Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

03 Ağustos 2021 - Yurt geneli son durum

Genel | Haber | News

Gümüşlük Brands


HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

1'i Muğla toplam 9 insan can verdi ve milyonlarca canlı alevlerde yok oldu

Yangınlar sürüyor

VİDEO HABER

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 03.08.2021 - SON DURUM RAPORU- Yangınlarda son durum ne?

Sürüyor: ANTALYA; Manavgat, Gündoğmuş, Akseki, MUĞLA; Bodrum, Milas, Köyceğiz, Tavas, Kavaklıdere, Marmaris, Menteşe, Seydikemer, Beyciler, Fesleğen, Gökbel, Çökertme, Kissebükü, Armutçuk, Yukarı-Aşağı Mazı, Bozalan, AYDIN; Bozdoğan, Karacasu, DENİZLİ: Tavas, ISPARTA; Karamusalar, Şeyhler, Senirler köyleri ile Yıldız, Bayduş, Camili köyü

Soğutma çalışması; Antalya Kızıldağ, Muğla Orhaniye, Dalaman, Uşak Karacahisar, Sorkun Köyü, Isparta Sütçüler, Çandır, Zonguldak Göktepe, Denizli Buldan,

İşte il il, ilçe ilçe son durum. (3.8.2021)

2 Ağustos 2021 Orman Yangınları 1

2 Ağustos 2021 Orman Yangınları

Milas

Milas

Ören-Bodrum karayolu tamamen trafiğe kapatıldı. Yangın ne yazık ki Türkevleri köyüne sıçradı. Kıyıkışlacık'da yangın başladı. Milas Belediye Başkanı MUhammet Tokat ve CHP heyeti Geren mevkiinde mahsur kaldı. Kurtarıldılar.

Kemerköy Termik Santrali'ne yaklaşan alevler nedeniyle çevrede bulunan insanlar Jandarma tarafından tahliye ediliyor. Türkevleri Ören arasında bulunan Gözdekent Sitesi alevlere teslim oldu. Geren bölgesindeki yangın, yerleşim alanlarına kadar indi.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Milas'ın son durumunu video ile aktardı.

Altun'dan açıklama

Cumhurbaşkanlığı İletişim  Başkanı Fahrettin Altun, planlı ve gayretli çalışmalar neticesinde 156 yangının 147’sinin kontrol altına alındığını açıkladı.

Altun, "Planlı ve gayretli çalışmalar neticesinde 156 yangının 147si kontrol altına alındı. Kurumlarımız eş güdüm içerisinde kriz bölgelerindeki çalışmalarını aralıksız sürdürüyor" dedi.

Balıkesir Savaştepe

Savaştepe ilçesinin kırsal Kocabıyıklar Mahallesi yakınlarındaki ormanlık alanda yangın çıktı. Ulaşımın olmadığı bölgeye yol açan iş makineleri eşliğinde çok sayıda itfaiye ve arazöz sevk edildi. Yangını kontrol altına alınmasına yönelik çalışmalar sürüyor.

Orhaniye evler tehdit altında

Marmaris Orhaniye'de alevler evleri tehdit etmeye başladı. Alevler, rüzgarın da etkisiyle eteklere kadar inip, Orhaniye ve Hisarönü mahallerindeki evlerin yakınına kadar geldi.. Helikopterlerin devreye girmesiyle havadan da müdahale başladı. Önlem amaçlı tekne ve yatlar Kız Kumu açıklarına çekildi. Bir özel tersanedeki işçiler botlarla alandan uzaklaştırıldı.

Dalaman yangın başladı

Dalaman'ın Narlı Mahallesi'nde yangın başladığı bildirildi. Sarp ve engebeli ormanlık alanda başlayan yangın için Muğla Orman Bölge Müdürlüğü yangın söndürme ekipleri sevk edildi.

Muğla orman yangınlarında 1 ölü

Muğla'da hala devam eden orman yangınları binlerce canlıyı yok ederken 1 de ölüm haberi geldi. Yangınlarda toplam ölü sayısı 9'a çıktı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Muğla'daki orman yangınlarına ilişkin açıklama yaptı. Koca, ''Bölgedeki felakette 1 can kaybımız oldu'' dedi. Çıkan orman yangınları sonucu toplam can kaybı 9'a yükseldi.

Kavaklıdere

Muğla'nın Marmaris, Bodrum, Milas, Köyceğiz ve Seydiker ilçelerinden sonra akşam saatlerinde Kavaklıdere ilçesindebaşlayan yangın hızla yayılırken ilçeye bağlı Ortaköy tahliye edilmeye başlandı.

Muğla Kavaklıdere ilçesinde başlayan yangın hızla yayılırken, ilçeye bağlı Ortaköy tahliye edilmeye başlandı. İlçenin Nebiköy mevkiinde akşam saatlerinde yangın çıktı. Kavaklıdere Belediyesi tarafından yanan alana yakın bölgede bulunan Ortaköy Mahallesi’nin tahliye edilmesi için duyuru yapıldı. Her geçen dakika büyümeye devam eden yangını söndürmek için ekiplerin mücadelesi sürüyor.

