Muğla siyaset haberleri
HABER

Millet İttifakı yol haritası ve aday konusunda anlaştığını duyurdu

Muğla | Haber | News

MUĞLA SİYASET HABERLERİ
English News

The People's Alliance agreed - CLICK

"Ortak Cumhurbaşkanı adayı ve geçiş süreci yol haritası"

https://www.48haber.com.tr/Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 02.03.2023 / Millet İttifakı olarak seçime girmeye hazırlanan siyasi partilerin liderleri, "ortak Cumhurbaşkanı adayı ve geçiş süreci yol haritası" konusunda anlaştı.

Millet İttifakı olarak adlandırılan 6 parti cumhurbaşkanı adayı gündemiyle 12. kez toplandı. CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, DEVA, Demokrat Parti ve Gelecek Partisi Saadet Partisi'nin ev sahipliğinde bir araya geldi.

6 Mart 2023 Pazartesi günü yeniden bir araya gelme ve Millet İttifakı'nın ortak Cumhurbaşkanı adayını açıklama kararı alındı. Toplantı sonrası yapılan ortak açıklamada, "28. Dönem TBMM ve 13. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak Cumhurbaşkanı adayımız ve geçiş süreci yol haritası konusunda ortak bir anlayışa ulaşmış bulunuyoruz" denildi.

Millet İttifakı çatısı altında bir araya gelen CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, DEVA, Demokrat Parti ve Gelecek Partisi'nin toplantısında isim açıklanmasa da CHP genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun adında uzlaşıldığı ancak İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in parti kurullarınına danışmak ve olurlarını almak istediği bilgisi sızdı.

Millet İttifakı anlaştığını duyurdu, 12. Toplantı, GHA

Millet İttifakı anlaştığını duyurdu, 12. Toplantı, GHA

Saat 14.00'te başlayan toplantı yaklaşık 6 saat sürdü. Toplantı sonrası yemek yendi ve liderler hiç bir açıklama yapmadan toplantı alanından ayrıldı. Toplantı sonrası altı siyasi parti liderinin imzasıyla imzasıyla metin yayımlandı. Metinde şu ifadelere yer verildi:

"Millet İttifakını oluşturan siyasi partilerin genel başkanları olarak 28. Dönem TBMM ve 13. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak Cumhurbaşkanı adayımız ve geçiş süreci yol haritası konusunda ortak bir anlayışa ulaşmış bulunuyoruz. Genel başkanların partilerinin yetkili kurullarını bilgilendirmeleri sonrası nihai açıklamayı 6 Mart 2023 tarihinde kamuoyu ile paylaşmak üzere Saadet Partisi'nin ev sahipliğinde tekrar bir araya geleceğiz. Kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz."

Millet İttifakı 12. Toplantı ortak açıklama metni, GHA

Millet İttifakı 12. Toplantı ortak açıklama metni, GHA

Parti organları toplanıyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, kurmayları ile parti genel merkezlerinde bir araya gelecek. Genel Başkan Akşener, milletvekilleri, divan başkanlığı üyeleri, başdanışmanları ve yetkili kurulları ile saat 22.30'da bir araya gelecek. Ayrıca, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun da kurmayları ve yetkili kurulları ile bir araya geleceği öne sürüldü.

48 Haber

Muğla'daki merkez ve ilçelerden en sıcak haberler ve son dakika gelişmeleri 7/ 24 CANLI burada... TIKLA MUĞLA HABERleri48haber.com.tr

ENGLISH

The People's Alliance agreed

The leaders of the political parties preparing to enter the elections as the Nation Alliance agreed on the presidential candidate.

Six parties, called the Nation Alliance, convened for the 12th time with the agenda of presidential candidates. CHP, IYI Party, Felicity Party, DEVA, Democrat Party and Future Party came together under the hosting of Felicity Party.

On Monday, March 6, 2023, it was decided to meet again and announce the joint Presidential candidate of the Nation Alliance. In the joint statement made after the meeting, it was said, "We will come together to share the final statement with the public on March 6, 2023."

Although the name was not announced at the meeting of the CHP, IYI Party, Felicity Party, DEVA, Democrat Party and Future Party, which came together under the umbrella of the Nation Alliance, the name of CHP leader Kemal Kılıçdaroğlu was agreed upon, but IYI Party Chairman Meral Akşener had to consult the party boards and The information that he wanted to get their consent was leaked.

The meeting, which started at 14.00, lasted for about 6 hours. After the meeting, dinner was eaten and the leaders left the meeting area without any explanation. After the meeting, the text was published with the signatures of six political party leaders. The following statements were included in the text:

Six parties, called the Nation Alliance, archive - GHA

Six parties, called the Nation Alliance, archive - GNA

"As the leaders of the political parties that make up the Nation Alliance, we have reached a common understanding about our common Presidential candidate and the transition process roadmap in the 28th Term Parliament and 13th Presidential elections. After the general chairmen inform the authorized boards of their parties, they will share the final statement with the public on March 6, 2023. We will come together again, hosted by the Felicity Party. We announce it to the public with respect."

Party organs gather

CHP Chairman Kemal Kılıçdaroğlu and IYI Party Chairman Meral Akşener will meet with their staff at the party headquarters. Chairman Akşener will meet with deputies, members of the council presidency, chief advisors and authorized boards at 22.30. In addition, it was suggested that CHP Chairman Kılıçdaroğlu would also meet with his staff and authorized boards.

https://www.48haber.com.tr/

TAGS;

Millet İttifakı 12. toplantı

Millet ittifakı Cumhurbaşkanı adayı

Muğla politika haberleri