Muğla Haberleri
HABER

Fethiyeli sanatçı Ahmet Günday hayatını kaybetti

Muğla | Haber | News

MUĞLA HABER

Türk Halk Müziği'nin usta ismi vefat etti

Araştırmacı, derlemeci ve yazardı

PaylaşGümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 07 Mart 2021 - Fethiyeli sanatçı Ahmet Günday hayatını kaybetti - VİDEO

Türk Halk Müziği'nin usta ismi TRT sanatçısı Fethiyeli Ahmet Günday 77 yaşında yaşamını yitirdi.

Türk Halk Müziği'nin usta ismi, TRT Repertuarlarına giren birçok yöre türküsünün derleyicisi ve kaynak kişisi olan TRT sanatçısı Ahmet Günday, karaciğer rahatsızlığı nedeniyle bir süredir tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Usta sanatçı, memleketi Muğla'nın Fethiye ilçesinde 12 mart 2021 cuma günü düzenlenecek törenle son yolculuğuna uğurlanacak. Sanat kariyeri boyunca yüzlerce kişiyi yetiştiren Ahmet Günday, geride "Bağlama Metodu", "Türküler ve Öyküleri" ve "Dünden Bugüne Fethiye" gibi önemli eserler bıraktı.

VİDEO 1

Ahmet Günday kimdir?

Fethiyeli sanatçı Ahmet Günday hayatını kaybetti

Fethiyeli sanatçı Ahmet Günday hayatını kaybetti

Müzisyen, akademisyen ve araştırmacı Ahmet Günday, 1944 yılında Fethiye'de dünyaya geldi. Buca Eğitim Fakültesi Müzik Bölümünü bitiren Günday, Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı'nda öğretim üyeliği görevinde bulundu.

1966'da girdiği İzmir Radyosundan Halk Müziği Sanatçısı olarak emekli olan usta isim, ilerleyen yıllarda da müzik çalışmalarına devam etti.

TRT Repertuarlarına giren birçok yöre türküsünün derleyicisi ve kaynak kişisi olan Ahmet Günday, evli ve iki çocuk babasıydı. (Kaynak: https://www.biyografya.com/biyografi/549)

VİDEO 2

KORONAVİRÜS TABLOLARI

Dünyada ve Türkiye'de koronavirüs anlık canlı tabloları ve verilerine 7/24 buradan ulaşabilirsiniz.  →  BURAYA TIKLAYIN.

TAGS;

TRT

THM

Muğla haberleri