Marmaris Hisarönü tahliye ediliyor

Marmaris yangınının 5. gününde alevler Hisarönü Mahallesini sararken, mahalle tahliye ediliyor. Alevlerin tamamen ele geçirdği mahalleden insanlar an itibarıyle koşarak ve araçlarıyla uzaklaşmaya çalışıyor. Kaçış yolunda nefes almak imkansızlaştığı için Hisarönü'ndeki yangında çevre iller ve ilçelerden gelenler araçlarıyla insan, traktörlerle evcil hayvam ve eşya taşıyorlar.

Hisarönü'nden aslında kontrol altına alınan alevler akşamüstü birden parladı ve tüm mahalleyi sardı. Onlarca araba, traktör ve diğer araçlar ile evler alev alev yanarken insanlar eşyalarını bile alamadan mahalleden koşarak kaçmaya başladı.

Gazeteciler ölümden döndü

Hürriyet Gazetesi Muhabiri Emre Eser ve Hürriyet Gazetesi Foto Muhabiri Selçuk Şamiloğlu, Hisarönü'nü kasıp kavuran alevlerin ortasında kaldı. Arabalarının tamponu eriyen ve neredeyse yanma noktasına gelen araçla kaçarken bir de itfaiye erini alevlerden alan ve ambulansa bırakan gazeteci meslekdaşlarımız canlarını zor kurtardı.

Denizli'nin Buldan ilçesi Türlübey Mahallesi'ne yakın bölgede haber yapan İHA muhabiri ve kameremanı da tehlike atlattı. İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabiri Fadıl Pişkin ve kameraman Hüseyin Yılmaz, rüzgarın yön değiştirmesiyle alevlerin arasında kaldı. Yoğun duman ve alevlerin arasında kalan İHA muhabirleri, orman ekiplerinin yardımıyla bir araca alınarak bölgeden çıkartıldı

İzmir

İzmir’in Gaziemir ilçesi Sarnıç Mahallesi’nde, saat 18.30 sıralarında ormanlık alanda yangın çıktı. Alevleri fark eden çevredekiler durumu itfaiyeye bildirdi. İhbar üzerine bölgeye İzmir Orman Müdürlüğü ve itfaiyeye bağlı çok sayıda ekip sevk edildi. Ekiplerin yangına havadan ve karadan müdahalesi sürüyor.

BODRUM

Bodrum, Yukarı ve Aşağı Mazı, Çökertme, Ören Mahalleleri ile Armutçuk Mevkii'nde orman yangınları etkisini sürdürüyor. Köyler nedereyse tamamen yandı. Alevlerin bu sabah saatlerinde Ören Türkevleri'ne yaklaştığı görüldü.

Bodrum Belediye Başkanı'ndan son çağrı

Ahmet Aras çağtı

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, 02.08.2021

Bodrum'daki büyük tehlike. Belediye Başkanı Aras videoyla seslendi; "bu nokta son kale!.."

Bodrum'daki orman yangınları devam ediyor. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Twitter hesabından yayınladığı videoda, alevlerin Kissebükü'ne doğru ilerlediğini söyledi.

Yayınladığı videodaki vadiye işaret eden Başkan Aras, vadideki çam ağaçlarına dikkat çekip; "Oradan sonra bu yangını tutmamız imkansız" diye konuştu.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Twitter'daki hesabından bir video paylaşarak büyük tehlikeye dikkat çekti. Çiftlikköy'deki Çukurgöl bölgesinde videoyu kaydettiğini söyleyen Başkan Aras şunları söyledi;

"Burası Kissebükü'nün doğuya bakan yamaçları. Yangın yavaş yavaş Kissebükü'ne doğru iniyor. Oradan sonra bu yangını tutmamız imkansız. Bir an önce buraya hava desteği şart. Bu alevler harlanmadan daha fazla parlamadan kesilmeli. Bu kadar zor bir şey değil herhalde! Avrupa Birliği, Yunanistan yardımcı olayım diyor. Yardımcı olsunlar burayı söndürelim el birliği ile... Burası bizim son kalemiz."

Kissebükü

Bodrum Mazı'larda yanan ağaçların yola devrilmesi ve kaya parçalarının yuvarlanması nedeniyle bölgelere zaman zaman kara yolundan zaten çok kısıtlı ve sıkıntılı olan ulaşım sıklıkla sağlanamıyor. Son olarak alevler Kissebükü sırtlarını sardı.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Mazı Mahallesi Taşlı Yalı ve Hurma Sahiline gelerek evlerini terk etmek istemeyen vatandaşlarla görüştü. Belediye ekiplerinin yardımları ve sahil güvenlik botları ile gönüllü tekneciler, sahillerden deniz yolu ile vatandaşlar tahliye edildi. Tahliyeler halen sürüyor.

