Muğla Haberleri
HABER

Muğla’da Toplu Ulaşımda HES Kodu Zorunlu Oluyor

Muğla | Haber | News

MUĞLA HABER

Son tarih 30 Kasım 2020

Karantinada olanların kartı askıya alınacak


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 12 4 Kasım 2020 - Muğla’da Toplu Ulaşımda HES Kodu Zorunlu Oluyor

NASIL YAPILIR TARİFİ HABERİN SONUNDA

Muğla'da toplu taşıma araçlarında (Dolmuş; minibüs, midibüs, otobüs) HES Kodu zorunluluğu getirildi. 01 Aralık 2020 Salı gününden itibaren HES kodu tanımlı olmayan kartlarla toplu taşıma araçlarına binilemeyecek.

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında Muğla’da toplu taşımada HES kodu zorunluluğu getirildi. Vatandaşlar HES kodu tanımlama işlemleri 30 Kasım 2020 Pazartesi günü bitimine kadar yapılabilecek.

Muğla’da Toplu Ulaşımda HES Kodu Zorunlu Oluyor 1

Muğla’da Toplu Ulaşımda HES Kodu Zorunlu Oluyor

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle vaka ve can kaybı sayısındaki artış, yeni önlemleri de zorunlu kılıyor. Son olarak, Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan toplu taşımalarda HES kodu uygulaması Muğla’da uygulanmaya başladı.

Toplu taşıma kullanan yurttaşların Muğla Kartlarını “hes.mugla.bel.tr” sayfasından ilgili alanları eksiksiz doldurarak kişisel seyahat kartları, bayilerden alınan tam seyahat kartları, 2 Dolumluk Seyahat kartları ile temassız banka ve kredi kartlarına HES kodlarını tanımlayabilecektir. HES kodu tanımlama işlemleri 30 Kasım 2020 Pazartesi günü bitimine kadar yapılabilecektir.

Muğla’da Toplu Ulaşımda HES Kodu Zorunlu Oluyor 2

Muğla’da Toplu Ulaşımda HES Kodu Zorunlu Oluyor

Nereden yapılır?

Toplu taşıma kullanan yurttaşların öncelikle Muğla Büyükşehir Belediyesi https://hes.mugla.bel.tr web adresine girilerek, sayfadaki üç seçeneğin doldurulması gerekmekte, HES kodunuz varsa ilk kısma HES kodunun girilmesi, henüz HES kodu edinmemişseniz öncelikle e-Devlet veya Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden HES kodunuzun oluşturulması gerekiyor.

İkinci kısımda T.C. kimlik numaranızı veya pasaport numarasının yazılıp, üçüncü kısımda ise toplu taşıma araçlarında kullandığınız ödeme yöntemine göre ulaşım kartınızın arka yüzünde bulunan bayiden alınan tam ve kişiselleştirilmiş ulaşım kartı numarasını veya 2 Dolumluk Kart numarasını girmeniz, ayrıca ödemelerini temassız banka ve kredi kartı ile ödemek isteyen vatandaşların ise Kredi Kartı Numarası girilerek işlem tamamlanmış olacaktır.

Muğla’da Toplu Ulaşımda HES Kodu Zorunlu Oluyor 4

Muğla’da Toplu Ulaşımda HES Kodu Zorunlu Oluyor

Son süre ne zaman?

HES kodu tanımlı kartlar ile ulaşım uygulaması 01 Aralık 2020 Salı gününden itibaren başlayacak ve HES kodu tanımlı olmayan kartlarla toplu taşıma araçlarına biniş yapılamayacaktır.

Seyahat kartları askıya alınacak

Böylelikle Covid - 19 hastalığı tanısı konulan ya da temaslısı durumunda olan vatandaşlara ait kişiselleştirilmiş seyahat kartları izolasyon süresi boyunca otomatik olarak askıya alınacak. Covid - 19 tanılı ya da temaslısı olması nedeniyle izolasyonda olması gerektiği kendisine bildirilmesine rağmen şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullandığı tespit edilen kişilerin bilgilerinin, gerekli idari yaptırımların uygulanması ve gerekiyorsa suç duyurusunda bulunulması için İçişleri Bakanlığı aracılığıyla Valilik veya Kaymakamlıklarla paylaşılacaktır.

Nasıl alınır, nasıl yapılır?

Muğla Toplu Taşıma HES kodu sayfası

Muğla BŞB. Toplu Taşıma HES kodu sayfası - GÖRSELE TIKLAYIN BÜYÜSÜN

1- Öncelikle internet bağlantısı olan bilgisayar ya da cep, tabletiniz hazır oolsun

2- Üzerinde TC kimlik numaranız bulunan belgeniz hazır olsun

3- Toplu taşıma araçlarında kullanıdğınız Muğla Kent kartınız hazır olsun.

4- İnternet tarayıcınızdan https://hes.mugla.bel.tr/ adresine girin.

5- İstenen bilgileri belirtilen boş satırlara girin.

6- Bilgileri girdikten sonra sayfanın en altında sol köşede bulunan "KVKK Aydınlatma Metni ve Açık Rıza Beyanı'nı okudum, anadım ve kabul ediyorum" yazılı yere tıklayıp "KVKK Aydınlatma Metni ve Açık Rıza Beyanı"nı okuyun anlayın. Sonra kabul ediyorsanız onay kutucuğuna tıklayın.

7- Son olarak "TANIMLA" yazın butona tıklayın ve bitti.

HES kodu tanımlaması için TIKLAYIN;

https://hes.mugla.bel.tr/

Muğla’da Toplu Ulaşımda HES Kodu Zorunlu Oluyor 3

Muğla’da Toplu Ulaşımda HES Kodu Zorunlu Oluyor

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Muğla toplu taşımada HES kodu

Muğla Büyükşehir Belediyesi

Muğla haberleri