Muğla Haberleri
HABER

Muğla'da orman yangınlarını telafi toplantısı

Muğla | Haber | News

MUĞLA HABER

Muğla Valiliği ve kamu kurumları verileri açıkladı

Bu rakamlar ilk kez açıklandı

PaylaşGümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 16 Ağustos 2021 - MUĞLA - Orman yangınlarını telafi toplantısı

Muğla'yı kasıp kavuran orman yangınları sonrası telafi toplantısı düzenlendi ve bilgiler paylaşıldı.

Muğla Valisi Orhan Tavlı, İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy başkanlığında Marmaris AFAD Koordinasyon Merkezinde orman yangınlarından doğan zararların telafisiyle ilgili toplantı düzenlendi.

Toplantıya İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Muğla Valisi Orhan Tavlı, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Dalaman Kaymakamı Ali Güldoğan, Datça Kaymakamı Mesut Çoban, Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, Kavaklıdere Kaymakamı Oray Güven, Köyceğiz Kaymakamı Erdinç Dolu, Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Ortaca Kaymakamı Oktay Erdoğan, Seydikemer Kaymakamı Ayhan Yazgan, Yatağan Kaymakamı Onur Kökçü ve Afet Koordinasyon Merkezi görevlileri katıldı.

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Orman yangınlarıyla ilgili zararların telafi süreçlerinin en kısa zamanda tamamlanacağını belirtti.

Muğla Valisi Orhan Tavlı başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere devleti yönetenlere teşekkür etti. Tavlı, “Azerbaycan 723 personel 93 araç 12 tonluk amfibik yangın uçağı ve 1 helikopterle, Kuveyt 41 personel 6 araçla, İran 1 uçak 2 helikopterle, Rusya 2 uçakla, İspanya 2 uçakla, Polonya 1 helikopterle, Kazakistan 2 helikopterle yangın söndürme çalışmalarına katkı sağlamıştır. Katkı sağlayan tüm ülkelere ve personellerine ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Muğla Valiliği orman yangınları telafi toplantısı

Muğla Valiliği orman yangınları telafi toplantısı

İlk kez açıklanan veriler

Muğla'daki yangınlar ve sonrasıyla ilgili bilgiler şöyle;

. Bu süreçte 12 mahallenin tamamen, 50 mahallenin ise kısmen tahliye edildi
. Yangınların kontrol altına alınmasıyla birlikte tahliye edilen vatandaşların tamamının mahallelerine geri döndü.
. Yangının ilk gününde 2 Uçak 7 yangın söndürme helikopteri ve 2 yangın kontrol helikopteri ile başlayan hava operasyonundaki araç sayıları her geçen gün artarak 6 Ağustos tarihinde 16 uçak 54 helikopter ile en yüksek seviyeye ulaştı.
. Jandarma Genel Komutanlığına bağlı 10 skorsky helikopter bambi sistemi ile donatılarak yangın söndürme faaliyetlerine katıldı.
. Toplam 12.666 personel 5587 araçla yangınlarda görev aldı. 18 Büyükşehir belediyesi ile il ilçe belediyelerinden toplam 2074 personel 284 araçla, sivil toplum kuruluşları ise 859 personel ve 175 araçla destek verdi.
. Sahil Güvenlik Komutanlığı 1 SG Korveti, 23 SG Botu ve 364 personel ile görev icra etti.
. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 5 çıkarma gemisi ile Muğla genelinde karayolu ulaşımı olmayan alanlarda denizden yangına müdahalede bulundu. . Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından 14 Ağustos 2021 tarihine kadar toplam 5 araç ve 96 personel ile yangına müdahale çalışmaları yaptı.
. Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 7 gemi ile özel sektör tarafından tahsis edilen 7 gemi ilgili limanlarda görev yapmıştır.
. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ve Denizcilik Genel Müdürlüğü’nün yangın söndürme çalışmalarına destek vermek amacıyla ilgili bölgelerde 4 adet kurtarma botu, 2 adet römorkör ile toplamda 40 adet personel ile sahada hazır bekletilmekte.
. Kredi Yurtlar Kurumuna ait 5 Yurt ile Milas Mehmet Güçlü Güreş Eğitim Merkezinde barınma hizmeti verilmiş olup, 3.200 kişiye (Görevliler, Afetzedeler ve Azerbaycan Yangın Söndürme Ekibi) hizmet verildi.
. Yangından 830 kişi etkilenmiş, 823 kişi tedavilerinin ardından taburcu olmuş, 6 kişinin ise tedavisi devam etmektedir. Bir vatandaşımız ise maalesef hayatını kaybetmiştir.
. Yangınlarda 119 Ambulans, 59 Umke aracı, 3 mobil komuta aracı ile toplam 378 personel görev yaptı.
. Yangından etkilenen vatandaşlarımıza ve yaşlı bakım hastalarına 7 ilçe (Milas, Seydikemer, Bodrum, Menteşe, Köyceğiz, Kavaklıdere ve Marmaris) 18 bölgede 2.178 afetzedemize sağlık taraması yapılarak ilaç ve tıbbi malzeme dağıtımı yapıldı.
. Yeniköy Termik Santrali tam kapasite çalışmaya başlamıştır. Kemerköy Termik Santralinin Pazartesi günü tam kapasite çalışması öngörülmektedir.
. Kızılay 29 Temmuz akşamından itibaren 143.804 kişilik yemek dağıtımı, 101.728 kişilik kumanya, 269.755 içecek ikramı, 152.509 ikramlık malzeme, 259.541 litre su dağıtımı yaptı.
. Enerji nakil hatlarında ve enerji dağıtım hatlarında herhangi bir problem yoktur. Elektrik verilemeyen mahalle bulunmamaktadır. İl genelinde haberleşme altyapısı 46 mobil baz istasyonu ile desteklendi.
. Psiko-sosyal destek ekipleri tarafından 7.294 vatandaşımıza psikolojik ilk yardım ve psiko-eğitim çalışmalarını kapsayan psiko-sosyal destek hizmeti sunulmdu.
. Muğla’mızın 13 ilçesinde tespit edilen 120 ağır hasar gören binaların enkazının kaldırılmasına karar verilirken, bu binalardan 69’unun enkazı kaldırılmıştır. Enkaz kaldırma çalışmaları biten binaların yerine yeni bina yapımı ile ilgili proje çalışmaları devam ediyor. Ayrıca bir binanın inşaatına başlanarak su basmanı tamamlandı.
. Yangından etkilenen vatandaşlar AFAD ve İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca 6.690.984 TL nakdi yardım yapılarak acil ihtiyaçları karşılanmıştır. Yangından etkilenen 25 araç için 601.650 TL nakdi yardım yapılmıştır.
. Tarım ve hayvancılık alanında 1035 evcil hayvanın tedavisi yapılırken mevcut hayvancılık faaliyetlerinin kesintisiz devamı için 638.630 kg kaba yem, 478.800 kg kesif yem üreticilere ulaştırılmış ve 20 adet hayvan barınma çadırı tedarik edilerek hayvanların barınma ihtiyacı karşılanmıştır. 73 Hayvancılık işletmesine OR-KÖY tarafından toplam 1.282.076 TL destekleme ödemesi yapılacak.

http://www.mugla.gov.tr/devletimiz-milletimiz-icin-seferber

MUĞLA SICAK HABER, SON DAKİKA HABERLERİ

Muğla ve ilçelerinde yaşanan tüm sıcak gelişmeler, son dakika haberleri için  →  BURAYA TIKLAYIN

TAGS;

Muğla Valiliği

Vali Orhan Tavlı

Muğla haberleri