Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Bodrum'un sualtı belgeseli çekiliyor

Bodrum | Haber | News

Bodrum
HABER

Sualtı Görüntüleme Yönetmeni Tahsin Ceylan ve ekibi çekiyor

English News

Bodrum underwater documentary - CLICK

 

Yalçın Çakır Youtube

Paylaş


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 03.10.2022 - Bodrum’un sualtı envanterinin çıkarılması, doğal ve arkeolojik güzelliklerinin tanıtılması amacıyla belgesel çekiliyor.

Bodrum Kaymakamlığı ve Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle Sualtı Görüntüleme Yönetmeni Tahsin Ceylan ve ekibi tarafından nisan ayında başlayan çekimler devam ediyor. Belgesel çekimi ile birlikte Bodrum’un eşsiz güzellikteki koylarında sualtının ekolojik ve arkeolojik envanteri de çıkarılacak.

Bodrum’un sualtı zenginliklerinin kayıt altına alınarak turizme katkı sağlaması için yürütülen çalışmalar kapsamında çekilen belgesel, 4K ve Ultra HD formatında Türkçe, İngilizce ve Rusça olarak hazırlanacak. Belgeselle birlikte bir kitap hazırlığı içinde olan ekibin çalışmalarının Kasım ayında tamamlanması, 2023 turizm sezonu öncesi ilçenin tanıtım çalışmalarında kullanılması planlanıyor.

Bodrum'un sualtı belgeseli çekiliyor, Ahmet Aras, Ekim 2022

Bodrum'un sualtı belgeseli çekiliyor, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Ekim 2022

VİDEO

Büyük Resif, Küçük Resif, Paçoz Koyu, C 47 Dakota Uçak Batığı, SG 115 Batığı, Pınar-1 Batığı, Orak Adası, Karaada, Yalıkavak, Gümüşlük, ve belirlenen farklı noktalarda çekimler devam ederken dalış sporuyla yakından ilgilenen Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras belirli bölgelerdeki çekimlere katıldı. Bodrum ekonomisinde önemli bir yeri olan süngerciliğin de anlatılacağı belgeselde, Aksona lakabıyla tanınan sünger avcısı Mehmet Baş da çekimlere katılan isimler arasında yer aldı.

Bodrum’un sualtı zenginliklerinin daha geniş kitlelere tanıtılması için başlatılan belgesel çekimlerine katılan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, bu projenin Bodrum’un sualtı kültürünü ve sualtı turizmini canlandırmak, tanıtmak adına doğru bir proje olduğunu belirterek şunları söyledi;

"Doğal güzelliklerimiz, tarihsel ve kültürel kaynaklarımızla; mavi bayraklı plajlarımız, limanlarımız, koylarımızla turizmin lokomotifi konumundayız. Bu özelliklerle birlikte doğal ve arkeolojik sit alanlarımız, ören yerlerimiz, tescilli yapılarımızla birlikte müthiş bir zenginliğe sahibiz. İşte bu zenginliğimize bir de Bodrum’un sualtı zenginliğini ekleyerek turizme, ülke ekonomisine katkı sağlayacağız. Yaşamın tüm canlı türleriyle birlikte sürdürülebilirliği için ekolojik dengeyi korumak, doğal, kültürel ve tarihi mirasımızı gelecek kuşaklara taşımak için bu tür projeleri önemsiyoruz."

Bodrum'un sualtı belgeseli çekiliyor, Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Ekim 2022

Bodrum'un sualtı belgeseli çekiliyor, Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Ekim 2022

YENİ HABER SİTENİZ

Gümüşlüğe özel haber sitesi yayına başladı. Gümüşlük Haber Ajansı yayın grubu bünyesinde faaliyete geçen Gümüşlük Haber Sitesi'nde 7/24 canlı ve güncel haberlere ulaşabilirsiniz. Ayrıca "Yetti Gari" köşesine yazabilirsiniz..

ENGLISH

Bodrum underwater documentary is being shot

A documentary is being shot in order to make an underwater inventory of Bodrum and to introduce its natural and archaeological beauties.

Underwater Imaging Director Tahsin Ceylan and his team started shooting in April with the support of Bodrum District Governorate and Bodrum Municipality. Along with the documentary filming, an ecological and archaeological inventory of underwater will be made in Bodrum's uniquely beautiful bays.

The documentary, shot within the scope of the studies carried out to record Bodrum's underwater riches and contribute to tourism, will be prepared in Turkish, English and Russian in 4K and Ultra HD format. The team, which is preparing a book along with the documentary, is planned to complete its work in November and to use it in the promotional activities of the district before the 2023 tourism season.

VIDEO

Bilgehan Bayar, the Governor of Bodrum, who is closely interested in diving, and Bodrum, while filming continues at different locations such as Big Reef, Small Reef, Paçoz Bay, C 47 Dakota Aircraft Wreck, SG 115 Wreck, Pınar-1 Wreck, Orak Island, Karaada, Yalıkavak, Gümüşlük, and Bodrum Mayor Ahmet Aras participated in the shootings in certain regions. Sponge fishing, which has an important place in Bodrum's economy, will also be told in the documentary, and sponge hunter Mehmet Baş, known as Aksona, was among the names who participated in the shootings.

Bodrum Mayor Ahmet Aras, who participated in the documentary shootings initiated to promote Bodrum's underwater riches to wider audiences, stated that this project is the right one to revive and promote Bodrum's underwater culture and underwater tourism, and said;

Bodrum underwater documentary is being shot

Bodrum underwater documentary is being shot

"We are the locomotive of tourism with our natural beauties, historical and cultural resources, our blue flag beaches, ports, and bays. Along with these features, we have a tremendous wealth of natural and archaeological sites, ruins, and registered structures. This is also the underwater richness of Bodrum. "We will contribute to tourism and the country's economy by adding tourism. We care about such projects in order to preserve the ecological balance for the sustainability of life with all living species, and to carry our natural, cultural and historical heritage to future generations."

Mugla News

TAGS;

Bodrum sualtı belgeseli

Bodrum belgeseli

Bodrum Haberleri