Muğla Haberleri
HABER

Büyükşehirin şampiyon projesinden rekor

Muğla | Haber | News

MUĞLA HABER

“Etkin Belediye Proje” yarışması birincisi

Geleceğimiz İçin Geri Dönüşüm Projesi

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 15 Ağustos 2020 - Büyükşehirin şampiyon projesinden rekor

Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin bir projesi birincilik kazandı ve bakın o proje kente ne kazandırdı?

Günlük yaşamımızda öyle şeyler var ki, haberimiz bile olmuyor ama ÇOK ÖNEMLİ. Bu haberde ele alacağımız çalışma da tam buna örnek bir uygulama. “Etkin Belediye Proje” yarışmasında birinci olan “Geleceğimiz İçin Geri Dönüşüm Projesi” bugüne kadar 154 bin ton atığın geri kazanımını sağladı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi hafriyat toprağı ve inşaat yıkıntı geri kazanım tesisi ile bugüne kadar 154 bin ton atığın geri kazanımını sağlayarak 10 bin 267 kamyon atığın çevreyi kirletmesini engelledi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin ödüllü projelerinden biri olan, Mahalli İdareler Araştırma ve Geliştirme Merkezi (MİARGEM) tarafından düzenlenen “Etkin Belediye Proje” yarışmasında birinci olan “Geleceğimiz İçin Geri Dönüşüm Projesi” bugüne kadar 154 bin ton atığın geri kazanımını sağladı.

Tamamı yeniden kullanıldı

2016 yılında İl genelinde oluşan Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının geri kazanımının sağlanması amacı ile geri kazanım tesisi kuran Büyükşehir Belediyesi bu projesi ile hem çevreye hem bütçesine katkı sağladı.

Çevreci yatırımları ile dikkat çeken ve Türkiye’de ilkleri hayata geçiren Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Bodrum’da faaliyete başlayan daha sonra Menteşe ilçesinde çalışmalarına devam eden seyyar Geri Kazanım Tesisi 2016 yılından bugüne 154 bin ton atığı geri kazandırdı.

Böylece hafriyat depolama sahalarında bertaraf edilecek atık miktarlarının azaltılması ve sahaların daha efektif kullanımı, sektörde doğan yeni malzeme ihtiyacı için doğa tahribatının azaltılması, çevre bilincinin oluşması sağlandı. İnşaat, tadilat, hafriyat atıklarından kanal dolgu malzemesi, kanal drenaj malzemesi, her türlü şantiye içi yol malzemesi, istinat duvarı arka drenaj ve dolgu malzemesi, bina geri dolgu ve drenaj malzemesi, bordür, parke alt temel dolgu ve beton malzemesi elde edilerek belediyenin çalışmalarında kullanıldı.

Geleceğimiz İçin Geri Dönüşüm Projesi 2

Geleceğimiz İçin Geri Dönüşüm Projesi

İlham veren bir şehir

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün bu hizmetleri gerçekleştirirken eşsiz güzelliklere, muhteşem doğaya ve tarihi zenginliklere sahip Muğla’dan ilham aldıklarını söyledi.

Başkan Gürün Muğla'ya birincilik getiren ve ardından mükemmel bşr hizmete imza atan proje hakkında şunları söyledi;

Geleceğimiz İçin Geri Dönüşüm Projesi 3

Geleceğimiz İçin Geri Dönüşüm Projesi

Bir şehir düşünün mavi ile yeşilin her tonunu coğrafyasında gururla sergiliyor, dantela gibi eşsiz kıyıları ile içinize işliyor, verimli toprakları ile üreticisini, tüm güzellikleri ile de üzerinde yaşadıklarını güldürüyor. Muğla tüm ihtişamı ile bizlere hizmet noktasında ilham veren, yaşamaktan ve hizmet etmekten gurur duyduğumuz bir şehir. Büyükşehir Belediyesi olarak Muğla’yı koruyan, zaten değerli olan şehrimize değer katan hizmetleri hayata geçiriyoruz. Geri kazanım tesisi de bu hizmetlerimizden sadece biri. Hafriyat, inşaat, tadilat atıklarını mobil geri kazanım tesisimiz ile yine belediyelerimizin çalışmalarında kullanılacak malzemelere dönüştürüyoruz. Böylece hem çevreyi kirletmemiş oluyor hem de belediye bütçemize katkı sağlamış oluyoruz. Bugüne kadar 10 bin 267 kamyon atık geri kazanıldı. Muğla’nın mavisini, yeşilini koruyan hizmetleri hayata geçirmeye ve gelecek nesillere tertemiz bir Muğla bırakmak için çalışmaya devam edeceğiz.

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Geleceğimiz İçin Geri Dönüşüm Projesi

Muğla Büyükşehir Belediyesi

Muğla haberleri