Muğla Haberleri
HABER

Muğla'nın su kaynakları kurudu

Muğla | Haber | News

MUĞLA HABER

Barajlar kuruyor, yer altı suları kuruyor

Muğla yağış alan illerde 4. sıraya geriledi

Muğla Yemekleri Tarifleri

PaylaşGümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 22 Eylül 2021 - Muğla'nın su kaynakları kurudu

Muğla yağış sıralamasında 4. sıraya geriledi. Barajlar kurudu, yeraltı su kaynkları tükendi ancak su tüketimi arttı.

MUSKİ Genel Müdür Yardımcısı Ali Tekkaya, son günlerde yağışların azalması ve kuraklığın artması ile ilgili açıklamalarda bulundu. Tekkaya, yaptığı açıklamada, Muğla’da son 5 yıl içerisinde 150 bin kişinin içme suyunu karşılayan kaynakların kullanılmaz durumda olduğunu belirtti.

Tekkaya açıklamasında, Türkiye’nin en fazla yağış alan ikinci ili konumundaki Muğla’nın artık dördüncü sıraya düştüğü belirtilirken, 2017 yılında 34, 2020 yılında 46, 2021 yılında ise 88 olmak üzere toplam 168 kuyu ve 1 baraj tamamen kuruduğuna dikkat çekti.

Mumcular Barajında açıklama yapan MUSKİ Genel Müdür Yardımcısı Ali Tekkaya, yaşanan yağışların artık yeraltı havzalarını doldurmadığına ancak sel ve taşkınlara neden olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi;

MUSKİ Genel Müdür YArdımcısı Ali Tekkaya

MUSKİ Genel Müdür Yardımcısı Ali Tekkaya - GHA

İklim değişikliğinin en büyük etkisini yaşanan yağışlarla görüyoruz. Yağışlar artık bir anda oluyor ve yeraltı havzalarını doldurmuyor. Ani ve sağanak şeklinde yağan yağışlar ise sel ve taşkınlara neden oluyor. İlimizde 15, 20 gün süren yağışlar artık daha kısa süreli ve sağanak şeklinde olmaya başladı. Türkiye’de Rize’den sonra en fazla yağış alan ikinci il konumundaki Muğla, son 30 yılda yağış miktarı yaşanan azalmalar nedeniyle Rize, Giresun ve Zonguldak’tan daha az yağış aldı. Türkiye’nin 2. Yağış alan ili artık Muğla değil.

Bodrum'un suyu bitti

Barajların durumu hakkında da bilgi veren Tekkaya, "2021 yılı Ağustos ayının son haftasındaki baraj verilerine göre Mumcular Barajı %10, Geyik Barajı %35, Atatürk Barajı ise %87 doluluk oranında. Bodrum yarım adasını besleyen Mumcular barajındaki su tamamen tükendi. Bodrum Yarımadasının su ihtiyacının karşılanması için MUSKİ Genel Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı çalışma sonucunda ilçeye Geyik barajından su verilmeye başlandı” dedi.

Muğla'nın su kaynakları kurudu 3

Muğla'nın su kaynakları kurudu, Mumcular Barajı, Eylül 2021

168 içme suyu kuyusu kurudu

Yapılan açıklamada son 5 yıl içerisindeki içme suyu kuyularının yüzde 50 oranında azalış söz konusu olduğunu söyleyen Ali Tekkaya, açıklamada şu görüşlere yer verdi;

Vatandaşlarımızın içme suyu sıkıntısı çekmemesi için 665 içme suyu kuyumuz aktif olarak kullanılıyor. Ancak bu 665 içme suyu kuyumuzun bazılarında yüzde 50 oranında azalma var. Yeraltı su kaynaklarımızda ise 2017 yılında 12.000 m3/gün su temin edilen 34 adet derin kuyu tamamen su kesti veya farklı nedenlerle kullanılamaz hale geldi. 46 derin kuyu 2020 yılında, 88 kuyuda 2021 yılında kurudu. 2017 yılından bu yana 150 bin kişinin içme suyunu karşılayacak kaynaklar şu an kullanılamaz duruma geldi. İklim değişikliğinin önemini tekrar hatırlatır suyun tasarruflu tüketimi bu dönemde daha da büyük önem arz ettiğini belirtmek isteriz.

Su kullanımı yüzde 8,77 arttı

Yangın felaketlerinde en önemli savunma aracının su olduğunu hatırlatan MUSKİ Genel Müdür Yardımcısı Ali Tekkaya, suyun herkes tarafından adil ve israf edilmeksizin kullanımının çok önemli olduğu vurguladı. Tekkaya'nın verdiği bilgilere göre su tüketim oranları şöyle;

Muğla'nın su kaynakları kurudu, Mumcular Barajı

Mumcular Barajı, su bitince ortaya çıkan kalıntılar, Eylül 2021

En fazla su tüketen ilçeler:

Ula %29,83
Marmaris %18,42
Datça %18,21
Bodrum %16,11

Su tüketiminin azaldığı ilçeler:

Kavaklıdere
Köyceğiz
Ortaca

MUĞLA SICAK HABER, SON DAKİKA HABERLERİ

Muğla ve ilçelerinde yaşanan tüm sıcak gelişmeler, son dakika haberleri için  →  BURAYA TIKLAYIN

TAGS;

MUSKİ

Mumcular Barajı

Muğla haberleri