Bodrum orman yangınlar, 01.08.2021

Muğla orman yangınlar, 01.08.2021 - GHA

 

Antalya

Antalya’nın Demre ilçesine bağlı Davazlar Mahallesi Divle mevkiindeki dağlık alanda, akşam saatlerinde orman yangını başladı. Yangın yerine ulaşmak çok zor olduğu için karadan müdahale edilemiyor. Müdahale için yangın söndürme helikopteri bekleniyor.

Manavgat

Manavgat ilçesinin batı tarafındaki Çardak Mahallesi ile Beydiğin Mahallesi arasındaki ormanlık alan büyük ölçüde yanarken, Beydiğin'deki yerleşim alanlarına orman ve itfaiye ekiplerinin yoğun mücadelesi sonucu girişi engellendi. Ancak dağlık alandaki mahallenin ormana yakın kısmındaki üç ev yangında zarar gördü. Yangın rüzgarın da etkisiyle Beydiğin'den Çardak ve Kızıldağ mahallelerine doğru ilerliyor. Yangın çam ağaçlarıyla kaplı ormanda hızla yayılıyor.

Adana’nın merkez Çukurova ilçesi Küçükçınar Mahallesi’nde çıkan yangına helikopterlerle havadan arazözlerle karadan müdahale devam ediyor. Alevlerin tehdit ettiği Küçükçınar Mahallesi ise kırsal kesimindeki evler tedbir amaçlı boşaltıldı. AFAD, UMKE ve Jandarma ekipleri de bölgedeki söndürme çalışmalarına destek verdi.

Aydın

Aydın'ın Bozdoğan ilçesinde çıkan orman yangını rüzgarın etkisiyle büyüyüp, Muğla il sınırlarındaki Kavaklıdere ilçesine de sıçradı. Harmanbelen Göncüler ve Ortaköy mahallelerinin tahliye edilmesine karar verildi. Alevler 3 mahalleye giden yolları da kapattığı için takviye olarak gönderilen ekiplerin de bölgeye ulaşmakta güçlük çektiği bildirildi.

Uşak

Uşak'ın Sivaslı ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangın kontrol altına alındı. Soğutma çalışmalarının devam ettiği yangında, yaklaşık 3 hektarlık ormanlık alanın zarar gördüğü belirtildi.

Gündoğmuş

Antalya Gündoğmuş'daki yangın tehlike sınırlarnı aştı. Alevlere havadan ve karadan müdahale edildi. Hava karardı karadan müdahale sürüyor. Antalya'nın Akdeniz'e kıyısı olmayan ilçelerinden olan Gündoğmuş'un il merkezine uzaklığı ise yaklaşık 149 km. Gündoğmuş Belediye Başkanı Mehmet Özeren, "Gündoğmuş'un yanmaması lazım. Gündoğmuş yanarsa Batı Toroslar yanar, yangının önünü alamayız" diye konuştu. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, "Gündoğmuş'un tahliye edilmesi söz konusu" dedi. Gündoğmuş'da en büyük enişe alevlerin Toroslara da sıçraması.

Muğla orman yangınları, 01.08.2021 - GHA

Muğla orman yangınları, 01.08.2021 - GHA

Bakandan açıklamalar

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin az önce düzenlediği basın toplantısındaki açıklamasından satır başları şöyle;

Tarım ve Orman Bakanı bekir Pakdemirli

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli - Arşiv - GHA

"Seydikemer'de 2 yangın devam ediyor, diğer yangınalra göre ciddiyeti daha az. Gündoğmuş yangını devam ediyor, Manavgat devam ediyor, Gündoğmuş'un tahliye edilmesi söz konusu. Tunceli Hozat yeni bilgi geldi, şu anda kontrol altına alındı. Isparta'da Sütçüler mevkiinde bir yangın daha çıktı."

"Termik santralle ilgili şimdilik problem yok gözüküyor, rüzgar da o yönde esmiyor. Bir problem olursa karşı ateş ve diğer tekniklerle müdahale etmek için arkadaşlarımız gereken tahkimatı yaptı. Havanın 40 derecenin üzerinde olduğu, rüzgarın estiği günleri yaşıyoruz. Yarın da tüm zamanların en düşük nemi ile karşı karşıya kalacağız. Normal şartlarda yüzde 30'un altında nemin olmaması gerektiğini düşünüyoruz."

"Muğla'da sabahtan binden fazla helikopter sortisi ve 3 bin tondan fazla su atıldı. Yerleşim yerleri odaklı gidiyoruz, maalesef ormanlarımızı bırakmak durumunda kalıyoruz. Marmaris özelinde yangında da çok ciddi yerleşim yeri tahkimatı ile çalıştık. Yerleşim yerlerinin güvenlik altına alınması belediyenin işi. Belediyelerimizin bunları tahkimatı konusunda ormanla işirliği içinde ileriye dönük tedbir alınması gerekir diye düşünüyorum. "

CİMER RAPOR

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Orman yangınları

Yangınlarda son durum ne?

Gümüşlük Haber Ajansı