Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Kaptan June son yolculuğuna uğurlandı

Genel | Haber | News

Yalcin Cakir Youtube


HAYATIN İÇİNDEN HABERLER
English News

Captain June passed away - CLICK

Caretta Caretta'ların koruyucu annesiydi

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 24.04.2022 - "Caretta Carettaların Annesi" olarak tanınan İngiliz çevreci June Haimoff, son yolcuğuna uğurlandı. VİDEOLU HABER

Tüm dünyayı dolaşıp balıkçı teknesiyle Ortaca'ya yerleşen ve Caretta Caretta kaplumbağaları için verdiği mücadeleyle bilinen "Kaptan June" lakaplı June Haimoff yaşamını yitirdiği Ortaca, Dalayan'dan son yolculuğuna uğurlandı.

Haimoff için vasiyeti üzerine Dalyan Merkez Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi. Cenazeye Ortaca Belediye Başkan Yardımcısı Bülent Öztürk ile çok sayıda mahalle sakini ve çevreci katıldı. Haimoff'un cenazesi tekneyle Dalyan Kanalı'ndan geçirilip Köyceğiz'in Çandır Mahallesi'nde bulunan mezarlığa götürülerek toprağa verildi.

June Haimoff kimdir?

June Haimoff, Kaptan June 1922 Essex doğumlu. İki evlilik yaptı. Temmuz 1975'te teknesiyle Dalyan sahilindeki Ekincik Koyu'na geldi. 1986 yılından itibaren İztuzu Plajı'nda bir barakada ve teknesinde yaşamaya başladı. Bu dönemde geceleri yumurta bırakmak için kumsala gelen deniz kaplumbağaları caretta caretta'larla karşılaştı.

Nesli tükenmeye yüz tutmuş bu kaplumbağaları gözlemleyerek bu sahillere nasıl, ne zaman geldikleri, yumurtlama, üreme ve Akdeniz'e geri dönüşleri hakkında araştırmalar ve korumacı kampanyalar yaptı.

VİDEO

June Haimoff

June Haimoff, kolaj, arşiv - GHA

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

 

Gumusluk Brands

ENGLISH

Captain June passed away

British environmentalist June Haimoff, known as the "Mother of Caretta Carettas", was sent off on her last journey. VIDEO NEWS

June Haimoff, nicknamed "Captain June", who traveled all over the world and settled in Ortaca with his fishing boat and known for his struggle for the Caretta Caretta turtles, was bid farewell to his last journey in Ortaca, Dalayan, where he passed away.

A funeral ceremony was held for Haimoff in Dalyan Central Mosque upon his will. Ortaca Deputy Mayor Bülent Öztürk and many residents and environmentalists attended the funeral. Haimoff's body was passed through the Dalyan Canal by boat and taken to the cemetery in the Çandır District of Köyceğiz, where he was buried.

Who is?

June Haimoff, Captain June was born in Essex in 1922. He had two marriages. She arrived in Ekincik Bay on the Dalyan coast in July 1975 with her boat. She started to live in a shed and boat on Iztuzu Beach in 1986. During this period, sea turtles coming to the beach to lay eggs at night encountered caretta carettas. By observing these endangered turtles, he conducted research and conservation campaigns on how and when they came to these shores, spawning, breeding and returning to the Mediterranean.

TAGS;

Captain June

June Haimoff

Hayatın içinden haberler