Muğla siyaset haberleri
HABER

Akşener'den, Erdoğan ve Bahçeli'ye yanıt

Muğla | Haber | News

MUĞLA SİYASET HABERLERİ

"Eve dön" çağrısına ne yanıt verdi?

Akşener'in yurt gezileri

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 11.08.2020 / Akşener'den, "eve dön" çağrısına yanıt

İYİ Parti'nin yurt gezilerine Kırıkkale'de devam eden Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli'nin çağrılarına da yanıt verdi.

Meral Akşener 1

Akşener'den çağrılara yanıt

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in çağrılarla ilgili açıklamaları şöyle;

Erdoğan'a;

"Sayın Erdoğan’ın çağrısı eğer İYİ Parti’den bir destek çağrısı ise sayısal anlamda iki partiye (AKP+MHP) aslında sayısal çoğunlukları var. Türkiye’nin içi ile ilgili oluşan herhangi bir soruna yönelik bize ihtiyaçları yok. Dış politika açısından hadiseye baktığımızda Millet İttifakı’nda yer alan hiçbir siyasi parti dış politikaya yönelik Türkiye’nin bir sorunu olduğunda devletini, hükümetini yalnız bırakmadı hep orada beraber oldu. Birincisi bu.

İkincisi; bu çağrı Türkiye’nin taşınamaz hale gelmiş yüklerinin ve problemlerinin çözümü ile ilgili ise o zaman bu 5 Mayıs 2018’den beri söylediğimiz bir şey var. Uçacak, aşacak, kaçacak dediğiniz partili Cumhurbaşkanlığı sistemi Türkiye’ye uygun değil dedik. Dolayısıyla karşılık önerimizde ve haklı çıktık bu konuda. Karşılık önerimizde iyileştirilmiş güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş, parlamenter sistemin eksiğini gediğini giderip 21. Yüzyılın sizin yaş gruplarınızın taleplerine uygun bir sisteme geçmek. Bu konuda bizden bir yardım isteniyorsa, destek isteniyorsa buna en başından beri elbette talep eden biziz bu konunun olması gerektiğini söyleyen İYİ Parti’dir. Dolayısıyla bu konuda o destek verilir.

Akşener'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına yanıt

Ama Sayın Erdoğan’ın “Kardeşim buyurun biz iyileştirilmiş güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçmek için bir çalışma yapalım siz burada var mısınız” sözüne istinaden, öyleyse bu çağrı. Şayet bu çağrı siyasi bir taktik üzerine samimiyetten uzak ise biz İYİ Parti olarak milletimizin çıkarlarına menfaatlerine aykırı, değerlerine aykırı davranılmadığı süre içerisinde yola çıktığımız hiçbir grubu ve hiçbir insanı yolda bırakmadık bunu da söylemek durumundayım."

Bahçeliye;

Akşener 3

Akşener'den MHP lideri Bahçeli'nin çağrısına yanıt

"Ben şimdi Sayın Bahçeli'nin ev sözünün ne manaya geldiğini bilmediğim için Sayın Erdoğan'a seslendim. Dedim ki ortağını ilgisiz bırakma. Bana sardırdı. Onun için ilgilen. Eve mi? Onu bilmiyoruz. Yuvalar çok, evim de yuva. Ben başından söyledim. Ben politikayı bırakıp herkesten özür dileyip eve dönerim. Bu derece."

TAGS;

İYİ Parti Genel Başkanı Meral AKşener

İYİ Parti

Muğla politika haberleri