Muğla Haberleri
HABER

Ülkemizin gururu bilim insanları MSKÜ'den....

Muğla | Haber | News

MUĞLA HABER

"Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları" listesine seçildiler

MSKÜ öğretim görevlilerinin başarıları


PaylaşGümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 12 Aralık 2020 - Muğla'nın gururu; MSKÜ araştırmacılarının başarısı

MSKÜ'den 3 bilim insanı “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesine girdi. Bilim insanları listesi "Plos Biology" isimli bilimsel dergide yayımlandı.

Amerika Birleşik Devletleri ve Hollanda'dan bilim insanlarının yer aldığı ekip tarafından, bilimsel makalelerin sayısı, atıf sayısı, yazar sırası, yazar sayısı, kendine atıf oranı gibi değişkenlerden oluşan ve kompozit indikator bilimsel etki endeksi kullanılarak oluşturulan dünyanın en etkili bilim insanları listesi yayımlandı.

MSKU

MSKU - GHA - Arşiv

Yaklaşık 7 milyon araştırmacı üzerinde yürütülen ve dünyanın en etkili 159 bin 684 bilim insanının 22 anabilim dalı ve 176 alt bilim dalında listelendiği çalışma, Stanford Üniversitesi'nin koordinasyonunda yürütüldü ve "Plos Biology" isimli bilimsel dergide yayımlandı.

Plos Dergisi

Plos Biology

Çalışmada, 1996-2019 yılları arasında en az 5 makale yayımlamış olan yaklaşık 7 milyon araştırmacının tüm akademik kariyerleri boyunca yaptığı çalışmalar incelenerek 161 bin 442 bilim insanı listelendi.

Üniversitemizden ise Teknoloji Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Keçebaş, Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Öztürk ve Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Doç. Dr. Akın Taşçıkaraoğlu "Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları" arasında gösterildi.

MSKÜ araştırmacılarının başarısı

MSKÜ araştırmacılarının başarısı - Görsel: MSKÜ

Prof. Dr. Ali Keçebaş, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve kendi adına gurur duyduğunu söyleyerek “Dünyanın ve Türkiye’nin en etkili bilim insanları arasında gösterilmekten çok mutlu oldum. Bu başarı, bilim yolculuğumdaki heyecan ve motivasyon kaynağım olacak. Aynı zamanda bilimsel araştırmalarım süresince zamanlarını çaldığım aileme de çok teşekkür ederim” dedi.

Prof. Dr. Mehmet Öztürk ise "Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesinde yer almaktan ve dolayısıyla ülkemizin ve Üniversitemizin ismini bilimsel çalışmalarla duyurmaktan onur duyuyorum. Bilimsel çalışmalarımıza katkılarından dolayı öğrencilerime, çalışma arkadaşlarıma ve Üniversite yönetimine; TÜBİTAK ve TAGEM’e çok teşekkür ederim. Her konuda her zaman arkamda durarak bana destek veren aileme sonsuz teşekkür ederim. İleriki çalışmalarımızda insanlık adına bir buluşa imza atabilmeyi ümit ediyorum" sözleriyle listede yer almanın gururunu dile getirdi.

Doç. Dr. Akın Taşçıkaraoğlu da, “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesinde yer almaktan dolayı büyük bir onur ve mutluluk duydum. Çalışmalarımda bana her zaman destek olan aileme ve katkılarından dolayı çalışma arkadaşlarıma ve Üniversite yönetimine çok teşekkür ederim” diyerek bu sıralamada yer almaktan duyduğu mutluluğu ifade etti.

Daha fazla bilgi için TIKLAYIN;

https://www.mu.edu.tr/tr/duyuru/arastirmacilarimiz-%E2%80%9Cdunyanin-en-etkili-bilim-insanlari%E2%80%9D-listesinde-48031

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi

Plos Biology

Muğla haberleri