Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Okulda Covid-19 çıkarsa ne olacak?

Gümüşlük Brands


HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

MEB'den okullara başvuru klavuzu rehber

Öğremen ve öğrenciler ne yapacak?

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 05.09.2021 - Okulda Covid-19 çıkarsa ne olacak?

Okullarda Covid-19 pozitif vaka çıkması durumunda ne yapılacak? Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) okulların açılmasına saatler kala 81 ile başvuru rehberi gönderdi.

Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda Covid-19 pozitif vaka çıkması durumunda ne yapılacağıyla ilgili başvuru rehberi yayınladı. Rehbere göre;

. Öğretmenin pozitif vaka çıkması durumunda, öğrenciler izleme alınacak ve okula devam edecek. Öğretmenler izleme alınacak ve eğitim vermeye devam edecek.

. Pozitif vaka çıkan sınıfta görev alan öğretmenler ve o sınıfın diğer öğrencileri, okul girişinde 14 gün boyunca günde en az iki defa semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilecek ve bunlar kayıt altına alınacak.

. Bu sınıftaki çocukların teneffüs saatinin diğer sınıflardan farklılaştırılması sağlanacak. Semptom veya yüksek ateş tespit edilen kişi sağlık kuruluşuna yönlendirilecek. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre herhangi bir semptom göstermeyen öğrenci/öğretmen okula devam edecek; aksi durumda ise vaka olarak kabul edilecek.

. Öğretmenin pozitif vaka çıkması durumunda, öğretmenin okul dışında riskli bir teması yoksa ilk pozitif vaka çıkan sınıftaki tüm öğrenciler yakın temaslı kabul edilecek. Bu öğrenciler eve gönderilip 14 gün boyunca temaslı takibine alınacak.

. Okulda tüm öğretmenler temaslı kabul edilecek ve maske takmak koşuluyla okula devam edecek. Temaslı öğretmenlerin okul tarafından 14 gün boyunca en az 2 ders saati arayla günde iki kez semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilecek ve bunlar kayıt altına alınacak.

. Semptom belirten veya yüksek ateşi tespit edilen öğretmen sağlık kuruluşuna yönlendirilecek. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre okula devam edecek veya vaka olarak kabul edilecek.

. Öğretmenin okul dışında riskli bir teması var ise, diğer öğretmenler ve ilk vaka çıkan sınıftaki öğrenciler temaslı kabul edilecek, okul tarafından 14 gün boyunca en az 2 ders saat arayla günde iki kez semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilecek ve bunlar kayıt altına alınacak.

. Semptom belirten veya yüksek ateş tespit edilen kişiler sağlık kuruluşuna yönlendirilecek. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre kişiler okula devam edecek veya vaka olarak kabul edilecek.

Covid-19 salgınında MEB'in okullarda alınması gereken önlemler kataloğu

Okullarda Covid-19 pozitif vaka çıkması durumunda yapılması gerekenler, MEB

Bakanlığın paylaşımı şöyle;

Covid-19 salgınında MEB'in okullarda alınması gereken önlemler kataloğu için TIKLAYIN;

https://www.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2021_09/01112425_MEB_Salgin_Brosur.pdf

 

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Okullara covid-19 rehberi

Milli Eğitim Bakanlığı

Gümüşlük Haber Ajansı