Muğla Haberleri
HABER

Kavakdibi Demokrasi Evi açıldı

Muğla | Haber | News

MUĞLA HABER

Türkiye'nin en küçük cezaevlerinden biriydi

Datça Kavakdibi Demokrasi Evi

Muğla Yemekleri Tarifleri

PaylaşGümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 22 Ekim 2021 - Cezaevi, Demokrasi Evi oldu...

Muğla'nın eşsiz güzellikteki ilçesinde Türkiye'nin en küçük cezaevi Demokrasi Evi ve müzeye dönüştürüldü.

Datça Kavakdibi Demokrasi Evi açıldı. Datça’da bulunan Türkiye’nin en küçük 1885 yapımı olan cezaevi Datça Belediyesi tarafından Demokrasi Evi’ne dönüştürüldü.

Yapı Datça’da 2002 yılına kadar cezaevi olarak kullanıldı. 1980 askeri darbesinden sonra Bülent Ecevit’in aldığı mahkûmiyet cezasını çekmek için Datça cezaevinde kalmak üzere başvurması ülke gündeminde yer almıştı. Cezaevi kapatıldıktan sonra, ilgisizlikten kısa zaman öncesine dek yıkık ve mezbelelik halde kaldı.

Datça Filir Sağlığı Heykeli

Datça Filir Sağlığı Heykeli - Datça Belediyesi

Datça Belediyesi tarafından kamulaştırılan yapının yeniden restitüsyonu çalışmalarına 2020 yılı Şubat ayında başlandı ve çalışmalar Datça Belediyesinin özkaynaklarıyla tamamlandı.

Demokrasi Evi, Ahmet Taner Kışlalı adına yapılan Fikir Sağlığı adlı heykel, İbrahim Çiftçioğlu Kütüphanesi ve Barış Güvercini heykelinin açılışı gerçekleştirildi. Datça Belediye Başkanı A. Gürsel Uçar’ın konuşmasıyla başlayan törende ilk olarak Fikir Sağlığı heykelinin açılışı yapıldı. Heykeltıraş Elbruz Denge, Ahmet Taner Kışlalı’nın kızı Dolunay Kışlalı, önceki dönem CHP milletvekillerinden Musa Çam ve emekli Vali Yener Ünlüer; Ahmet Taner Kışlalı anısına konuşmalar yaptılar.

Demokrasi Evi açılışında ise Barış Güvercini heykeli açıldı, barış dileğiyle güvercinler uçuruldu, Heykeltıraş Halil İbrahim Sever konuşma yaptı.

Datça Kavakdibi Demokrasi Evi 2

Datça Kavakdibi Demokrasi Evi açılış töreni

Kavakdibi Demokrasi Evi içerisinde aynı zamanda İbrahim Çiftçioğlu kütüphanesi kuruldu. Uzun yıllardır Datça’da yaşayan Ressam İbrahim Çiftçioğlu 4000’den fazla kitap ve basılı materyali Datça Belediyesi’ne bağışladı. Böylece kurulan kütüphane plastik sanatlar, roman, öykü, şiir, felsefe, siyaset, sosyoloji gibi pek çok türde kitabı barındırıyor ve kısa zaman içinde vatandaşların kullanımına açılacak.

Tören boyunca Datça Kültür Sanat Dayanışması gönüllüleri Nazım Hikmet, Ahmet Arif, Can Yücel, Sabahattin Ali, Nevzat Çelik, Gülten Akın ve Arif Damar’dan şiirler seslendirdiler. Sınırsızlık meydanına hatıra çınar ağacının dikilmesinin ardından Muğla Büyükşehir Belediyesi Quartet Orkestrasının klasik müzik dinletisi ve verilen kokteyl ile tören sona erdi.

VİDEO;

MUĞLA SICAK HABER, SON DAKİKA HABERLERİ

Muğla ve ilçelerinde yaşanan tüm sıcak gelişmeler, son dakika haberleri için  →  BURAYA TIKLAYIN

TAGS;

Kavakdibi Demokrasi Evi

Datça Belediyesi

Muğla haberleri