Muğla siyaset haberleri
HABER

CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığı’na sürpriz aday

Muğla | Haber | News

MUĞLA SİYASET HABERLERİ

CHP PM üyesi Aylin Nazlıaka

Kariyeri başarılarla dolu bir isim

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 06.08.2020 / CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığı’na sürpriz aday

37.Kurultay'da Parti Meclisi (PM) üyesi seçilen Aylin Nazlıaka'nın, CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığı’na adaylığını açıkladı. Nazlıaka partisinin bazı il başkanlarıyla birlikte yaptığı açıklamada kadın haklarının yanı sıra siyasette kadınlara daha fazla alan açılması için mücadele vereceğini ifade etti.

Aylin Nazlıaka, İstanbul Sözleşmesi'nin tartışıldığı, kadına şiddetin artarak devam ettiği bugünlerde kadınların seslerinin daha çok duyulması ve siyasette kadınlara daha fazla alan açılması için mücadele vereceğini ifade etti.

Kadın kollarıyla yapacakları çalışmaların yalnızca parti içinde sınırlı kalmayacağını vurgulayan Nazlıaka, "CHP Kadın Kolları, kadınların mücadelelerinde daha aktif ve öncü bir rol oynayacak. Bunun için elimizden geleni yapacağız. Cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandıracağımız bu iktidar yolunun öncüsü ve lokomotifi kadın örgütlerimiz olacak. Kadınların mücadelesine güç verip onlardan güç alacağız" dedi.

Aylin Nazlıaka 2

Aylin Nazlıaka

PM üyesi Aylin Nazlıaka (06.08.2020) CHP Genel Merkezi'nde yaptığı toplantı ile adaylığını duyurdu.

Aylin Nazlı Aka kimdir?

Aylin Nazlıaka (3 Aralık 1968, Ankara) Türk iş kadını, siyasetçi. 2011, Haziran 2015 ve Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri'nde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili olarak meclise giren Nazlıaka, Mayıs 2016 tarihinde CHP'den ihraç edilmiştir. 15 Eylül 2019 tarihinde parti meclisinin aldığı kararla CHP'ye geri dönmüştür.

Kariyeri

Aylin Nazlıaka 3 Aralık 1968 tarihinde Ankara'da Mehmet Kenan ve Göksel çiftinin çocuğu olarak doğdu. Orta ve lise öğrenimini TED Ankara Koleji'nde tamamlamasının ardından Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden mezun oldu ve Harvard Üniversitesi’nde Yükselen Liderler eğitim programını tamamladı.

Çalışma hayatı

Çalışma hayatına özel sektörde başladı ve 24 yaşında Türkiye’nin ilk yerel insan kaynakları danışmanlığı şirketini kurdu. Birçok sivil toplum örgütünde yer aldı. Canlı olarak yayın yapan "İş ve Kariyer Dünyası" adlı programı hazırlayıp sundu. Gerek Türkiye'de gerekse yurt dışında birçok ulusal ve uluslararası kongreye konuşmacı olarak katılmıştır. Orta düzeyde Fransızca, çok iyi düzeyde İngilizce bilen Nazlıaka, evli ve 2 çocuk annesidir.[1][2]

Siyasi kariyeri, Milletvekilliği

Nazlıaka, ilk defa 2011 Türkiye genel seçimleri'nd Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili olarak meclise girdi. 2015'te ön seçimi kazanarak yeniden aday oldu ve 2015 genel seçimlerinde yeniden CHP Ankara Milletvekili olarak seçildi. 2010-2012 yılları arasında CHP Parti Meclisi Üyeliği görevinde bulunan Nazlıaka, Cumhuriyet Halk Partisi tarafından yürütülen “Gence Artı İstihdamda Fırsat Eşitliği Yaratma Projesi'nin mimarıdır. 24. Dönemde Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu ve Türkiye-AB Uyum Komisyonu Üyeliği görevini üstlendi.

Aylin Nazlıaka 1

Aylin Nazlıaka

CHP'den ihraç edilmesi

Bir CHP milletvekilinin odasındaki Atatürk fotoğrafını indirdiğini iddia etmesiyle başlayan sürecin sonunda Parti Meclisi kararıyla sevk edildiği disiplin kurulunda, 7'ye karşı 8 oy çokluğuyla 4 Mart 2016'da CHP'den ihraç edildi. Yine Parti Meclisi'nin kararıyla CHP'ye geri döndü.

Aylin Nazlıaka iş ve siyaset kariyerinde birçok ödül almıştır:

2001 - Yılın İş Kadını
2002 - ODTÜ Takdir Ödülü
2008 - Yılın Genç İş Kadını
2012 - Yılın Milletvekili
2012 - Yaşama Dokunan İnsan
2012 - Kadın Platformu Ödülü
2013 - Yılın Politikacısı
2013 - Yılın Siyasetçisi
2014 - Yılın Siyasetçisi
2016 - Yılın Spor Destekçisi
2017 - Yılın Spor Destekçisi
2018 - Yılın Siyasetçisi
2018 - Yılın Spor Destekçisi

Özgeçmişe kaynak:

Vikipedi Özgür Ansiklopedi - TIKLA

TAGS;

Aylin Nazlıaka

CHP

Muğla politika haberleri