Muğla siyaset haberleri
HABER

Kılıçdaroğlu "rakı masaları" ile kimleri kast etti?

Muğla | Haber | News

MUĞLA SİYASET HABERLERİ

Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Gazetesi'nden İpek Özbey'e konuştu

Kılıçdaroğlu'ndan CHP sağa kayıyor eleştirilerine yanıt

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 17.08.2020 / Kılıçdaroğlu "rakı masaları" ile kimleri kast etti?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisini sağa kaydırdığı eleştirilerine yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, "Rakı masalarında CHP’yi eleştirmeyi asla kabul etmem" dedi.

Cumhuriyet Gazetesi'nden İpek Özbey kurultay sonrası önemli bir röportaj gerçekleştirdi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile röprotajı bugün yayınlanan Özbey'in net sorularına Kılıçdaroğlu'da açık açık yanıt verdi.

İpek Özbey'in Kılıçdaroğlu söyleşinin ilgili bölümü aşağıda;

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu röportajı 1

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu röportajı

Özbey; Dostlarınız”la ilgili de konuşalım: Sıraladığınız 13 maddede ortaklaşan herkesin dostunuz olduğunu söylediniz. Nerede ortaksınız anladık, peki, CHP olarak nerede ayrışacaksınız? Sonuçta bu bir tek parti değil, bir ittifak...

Kılıçdaroğlu; Sürece en başından bakmak gerekiyor. Eğer illa bir milat olacaksa, 16 Nisan referandumu kampanyasından günümüze, çeşitli nedenlerle CHP’ye uzak olan siyasal, toplumsal ve kültürel kesimlerle bir araya geldik. Öncelikli hedefimiz, önyargılarımızdan karşılıklı olarak kurtulmaktı. Hiçbir siyasi beklenti içinde olmaksızın, birbirimizi tanıma ve hatta bir helalleşme süreciydi bu. Bu, yıkılan önyargıların sonucudur, Millet İttifakı’nın son iki seçimdeki başarısı. İstanbul, Ankara, Adana, Mersin ve Antalya’nın kazanılması. Sonrasında ise Covid-19 sürecinde, “Alçakgönüllü Bir Uygarlığın İnşasına Çağrı” başlığı ile bir yazı kaleme almıştım. O yazıda, hem Türkiye hem dünya için yepyeni bir ekonomik ve siyasal yaklaşımı ortaya koydum. Sonrasında “Buhrandan Çıkış Çağrısı” yaptık. Son olarak da kurultayımızda İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamemizi açıkladık. Bu, sıradan bir 13 madde değildir. Türkiye’nin geleceğini tarif eden ve dostlarımızla birlikte oluşturacağımız iktidarımızda da yol haritamızı anlatan maddelerdir.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu röportajı 2

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İpek Özbey röportajı - Fotoğraf: Necati Savaş - Cumhuriyet Gazetesi

Özbey; Bu ittifaklarla CHP’yi sağa kaydırdığınızı düşünenler var, ne diyorsunuz?

Kılıçdaroğlu; Hayatımda duyduğum en saçma şeylerden birisidir bu. Az önce ifade ettiğim parti içi demokrasiyi işletecek, taşeron işçileri gündeminin en baş konusu yapacak, apartman görevlileri için kadınlar için gençler için işçiler için gecenizi gündüzünüze katacaksınız. Adalet için Ankara’dan İstanbul’a yürüyeceksiniz. Herkes için ve her alanda adalet için mücadele edeceksiniz, sonra da yok CHP sağa kaymış. Bu eleştirileri yapanların pek çoğunun solculuğu “sözde” solculuktur, gardrop Atatürkçülüğü gibi, gardrop solculuğu, kantin solculuğudur. Rakı masalarında Cumhuriyet Halk Partisi’ni eleştirmeyi asla kabul etmem ve doğru bulmam. Oturup, CHP’yi samimi olarak eleştirenleri dikkatle okurum. Çünkü onlardan öğreneceğim şeyler vardır. Ama oturup kendisine post tahsis edilmedi diye veryansın edeni samimi bulmam. Bunlardan dost da olmaz, partiye, ülkeye yarar da gelmez.

Özbey; Örneğin Ayasofya açılışında çok tepki göstermemekle eleştirildiniz. Orada hedef alınan Atatürk’e sahip çıkmadığınız dahi söylendi. Sahiden de çok yüksek sesli bir tepki vermediniz..

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu röportajı 3

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu röportajı

Kılıçdaroğlu; İpek Hanım, neden tepki göstermediğimi anlatayım, ama önce şunu da ben sorayım: Ayasofya için tepki vermediğimiz için bizi eleştirenler kim, kim Allah aşkına? Ciddiye alınamayacak kadar ülke gerçekliğinden kopmuş, küçük bir grup. Atatürk’e sahip çıkmamakla ilgili bir durum değildir bu. Her bir CHP’li Atatürk’e azim ve kararlılıkla sahip çıkar. Her bir CHP’linin yolunu aydınlatan da Atatürk’ün düşünceleridir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Ayasofya konusu ise bir oyundu, Ayasofya gibi kutsal bir mekânın siyasete alet edilmesiydi. Aslında Erdoğan, Ayasofya’yı ikbali için yani siyasetteki düşüşünü durdurmak için açıyordu. Biz bu oyuna gelmedik.

Röportajın tamamını okumak isterseniz TIKLAYIN;

https://cumhuriyet.com.tr/haber/chpyi-raki-masasinda-elestirmeyi-kabul-etmem-1758909

Röportaj Fotoğrafı: Necati Savaş

TAGS;

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

Cumhuriyet Gazetesi'nden İpek Özbey

Muğla politika haberleri