Muğla Haberleri
HABER

Muğla'da Orman Yangınları Çalıştayı

Muğla | Haber | News

MUĞLA HABER

11 büyükşehir belediye başkanı katılıyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Muğla'da

PaylaşGümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 27 Ağustos 2021 - Muğla'da Orman Yangınları Çalıştayı

Muğla Büyükşehir Belediyesi, “2’nci Orman Yangınları Çalıştayı"nı düzenliyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve 11 Büyükşehir Belediye Başkanı 2 gün Muğla'da.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve 11 Büyükşehir Belediye Başkanı 2Muğla'ya geldi. Parti örgütü temsilcileri ve ilçe belediye başkanlarının da katılımıyla orman yangınlarında zarar gören bölgeler hakkında bilgi aldılar.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Muğla'da, 27 Ağustos 2021 - GHA gece

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Muğla'da, 27 Ağustos 2021 - GHA

Aynı zamanda Büyükşehir Belediye Başkanları Toplantısı'na katılacak olan Kılıçdaroğlu, ilk gün programına Bodrum Belediyesi afet Koordine Merkezi ziyaretiyle başladı. Burada Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'tan brif alan Kılıçdaroğluna CHP'li belediye başkanları da eşlik etti.

Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler daha sonra Yukarı Mazı Mahallesinde zarar fören bölgeleri ziyarete başladı. Kılıçdaroğlu'nuna Muğla'da CHP'li 11 Büyükşehir Belediye Başkanı, CHP'li Muğla ilçe Belediye Başkanları, CHP milletvekilleri, CHP Muğla il Başkanı Adem Zeybekoğlu, CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, diğer CHP ilçe başkanları, partililer ve yöre halkı eşlik etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Muğla'da, 27 Ağustos 2021 - GHA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Muğla'da, 27 Ağustos 2021 - GHA

Kılıçdaroğlu'nun programı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Muğla programı şöyle;

27 AĞUSTOS 2021

09:30 -Bodrum Koordine Merkezi ve Yukarı Mazı Mahallesi Gezisi

10:30 -Türkevleri Mahallesi Ziyareti-Milas

11:00 -Ören Mahallesi (Termik Santralin Olduğu Bölge)

11:30 - Milas Akbelen Ormanı

12:30 - Büyükşehir Belediye Başkanları Toplantısı

15:00 - Basın Açıklaması

16:45 -Marmaris Osmaniye Mahallesi Ziyaret

18:30 -Köyceğiz Sazak Mahallesi Taziye Ziyareti

20:30 - Muğla Merkez

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Muğla'da, 27 Ağustos 2021 - GHA Köyler

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Muğla'da, 27 Ağustos 2021 - GHA

28 AĞUSTOS 2021

09:30 - 2. Orman Çalıştayı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi

15:30 - Milas - İstanbul

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Muğla'da, 27 Ağustos 2021 - GHA 2

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Muğla'da, 27 Ağustos 2021 - GHA

Çalıştay programı

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından ilk olarak 2019 yılında yapılan Orman Yangınları çalıştayının 2’ncisi düzenleniyor. 28 Ağustos tarihinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezinde başlayacak olan çalıştaya, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 11 Büyükşehir Belediye Başkanı, Genel Başkan Yardımcıları ve ilçe belediye başkanları da katılacak.

Küllerimizden Doğuyoruz” temasıyla düzenlenecek olan çalıştayda, yeniden inşa ve rehabilitasyon, orman yangınlarında havadan müdahale esasları gibi konular ele alınacak.

%68 orman varlığıyla Türkiye’nin en yeşil şehirlerinden biri olan Muğla, çıkan orman yangınları nedeniyle %8’lik orman alanını kaybetti. 66 bin dekarın üzerindeki ormanlık alan kül olurken yangınların sona ermesinin ardından bölgede yaralar sarılmaya çalışılıyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi ülkeyi etkileyen tüm bu yangın olaylarının bir afete dönüşmemesi için gerekli önlemelerin alınması ve yangınların büyümesinin önüne geçilmesi amacıyla çözüm arıyor. Bu kapsamda Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından 2019 yılında Türkiye’de Belediyeler tarafından düzenlenen ilk “Orman Yangınları Çalıştayı”nın ikincisi düzenleniyor. Çalıştay 28 Ağustos tarihinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezinde başlayacak.

Muğla'da 2. Orman Yangınları Çalıştayı 2

Muğla'da 2. Orman Yangınları Çalıştayı

Kılıçdaroğlu çalıştaya katılıyor

2020 yılında pandemi tedbirleri nedeniyle düzenlenemeyen “Orman Yangınları Çalıştayı” bu yıl normalleşme adımlarının atılması ile birlikte 1 yıllık aranın ardından tekrar düzenleniyor. Alanında uzman birçok bilim insanının orman yangınlarını bilimsel yönleriyle ele alarak sunumlar yapacağı çalıştaya, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 11 Büyükşehir Belediye Başkanı, Genel Başkan Yardımcıları da katılacak.

Muğla'da 2. Orman Yangınları Çalıştayı 3

Muğla'da 2. Orman Yangınları Çalıştayı programı - Görsele tıklayıp büyütebilirsiniz

Çalıştayda yangınlar nedeniyle zarar gören bölgelerin yeniden inşası ve ormanlık alanların rehabiltasyon çalışmaları en önemli konu olarak göze çarpıyor. Bu kapsamda orman yangınları öncesi-sonrası, Ege ve Akdeniz bölgelerinin bitki örtüsü ve yangınla ilişkileri, yanlış ormancılık politikaları gibi konular uzman hocalar tarafından anlatılarak tartışılacak.

Sabah saat 09:30’da başlayacak olan çalıştay aynı gün sona erecek. Çalıştayda ele alınacak konular Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından rapor haline getirilerek sonuç bildirgesi olarak vatandaşlarla paylaşılacak.

CHP Bodrum'da toplantı

CHP Bodrum İlçe Başkanlığı'nda dün, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç’un da katıldığı bir basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısına CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras katıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Muğla Büyükşehir Belediyesinin düzenleceği Orman Yangınları Çalıştayı için Muğla'ya gelecek olan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP'li 11 Büyükşehir Belediye Başkanı ile birlikte, 27 Ağustos Cuma günü Bodrum’da orman yangınlarının olduğu sahalarda incelemelerde bulunacaklarını söyledi. Öztunç, Marmaris yangınında itfaiyecilere yardım ederken dumandan zehirlenen Şahin Akdemir’in ailesine de taziye ziyaretinde bulunulacağını, 28 Ağustos Cumartesi günü de çalıştayın yapılacağını ifade etti.

MUĞLA SICAK HABER, SON DAKİKA HABERLERİ

Muğla ve ilçelerinde yaşanan tüm sıcak gelişmeler, son dakika haberleri için  →  BURAYA TIKLAYIN

TAGS;

Muğla Büyükşehir Belediyesi

2. Orman Yangınları Çalıştayı

Muğla haberleri