Muğla Haberleri
HABER

Muğla'daki tek Rum Ortodoks kilisesi

Muğla | Haber | News

MUĞLA HABER

Azize Meryem Kilisesi

Azize Meryem Kilisesi restore ediliyor

Muğla Yemekleri Tarifleri

PaylaşGümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 23 Eylül 2021 - Muğla'daki tek Rum Ortodoks kilisesi

Muğla Büyükşehir Belediyesi kentte bilinen tek Rum Ortodoks Kilisesi olan Azize Meryem’i restore ediyor.

Muğla'da Osmanlı Dönemi’ne ait tek Rum Ortodoks kilisesi olma özelliğine sahip ve 18.yüzyıl sonunda yapıldığı tahmin edilen Azize Meryem Kilisesi Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından aslına uygun şekilde restore ediliyor.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün Menteşe İlçesinde restorasyon çalışmalarını başlattıkları Azize Meryem Kilisesi’nde incelemelerde bulundu.

Azize Meryem Kilisesi Muğla

Azize Meryem Kilisesi Muğla

Azize Meryem Kilisesi’nin özgün haline dönüştürülmesi, gelecek kuşaklara aktarılması için kamulaştırma çalışmaları tamamlanarak 2019 yılında Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na mülkiyet tescili yapıldı. Mübadele sonrası kilisenin el değiştirmesi nedeniyle mevcut kilise görüntüsünden uzaklaşan yapının özgün haline dönüştürülmesi için yoğun çalışmalar devam ediyor.

İnşaat alanını gezen ve restorasyon çalışmalarında kilise kalıntılarını inceleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Osman Gürün bu yapının geçmişte birlikte kardeşçe yaşadıkları hemşehrilerinden kendilerine hatıra olduğunu ve bu yapının özgün haliyle Muğla’ya kazandırılacağını söyledi.

Azize Meryem Kilisesi Muğla 3

Azize Meryem Kilisesi Muğla

Gürün, "Muğla olarak en büyük temennimiz 1923’de göç ile ayrıldığımız hemşehrilerimizin 2. ve 3. nesil kuşaklarının atalarının yaşadıkları topraklara gelmeleri, buradaki korunmuş ev stoğunu görmeleri hem de bu kiliseye sahip çıkmaları. Kardeşlik, hemşehrilik ilişkilerini bu kültürel değerlerle yaşatmak ve geleceğe taşımak istiyoruz" dedi.

MUĞLA SICAK HABER, SON DAKİKA HABERLERİ

Muğla ve ilçelerinde yaşanan tüm sıcak gelişmeler, son dakika haberleri için  →  BURAYA TIKLAYIN

TAGS;

Azize Meryem Kilisesi

Muğla Büyükşehir Belediyesi

Muğla haberleri