Muğla Haberleri
HABER

Milaslı sanatçı Nazmi Yükselen anıldı

Muğla | Haber | News

MUĞLA HABER

Anmaya ailesi ve sevenleri katıldı

Milas ve Muğla türküleri derleyicisi

PaylaşGümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 16 Mart 2021 - Milaslı sanatçı Nazmi Yükselen anıldı

Milaslı devlet sanatçısı Nazmi Yükselen ölüm yıl dönümünde Milas Şehir Mezarlığı’nda bulunan kabri başında anıldı. Sevenleri değerli sanatçı Nazmi Yükselen’in kabrine karanfiller bırakarak, dua etti.

Gerçekleştirilen anma törenine Milas Belediye Başkan Yardımcısı Cüneyt İlter, Nazmi Yükselen’in kızı Nihal Yükselen Cığız, sanatçının ailesi ve sevenleri katıldı. Anma Töreninde bir konuşma gerçekleştiren Milas Belediye Başkan Yardımcısı Cüneyt İlter şunları söyledi;

Bugün değerli sanatçımız Nazmi Yükselen’i ölüm yıldönümünde anmaya geldik. Milasımızın yetiştirdiği çok değerli ses sanatçısıydı. Derlemeleri olan kültürümüze hizmet eden, çok büyük bir sanatçıydı. Milaslı olarak ilk devlet sanatçısı ünvanına sahip kişiydi. Bodrum Hakimi, Karaova Düğünü, Şu Milas’ın İçinde, Ormancı gibi derlemeleriyle Türk Halk Müziğine çok büyük hizmetleri olan sanatçımızdı. Ben onu hep lacivert takım elbisesi, yakasındaki kırmızı karanfili ile hatırlıyorum. Ruhu şad olsun. Işıklar içinde uyusun. Allah rahmet eylesin.

Milaslı sanatçı Nazmi Yükselen anıldı

Milaslı sanatçı Nazmi Yükselen anıldı

Nazmi Yükselen’in kızı Nihal Yükselen Cığız, “Sanatçıların en büyük isteği unutulmamaktır. Bugün bu törenin gerçekleşmesindeki katkılarından dolayı Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’a teşekkür ederim” dedi.

VİDEO;

Nazmi Yükselen kimdir?

Nazmi Yükselen - Türk bestekâr, Türk Halk Müziği derleyicisi ve söz yazarı. Muğla'nın Milas ilçesinde 1926 yılında doğdu. Ailesi aslen Milas'ın köklü ailelerindendi. İstanbul Radyosu’nun açtığı ses yarışmasında başarılı olarak İstanbul Radyosu’nda çalışmaya başladı.

1950’de ilk plağını çıkaran Nazmi Yükselen 1958-1962 yılları arasında TRT İzmir Radyosu'nda çalıştı. 42 adet plak doldurdu ve üç filmin dublaj müziğini yaptı. Sabite Tur Gülerman, Abdullah Yüce, Mualla Mukadder Atakan, Celal İnce, Zeki Müren, Perihan Altındağ Sözeri, Müzeyyen Senar gibi sanatçılarla Sahibinin Sesi Plak ile çalışan sanatçılar arasındadır.

Bodrum Hakimi olarak bilinen Bodrumlular Erken Biçer Ekini ve Karaova Düğünü adlı şarkıları yazıp besteledi; Ormancı (Çıktım Belen Kahvesine), Şu Köyceğiz Yolları, Şu Milas’ın İçinde Bir Gül Ben İdim adlı türküleri derleyerek TRT repertuvarına sundu.

1982'de Kültür Bakanlığı tarafından devlet sanatçısı seçildi.

2013 yılında Milas Belediyesi tarafından yayınlanan ve Halim Şafak Şanlıdağ'ın hazırladığı "Şu Milas'ın İçinde Nazmi Yükselen" adında bir de biyografik kitap çıkartılmıştır. Yaşamı boyunca İzmir Eşrefpaşa'da ve Muğla'nın Milas ilçesi'nde yaşayan bestekârın ölümünden kısa süre önce yaşadığı caddeye adı verilmiştir. Nazmi Yükselen, tedavi gördüğü Milas'ta 89 yaşında öldü.

Kaynak; [https://tr.wikipedia.org/wiki/Nazmi_Y%C3%BCkselen]

KORONAVİRÜS TABLOLARI

Dünyada ve Türkiye'de koronavirüs anlık canlı tabloları ve verilerine 7/24 buradan ulaşabilirsiniz.  →  BURAYA TIKLAYIN.

TAGS;

Muğla türküleri

Nazmi Yükselen

Muğla haberleri