Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Bodrum için susuzluk tehlikesi

Genel | Haber | News

Muğla Yemekleri Tarifleri


HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Mumcular Barajı'nda seviye yüzde 10'un altında

Hiç yağmur yağmadı

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 19.09.2020 - Bodrum için susuzluk tehlikesi

Bodrum'un içme suyu ihtiyacını karşılayan Mumcular Barajı'nda doluluk oranı yüzde 10'un altına düştü.

Muğla'da susuz geçen yaz ve susuz başlayan sonbahar nedeniyle barajlardaki su rezervleri ciddi oranlarda geriledi. Bodrum'un içme suyu kaynaklarından biri olan Mumcular Barajı'ndaki doluluk oranı yüzde 10 seviyesinin altına indi.

Bodrum'un içme suyu ihtiyacını karşılayan Mumcular Barajı, arşiv - GHA

Bodrum'un içme suyu ihtiyacını karşılayan Mumcular Barajı, arşiv - GHA

Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü, 2015 Eylül ayında yüzde 50 olan doluluk oranının 2021'de yüzde 9'a düştüğünü duyurdu.

MUSKİ uyarmıştı

Muğla Su ve Kanalizayon İdaresi (MUSKİ) yaz başında uyarı yayınlamış ve tehlikeye dikkat çekmişti. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son verilerine göre Muğla’da kuraklığın standart yağış indeksine göre şiddetli kuraklık, normalin yüzdesi metoduna göre de orta ve şiddetli kuraklık görüldüğünü belirten MUSKİ Genel Müdürlüğü, açıklamasında “Bu yıl her zamankinden daha fazla su kaynaklarımızı korumaya, her zamankinden daha fazla tasarruf etmeye ihtiyacımız var.” uyarısında bulundu. Açıklamada “İçme ve kullanma suyunun tasarruflu kullanılması amacıyla vatandaşlarımızın, musluk başlarına su tasarruf aparatları takması, tuvalet rezervuarlarının tasarruflu rezervuarlarla değiştirilmesi, sensörlü muslukların takılması gibi birçok klasik tasarruflu kullanımı sağlayacak yöntemler kuraklığın etkisini hafifletebilecektir” ifadelerine yer verildi. 

Tarımsal sulama ile ilgili olarak da “İlimizin turizm kenti özelliğinin yanında önemli bir tarım kenti olması ve Türkiye’de yıllık su tüketimin %74’ünün tarımsal sulamada kullanılması sebebiyle; açık kesitler üzerinden vahşi sulama yöntemleri ile değil modern borulamayla iletim, damlama sulama sistemleriyle tarımsal sulamanın yapılması, izinsiz ve gereksiz yeraltı suyu kullanılmasının engellenmesi büyük önem arz etmektedir” denildi.

Uzmanından uyarı

Cumhuriyet'te yer alan habere göre de, Mumcular Barajı çevresinde inceleme yapan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Kaynakları Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ceyhun Özçelik şunları söyledi;

"Ekim ayında başlayacak '2022 Su Yılı'nın ilk aylarında, yağış miktarının düşük kalması beklenebilir. Kış aylarında yağışlarla birlikte rezervlerde bir artış olacak. Ancak kuraklığın gelecek yıllarda da devam edebileceği düşünülerek gerekli önlemler alınmalıdır. Bölgeye düşen yağış miktarı aylık olarak izlenmeli. Kuraklık eylem planları oluşturularak gözlenen yağışlar doğrultusunda sürekli olarak revize edilmeli ve geleceğe yönelik projeksiyonlar oluşturulmalıdır."

Bodrum'un içme suyu ihtiyacını karşılayan Mumcular Barajı, arşiv - GHA 2

Bodrum'un içme suyu ihtiyacını karşılayan Mumcular Barajı, arşiv - GHA

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Mumcular Barajı

Su kaynakları

Hayatın içinden haberler