Muğla Haberleri
HABER

Muğla'da Deneyap Teknoloji Atölyesi açıldı

Muğla | Haber | News

MUĞLA HABER

Muğla Deneyap Teknoloji Atölyesi

Muğla Uluslararası Gençlik Merkezi

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 28 Eylül 2020 - Muğla'da Deneyap Teknoloji Atölyesi açıldı

Ortaokul ve lise çağındaki gençlere yazılım, eletronik programlama ile robotik kodlama ve uzay eğitimi gibi pek çok dalda eğitimi verilecek "Muğla Deneyap Teknoloji Atölyesi" açıldı.

Muğla Uluslararası Gençlik Merkezi’nde yapılan açılış töreninini Muğla Valisi Orhan Tavlı gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı yayınla bağlandığı törene Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer İlman ile Muğla Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Ahmet Bayramer katıldı.

Muğla Deneyap Teknoloji Atölyesi 2

Muğla Deneyap Teknoloji Atölyesi

Öğrencileri ders esnasında ziyaret eden Muğla Valisi Orhan Tavlı ve beraberindeki heyet, öğrencilerle bir süre sohbet ederek, gelecekte hangi meslekleri seçmek istediklerini sordu.

Deneyap Projesiyle ortaokul ve lise çağındaki gençler, 3 yıl boyunca tasarım–üretim, robotik–kodlama, elektronik programlama, yazılım teknolojileri, havacılık ve uzay teknolojileri, yapay zeka, siber güvenlik ve nanoteknoloji başlıkları ile ilgili eğitimler alacak.

Kurulan ilk 12 Deneyap Teknoloji Atölyesi içerisinde yer alan Muğla Uluslararası Gençlik Merkezi, 5 bin gencin katılmış olduğu testlerden geçerek 160 öğrenciye eğitim veriyor.

Muğla Deneyap Teknoloji Atölyesi 3
Muğla Deneyap Teknoloji Atölyesi

Uygulama sınavında başarılı olan gençler, 3 yıl boyunca iki aşamalı bir eğitime tabi tutulacak. Bu projenin ilk 2 yılında gençler programlara katılım sağlayacak.

Ayrıca, son bir yıl boyunca ulusal ve uluslararası projeler geliştirme ve uluslararası yarışmalara katılım sağlanması hedeflenirken, 2021 yılsonuna kadar 81 ilde 100 Deneyap Teknoloji Atölyesi’nin kurulması amaçlanıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfının (T3) ortak çalışması sonucu başlatılan Deneyap Teknoloji Atölyeleri’nin açılışı 30 ilde eş zamanlı gerçekleşti.

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Muğla Uluslararası Gençlik Merkezi

Muğla Deneyap Teknoloji Atölyesi

Muğla haberleri