Muğla Haberleri
HABER

Ağa Bahçesi Konağı’nın restorasyonu başladı

Muğla | Haber | News

MUĞLA HABER

Muğla evi mimarisi özelliklerini taşıyor

19. yüzyıldan kalma yapı

Muğla Yemekleri Tarifleri

PaylaşGümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 15 Eylül 2021 - Ağa Bahçesi Konağı’nın restorasyonu başladı

Muğla Büyükşehir Belediyesi Menteşe ilçesinde Ağa Bahçesi Konağı’nın restorasyon çalışmalarını başlattı.

19.Yüzyıl sonlarına doğru inşa edildiği düşünülen, Muğla evi mimarisi özellikleri ile dikkat çeken ve mülkiyeti 2017 yılında Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne geçen yapının restorasyon çalışmaları Eylül ayı içerisinde başladı.

Ağa Bahçesi Konağı’nın restorasyon çalışmaları tamamlandığında Halk Evi olarak hizmet vermesi düşünülüyor. Konak’ın zemin katında kitaplık, toplantı ve sergi alanları, birinci katında ise derslikler bulunacak. Müştemilat yapısında çocuk kitaplığı, hamam, sergi alanı ve çay ocağı yer alan Konak’ın avlusunda da etkinlik alanı olacak.

Ağa Bahçesi Konağı’nın restorasyonu başladı

Ağa Bahçesi Konağı’nın restorasyonu başladı

Kültürel dokuya renk katacak

Muğla genelinde tarihi yapıları gün yüzüne çıkardıklarını, bu yapıların geçmişle günümüz arasında köprü olduğunu söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Ağa Bahçesi Konağı’nın restorasyonu tamamlandıktan sonra çok özel buluşmalara ev sahipliği yapacağını belirtti.

Başkan Gürün şunları söyledi;

Muğla ev sahipliği yaptığı kültürlerin izlerini coğrafyasında koruyarak yaşatan, mimarisi, sanatsal yapıları ile görülmesi gereken şehirlerimizden. Yerel yönetimler olarak görevde olduğumuz sürece tarihi yapılarımızı restorasyon çalışmaları ile kazanmayı, yeni kuşaklarla buluşturmayı görev edindik. O yüzden Muğla özgün mimarisini koruyan ve yaşatan ender illerimizdendir. Menteşe ilçemizde restorasyonuna başladığımız Ağa Bahçesi Konağı’da bu özgün mimari örneklerinden biri. Restorasyon çalışmaları tamamlandığında Ağa Bahçesi Konağı birçok kültürel, sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapacak ve kent merkezindeki zengin dokuya ayrı bir renk katacak.

Ağa Bahçesi Konağı’nın restorasyonu başladı 2

Ağa Bahçesi Konağı’nın restorasyonu başladı

MUĞLA SICAK HABER, SON DAKİKA HABERLERİ

Muğla ve ilçelerinde yaşanan tüm sıcak gelişmeler, son dakika haberleri için  →  BURAYA TIKLAYIN

TAGS;

Ağa Bahçesi Konağı

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün

Muğla haberleri