Muğla siyaset haberleri
HABER

CHP'den "Ya Kent Ya Ortakent" açıklaması

Muğla | Haber | News

MUĞLA SİYASET HABERLERİ

CHP Bodrum ilçe örgütü Ortakent'te kamu arazilerinin satışına itirazını sürdürdü

"Ya Kent Ya Ortakent"


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 07.10.2020 / CHP'den "Ya Kent Ya Ortakent" açıklaması

CHP Bodrum ilçe örgütü, "Ya Kent Ya Ortakent" kampanyasını sürdürdü. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, milletvekilleri ve CHP Muğla örgütünün katılımıyla basın açıklaması yaptı.

Bodrum’un Ortakent Mahallesinde Özelleştirme İdaresi tarafından imara açılıp satışa çıkarılan 1 milyon metrekarelik alan için CHP Bodrum örgütü bu kez de ilçe binasında basın açıklaması gerçekleştirdi.

CHP'den "Ya Kent Ya Ortakent" açıklaması 2

CHP'den "Ya Kent Ya Ortakent" açıklaması

CHP Bodrum ilçe binası önünde gerçekleştirilen açıklamaya CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, CHP Muğla milletvekilleri Suat Özcan, Burak Erbay, Mürsel Alban, CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, CHP Bodrum lçe Başkanı Halil Karahan, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, CHP Bodrum Kadın Kolları Başkanı Umut Anıl Özdoğan, il ve ilçe yönetim kurulu üyeleri, Bodrum belediye başkan yardımcıları, mahalle temsilcileri, CHP Bodrum Kadın Kolları Gümüşlük mahalle sorumlusu Nurhan Fıratlı ile partililer katıldı.

Öztunç'dan açıklama

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç

CHP'den "Ya Kent Ya Ortakent" açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve CHP'li yöneticilerle birlikte satılığa çıkartılan alanı yerinde görmeye gitti. Alanda incelemede bulunduktan sonra basın toplantısı düzenleyen Öztunç ve Aras, Cumhurbaşkanlığı Kararı’nın iptali ve yürütmesinin durdurulması için dava açıldığını duyurdu.

Öztunç, Muğla’da ihaleye çıkılan jeotermaller ile ilgili de şunları söyledi:

Jeotermale karşı değiliz ama Türkiye’de yanlış uygulanıyor. 250 lira dosya bedeli, 1539 lira da teminat bedelini yatıracaksın, gireceksin ihaleye Bodrum’un en güzel yerlerine jeotermal yapacaksın. Hazinede para kalmadı, 3-5 müteahhit zengin yaptılar, açığı kapatmak için Tayyip Bey Muğla’yı satmaya çalışıyor.

CHP'den "Ya Kent Ya Ortakent" açıklaması 3

CHP'den "Ya Kent Ya Ortakent" açıklaması

Belediye dava açtı

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras

CHP'den "Ya Kent Ya Ortakent" açıklaması

Mülkiyeti Maliye Hazinesi adına kayıtlı bulunan ve yüzölçümü toplamı 1.102.309,61 metrekare olan araziye ilişkin Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca hazırlanan plan değişikliklerinin 5 Ekim 2020 tarihinde askıdan inerek yürürlüğe girmesinin ardından hukuki mücadelenin başlatıldığını söyleyen Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da, 6 Ekim 2020 tarihinde Danıştay nezdinde yürütmenin durdurulması ve iptali istemiyle dava açıldığını kaydetti.

Mimarlar tarafından yapılan değerlendirmeye göre yüzlerce konutun yapılabileceği arazinin imara açılmasının Bodrum'un sorunlarını arttıracağını ifade eden Başkan Ahmet Aras sözlerine şöyle devam etti:

"Su, altyapı, trafik, çevre ve deniz kirliliği problemleri olan bir kentte hala daha imar planların da bile konu edilmeyen bir alanı imara açarak yeni altyapı ve nüfus sorunlarına yol açıyorsanız bir problem var demektir. Bodrum halkı bunu istemiyor. İktidar bazı bölgelerde yeşil alanlar yaparak millete kazandırıyor biz de bu bölgenin park haline getirilerek halkın kullanımına açılmasını istiyoruz. "

Bodrum'un bir rant alanı olarak değil korunacak bir dünya mirası olarak görülmesi gerektiğini yineleyen Başkan Aras, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile çıkan planlara dün itibariyle itiraz edilerek dava açıldığını hatırlattı ve kentteki tüm STK’ların bu mücadeleye destek vermesini istedi.

Karahan'dan açıklama

CHP Bodrum lçe Baaşkanı Halil Karahan yaptığı açıklamada şu bilgileri paylaştı;

"Genel Başkan Yardımcımız Sn. Ali Öztunç, İl Başkanımız Sn. Adem Zeybekoğlu, Muğla Milletvekillerimiz Sn. Suat Özcan, Sn. Burak Erbay ve Sn. Mürsel Alban, Belediye Başkanımız Sn.Ahmet Aras, Kadın Kolu Başkanımız Sn. Umut Özdoğan, Belediye Başkan Yardımcılarımız, meclis üyelerimiz, İl-İlçe-Kadın kolu yönetim kurulu üyelerimiz, mahalle temsilcilerimiz ve partililerimizin katılımlarıyla bugün saat 12.30 da Ortakentte 1.150.000 m2 lik alanın imara açılarak ihaleyle şatışa çıkartılma çalışmasına karşı Çarşı ilçe binamızda basın açıklamamızı gerçekleştirdik.

Çok Değerli Genel Başkan Yardımcımız Ali Öztunç’a, İl Başkanımız Adem Zeybekoğlu’na, Milletvekillerimize, Belediye Başkanımıza ve diğer katılımcılara katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. #yaKENTyaORTAKENT"

CHP'den "Ya Kent Ya Ortakent" açıklaması 4

CHP'den "Ya Kent Ya Ortakent" açıklaması

CHP'den "Ya Kent Ya Ortakent" açıklaması 5

CHP'den "Ya Kent Ya Ortakent" açıklaması

CHP'den "Ya Kent Ya Ortakent" açıklaması 6

CHP'den "Ya Kent Ya Ortakent" açıklaması

TAGS;

"Ya Kent Ya Ortakent"

CHP Bodrum

Muğla politika haberleri