Muğla siyaset haberleri
HABER

Muğla'da AK Parti'den İYİ Parti'ye teşekkür

Muğla | Haber | News

MUĞLA SİYASET HABERLERİ

İYİ Parti'ye "onurlu destek" teşekkürü

Muğla'da komisyonlarda dengeler değişti

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 16.08.2020 / Muğla'da AK Parti'den İYİ Parti'ye teşekkür

Muğla'da Ak Parti il yönetiminden İYİ Parti'ye "onurlu destek" teşekkürü geldi. Peki ama neden?

Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi komisyon üyeliği seçimlerinde İYİ Parti'li üyelerin oylarıyla Cumhur İttifafkı çoğunluk sağladı. Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, İYİ Parti'li üyelere teşekkür etti.

Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi Temmuz ayı toplantısında CHP'li bir meclis üyesinin vefatı, bir üyenin toplantıya katılmaması ve İyi Partili 3 üyenin Cumhur İttifakı lehine oy kullanması dengeleri değiştirdi.

Muğla Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında yapılan komisyon üyeliği seçimlerinde Cumhur İttifakı 7 adet komisyonun tamamında 4'e 3 çoğunluk sağladı. Bu gelişşme üstüne Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle;

Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete 1

Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete

"MUĞLA'MIZ İÇİN HAYIRLI OLSUN

Yerel seçimlerin hemen ardından siyasi partilerin meclis üyesi sayılarına, İyi partiden seçilen bir üyenin meclis üyeliğinden istifa ettirilip yerine CHP Li bir meclis üyesinin getirilmesi ile seçimde oluşan meclis aritmetiği bu müdahale ile değiştirilmiş MHP’nin gurup kurması ve komisyonlara üye vermesi engellenmiş, 7 olan komisyon üye sayılarının 3 CHP, 3AK Parti 1 MHP olarak oluşması engellenmiş, 4 CHP, 3 Ak Parti olarak oluşması sağlanmış ve doğal olarak komisyon başkanları CHP’li üyelerden seçilmişti.

Ula ilçesi CHP Büyük Şehir Belediye Meclis üyesi Fikret UzunHasan’nın vefatı ve yerine Ak Partili Biray Taşkesiği nin gelmesi ile Meclis aritmetiği yeniden değişmiş ve MHP nin gurup kurup komisyonlara üye vermesinin önü açılmış oldu. Böylece 7 komisyon üyesinin 3 CHP, 3 Ak Parti ve 1 MHP olacak şekilde yeniden düzenlenmesi gerekecekti.

Salı günü Köyceğiz’de MHP İl Başkanı Sayın Mehmet Korkmaz, belediye başkanlarımız ve Cumhur ittifakı Meclis üyelerimizle yaptığımız toplantıda bu durumu görüşmüş ve bugünkü meclis toplantının önemine işaret etmiştik.

Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete 2

Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete

Bugünkü meclis toplantısında CHP Gurubu gündemde olmamasına rağmen bugüne kadar 7 olan komisyon üyesi sayısını 9 a çıkarmayı teklif ederek komisyon çoğunluğunu yeniden ele geçirmek için önerge vermiştir.

İyi parti üyesi 3 Meclis üyesi bu ayak oyununa onurlu bir duruş göstererek hayır demiş ve yapılan oylamada CHP gurubunun bu önerisi Ak Parti MHP ve İyi Partinin oyları İle 33 e karşı 34 oyla reddedilmiştir.

Meclis komisyon sayıları 7 olarak kalmış 3 Ak parti 1 MHP ve 3 CHP olarak gerçekleşmiştir.

Böylece komisyon başkanları Cumhur ittifakının belirleyeceği üyelerden oluşacaktır.

Cumhur ittifakı Meclis üyelerine ve bu onurlu desteklerinden dolayı İyi Parti Meclis üyelerine teşekkür ediyorum. Muğla’mıza hayırlı olsun.

KADEM METE
AK PARTİ MUĞLA İL BAŞKANI
"

https://www.facebook.com/kadem.mete

TAGS;

Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete

İYİ Parti Muğla

Muğla politika haberleri