Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

76. Yunus Nadi Ödüllerini kazananlar açıklandı

Genel | Haber | News

Muğla Yemekleri Tarifleri


HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

76. Yunus Nadi Ödülleri

Yunus Nadi Ödülleri

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 08.10.2020 - 76. Yunus Nadi Ödüllerini kazananlar açıklandı

76. Yunus Nadi Ödülleri yarışmasında, seçici kurullar, toplam 376 yapıtı inceledi. Zorlu bir değerlendirme sürecinin ardından 5 dalda 6 çalışma ödüle değer bulundu. Fotoğraf, roman, şiir, öykü, sosyal bilimler araştırması ve karikatür dallarında katılanlar ve kazananlar açıklandı.

2021 Yunus Nadi Ödülleri sahiplerini buldu. Bu yıl 76’ncısı düzenlenen yarışmada, 5 dalda 6 eser ödüle değer bulundu. Ödüller, pandemi şartları da dikkate alınarak kasım ayında düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek.

Öykü dalında 102, roman dalında 117, şiir dalında 101, sosyal bilimler araştırması dalında 21, karikatür dalında 14, fotoğraf dalında 21 olmak üzere toplam 376 yapıtın değerlendirildiği Yunus Nadi Ödülleri yarışmasında kazananlar şu isimler oldu:

Kazananlar

Fotoğraf dalında: Hüseyin Opruklu
Karikatür dalında: Yok
Öykü dalında: Mehmet Güreli
Öykü dalında: Aslı Akarsakarya
Roman dalında: Gökçer Tahincioğlu
Sosyal bilimler araştırması dalında: Yaşar Aksoy
Şiir dalında: Cevat Çapan

Ödül töreni

Kasım ayında düzenlenecek olan 76’ncı Yunus Nadi Ödülleri ödül töreniyle ilgili bilgilendirme, önümüzdeki günlerde Cumhuriyet Gazetesi'nden yapılacak.

76. Yunus Nadi Ödüllerini kazananlar açıklandı 2

76. Yunus Nadi Ödüllerini kazananlar açıklandı

MUĞLA SON DAKİKA

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm sıcak haberlere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

Ödüller

FOTOĞRAF

İsa Çelik, Coşkun Aral, Garbis Özatay, İbrahim Yıldız ve Dr. Ersin Turan’dan oluşan seçici kurul tarafından belirlenen “Fotoğraf” dalındaki ödülün sahibi Hüseyin Opruklu oldu.

KARİKATÜR

Karikatür dalında, Metin Peker, Kamil Masaracı, Muhittin Köroğlu, Zafer Temoçin, Akdağ Saydut ve Murat Sayın’dan oluşan seçici kurul, yarışmaya katılan eserlerin emek verilmiş çalışmalar olmalarına karşın konularının daha önce çok işlenmiş, benzerleri çizilmiş olması görüşü ve ödüle değer bir çalışma olmadığı gerekçesiyle ilgili dalda bu yıl ödül verilmemesini kararlaştırdı.

ÖYKÜ

Öykü dalında, Hikmet Altınkaynak, Sezer Ateş Ayvaz, Seval Şahin, Mehmet Zaman Saçlıoğlu ve Murat Yalçın’dan oluşan seçici kurul, ödülü, “Şehirli Karınca” adlı kitabıyla Mehmet Güreli ve “Kayboluş” adlı kitap dosyasıyla Aslı Akarsakarya arasında paylaştırdı.

ROMAN

Roman dalında, Konur Ertop, Asuman Kafaoğlu Büke, Zeynep Aliye, Adnan Binyazar ve İrfan Yalçın’dan oluşan seçici kurul, ödülün “Kiraz Ağacı” adlı kitabı ile Gökçer Tahincioğlu’na verilmesine karar verdi.

SOSYAL BİLİMLER ARAŞTIRMASI

Seçici kurulu Prof. Dr. Rona Aybay, Dr. Alev Coşkun, Prof. Dr. Emre Kongar, Prof. Dr. Ahmet Mumcu, Prof. Dr. Örsan Kunter Öymen, Prof. Dr. Barış Doster ve Doç. Dr. Deniz Yıldırım’dan oluşan sosyal bilimler araştırması dalında ödülün sahibi ise “Gavur Mümin” adlı kitabıyla Yaşar Aksoy oldu.

ŞİİR

76’ncı Yunus Nadi Ödülleri’nin şiir dalında Ataol Behramoğlu, Doğan Hızlan, Turgay Fişekçi, Eray Canberk ve Hüseyin Yurttaş’tan oluşan seçici kurulu, ödülün “Bir Başka Coğrafyadan” adlı yapıtı ile Cevat Çapan’a verilmesini kararlaştırdı.

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Yunus Nadi Ödülleri

Cumhuriyet Gazetesi

Hayatın içinden haberler