Muğla Haberleri
HABER

Muğla'da Orman Yangınları Çalıştayı

Muğla | Haber | News

MUĞLA HABER

CHP'li 11 büyükşehir belediye başkanı da katıldı

Nedenler ve önlemler ele alındı

PaylaşGümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 28 Ağustos 2021 - Muğla 2. Orman Yangınları Çalıştayı sona erdi

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Orman Yangınları Çalıştayı sona erdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı çalıştayda bilim insanları sunumlar yaptı.

Muğla Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen 2. Orman Yangınları Çalıştayı'nda açılış konuşmasını Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün yaptı. Gürün, "Marmaris'te yangının ilk günü göz göre göre hiçbir şey yapılmadan yangının ilerlemesini korku filmi gibi izledik. 11 ilçede yangınlarımız oldu. İlk gün 2 helikopterimiz vardı. İkinci gün 3'üncü helikopter geldi. En üst yetkili kişi envanterimizde helikopterimiz yok dedi. Daha sonra kiralandı ve sayı arttı. Burada büyük bir ihmal ve büyük bir beceriksizlik var. Muğla halkı da bunu gördü. Halk havada uçak ve helikopter saymaya başladı ve o sayı hiç tutmadı. Orman bitince yangın da bitti" dedi.

Muğla 2. Orman Yangınları Çalıştayı

Muğla 2. Orman Yangınları Çalıştayı

Daha sonra kürsüye gelen CHP Genel Başkanı Kemel Kılıçdaroğlu, yangınları söndürmek için parti ayrımı gözetmeksizin destek veren bütün belediye başkanlarına teşekkür mektubu yazdığını belirtti. Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi;

"Bir felaket karşısında ne gibi önlemler alınacağını insanoğlu düşünür. Her yıl sel oluyorsa, 'bu seli nasıl önleriz' diye düşünür, kafa yorar. İklim değişikliği konusunda yıllardır tüm dünyadan ve ülkemizdeki akademisyenlerden uyarılar geliyor. Akdeniz havzasında yangınların olacağı ve önlemlerin alınması gerektiği belirtildi. Bu önlemleri kim almalı? Yangınlar sadece Türkiye'de değil, Akdeniz havzasında İspanya'dan her yere kadar çıktı. Biz neden büyük kayıplar veriyoruz? Uyarılar yapılmasına karşı hükümet bu uyarıları dinlemedi."

Muğla 2. Orman Yangınları Çalıştayı 3

Muğla 2. Orman Yangınları Çalıştayı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü;

"Aklımda bazı sorular var. Çıkış nedenini bilmediğimiz orman yangınlarını önleyebilir miyiz? 2007 ile 2018 arasındaki orman yangınlarının çıkış nedenlerini belirten bir tablo yayınladılar. Yüzde olarak bu yangınların çıkış sebepleri belirtilmiş ve yüzde 42 oranında çıkış sebebi belli değil. Eğer orman yangınlarının yüzde 42'sinin sebebini bilmiyorsanız siz bu işi çözemezsiniz. Öncelikle sorunun sebebini belirlemeniz gerekir ki gereken önlemi alabilesiniz. Sağlıklı bir yangın söndürme filosu olmazsa çıkış nedenini tespit etsen bile yangını nasıl söndüreceksiniz? Son yangınlar bunu bize çok net gösterdi."

Muğla 2. Orman Yangınları Çalıştayı 3

Muğla 2. Orman Yangınları Çalıştayı

Çalıştay yapılan bilimsel sunum ve çalışmaların ardından sona erdi. Çalıştay kitapçığı Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından kamuoyuyla paylaşılacak.

Muğla 2. Orman Yangınları Çalıştayı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yanan orman alanında, 27.08.2021 - GHA

MUĞLA SICAK HABER, SON DAKİKA HABERLERİ

Muğla ve ilçelerinde yaşanan tüm sıcak gelişmeler, son dakika haberleri için  →  BURAYA TIKLAYIN

TAGS;

Muğla Büyükşehir Belediyesi

2. Orman Yangınları Çalıştayı

Muğla haberleri