sell a wide variety of "collectible quality" shells called "specimen". We visit these places every year. In particular, I buy the missing pieces of our collection from the owners of "Showcase Shells", the owners of the "Showcase Shells" company, Al, Bev and Neal Deynzers, and share the developments with them.

We had visited the "Bailey & Matthews" Seashell Museum, which was established by a family foundation on Sanibel Island. It was an impressive exhibition in terms of the type of shell, the method of display and the technologies used. It was there that the idea of displaying my collection, similar to the one at the "Bailey & Matthews" Museum, began.

We became friends with Kenneth R. Wye, who sells shells in London. Mr. I was very pleased when Wye signed and handed over his encyclopedia of shells called "Encyclopedia of Shells" and I was very pleased with the shells I had.

I thought about turning the bee into a book.

On our trips to Germany, we would definitely stop by Weisbaden, buy seashells and books about them from Mr & Mrs Hemmen, who I was friends with and who were experts in naming shells, and had conversations with them about seashells.

I have carried out all these hobby activities by devoting time and effort throughout my busy business life. Gülsen's encouragement and support has been very important in developing and enriching the collection with pleasure. Such a collection would not have been possible without his cordial support.

What we call a hobby is not something to be done by purchasing a collection at once. Whatever collection you make, it is necessary to start it at a young age and to develop and enrich it step by step in the process called life. When you focus on your collection at every stage of this process, you will get away from your daily stress and feel that your soul and brain are resting and you are rejuvenated.

In your retirement, you can further develop your collection and enjoy it. (Source: https://bodrumdenizmuzesi.org/hasan-gulesci/)

Mugla News

TAGS;

Hasan Güleşçi

Bodrum Deniz Müzesi

Bodrum Haberleri