Muğla Haberleri
HABER

Ünal Türkeş'in ismi kütüphanede yaşayacak

Muğla | Haber | News

MUĞLA HABER

Muğla Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı, gazeteci ve yazar merhum Ünal Türkeş

Binlerce kitap adını taşıyan kütüphanede


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 03 Ekim 2020 - Ünal Türkeş'in ismi kütüphanede yaşayacak

Muğla Büyükşehir Belediyesi Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi’nde Muğla Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı, gazeteci ve yazar merhum Ünal Türkeş’in ismini kütüphanesi ile yaşatıyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli yatırımlarından biri olan ve farklı aktivitelerin merkezi olacak Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi Muğla’ya, Muğla tarihine büyük emek vermiş Ünal Türkeş’in ismini taşıyan kütüphaneye ev sahipliği yapacak.

Ünal Türkeş'in ismi kütüphanede yaşayacak 2

Ünal Türkeş'in ismi kütüphanede yaşayacak

Ünal Türkeş Muğla Tarih kitaplığı kütüphanesinde yaklaşık 4000 kitap, 1 adet daktilo, aldığı ödüller, plaketler, fotoğraf arşivi, 1 adet gözlük, kalemi ve çeşitli yazışmaları bulunuyor.

Ünal Türkeş’in kızı Aslı Ateş babasının ismini taşıyan kütüphaneye gelerek incelemelerde bulundu ve babasıyla olan anılarını anlattı. Aslı Ateş şunları söyledi;

Her çocuğun babası muhteşemdir. Benim babam da benim için öyleydi. Hiç kimseyi kırmaz incitmezdi. Herkesin derdine çare olmaya çalışırdı. Çok güzel bir babaydı. Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Oman Gürün’e çok teşekkür ederiz. Kütüphanede babamın kitapları, arşivi olacak. Gençler her zaman faydalansın isterdi. Babam burayı görseydi çok mutlu olurdu. Kurtuluş Savaşında Muğla ve Cumhuriyeti Kucaklayan Muğla kitapları da burada yer alacak. Kütüphaneye gelen insanlar burada daha çok Muğla tarihini okuyacaklar. Fotoğraf arşivi ve araştırmaları da bu kütüphanede yer alacak."

Ünal Türkeş'in ismi kütüphanede yaşayacak 3

Aslı Ateş, merhum Ünal Türkeş'in kızı

Gürün; "Ömrünü Muğla'ya adadı"

Bir şehirde yaşamakla o şehir için yaşamak arasında dağlar kadar fark olduğunu söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün Ünal Türkeş’in ömrünü Muğla’ya adadığını, yazdıkları, eserleri ve arşivi ile Ünal Türkeş’in ismini hep yaşatacaklarını söyledi.

Gürün konuşmasını şöyle sürdürdü;

Ünal Türkeş ismi kimileri için gazeteci, kimileri için yazar, kimileri için Muğla’nın hafızası kimileri için Muğla tarihi demektir. Aslında Ünal Türkeş bunların hepsi ve Muğla demektir. Ömrünü gazeteci ve yazar olarak bu şehre adamıştır. Eserlerinde, yazılarında, arşivinde hep Muğla’yı görürsünüz. Bizlerin yaşamaktan ve hizmet etmekten gurur duyduğu Muğlamızın yetiştirdiği en önemli yazarlardan biridir. Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi’mizde çok değerli Ünal ağabeyimizin arşivini bilgiye ulaşmak isteyen hemşehrilerimizle buluşturacağız. Tıpkı onun gönlünden geçtiği gibi eserleri, kitapları ile daha fazla kişiye ulaşacak ve doğru bilgilerle onlara yardımcı olacak. Sevgili Ünal ağabeyi kaybedişimizin üçüncü yılında kendisini bir kez daha saygı ve özlemle anıyor, kıymetli kitaplarını bizlerle paylaşan başta sevgili kızı Aslı Ateş olmak üzere Ünal Türkeş ailesine çok teşekkür ediyorum.

Ünal Türkeş'in ismi kütüphanede yaşayacak 4

Ünal Türkeş'in ismi kütüphanede yaşayacak

Ünal Türkeş kimdir?

Ünal Türkeş

Ünal Türkeş, Gazeteci, Araştırmacı yazar

Gazeteci, araştırmacı-yazar, siyaset adamı (Doğum: 1942, Turgutreis / Bodrum / Muğla – Vefat: 30 Eylül 2017, Muğla).

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ve aynı üniversitenin Basın Yayın Yüksekokulundan mezun olan 77 yaşındaki Ünal Türkeş, Muğla’daki birçok sivil toplum kuruluşlarında görev aldı.

Muğla Gazeteciler Cemiyeti’nin de uzun süre başkanlığını üstlenen Ünal Türkeş, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Onur Kurulu Başkanlığı, İl Genel Meclis üyeliği, CHP İlçe Başkanlığı görevlerini de yürüttü.

Muğla’nın toplum ve tarih hafızası olarak da bilinen Türkeş’in araştırma ve incelemeleri arasında Monoğrafya Yerkesik, Kurtuluş Savaşında Muğla, Datça’da Kuvva-i Milliye, Muğlalı Şair ve Yazarlar Antolojisi eserleri yer alırken, birçok yayınevi de hazırlanan eserlerin yayına hazırlanmasında Ünal Türkeş’in derlemelerinden ve bilgisinden yararlandı.

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Ünal Türkeş

Muğla Büyükşehir Belediyesi Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi

Muğla haberleri