Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Bodrum Belediyesi'nde "görevden el çektirme" operasyonu

Bodrum | Haber | News

Bodrum
HABER

İçişleri Bakanlığı müfettişleri inceleme başlattı

English News

The "dismissal" operation in Bodrum Municipality - CLICK

 

Yalçın Çakır Youtube

Paylaş


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 10.10.2022 - İçişleri Bakanlığı müfettişleri Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Turgay Kaya'yı bir soruşturma kapsamında görevinden el çektirildi.

Bodrum Belediyesi'nde İçişleri Bakanlığı müfettişlerince görevden alma operasyonu düzenlendiği ortaya çıktı. Bakanlık müfettişleri 7 yıldan bu yana Bodrum Belediyesi'nde görev yapan ve Kadıköy Belediyesi'nden Bodrum'daki görevine gelen Kaya'nın hali hazırda süren bir soruşturma açısından "görevden el çektirildiği" öğrenildi. Şu ana kadar (Haberimiz yayına hazırlanana kadar) Bodrum Belediyesi'nden ya da Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'tan konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Ancak 2022 yılı Mart ayında Bodrum Belediyesi'nde iddialara göre görev yeri değiştirilen bir belediye çalışanının ihbarı üzerine İçişleri Bakanlığı'nda soruşturma başlatılmıştı. Bu kapsamda Muğla Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Müdürlüğü Bodrum Grup Amirliği ile Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri belediyenin İmar ve Şehircilik Müdürlüğünde saatler süren arama yapmışlar çok sayıda döküman ve dijital belgeye el koymuşlardı.

Turgay Kaya ile Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras arasında bu yılın Haziran ayında "yetki" sorunu yaşanmış ve Başkan Yardımcısı Kaya kendisine bağlanan birimlerle görevleri kabul etmeyeceğini ve sadece başkan yardımcısı olarak görevini sürdüreceğini açıklamıştı. Aynı dönemde bir diğer başkan yardımcısı Önder Batmaz görevlerinden istifa etmiş ve belediye yönetiminde Aras ciddi bir revizyona gitmişti. Aynı dönemde bir diğer başkan yardımcısı olan Hüseyin Tutkun da aynı Turgay Kaya gibi "görevsiz" başkan yardımcısı statüsüyle görevine devam etme kararı almıştı. Tutkun ve Kaya "atanmış" belediye başkan yardımcıları olarak görev yapıyorlardı. Tutkun daha sonra tamamen görevlerinde ayrılmak zorunda kalırken Turgay Kaya devam etti. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre atanan belediye başkan yardımcılarının görevden alınması karmaşık, zorlu bir hukuksal süreci içeriyor.

Turgay Kaya o dönem yaptığı açıklamada şunları kaydetmişti;

"Belediye Başkanı Sayın Ahmet Aras ile yönetim tarzı konusunda düştüğümüz görüş ayrılığı nedeniyle, tarafıma bağlı müdürlüklerin alınması ve yenilerinin bağlanması hususunu kabul etmeyeceğimi saygıyla duyururum. Bu süre zarfında benden desteğini esirgemeyen Bodrum halkına ve çalışma arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Saygılarımla."

1961 Batman doğumlu olan Turgay Kaya Hukuk Fakültesi mezunu ve uzun yıllar Adalet Bakanlığı ile Ankata ve İstanbul'daki Cumhuriyet Savcılıklarında çeşitli görevlerde bulundu. Bakanlık hizmetinden ayrıldıktan sonra Kadıköy Belediyesi'nde Hukuk İşleri Müdürlüğü görevinde bulunan Kaya 2014 yılında Bodrum Belediyesi'nde görev yapmaya başladı.

Turgay Kaya kimdir?

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Turgay Kaya, 1961 Batman doğumludur. Evli ve bir çocuk babası olan Kaya, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirmiştir. Adalet Bakanlığında ve Ankara ve İstanbul Cumhuriyet Savcılıklarında görev aldıktan sonra Kadıköy Belediyesinde Hukuk İşleri Müdürlüğü yapan Kaya, 2014 yılından itibaren Bodrum Belediye Başkan Yardımcılığı görevini yürütmektedir. (Özgeçmiş Bodrum Belediyesi resmi internet sitesinden alınmıştır)

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Turgay Kaya

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Turgay Kaya

YENİ HABER SİTENİZ

Gümüşlüğe özel haber sitesi yayına başladı. Gümüşlük Haber Ajansı yayın grubu bünyesinde faaliyete geçen Gümüşlük Haber Sitesi'nde 7/24 canlı ve güncel haberlere ulaşabilirsiniz. Ayrıca "Yetti Gari" köşesine yazabilirsiniz..

ENGLISH

The "dismissal" operation in Bodrum Municipality

Inspectors of the Ministry of Interior suspended Bodrum Deputy Mayor Turgay Kaya from his duty as part of an investigation.

It was revealed that an operation to remove him from duty was carried out in Bodrum Municipality by the inspectors of the Ministry of Interior. Ministry inspectors learned that Kaya, who has been working in Bodrum Municipality for 7 years and who has been appointed to his position in Bodrum from Kadıköy Municipality, has been "dismissed" in terms of an ongoing investigation. So far, no statement has been made on the subject from Bodrum Municipality or Bodrum Mayor Ahmet Aras.

However, in March 2022, an investigation was initiated by the Ministry of Interior upon the notification of a municipality employee who was allegedly relocated in Bodrum Municipality. In this context, Muğla Police Department Anti-Smuggling and Organized Crime (KOM) Directorate Bodrum Group Supervisor and Cyber ​​Crime Branch Directorate teams searched the Municipality's Reconstruction and Urban Planning Directorate for hours and seized many documents and digital documents.

There was a "authority" problem between Turgay Kaya and Bodrum Mayor Ahmet Aras in June of this year, and Vice President Kaya announced that he would not accept duties with the units attached to him and would only continue as the vice president. In the same period, another vice-president Önder Batmaz resigned from his duties and Aras underwent a serious revision in the municipal administration. Hüseyin Tutkun, who was another vice president at the same time, decided to continue his duty with the status of "non-functioning" vice president, just like Turgay Kaya. Tutkun and Kaya were serving as "appointed" deputy mayors. While Tutkun had to leave his duties completely, Turgay Kaya continued. The dismissal of deputy mayors appointed according to the Civil Servants Law No. 657 involves a complex and difficult legal process.

Turgay Kaya stated the following in his statement at that time;

"Due to the disagreement with the Mayor, Mr. Ahmet Aras, on the management style, I respectfully announce that I will not accept the acquisition of the directorates affiliated to me and the appointing of new ones. I would like to express my gratitude to the people of Bodrum and my colleagues for their unwavering support during this time. Best regards."

Turgay Kaya, who was born in Batman in 1961, graduated from the Faculty of Law and held various positions in the Ministry of Justice and the Public Prosecutor's Office in Ankata and Istanbul for many years. After leaving the ministry, Kaya worked as the Legal Affairs Manager in Kadıköy Municipality and started to work in Bodrum Municipality in 2014.

Who is Turgay Kaya?

Bodrum Deputy Mayor Turgay Kaya was born in 1961 in Batman. Married and father of one child, Kaya graduated from Marmara University Faculty of Law. After working at the Ministry of Justice and the Ankara and Istanbul Public Prosecutor's Offices, Kaya worked as the Legal Affairs Manager in Kadıköy Municipality and has been serving as the Deputy Mayor of Bodrum since 2014. (Curriculum vitae taken from official website of Bodrum Municipality)

Mugla News

TAGS;

Turgay Kaya

BodrumBelediyesi

Bodrum Haberleri