Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Ormanlar ve içindeki canlar alev alev

Genel | Haber | News

Gümüşlük Brands


HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

41 noktada ormanlar yanıyor

31 yangın kontrol altına alındı

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 29.07.2021 - Manavgat'ta yaşamını yitirenlerin sayısı 3'e çıktı

Antalya'nın Manavgat ilçesinde devam eden orman yangınında ölü sayısı 3'e yükseldi. Akseki'nin Kepezbeleni köyünde dün akşam 82 yaşındaki Hasan Ali Yüksel'in ölümünün ardından, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2 vatandaşın daha hayatını kaybettiğini açıkladı.

Türkiye genelinde 41 yerde ormanlar yanıyor. 31'i kontrol altına alındı, 10 yangını da kontrol altına alma çalışmaları devam ediyor.

Manavgat'da müdahale sürüyor. Antalya'da 1 kişi yaşamını yitirdi. kseki'de yangın devam ediyor. Oymapınar Barajı'nda 10 kişi mahsur. Kurtarma çalışması başlatıldı.

Antalya'nın Manavgat ilçesinde, 4 ayrı noktada başlayan orman yangınına havadan ve karadan müdahale devam ederken, yangın bölgesinde alevler, yerleşim yerleri ve tarım alanlarına da sıçradı.

Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'nın Manavgat ilçesindeki 4 noktada başlayan ve geniş alana yayılan yangın bölgesinde incelemelerde bulundu.

Pakdemirli, incelemelerin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde çıkan yangınlardan 31'inin kontrol altında olduğunu, 10 yangını da kontrol altına alma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Antalya'nın Manavgat ilçesinde devam eden orman yangınında ölü sayısı 3'e yükseldi. Akseki'nin Kepezbeleni köyünde dün akşam 82 yaşındaki Hasan Ali Yüksel'in ölümünün ardından, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2 vatandaşın daha hayatını kaybettiğini açıkladı.

Manavgat orman yangını, 28 Temmuz 2021 - GHA

Manavgat orman yangını, 28 Temmuz 2021 - GHA

Pakdemirli, şunları kaydetti:

"Antalya Manavgat yangınımız kontrol altında ancak gece saatlerinde Akseki'de çıkan bir yangın hala devam ediyor. Kayseri Yahyalı'da bir yangın var. Mersin'in Aydıncık ilçesinde yangın devam ediyor. Silifke'deki yangının yüksek gerilim hattından olduğu düşünülüyor. Yangınları kontrol altına almak için 3 uçak, 29 helikopter, 458 arazöz ve 1832 personel, bu alanda görev yapmaktadır. Maalesef bir kaybımız var. Akseki Kepezbeleni Mahallesi'nde 82 yaşındaki bir vatandaşımız vefat etmiştir. Malımız önemli ama hiçbir şey canımızdan daha önemli değil. Kepezbeleni boşaltılırken evinde yalnız kalan 82 yaşındaki bir amcamız vefat etmiş durumda. Anonslara ve çağrılara uymamız gerekiyor."

Bazı mahallelerin tahliye edildiğini belirten Pakdemirli, "Oymapınar Barajı'nda 10 kişinin mahsur kaldığı bilgisi var. Hayati tehlikeleri yok, restorancı oldukları tahmin ediliyor" ifadelerini kullandı.

Mevlüt Çavuşoğlu, Bekir Pakdemirli

Dışişleri Bakanı mevlüt Çavuşoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdeöirli (Soldan sağa) - Manavgat orman yangını, 28 Temmuz 2021 - GHA

Pakdemirli, vatandaşların kurtarılması için çalışma başlatıldığını dile getirerek, "Oymapınar Barajı'ndaki vatandaşlarımız için ambulansımız ve AFAD ekiplerimiz yolda. Yol açık, onları bir şekilde tahliye etmeye çalışacaklar" dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yangınlarla ilgili şu an itibarıyla önemli bir yerleşim yerine ve cana yönelik tehdit bulunmadığını bildirdi.

Bakan Pakdemirli, yangınlara havadan müdahalenin sabahın erken saatlerinde başladığını, zorlu şekilde faaliyetlerini yürüttüklerini söyledi. Çalışmalarda önceliklerinin yerleşim yerleri olduğunu vurgulayan Pakdemirli, rüzgârın çok kuvvetli, nemin de düşük olması nedeniyle çalışmaların zorlaştığını bildirdi.

Soruşturma sürüyor

Yangının çıkış sebebiyle ilgili çok yönlü soruşturma yürütüldüğünü ifade eden Pakdemirli, "Elbette yangınların tespiti son derece önemli ama şu anda tespitten çok yangınların kontrol altına alınması, mümkünse cana ve mala zarar gelmemesi konusu daha önemli. Arkadaşlarımız çalışıyorlar" dedi.

Manavgat orman yangını, 28 Temmuz 2021 - GHA

Manavgat orman yangını, 28 Temmuz 2021 - GHA

Pakdemirli, tüm kamu kurumlarının da çalışmalara destek verdiğini söyleyerek, en kısa zamanda yangınları kontrol altına almak için cansiperane çalışıldığını kaydetti.

Vatandaşlara emniyetin, jandarmanın, AFAD'ın çağrılarına uymaları yönünde çağrıda bulunan Pakdemirli, "Boşaltılması gereken yerleri boşaltalım. Şu an itibarıyla önemli bir yerleşim yeri tehdidi yok, cana yönelik bir tehdit yok ama ilerleyen saatlerde rüzgârın yön değiştirmesiyle beraber ek tedbirler alma ihtimalimiz olabilir" diye konuştu.

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Manavgat orman yangını

Orman yangını

Hayatın içinden haberler