Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Sağlık Bakanı Koca'dan çok önemli açıklamalar

Genel | Haber | News


HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Aşılamada sıra 18 yaş ve üstüne geldi

Açıklama Bakan Koca'dan

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 23.06.2021 - Sağlık Bakanı Koca'dan çok önemli açıklamalar

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'dan kısıtlamalar, aşılar, yaş grupları ve delta varyantı açıklamaları...

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Koca, yaş gurupları, aşı miktarları, aşılanma oranları, yerli aşı ve yurt dığı giriş çıkışları hakkında açıklamalar yaptı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın açıklamaları şöyle;

. Vefat tablosunu incelediğimizde, 65 yaş üzeri vatandaşlarda vefat sayılarının 2 kat fazla olduğunu gördük.

. Aşıların ölümleri önemli ölçülede sınırladığına şahit oluyoruz.

. Salgın süresince yaklaşık 50 bin insanımızı kaybettik. Kalp krizi teşhisleri salgın döneminde yüzde 50 azalmasına rağmen kalp krizine bağlı ölümler yüzde 10'dan fazla arttı.

Gümüşlük Brands

. Dünyanın en hızlı aşılama programlarından birini yürütüyoruz. 'Günde 1.5 milyon doz aşı yapabiliriz' dediğimde inanmıyorlardı. Canları sağ olsun.

. Hastalığı geçirdikten 45 gün sonrasında 65 yaş üzerinde vefatın iki kattan fazla arttığını tespit ettik. Gelecek 3 yıl bu hasarı telafi etmekle geçecek.

. Gelecek üç yıl boyunca ne tür yan rahatsızlıklar çıkacağı öngörülemese de 3-4 katı fazla ölüm beklenmektedir. Bu son derece hazin bir tablodur.

. Özellikle şu dönemde hızla 18 yaş ve üzeri vatandaşlarımızı aşılamak istiyoruz. Bunu ne kadar erken yapabilirsek toplumsal bağışıklığı o kadar hızlı sağlamış olacağız.

. Cuma günü itibarıyla 18 yaşından gün almış olan bütün vatandaşlarımızın aşılarını tanımlamış olacağız.

. 100 milyon doz Sinovac aşısının gelmesi gerekiyordu. Gelen miktar 34 milyon. Biontech'ten 4.5 milyon doz aşı geldi. 30 milyona tamamlanması temmuzun ilk 4 gününü bulabilir. 400 bin doz Sputnik V aşısı geldi.

. Şu ana kadar bize 100 milyon sinovac gelmesi gerekiyordu. Şu ana kadar gelen aşı miktarı 34 milyon oldu. Biontech şu ana kadar 24,5 milyon aşımız gelmiş oldu. Pazartesi ve Salı günü 5 milyon doz daha gelecek. Uğur hoca hassasiyetle üzerinde durmaya gayret ediyor.

. Gelecek süreçte iki aşı arasındaki 6 haftalık süreyi 4 haftaya çekebiliriz.

. Yerli aşının faz 3 çalışması 29 merkezde 40 bin 800 kişi üzerinde yapılacak.

. 18 yaş altı altı kronik rahatsızlığı olan kişileri aşılamak niyetindeyiz. Ancak bir netlik yok. Bilim Kurulu bu konudaki çalışmalarını sürdürüyor.

. Gençlerimizin bağışık olmalarıyla üniversiteler çok rahat açılabilecek.

. Bazı ülkelere karantina uyguluyoruz 14 gün olarak. 1 Temmuz itibarıyla bunu biraz daha detaylandırmış olacağız, belki bazı ülkelerde yasak koymak da gerekebilir.

. Delta varyantıyla ilgili ülkemizde şu ana kadar 134 vakamız oldu. Toplam 16 ilimizde görüldü. İllerde dağılımı giderek artmaya başladı.

. Delta plus ile ilgili ülkemizde görüldüğünü bilmiyoruz, tespit etmedik.

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca

Covid 19

Hayatın içinden haberler