Muğla Haberleri
HABER

Hekatomnos Müzesi kurulacak

Muğla | Haber | News

MUĞLA HABER

Milas'ın zenginliği müzede sergilenecek

Uzunyuva Anıt Mezarı Projesi

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 06 Eylül 2020 - Hekatomnos Müzesi kurulacak

Unesco Dünya Mirası geçici listesinde yer alan Hekatomnos Anıt Mezarı Turizme Kazandırılıyor. Uzunyuva Anıt Mezarı Projesi'nin tamamlanmasıyla Milas Hekatomnos Müzesi'ne de kavuşacak.

Muğla Valisi Orhan Tavlı, Milas ilçesi Hisarbaşı Mahallesi Uzunyuva Mevkiinde yer alan “Uzunyuva hanedan mezar odası mimari projesi ve arkeopark alanı çevre düzenleme projesi “ alanında incelemelerde bulunarak gelinen son durum hakkında yetkililerden bilgiler aldı.

Muğla Valiisi Orhan Tavlı Uzunyuva Anıt Mezarı Projesini inceledi

Muğla Valiisi Orhan Tavlı Uzunyuva Anıt Mezarı Projesini inceledi

2010 yılında UNESCO Dünya Geçici Miras Listesinde yer alan Hekatomnos Anıt Mezarına ait projede 2010 yılından günümüze kadar yapılan kazı çalışmaları ile açığa çıkarılan yaklaşık 4 bin parçalık aplik buluntu ile kemik ve fildişi buluntular, mermer, bronz objelerin sergileneceği zengin bir koleksiyona sahip Hekatomnos Müzesi’nin yapımının planlandığı belirtildi.

Turizme kazandırılacak

Muğla Valisi Orhan Tavlı, “Her yıl onbinlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapan Uzunyuva Anıt Mezarı Projesi'nin tamamlanmasıyla Milas’ın kültür turizmindeki önemi uluslararası boyut kazanacak ve kültür turizmine önemli bir katma değer sağlanmış olacaktır“ dedi.

Muğla Valiisi Orhan Tavlı Uzunyuva Anıt Mezarı Projesini inceledi 2

Muğla Valiisi Orhan Tavlı Uzunyuva Anıt Mezarı Projesini inceledi

Muğla’nın çok zengin kültürel geçmişe sahip olduğunu belirten Vali Orhan Tavlı, bu tarihin ortaya çıkarılması için yapılan çalışmalarda emeği geçen bütün herkese teşekkür etti.

Vali Orhan Tavlı, Proje uygulama alanında kamulaştırılan metruk binaların kısa süre önce Milas Kaymakamlığı tarafından yıkımının gerçekleştirilerek projenin uygulanabilirliğin Milas’ın kültür turizmi açısından büyük önem taşıdığını ifade etti.

Muğla Valiisi Orhan Tavlı Uzunyuva Anıt Mezarı Projesini inceledi 3

Muğla Valiisi Orhan Tavlı Uzunyuva Anıt Mezarı Projesini inceledi

Zengin Kültürel Geçmişe Sahip Milas İlçesinde Bulunan ve Unesco Dünya Mirası Geçici Listesinde Yer Alan Hekatomnos Anıt Mezarı Turizme Kazandırılıyor.

Hekatomnos Anıt Mezarı 1

Hekatomnos Anıt Mezarı

Video

Hekatomnos Anıt Mezarı hakkında

Hekatomnos Anıt Mezarı ve Kutsal Alanı, Anadolu’nun güneybatısında yer alan Karya Bölgesi’nin en önemli kentlerinden olan Muğla İli’nin Milas İlçesi’nde yer almaktadır.

Söz konusu Anıt Mezar ve Kutsal Alanı; Temenos Duvarı, Menandros Onur Sütunu, Podyum ve Mezardan (Taşıyıcı Oda, Mezar Odası, Lahit ve Dromos) oluşmaktadır. Antik dünyanın yedi harikasından biri sayılan ve günümüze “Mozole” (Mausoleum) kavramını taşıyan, “Halikarnas Mozolesi”nden (Halicarnassus Mausoleum) daha erken bir dönemde, aynı boyutlarda Mausolus’un babasına ait olan ve günümüze kadar ulaşabilmiş tek örnek olması bakımından Anıt, eşsiz bir değer taşımaktadır.

Hekatomnos Anıt Mezarı 2

Hekatomnos Anıt Mezarı

Antik çağ dünyasının en önemli mezar anıtı ve ölü kültünün temsilcisi olan yapıt, hem mimari tasarımı hem de sanatın diğer önemli kolları olan heykeltraşlık ve duvar resim sanatı açısından üst düzeydedir.

Özellikle “Hekatomnos Frizli Lahdi” büyüklüğü, niteliği ve sahibinin öne çıkan kişiliğiyle Klasik ve Hellenistik Anadolu’da tek örnektir.

Hekatomnos Anıt Mezarı 3

Hekatomnos Anıt Mezarı

Kaynak: https://kvmgm.ktb.gov.tr/TR-45346/hekatomnos-anit-mezari-ve-kutsal-alani-mugla.html

Harita

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Uzunyuva Anıt Mezarı Projesi

Milas Hekatomnos Müzesi

Muğla haberleri